
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Провадження № 2/279/68/18
Справа № 279/5968/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.06.2018 року Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області
в складі: головуючого судді Шульги О.М.
з секретарем Башинською Н.М.
за участю
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Коростені цивільну справу №279/5968/16-ц за позовом ОСОБА_1 до Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання ордеру №77 на жиле приміщення від 04.09.2015 року недійсним, скасування рішення виконавчого комітету Сингаївської сільської ради №43 від 03.09.2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
21.12.2016 року позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання ордеру №77 на жиле приміщення від 4.09.2015 року недійсним, скасування рішення виконавчого комітету Сингаївської сільської ради №43 від 03.09.2015 року, вимоги за яким уточнила шляхом подання позовної заяви 20.03.2017 року в якій зазначила, що з 22.07.2000 року перебуває на квартирній черзі при Сингаївській сільській раді під №1. Рішенням від 03.09.2015 року за №43 ОСОБА_4, яка перебуває на квартирній черзі з 14.07.2009 року було виділено квартиру по вул.Шкільній, 1 в с.Грозино та на підставі вказаного рішення видано ордер №77 від 04.09.2015 року. Вважає вказане рішення виконавчого комітету неправомірним, оскільки за даним рішенням квартира АДРЕСА_1 була виділена ОСОБА_4 без урахування черговості. В рішенні відповідача наявне посилання на ст.52 Житлового кодексу України, яка передбачає, що жилі приміщення в будинках відомчого житлового фонду надаються громадянам за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті селищної, сільської Ради народних депутатів, а у випадках, передбачених Радою Міністрів СРСР- за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету з наступним повідомленням виконавчому комітету відповідної ради про надання жилих приміщень для заселення. Отже, виходячи зі змісту ст.52 Житлового кодексу Української РСР квартира АДРЕСА_2 була надана ОСОБА_4 за спільним рішенням адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації. Проте, саме рішення видано виконавчим комітетом Сингаївської сільської ради Коростенського району, а не затверджено виконавчим комітетом. Спірне рішення не містить жодних посилань на будь-які спільні рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації. При цьому дана квартира знаходиться на балансі сільської ради, а не будь-якого підприємства. Згідно ст.58 ЖК України ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Термін дії ордеру 30 календарних днів. Його може бути видано лише на вільне, як фактично, так і юридично, житлове приміщення. На день видачі ордеру приміщення не було вільним. Як заінтересована особа, перебуваюча на квартирній черзі під 31 з 22.07.2000 року вважає, що рішення відповідача від 03.09.2015 року за №43 є незаконним, прийнято з порушенням норм чинного законодавства та її особистих прав, оскільки саме вона мала б отримати вказане житло. Рішенням суду просить визнати рішення виконавчого комітету Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 03.09.2015 року за №43 незаконним та скасувати його; визнати ордер №77 від 04.09.2015 року незаконним та скасувати його; зобов"язати Сингаївську сільську раду Коростенського району Житомирської області винести рішення щодо виділення квартири АДРЕСА_3 у власність ОСОБА_1.
В судовому засіданні сторона позивача позовні вимоги підтримала і просила задовольнити з підстав, зазначених у позові.
Представник Сингаївської сільської ради в судове засідання не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Третя особа ОСОБА_4 померла, у зв"язку з чим ухвалою суду до участі у справі був залучений ОСОБА_3 за клопотанням останнього, який будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з"явився, про причини неявки не повідомив, будь-яких клопотань не подав.
Вислухавши пояснення сторони позивача та проаналізувавши їх з дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач з 14.06.20107 року перебуває на квартирному обліку при Сингаївській сільській раді на загальній черзі під №1 з 14.06.2000 року.
Рішенням виконавчого комітету №93 від 19.12.2007 року ОСОБА_1 було виділено однокімнатну квартиру АДРЕСА_4. При цьому на час отримання вказаної квартири ОСОБА_1 мала однокімнатну квартиру АДРЕСА_5. На момент виділення зазначеної квартири до складу сім"ї позивача входило 4 особи.
Рішенням Сингаївської сільської ради №51 від 14.07.2009 року було постановлено на квартирний облік ОСОБА_4, інваліда 1 групи ЧАЄС на позачергову чергу під №3, склад сім"ї 3 особи.
Відповідно до статті 16 Житлового кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих комітетів селищних рад віднесено питання щодо здійснення управління житловим фондом цих рад; здійснення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; прийняття рішень про розподіл та виділення житла.
Згідно ст.43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.
Статтею 46 ЖК України передбачено позачергове надання жилих приміщень громадянам у випадках, передбачених законодавством.
