Постанова № 74784540, 19.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
572/3215/16-а
Номер документу
74784540
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 572/3215/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Федорової Жанни Іванівни - першого заступника начальника-начальника відділу обслуговування платників Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "11" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Федорової Жанни Іванівни - першого заступника начальника-начальника відділу обслуговування платників Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення , -

суддя в 1-й інстанції - Довгий І.І. ,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Сарни ,

дата складання повного тексту рішення не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2017 року позивач звернувся до Сарненського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову першого заступника начальника Сарненської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області Федорової Жанни Іванівни по справі про адміністративне правопорушення від 29 вересня 2016 року серія РН № 439976 про притягнення його, як начальника Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс", до адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на момент складення протоколу від 29 вересня 2016 року № 802623 серії АА та винесення постанови про адміністративне правопорушення від 29 вересня 2016 року серія РН №439976 платоспроможність Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" не відновлена, внаслідок відсутності коштів на рахунку порушені терміни сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тому притягнення відповідачем позивача до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 680 гривень за порушення п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зі змінами та доповненнями, є необґрунтованим.

Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 11.12.2017 адміністративний позов ОСОБА_3 до Федорової Жанни Іванівни про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задоволено.

Постанову РН № 439976 від 29.09.2016 року першого заступника начальника Сарненської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області відносно ОСОБА_3 скасовано, а провадження в справі закрито в зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, тому притягнення позивача до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 680 грн за порушення п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зі змінами та доповненнями, є правомірним, обґрунтованим та відповідає чинному законодавству.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подавав.

Сторони в судове засідання не з'явились. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.

За таких обставин, у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що постановою у справі про адміністративне правопорушення серії РН №439976 від 29 вересня 2016 року першим заступником начальника Сарненської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області Федоровою Ж.І. було притягнуто до адміністративної відповідальності позивача ОСОБА_3, який працює начальником Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс", за несплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування по звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів: по терміну сплати 22.08.2016 року податковий борг 26 161,68 гривень, не сплачено, по терміну сплати 20.09.2016 року податковий борг 28 174,99 гривень не сплачено, чим порушено п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" із змінами та доповненнями та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень.

Не погоджуючись з постановою відповідача, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив. При цьому суд виходив з того, що ухвалою господарського суду Рівненської області від 07 червня 2016 року по справі № 918/199/16 порушено провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Гадзевича А.О., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. На момент складення протоколу від 29 вересня 2016 року № 802623 серії АА та винесення постанови про адміністративне правопорушення від 29 вересня 2016 року серія РН № 439976 платоспроможність Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" не відновлена, терміни сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування були порушені внаслідок відсутності коштів на рахунку підприємства. Крім того, суду не надано доказів того, що відносно позивача відповідачем на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений КУпАП складений протокол про адміністративне правопорушення.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Встановлено, що Комунальне підприємство "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, керівником якого є позивач по справі ОСОБА_3 є платником податків, зокрема і єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 6 Закону України № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 зазначеного Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.11 статті).

Відповідно до ч. 12 ст. 8 зазначеного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відтак, Комунальне підприємство "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язаний сплачувати його у визначені терміни, при цьому незалежно від свого фінансового стану.

Невиконання обов'язку тягне за собою, зокрема, адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 3 ст. 165-1 КУпАП несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, -

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що Комунальним підприємством "Сарнитеплосервіс" не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування по звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів: по терміну сплати 22.08.2016 року податковий борг 26 161,68 грн, не сплачено, по терміну сплати 20.09.2016 року податковий борг 28 174,99 грн.

Даний факт сторонами не оспорюється.

Але позивач обґрунтовує свої доводи незаконності постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності застосуванням до підприємства мораторію та безпідставністю притягнення його до такої відповідальності.

Такого ж висновку дійшов і суд першої інстанції.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 р. з наступними змінами і доповненнями (далі - Закон) мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Разом із тим частиною 5 статті 19 цього Закону визначено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Встановлено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів у справі про банкрутство Комунального підприємства "Сарнитеплосервіс" Сарненської міської ради, введено ухвалою господарського суду Рівненської області від 07 червня 2016 року, тоді як несплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування стосувалась поточних платежів поза межами введеного мораторію, а саме за липень та серпень 2016 року.

Відтак встановлено, що позивачем порушено вимоги п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст. 165-1 КУпАП.

Тому доводи позивача в цій частині є безпідставними, а висновок суду помилковим.

Що стосується складення протоколу про адміністративне правопорушення та винесення відповідачем постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, колегія суддів зазначає таке.

Встановлено, що посадовою особою Сарненської ОДПІ Головного управління ДФС у Рівненській області в межах наданих їй повноважень 29.09.2016 відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення.

При цьому встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 256 КУпАП зазначені дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення. Протокол містить пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол підписано особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Протокол містить відомості про роз'яснення позивачу його прав і обов'язків, передбачені статтею 268 цього Кодексу.

Позивач також повідомлений про місце та час розгляду адміністративної справи, про що також зазначено в протоколі (а.с. 12).

Судовою колегією також встановлено, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності винесена відповідачем відповідно до ст. 234-2, як повноважною особою органу доходів і зборів, а штраф накладено в межах санкції ч.3 ст. 165-1 КУпАП.

Копія постанови вручена позивачу по справі (а.с. 13 ).

Зазначене вище свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України довів правомірність прийнятого ним рішення.

З урахуванням обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірне притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають матеріалам справи та оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Федорової Жанни Іванівни - першого заступника начальника -начальника відділу обслуговування платників Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області задовольнити.

Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "11" грудня 2017 р. скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Повне судове рішення складено "19" червня 2018 р.