Постанова № 74784518, 19.06.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
817/196/17
Номер документу
74784518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/196/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" червня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" до Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними та скасування розрахунків , -

суддя в 1-й інстанції - Щербаков В.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Мирогощанський державний іподром" звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправними та скасування розрахунків на виплату та доставку пільгових пенсій від 26.12.2016 №5632/04, від 26.12.2016 №5633/04, від 26.12.2016 №5634/04, від 11.01.2017 №193/04.

В ході судового розгляду справи, позивачем збільшено позовні вимоги, згідно з якими просить суд визнати протиправними та скасувати розрахунки Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на виплату та доставку пільгових пенсій від 26.12.2016 №5632/04, від 26.12.2016 №5633/04, від 26.12.2016 №5634/04, від 11.01.2017 №193/04, від 06.04.2017 №57/04, від 10.05.2017 №493/05, від 06.07.2017 №1347/05, від 06.09.2017 №2054/05, від 08.11.2017 №2936/05.

Під час судового розгляду за клопотанням позивача, судом, в порядку ст.52 КАС України, допущено процесуальне правонаступництво - заміну позивача, ДП "Мирогощанський державний іподром", правонаступником - Публічним акціонерним товариством "Мирогощанський аграрій".

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23.02.2018р. позов задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсії, призначеної ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) та ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2), відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", сформованих Управлінням Пенсійного фонду України в Дубенському районі, правонаступником якого є Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, 26.12.2016 за №5632/04, 26.12.2016 за №5633/04, 26.12.2016 за №5634/04, 11.01.2017 за №193/04, 06.04.2017 за №57/04, 10.05.2017 за №493/05, 06.07.2017 за №1347/05, 06.09.2017 за №2054/05, 08.11.2017 за №2936/05.

Зобов'язано Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Шевченка, 27, м.Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600; ідентифікаційний код 41250769) здійснити розрахунок пільгового стажу роботи пенсіонерів ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) та ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) на Державному підприємству "Мирогощанський державний іподром", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Мирогощанський аграрій" (вул.Шевченка, 1, с.Мирогоща-Перша, Дубенський район, Рівненська область, 35623; ідентифікаційний код 35505132), згідно з наданими Публічним акціонерним товариством "Мирогощанський аграрій" уточнюючими довідками про їх пільговий стаж.

Зобов'язано Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Шевченка, 27, м.Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600; ідентифікаційний код 41250769) здійснити перерахунок частки сплати Публічним акціонерним товариством "Мирогощанський аграрій" (вул.Шевченка, 1, с.Мирогоща-Перша, Дубенський район, Рівненська область, 35623; ідентифікаційний код 35505132) витрат Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на виплату та доставку пільгових пенсій ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) та ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) відповідно до встановленого стажу.

В решті позовних вимог відмовлено.

Стягнуто із суб'єкта владних повноважень - Дубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Шевченка, 27, м.Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600; ідентифікаційний код 41250769), за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" (вул.Шевченка, 1, с.Мирогоща-Перша, Дубенський район, Рівненська область, 35623; ідентифікаційний код 35505132) судовий збір в сумі 400,00грн. (чотириста гривень).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить частково скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову. Зобов'язати Дубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити для Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відповідно до положень ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення 55 віку.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ДП "Мирогощанський державний іподром", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Мирогощанський аграрій", зареєстроване як юридична особа 27.02.2008р., перебуває на обліку в територіальному органі Пенсійного Фонду, як платник страхових внесків, що перераховуються до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) є страхувальником, який використовує працю найманих працівників (а.а.с.9-14).

На виконання вимог п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1), у період з грудня 2016 року по листопад 2017 року УПФ України в Дубенському районі, правонаступником якого є Дубенське об'єднане управління пенсійного фонду України у Рівненській області, для ДП "Мирогощанський державний іподром" було сформовано та надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), зокрема, ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_4, що вийшли на пенсію на пільгових умовах та до виходу на пенсію працювали у позивача (а.а.с.17-20, 128, 148, 198, 222-223).

Позивач отримав вищевказані розрахунки, проте не погоджується з такими розрахунками УПФ України в Дубенському районі та вважає, що відповідач допустив помилки при обрахуванні частки плати, яку має перерахувати позивач щодо наступних пенсіонерів: ОСОБА_3 (стаж роботи 4 роки 2 місяці) - 21,27%, однак дана частка має становити лише 20.10%; ОСОБА_6 (стаж роботи 4 роки 9 місяців) - 100%, однак вказана частка має становити лише 23.75%; ОСОБА_4 (стаж роботи 6 років 3 місяці) - 32,12%, однак дана частка має становити 31,25%. У зв'язку з чим, звернувся до суду з даним позовом.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Правовідносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом №1058-ІV.

Згідно зі ст.26 Закону №1058-ІV (в редакції, що діяла на момент призначення пенсій застрахованій особі), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

До страхового стажу для призначення пенсії за віком, відноситься також стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (абз.4 ч.1 ст.24 Закону №1058-ІV).

За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абз.10 ч.3 ст.25 Закону №1058-ІV).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 перебуває на обліку у Дубенському ОУ ПФУ Рівненської області з 09.09.2013р. та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до пункту "в" ст.13 Закону №1788-XII.

ОСОБА_3 перебуває на обліку у Дубенському ОУ ПФУ Рівненської області з 05.04.2012р. та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до пункту "д" ст.13 Закону №1788-XII.

