
Справа № 337/1565/18
Провадження № 3/333/806/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Наумова Ірина Йосипівна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в м. Запоріжжі, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, інваліда 2-ї групи, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
12.04.2018 року о 01 годині 48 хвилин водій ОСОБА_1, по проспекту Ювілейний, біля буд. 20 в м. Запоріжжі, керував автомобілем ГАЗ 24-10, реєстраційний номер НОМЕР_2, з ознаками наркотичного сп'яніння: розширені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці. ОСОБА_1, в присутності двох свідків, відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння у медичному закладі, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 ч.1 КУпАП. Водія ОСОБА_1 відсторонено від керування даним транспортним засобом шляхом передання права керування ним гр. ОСОБА_2
У судовому засіданні, після роз’яснення головуючим прав, передбачених ст.ст.55, 56, 59,63 Конституції України, ст.268 КУпАП, ОСОБА_1 не визнав вину у скоєнні даного правопорушення, пояснив, що у вищезазначений день в стані наркотичного сп’яніння не перебував, перед тим, як керувати автомобілем, випив ліки. На вимогу працівників поліції відразу не пройшов огляд на стан сп’яніння в зв’язку з поганим самопочуттям, але в той же день у вечері на підставі його заяви пройшов огляд в КУ «Обласний клінічний наркологічний диспансер» ЗОР, згідно даного висновку ознаки сп’яніння в нього відсутні.
Суд дійшов висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке полягає у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння особою, яка керує транспортним засобом, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п. 6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров’я України від 9 листопада 2015 р., № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р., за № 1413/27858 (далі – Інструкція), огляд на стан сп’яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров’я.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 у зазначений час керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп’яніння та відмовився від огляду на стан наркотичного сп’яніння у медичному закладі, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р., згідно якому водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 9 вищезазначеної Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров’я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров’я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення сп’яніння до медичного закладу КУ «Запорізький обласний наркологічний диспансер (ЗОНД)» вбачається, що в результаті огляду працівниками поліції 12.04.2018 р. о 03-00 год. у водія ОСОБА_1 буди виявлені ознаки сп’яніння: розширені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, в зв’язку з чим останнього направлено для проходження огляду, в установленому законом порядку, на стан сп’яніння до медичного закладу Комунальна установа «Запорізький обласний наркологічний диспансер».
З письмових пояснень свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4 вбачається, що водій ОСОБА_1 на вимогу працівників пройти огляд на наркотичного сп’яніння у встановленому законом порядку відмовився, у їх присутності. Дані обставини також підтверджуються відеозаписом з місця події.
Допитати вказаних свідків безпосередньо в судовому засіданні не надалось можливим, оскільки вони на виклики в суд не з’явились.
Довідка з бази даних підсистеми «Адмінпрактика» відносно ОСОБА_1 підтверджує, відсутність в минулому, на протязі року, притягнення останнього до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно висновку КУ «Обласний клінічний наркологічний диспансер» ЗОР від 12.04.2018 р. за заявою ОСОБА_1 12.04.2018 р. о 18-50 год. годин проведено огляд останнього на стан сп’яніння, за результатами огляду у гр. ОСОБА_1 ознак сп’яніння не виявлено. З матеріалів справи вбачається, що даний огляд проводився вже понад 15 годин з моменту виявлення підстав для його проведення, в зв’язку з чим виникає сумнів щодо достовірності даного результату огляду.
Наявність даного Висновку не спростовує вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке полягає у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння особою, яка керує транспортним засобом.
Оскільки, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в порушення положень п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р., не виконав законні вимоги працівників поліції та відмовився від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан наркотичного сп'яніння особою.
Пояснення ОСОБА_1, надані в судовому засіданні, відносно вживання ним на передодні керування транспортним засобом ліків, не звільняє його від обов’язку, встановленого п. 2.5. Правил дорожнього руху, виконати законні вимоги працівників поліції щодо проходження огляду на стан сп’яніння.
Оцінивши вищенаведені докази, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, згідно якого, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
В діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність ОСОБА_1В, суд не вбачає.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «О’Галлоран та Франціс проти Сполучення Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.
Враховуючи характер і обставини вчиненого правопорушення та особу правопорушника суддя вважає, що ОСОБА_1 необхідно призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі п. 9 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1, як інвалід 2-ї групи звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 130, 276-284 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік та штрафу у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 (десять тисяч двісті) гривень (р/р №31113149700001, код бюджетної класифікації доходів 21081300, ЄДРПОУ 37941997; МФО 813015, отримувач: державний бюджет Комунарського району).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Апеляційного суду Запорізької області через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя І.Й.Наумова