
Справа № 168/9/18
Провадження № 2/168/51/18
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року смт. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Назарука О.В.,
секретар судових засідань – ОСОБА_1,
з участю:
представника позивача – ОСОБА_2,
відповідача – ОСОБА_3,
представника відповідача – ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області до ОСОБА_3 про знесення самочинного будівництва,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов’язати відповідача знести за власний рахунок самовільно збудований індивідуальний житловий будинок по вул. Центральна, 120/1, в с.Кримне Старовижівського району Волинської області.
Представником позивача ОСОБА_2 до початку розгляду справи по суті подано клопотання про передачу справи на розгляд справи Волинського окружного адміністративного суду. Посилився на постанову Великої палати Верховного суду від 11 квітня 2018 року у справі № 161/14920/16-а по аналогічній справі. Вважає, що спір такої категорії підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства окружним судом.
Відповідач заперечила проти клопотання, обґрунтовуючи це тяжким матеріальним становищем. Зазначала, що поїдки до Луцька призведуть до додаткових витрат грошей та часу.
Представник відповідача не заперечувала щодо клопотання представника позивача.
Відповідно до статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо:
1) справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
2) після задоволення відводів (самовідводів) чи з інших підстав неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;
3) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.
Справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа належить до виключної підсудності іншого суду.
Дана стаття регламентує порядок передачі іншому суду справи, що підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Разом з тим зі змісту клопотання та пояснень представника позивача слідує, що підставою для передання справи до окружного суду є постанова Великої палати Верховного суду від 11 квітня 2018 року у справі № 161/14920/16-а в якій зроблено висновок, про те, що спори такої категорії розглядаються в порядку адміністративного судочинства окружними судами.
Таким чином нормами ЦПК не передбачено порядку передачі справи до іншого суду у зв’язку з тим, що справа підлягає розгляду в порядку іншого судочинства, в даному випадку адміністративного судочинства. Отже підстави визначені законом для передачі даного спору до Волинського окружного адміністративного суду відсутні, а тому в задоволенні клопотання про передачу спору на розгляд Волинського окружного адміністративного суду слід відмовити.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 19 КАС України встановлює, що компетенція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.
Відповідно до постанови Великої палати Верховного суду від 11 квітня 2018 року у справі № 161/14920/16-а по аналогічній справі, такий спір не пов'язаний з вирішенням питання щодо речового права, а є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення факту самочинного будівництва та усунення порушень шляхом знесення самочинно збудованих об'єктів містобудування. Справа за позовом такого суб'єкта належить до компетенції адміністративних судів.
Таким чином, суд, з врахуванням висловленої позиції позивача про віднесення даного спору до адміністративного судочинства, приходить до переконання, що спір між Державною архітектурно-будівельною інспекцією у Волинській області до ОСОБА_3 про знесення самочинного будівництва підвідомчий адміністративному суду, а тому провадження у справі підлягає закриттю.
При цьому на виконання вимог частини 1 статті 256 ЦПК України, якщо провадження у справі закривається з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повідомляє Державну архітектурно-будівельну інспекцію у Волинській області про віднесення розгляду таких справ до юрисдикції Волинського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 2 статті 255 ЦПК України суд вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом).
Як убачається з платіжного доручення № 7026 від 15 грудня 2017 року, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір в розмірі 1600 гривень.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі та повернення позивачу суми сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 247, 255, 256, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Закрити провадження у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області до ОСОБА_3 про знесення самочинного будівництва.
Роз'яснити Державній архітектурно-будівельній інспекції у Волинській області право на звернення до Волинського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Старовижівському районі Волинської області повернути Державній архітектурно-будівельній інспекції у Волинській області сплачений нею судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень, відповідно до платіжного доручення від 15 грудня 2017 року № 7 026.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її винесення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_5