На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування; жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (пункти "в", "д" та "ж" ст.13 Закону №1788-XII).

Законом №1058-ІV чітко визначено, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів "в", "д" та "ж" ст.13 Закону №1788-XII, страховий стаж на посадах «тракторист-машиніст» та «доярка (оператор машинного доїння), свинарка-оператор», а також багатодітних матерів, дає право на призначення саме такої пенсії. Тобто стаж роботи на зазначених посадах дає особі право не тільки на призначення пенсії у пільгових розмірах, а і право на достроковий вихід на пенсію.

Згідно з пп.1 п.8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 для відповідних платників збору.

У відповідності до п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, вказаним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII, при цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Закон №1058-ІV набрав чинності з 01.01.2004р. До вказаного моменту діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку вищевказаних пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997р. (далі - Закон №400/97-ВР).

Ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлена на рівні 100 відсотків від об'єкта оподаткування (абз.3 п.1 ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997р.).

Відповідно до абз.4 пп.1 п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного Фонду України плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Передбачений п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV порядок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, конкретизований в Інструкції №21-1.

Відповідно до п.6.1 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), у яких працювали або працюють пенсіонери на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз.1 п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV.

Пунктом 6.2 Інструкції №21-1 передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому, стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Частка відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, яким відповідно до законодавства стаж, що дає право на призначення цих пенсій, зараховується у кратному розмірі, розраховується з урахуванням кратності стажу. Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як вбачається з матеріалів справи (а.а.с.172-174, 209-210, 216, 218), ОСОБА_3 має загальний стаж роботи понад 30 років, з них пропрацювала на посадах «доярка (оператор машинного доїння), свинарка-оператор» 20 років 7 місяців 9 днів, з яких у ДП "Мирогощанський державний іподром" 4 роки 2 місяці - з 01.03.2008 по 03.05.2012. ОСОБА_4 має також загальний стаж роботи понад 30 років, з них пропрацював на посадах «тракторист-машиніст», з яких у ДП "Мирогощанський державний іподром" 6 років 3 місяці - з 01.03.2008р. по 12.06.2014р.

При цьому, в оскаржуваних розрахунках стаж роботи ОСОБА_3 в ДП "Мирогощанський державний іподром" зазначений тривалістю 4 роки 3 місяці, а стаж роботи ОСОБА_4 - 6 років 5 місяців, що не відповідає дійсності та призвело до завищення частки позивача до оплати, а тому оскаржувані розрахунки в цій частині підлягають скасуванню.

Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ст.9 КАС України ).

Оскільки у оскаржуваних розрахунках невірно зазначено стаж роботи вищевказаних пенсіонерів у ДП "Мирогощанський державний іподром", то в силу вимог ст.9 КАС України суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пільгового стажу роботи пенсіонерів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ДП "Мирогощанський державний іподром" згідно з наданими позивачем уточнюючими довідками про їх пільговий стаж, та відповідно до встановленого стажу здійснити перерахунок частки сплати Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" витрат відповідача на виплату та доставку пільгових пенсій вказаним пенсіонерам.

Що стосується ОСОБА_6, яка є багатодітною матір'ю, тобто виховує п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Реалізуючи положення пункту "ж" ст.13 Закону №1788-XII Порядком призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 №244 (далі - Порядок №244), визначено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві (колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання) та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу (п.п.1 та 2).

Таким чином, 20-річний стаж роботи в даному випадку не вимагається, оскільки ОСОБА_6 є багатодітною матір'ю, тобто виховує п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, відтак є застрахованою особою в розумінні Закону №1058-ІV, що дає їй право на вихід на пенсію на пільгових умовах, відповідно до пункту "ж" ст.13 Закону №1788-XII та положень Порядку №244, а тому і вираховування частки в залежності від трудового стажу на підприємстві є необґрунтованим, отже у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Разом з тим, суд не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідачем було невірно визначено дати досягнення пенсійного віку наступними особами: ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_9, ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_10, з огляду на наступне.

Правовідносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом №1058-ІV.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" від 04.04.2013р. №184 (набрав чинності з 28.04.2013р.) в абзаці четвертому пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" слова і цифри "статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" замінені словами і цифрами "статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р. № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Згідно зі ст.26 Закону №1058-ІV (в редакції, що діяла на момент призначення пенсій застрахованим особам), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;

55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

За таких обставин, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 досягне пенсійного віку у віці 58 років, а саме - ІНФОРМАЦІЯ_7, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно - ІНФОРМАЦІЯ_8, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно - ІНФОРМАЦІЯ_9, а ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_6 - ІНФОРМАЦІЯ_10, а тому позовні вимоги в даній частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пункті 50 рішення Європейського суду з прав людини "Щокін проти України" (№23759/03 та № 37943/06) зазначено про те, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Говорячи про «закон», стаття 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року посилається на ту саму концепцію, що міститься в інших положеннях цієї Конвенції (див. рішення у справі "Шпачек s.r.о." проти Чеської Республіки" (SPACEK, s.r.o. v. THE CZECH REPUBLIC № 26449/95). Ця концепція вимагає, перш за все, щоб такі заходи мали підстави в національному законодавстві. Вона також відсилає до якості такого закону, вимагаючи, щоб він був доступним для зацікавлених осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні (див. рішення у справі "Бейелер проти Італії" (Beyeler v. Italy № 33202/96).

Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Мирогощанський аграрій" залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "23" лютого 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "19" червня 2018 р.