
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Біленський О.О.
14 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/6308/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Курило Л.В.,
суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,
за участю секретарів судового засідання - Дорошенко Д.О., Олійник А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Комунального підприємства "Харківський метрополітен", Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року (повний текст складено 02.04.2018р.) по справі № 820/6308/17
за позовом Громадської організації "Харківський антикорупційний центр"
до Комунального підприємства "Харківський метрополітен" , третя особа - Харківська міська рада -
про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року Громадська організація "Харківський антикорупційний центр" (далі – позивач) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (далі - відповідач, КП "Харківський метрополітен" ), в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (код ЄДРПОУ 04805918) щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним підприємством "Харківський метрополітен", інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України, а саме:
- квартальної, річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування;
- аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством;
- статуту комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше;
- біографічної довідки (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних);
- біографічних довідок (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб'єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним;
- річних звітів керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства;
- структури, принципів формування і розміру винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов'язків, а також у зв'язку із звільненням;
- рішень суб'єкта управління об'єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства;
- опису істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками;
- відомостей про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів";
- інформації про операції та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства;
- зобов'язати Комунальне підприємство "Харківський метрополітен" (код ЄДРПОУ 04805918) оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним підприємством "Харківський метрополітен", інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України, а саме:
- квартальну, річну фінансову звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимог закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством;
- статут комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше;
- біографічну довідку (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних);
- біографічні довідки (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб'єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним;
- річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства;
- структури, принципи формування і розміри винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов'язків, а також у зв'язку із звільненням;
- рішення суб'єкта управління об'єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства;
- опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками;
- відомості про договори, учасником яких є комунальне унітарне підприємство, інформація про які підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України "Про відкритість використання публічних коштів";
- інформацію про операції та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (код ЄДРПОУ 04805918) щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України. Зобов'язано Комунальне підприємство "Харківський метрополітен" (код ЄДРПОУ 04805918) оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Комунальне підприємство "Харківський метрополітен" та Харківська міська рада подали апеляційні скарги.
В обґрунтування апеляційної скарги Комунальне підприємство "Харківський метрополітен", посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції у зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги Харківська міська рада, посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції у зв'язку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції ухвалити постанову, якою скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання КП "Харківський метрополітен" оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України, та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник позивача надав до суду апеляційної інстанції відзиви на апеляційні скарги, в яких, посилаючись на правильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить залишити апеляційні скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримала в повному обсязі, просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання КП "Харківський метрополітен" оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив апеляційні скарги відповідача та третьої особи залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
У судове засідання, призначене на 14.06.2018 р., представник третьої особи не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно з ч.2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши учасників справи, переглянувши в межах апеляційних скарг рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, комунальне підприємство "Харківський метрополітен" зареєстроване як юридична особа з 17 грудня 2009 року, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до п. 1.2, 1.3 Статуту відповідача, КП "Харківський метрополітен" є комунальним унітарним підприємством і діє як комунальне комерційне підприємство, засноване на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 р. № 997- р "Про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства "Харківський метрополітен", рішень 36 сессії Харківської міської ради 5 скликання від 30.09.2009 р. № 222/09 "Про комунальну власність м. Харкова" та № 233/09 "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Харківський метрополітен", діє відповідно до Господарського кодексу України та інших законодавчих актів України. Власником майна є територіальна громада м. Харкова в особі Харківської міської ради. Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України та Статуту підприємства. Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями Харківської міської ради, рішеннями виконавчого комітету Харківської міської ради, розпорядженнями Харківського міського голови, наказами Департаменту транспорту Харківської міської ради, іншими нормативними актами і цим Статутом.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління Комунальним підприємством "Харківський метрополітен", інформації, визначеної ч.8 ст.78 Господарського кодексу України, звернувся із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з обов'язку відповідача оприлюднювати на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України.
Враховуючи оскарження судового рішення першої інстанції фактично лише в частині задоволення позовних вимог та межі перегляду, передбачені ст. 308 КАС України, слід зазначити наступне.
За приписами частини 1 ст. 63 Господарського кодексу України (далі - ГК України) залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства, зокрема, комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні (частина третя статті 63 ГК України).
Відповідно до частини 4 ст. 63 ГК України унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.
