
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/1805/17
Провадження № 2-а/210/20/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"15" червня 2018 р. Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого-судді Літвіненко Н. А.,
при секретарі судового засідання Севанян М. Б.,
за участю пр.. позивача Ушакової Н. П.,
пр.. відповідача Куртасової Т. Л., Єфімової Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ТОВ «Євроактив плюс» до Відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень суб'єкту владних повноважень - постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, суд -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ТОВ «Євроактив плюс» Гугля М.О. звернувся до суду з позовом до Відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень суб'єкту владних повноважень - постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі договору оренди ТОВ «Євроактив плюс» орендує у ТОВ «Зоряне сяйво» нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: АДРЕСА_2. Та, 17.03.2017 року Відділом з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради була проведена позапланова перевірка щодо дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил на об'єкті під кв. АДРЕСА_1. За результатами проведеної позапланової перевірки було складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23.03.2017 року; припис № 9 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства від 23.03.2017 року та два протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.03.2017 року. В наслідок чого, було складено два протоколи 06.04.2017 року та постанови про накладення на ТОВ «Євроактив плюс» адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 144000,00 грн. за кожне правопорушення. Дане порушення не визнає, оскільки вважає, що посадовими особами не було пред'явлено погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду та посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду. Крім того, посилається на те, що протокол про адміністративне правопорушення складено без участі ТОВ «Євроактив плюс», й постанова про притягнення до відповідальності до прибуття представника на зазначений час та місце, вже була складена уповноваженими особами відділу архітектури. Щодо виконання ТОВ «Євроактив Плюс», будівельних робіт у нежитловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_2, спростовує тим, що на вказаному об'єкті здійснюються роботи з поточного, косметичного ремонту та облагородження нежитлового приміщення для подальшої експлуатації. Тобто, здійснення робіт з прибирання та поточного, косметичного ремонту не підпадає під значення будівельних робіт, оскільки не містить жодної з їх ознак. А тому і не потребує будь - яких погоджень та дозволів, зокрема й зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт, та встановлення факту експлуатації об'єкта, який не прийнято в експлуатацію. На підставі викладено просить суду визнати дії протиправними та скасувати постанови № 6-ЮР, № 7-ЮР від 06.04.2017 року, які складені відповідальними особами відділу державного архітектурного контролю виконкому Криворізької міської ради.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд їх задовольнити.
Представники відповідача, кожен окремо, проти задоволення позову заперечували у повному обсязі, просили суд відмовити в задоволенні позову, суду пояснили, що під час здійснення позапланової перевірки було дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництва «Реконструкція та перепланування приміщення ПГХ «Пельменна» під квартирою АДРЕСА_1», складання протоколів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, та під час винесення постанов № 6-ЮР та № 7-ЮР відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак підстави для задоволення позову відсутні. Крім того, обставини викладені в адміністративному позові не спростовують наявності порушень, виявлених за наслідками проведення перевірки.
Суд, вислухавши представника позивача та представників відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким ЦПК України викладено в новій редакції.
Згідно пп.9 п.1 Розділу XIII Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відтак, розгляд справи продовжено за нормами КАС в редакції від 15.12.2017 року.
Судом встановлено, що 17.03.2017 року на підставі направлення на проведення позапланової перевірки № 31 відділом з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради була проведена позапланова перевірка дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил на об'єкті під кв. АДРЕСА_1, на підставі наказу відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю від 17.03.2017 № 23 та звернення гр. ОСОБА_6, ОСОБА_7 від 06.03.2017 року (а.с. 54-55, 56-59).
За результатами проведеної позапланової перевірки головними спеціалістами Відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради було складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23.03.2017 року; припис №9 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства від 23.03.2017 та два протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 23.03.2017 (далі - протоколи), якими встановлено: факт початку виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чим порушено вимоги ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності, та факт експлуатації об'єкта, який не прийнято в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання місто будівної діяльності» (а.с.10-12, 13-15, 16-18).