03.09.2015 року виконком Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області рішенням за №43 виділив ОСОБА_4, інваліду 1 групи ЧАЄС, квартиру АДРЕСА_2 на склад сім’ї 2 особи (ОСОБА_4 - заявник та ОСОБА_3 - син).
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_4 був виданий ордер №77 від 4.09.2015 року.
Рішенням №92 від 28.11.2008 року виконком Сингаївської сільської ради Коростенського району Житомирської області вирішив встановити пропорційність виділення житла: загальна черга 5 чоловік, першочергова 1чоловік, позачергова 1 чоловік.
Відомості про те, що дане рішення було оспорено або скасовано в справі відсутні.
Зі списків громадян, які перебувають на обліку при Сингаївській сільській раді Коростенського району Житомирської області станом на 01.01.2015 року слідує, що ОСОБА_4 значиться під №1 в позачерговій черзі.
Згідно з посвідченням від 11.12.2008 року ОСОБА_4 віднесена до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), а довідкою МСЕК від 7.11.2008 року підтверджено її інвалідність I групи внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на ЧАЄС.
На підставі наведеного у ОСОБА_4 виникло право на позачергове одержання квартири, у тому числі на додаткову житлову площу у вигляді окремої кімнати.
Відповідно пункту 10 частини першої статті 20 вказаного Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, мають право на позачергове забезпечення жилою площею протягом року з дня подання заяви. Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" N 796-XII від 28 лютого 1991 року визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Отже, виділення житлового приміщення ОСОБА_4 було проведено відповідно до вимог Закону в порядку черговості, в тому числі з врахуванням рішення №92 від 28.11.2008 року.
Стаття 59 ЖК України визначає підстави і порядок визнання ордера на жиле приміщення недійсним. Ордер на жиле приміщення може бути визнано недійсним у судовому порядку у випадках подання громадянами не відповідаючих дійсності відомостей про потребу в поліпшенні житлових умов, порушення прав інших громадян або організацій на зазначене в ордері жиле приміщення, неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про надання жилого приміщення, а також в інших випадках порушення порядку і умов надання жилих приміщень.
Посилання сторони позивача на наявність підстав за яких, відповідно до вищевказаної норми закону, ордер № 77 від 04.09.2015 року може бути визнаний недійсним є необґрунтованими, оскільки належними, допустимими та достатніми докази не підтверджені.
Посилання на те, що житлове приміщення зайнято іншою особою і не було вільним на момент видачі ордеру спростовується паспортними даним та довідкою сільської ради.
Так, з копії паспорта ОСОБА_3, наявної в справі (а.с.148) слідує, що на підставі виданого ордеру 28.10.2015 року уповноваженим органом відбулась його реєстрація в квартирі АДРЕСА_3.
Довідка Сингаївської сільської ради від 15.01.2018 року стверджує факт реєстрації та проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_3 за вищевказаної адресою.
Доводи сторони позивача щодо не подання третьою особою щорічно оновлених документів є безпідставними, оскільки чинне законодавство не передбачає безумовного обов"язку щорічно подавати особам, які перебувають на черзі, відповідний пакет документів. Згідно п.25 Постанови №470 від 11.12.1984 року виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані.
Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.
Враховуючи, що при ухваленні оспорюваного рішення відповідач діяв у межах наданих йому повноважень та відповідно до закону, тому підстав для задоволення позову не має.
Керуючись ст.ст. 4, 76 - 89, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.43, 46, 57-60 ЖК України, Постановою від 11 грудня 1984 року № 470 "Про затвердження Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР , -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Сингаївської сільської ради Коростенського району про визнання ордеру №77 на жиле приміщення від 04.09.2015 року недійсним, скасування рішення виконавчого комітету Сингаївської сільської ради №43 від 03.09.2015 року відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Житомирської області шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Відповідно п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: 11541, АДРЕСА_6, НОМЕР_1 виданий 25.10.2002 року, РНОКПП НОМЕР_2.
Представник позивача - ОСОБА_2, місце знаходження: 11500, АДРЕСА_7, свідоцтво ЖТ №000857 від 29.06.2017 року.
Відповідач - Сингаївська сільська рада Коростенського району Житомирської області, місцезнаходження: 11542, с.Сингаї, Коростенського району, вул.Радянська, 5, код ЄРДПОУ 04346244.
Третя особа - ОСОБА_3, місце проживання: 11541, АДРЕСА_8, паспорт серії ВМ 500274, виданий 18.02.1998 року.
Суддя:
Повний текст рішення складено 19.06.2018 року