Згідно з ч.1 ст.78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (ч.2 ст. 78 ГК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 78 ГК України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
За приписами ч. 1 ст. 140 ГК України джерелами формування майна суб'єктів господарювання є: грошові та матеріальні внески засновників; доходи від реалізації продукції (робіт, послуг); доходи від цінних паперів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; надходження від продажу (здачі в оренду) майнових об'єктів (комплексів), що належать їм, придбання майна інших суб'єктів; кредити банків та інших кредиторів; безоплатні та благодійні внески, пожертвування організацій і громадян; інші джерела, не заборонені законом.
Згідно з ч. 8 ст. 78 ГК України, річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства може підлягати обов'язковій перевірці незалежним аудитором в порядку, передбаченому рішенням відповідної місцевої ради. Критерії відбору незалежного аудитора та критерії віднесення комунальних унітарних підприємств до таких, фінансова звітність яких підлягає обов'язковій перевірці незалежним аудитором, встановлюються рішенням відповідної місцевої ради.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює інформацію про свою діяльність, крім випадків, установлених законом, шляхом розміщення її на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством, у строки та в порядку, визначені рішенням відповідної місцевої ради. Доступ до таких веб-сторінок та веб-сайтів є цілодобовим і безоплатним.
Обов'язковому оприлюдненню підлягає така інформація: цілі діяльності комунального унітарного підприємства; квартальна, річна фінансова звітність комунального унітарного підприємства за останні три роки, включаючи (за наявності) видатки на виконання некомерційних цілей державної політики та джерела їх фінансування; аудиторські висновки щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством; статут комунального унітарного підприємства у чинній редакції, а також у редакціях, що діяли раніше; біографічна довідка (включаючи професійну характеристику) керівника комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних); біографічні довідки (включаючи професійні характеристики) членів наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства (з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних), принципи їх добору, їхнє членство у наглядових радах інших суб'єктів господарювання, а також зазначається, хто із членів наглядової ради комунального унітарного підприємства є незалежним; річні звіти керівника та наглядової ради (у разі її утворення) комунального унітарного підприємства; структура, принципи формування і розмір винагороди керівника та членів наглядової ради комунального унітарного підприємства, включаючи компенсаційні пакети і додаткові блага, які вони отримують (або на отримання яких мають право) під час виконання посадових обов'язків, а також у зв'язку із звільненням; рішення суб'єкта управління об'єктами комунальної власності щодо комунального унітарного підприємства; опис істотних передбачуваних факторів ризику, що можуть вплинути на операції та результати діяльності комунального унітарного підприємства, та заходи щодо управління такими ризиками; відомості про підприємства.
Комунальне унітарне підприємство оприлюднює річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком щодо неї, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) або суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, що здійснює функції з управління підприємством до 30 квітня року, що настає за звітним періодом.
Відповідальність за оприлюднення та достовірність інформації, визначеної цією статтею, несе керівник комунального унітарного підприємства відповідно до законів України та умов укладеного з ним контракту.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон № 2939-VI) визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно із п. 1 ст. 5 Закону № 2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
За приписами ч.5 ст. 6 Закону № 2939-VI, не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Статтею 10-1 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних.
За приписами п.1 ч.1 ст.14 Закону № 2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.
Частиною 1 ст. 13 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону № 2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: 1) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо); 2) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності; 3) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення; 4) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності; 5) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник; 5-1) перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних; 6) інформацію про механізми чи процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень розпорядника інформації; 7) плани проведення та порядок денний своїх відкритих засідань; 8) розташування місць, де надаються необхідні запитувачам форми і бланки установи; 9) загальні правила роботи установи, правила внутрішнього трудового розпорядку; 10) звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію; 11) інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про: їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти; прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, основні функції структурних та регіональних підрозділів, крім випадків, коли ці відомості належать до інформації з обмеженим доступом; розклад роботи та графік прийому громадян; вакансії, порядок та умови проходження конкурсу на заміщення вакантних посад; перелік та умови надання послуг, форми та зобов'язання комунального унітарного підприємства з державним та/або місцевим бюджетом, державними та/або місцевими установами, підприємствами та організаціями, включаючи договірні зобов'язання комунального унітарного підприємства (фінансові та нефінансові), що виникають у результаті державно-приватного партнерства.