Під час проведення позапланової перевірки встановлено, що частину нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 (прим. № 1, 10, 11, 12 інвентарна справа № 126) реконструйовано та експлуатується під кафе «І Feel» ФОП ОСОБА_8, яке відгороджене перегородкою від основної частини нежитлового приміщення. У приміщенні № 2, 9, 3, 4, 5, 6, 7 виконуються будівельні роботи а саме: знесення перегородок, демонтаж покриття підлоги та втручання в несучі конструкції шляхом оббивки штукатурки з колон, монтаж закладних деталей до колон та несучих стін для улаштування каркасу з металевих конструкцій, улаштування бетонної підлоги, монтаж системи вентиляції, встановлення перегородок виконаних з гіпсокартону та профілю, яка розділює приміщення № 1, 10, 11, 12 від приміщень № 2, 9, 3, 4, 5, 6, 7. У технічному паспорті виконаному ФОП ОСОБА_9 інвентарна справа № 126 від 29.06.2016, кваліфікаційний сертифікат НОМЕР_1 по об'єкту: по об'єкту: «Нежитлове приміщення по АДРЕСА_2» накреслені дверні пройоми у несучих стінах, які при перевірці були відсутні.
Так, на час проведення позапланової перевірки встановлено: - факт початку виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт, чим порушено вимоги ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011; - факт експлуатації об'єкта, який не прийнято в експлуатацію, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011 (а.с. 10-12).
В наслідок чого, начальником Відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради були винесені Постанови № 6-ЮР та № 7 - ЮР від 06.04.2017 року, якими ТОВ «Євроактив плюс» було визнано винним у вчиненні правопорушень передбачених абз. 4 п.4 ч,2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та абз. 4 п.6 ч. 2 ст. 2 зазначеного Закону та накладено штрафи у розмірі 144000.00 грн. за кожне правопорушення (а.с. 19, 20).
Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038, Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, що затверджено Указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи. Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за дотриманням, зокрема юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання: підготовчих і будівельних робіт, перепланування та реконструкції (дообладнання) житлового фонду, будівель громадського призначення, елементів упорядження територій для задоволення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення та проводить перевірки дотримання суб'єктами у сфері житлово-комунального господарства державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури визначається Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
Відповідно до положень вказаного Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням, зокрема вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень,, застосування будівельної продукції.
Відповідно до п. 7 вказаного Порядку, підставою для проведення позапланової перевірки, зокрема, є звернення фізичних чи юридичних осіб порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства України.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011, замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
В якості спростування даного факту, з боку представника позивача суду не надано жодного належного доказу, який би вказував на те, що ним було подано відповідну декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Крім того, відповідно до частини 8 статті 39 вказаного Закону, експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Представник позивач у позові зазначає, що ТОВ «Євроактив плюс» не виконував будівельні роботи, а здійснював поточний косметичний ремонт, який ніби то не підпадає під визначення будівельних робіт, оскільки не містить жодної з ознак. А тому вважає, що не потребує будь-яких погоджень та дозволів.
Однак, вказані твердження спростовуються виявленими під час перевірки порушеннями вимог ст.ст. 34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011.
Суд бере до уваги той факт, що поняття «поточного косметичного ремонту» зазначені ДБН не містять, тому посилання позивача на дані норми суд вважає необґрунтованим.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011, зокрема, передбачено, що замовник, має право виконувати будівельні роботи після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю) - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Згідно ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вказаного Закону прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього. Підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію. Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта письмово поінформувати про це місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва.
Таким чином, визначений чіткій порядок введення в експлуатацію об'єктів будівництва.
Відповідно до положень ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.
Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень надав суду докази та довів правомірність своїх рішень.
Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про доведеність відповідачем - суб'єктом владних повноважень правомірності своїх рішень. З огляду на зазначене, позовні вимоги позивача визнаються судом не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-IV від 17.02.2011, ст.ст. 2, 6-11, 14, 77, 229, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ТОВ «Євроактив плюс» до Відділу з питань Державного архітектурно-будівельного контролю Виконкому Криворізької міської ради про визнання протиправною та скасування постанови №6-ЮР від 06.04.2017р. про накладення штрафу в сумі 144000,00 грн. на ТОВ «Євроактив плюс» за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесену начальником відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради та визнання протиправною та скасування постанови №7-ЮР від 06.04.2017р. про накладення штрафу в сумі 144000,00 грн. на ТОВ «Євроактив плюс» за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесену начальником відділу з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконкому Криворізької міської ради - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Н. А. Літвіненко