Частиною 2 статті 15 Закону № 2939-VI встановлено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Як правомірно враховано судом першої інстанції, на офіційному веб-сайті відповідача (http://www.metro.kharkov.uа) відсутня інформація, що підлягає обов'язковому оприлюдненню в силу приписів ч. 8 ст. 78 Господарського кодексу України. Доказів, які б спростовували вищевказані обставини, відповідачем до суду не надано.
Доводи відповідача про те, що необхідною обов'язковою умовою оприлюднення інформації комунальним підприємством є наявність рішення відповідної місцевої ради про здійснення такого оприлюднення колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки обов'язок щодо оприлюднення цієї інформації на офіційному веб-сайті відповідача безпосередньо передбачений ч.8 ст.78 Господарського кодексу України та вищенаведеними нормами Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Рішення відповідної місцевої ради щодо здійснення оприлюднення інформації комунальним підприємством надає дозвіл комунальному підприємству на розміщення інформації виключно на офіційному веб-сайті суб'єкта управління об'єктами комунальної власності, тобто на офіційному веб-сайті Харківської міської ради.
Доводи відповідача про те, що суд зобов'язав опублікувати інформацію, якої у підприємства не може бути, зокрема аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності, річних звітів наглядової ради підприємства, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки суд першої інстанції зобов'язав відповідача оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 ГК України. Між тим, ч.8 ст. 78 ГК України, зокрема, передбачає обов'язок публікації аудиторських висновків щодо річної фінансової звітності комунального унітарного підприємства за останні три роки, якщо аудит проводився відповідно до вимоги закону або за рішенням наглядової ради комунального унітарного підприємства (у разі її утворення) та річних звітів керівника та наглядової ради ( у разі її утворення).
Отже, неутворення наглядової ради не звільняє відповідача від обов'язку публікації інформації відповідно до ч.8 ст. 78 Господарсько кодексу України.
Доводи апелянта про те, що судом першої інстанції помилково застосовано норми Закону України "Про доступ до публічної інформації" колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки відповідач згідно з пунктом 4 частини другої статті 13 Закону №2939-VІ є розпорядником публічної інформації, на якого відповідно до вимог Закону №2939-VІ покладені обов'язки з її оприлюднення.
Посилання відповідача на те, що запит від позивача на отримання інформації не надходив колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки предметом спірних правовідносин є визнання протиправною бездіяльності щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) або на офіційному веб-сайті інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України.
Що стосується доводів апелянтів про те, що Закон №1405-VІІ, яким внесено зміни до ст. 78 ГК України, вступив в силу 25.06.2016р. і зворотної сили не має, а тому вимоги щодо публікації фінансової звітності за останні три роки є неправомірними, колегія суддів зазначає, що ч.8 ст. 78 ГК України (в редакції Закону №1405-VІІ) встановлює обов'язок публікації фінансової звітності, термін зберігання якої, відповідно до приписів п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України, становить три роки.
Щодо доводів третьої особи про те, що квартальна, річна фінансова звітність КП "Харківський метрополітен" оприлюднюється Департаментом інфраструктури Харківської міської ради на веб-порталі відкритих даних Харкова та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних, колегія суддів зазначає, що Департамент окремого веб- сайту не має, що не заперечувалось відповідачем та третьою особою.
Разом з тим, офіційним сайтом Харківської міської ради є http://www.city.kharkov.uа, а власна веб-сторінка відповідача розташована за адресою - http://www.metro.kharkov.uа.
Отже, публікація квартальної, річної фінансової звітності КП "Харківський метрополітен" за 2016-2017 рік на веб-порталі відкритих даних Харкова http://data.city.kharkov.uа не є належним виконанням вимог ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України.
Щодо інших доводів, колегія суддів зазначає, що згідно з п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Відповідно до п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
З огляду на вище викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Комунального підприємства "Харківський метрополітен" (код ЄДРПОУ 04805918) щодо обов'язкового оприлюднення на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформації, визначеної ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України та зобов'язання відповідача оприлюднити на власній веб-сторінці (веб-сайті) інформацію, визначену ч.8 ст. 78 Господарського кодексу України.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції повно та всебічно з'ясовано обставини в адміністративній справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального при дотриманні норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглянувши доводи апелянтів, викладені в апеляційних скаргах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції учасниками справи не оскаржувалось в частині відмови в задоволенні позовних вимог, тому в цій частині судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.
Керуючись ст. 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Комунального підприємства "Харківський метрополітен" та Харківської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 по справі № 820/6308/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя ОСОБА_4Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 18.06.2018 р.