Постанова № 74783908, 20.06.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
803/64/18
Номер документу
74783908
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3199/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Качмара В.Я., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря Чопко Ю.Т.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,-

судді в 1-й інстанції – Волдінер Ф.А.,

час ухвалення рішення – 23.03.2018 року,

місце ухвалення рішення – м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення – не вказано,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_4 сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407, в частині скасування реєстрації транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_3. Зобов’язано ОСОБА_4 сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 за ОСОБА_3.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що в ході проведеної перевірки встановлено, що 02 листопада 2016 здійснено державну реєстрацію автомобіля марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 на громадянина ОСОБА_3 До матеріалів справи додано сертифікат відповідності UA1. 178.0019956-16, який виданий ТОВ “Житомирстандарт”, яке входить до державної системи сертифікації “УкрСЕПРО”. Вказаний орган сертифікації з 01 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до “Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання”, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521. Крім того, з висновку технічної експертизи документів від 31 серпня 2017 року № 261 вбачається, що згідно іноземного свідоцтва про реєстрацію ВР-578-NJ 2011 CV97249 транспортний засіб марки RENAULT KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 належить до норм екологічних норм ЄВРО4. Відтак при здійсненні реєстрації вказаного транспортного засобу було порушено пункт 10 Порядку, у зв’язку з чим, на підставі пункту 40 Порядку, висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 було скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник позивача апеляційну скаргу заперечила, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Відповідач ОСОБА_4 сервісний центр 0743 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату судового засідання. Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 15 вересня 2016 року між ТзОВ “Обеста” та ОСОБА_5 укладено договір купівлі-продажу № РН-0001506. Предметом купівлі-продажу є транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

Первинна реєстрація транспортного засобу проведено 13 жовтня 2016 року відповідно до заяви № 102264795 за власником ОСОБА_5. До зави про первинну реєстрацію також додано електронну митну декларацію № 205070000/2016/012830 від 11 квітня 2016 року, договір купівлі-продажу № РН-0001506 від 15 вересня 2016 року, акт прийому-передачі транспортного засобів від 15 вересня 2016 року, акт огляду реалізованого транспортного засобу № 7274/16/000166 від 15 вересня 2016 року та сертифікат відповідності № UA1. 178.0019956-16, виданого ТОВ “Житомирстандарт”.

03 листопада 2016 року між ОСОБА_5 (продавець) та ОСОБА_3 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 0741/2016/167172, згідно якого продавець зобов’язується передати у власність покупцеві транспортний засіб марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2.

Відповідно до заяви позивача № 105248099 від 03 листопада 2016 року проведено перереєстрацію автомобіля на нового власника – ОСОБА_3 За фактом реєстрації видано свідоцтво про реєстрацію СХО 752717.

Висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 31 травня 2017 року № 31/3-1407 було скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, номерний знак НОМЕР_2.

Як вбачається з тексту зазначеного висновку, у період з 20 по 24 березня 2017 року згідно з наказом Головного сервісного центру МВС від 16 березня 2017 року № 62в здійснено комплексну перевірку організації службової діяльності регіонального та територіальних сервісних центрів МВС у Волинській області з наданням організаційно-методичної та практичної допомоги.

Проведеною перевіркою виявлено ряд суттєвих недоліків, допущених працівниками ТСЦ 0741 при проведенні державної реєстрації транспортних засобів. Зокрема, 02 листопада 2016 року здійснено державну реєстрацію автомобіля RENAULT KANGOO, номер кузова НОМЕР_1, власник ОСОБА_5, сертифікат відповідності № UA1. 178.0019956-16, виданий ТОВ “ДП” Житомирстандарт” (державна система сертифікації “УкрСЕПРО”), рішення щодо державної реєстрації прийняла провідний спеціаліст – адміністратор ТСЦ 0741 ОСОБА_6

Порушення працівниками ОСОБА_4 сервісного центру 0741 при проведенні державної реєстрації транспортних засобів полягало у забороні приймати, при проведенні державної реєстрації транспортних засобів, сертифікати відповідності, виданих в державній системі сертифікації (державна система сертифікації “УкрСЕПРО”) після 01 січня 2016 року.

06 червня 2017 року на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 відповідачами вирішено скасувати державну реєстрацію автомобілів, в тому числі автомобіля RENAULT KANGOO, номер кузова НОМЕР_1, власником якого є позивач.

Колегія суддів зазначає, що при здійсненні реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку тощо, працівники сервісних центрів МВС України керуються Законом України “Про дорожній рух”, “Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 та наказом МВС України “Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них” від 11.08.2010 року №379.

Згідно статті 1 Закону України “Про дорожній рух” від 30.06.1993 № 3353-ХІІ (далі -Закон №3353-ХІІ), закон регулює суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об'єднань).

Статтею 30 Закону №3353-ХІІ передбачено, що конструкція транспортних засобів повинна відповідати вимогам сучасних правил, нормативів і стандартів, встановленим рівням викидів забруднюючих речовин в атмосферу, а нормативно-технічна документація має бути узгоджена з відповідними уповноваженими державними органами. Перед початком серійного виробництва транспортних засобів або їх складових частин проводяться спеціальні випробування і за їх позитивними наслідками видається сертифікат встановленої форми.

Згідно статті 31 Закону №3353-ХІІ, транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ГЮН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998 року було затверджено “Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів” (далі – Порядок №1388), згідно пункту 1 якого визначено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України “Про дорожній рух”).

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби; інші засвідчені та оформлені в установленому порядку документи, що підтверджують набуття, перехід та припинення права власності на транспортний засіб відповідно до закону.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно- телекомунікаційних систем органам МВС.

Згідно пункту 10 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів країни, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання ввезення на митну територію України та проведення першої реєстрації ввезених або виготовлених в Україні транспортних засобів, а також поетапного запровадження в Україні міжнародних екологічних вимог до транспортних засобів, є Закон України “Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів” №2739-IV від 06.07.2005 року (далі - Закон України №2739-IV).

Частиною другою статті 2 Закону України №2739-IV встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам: не нижче рівня “ЄВРО-3” - з 1 січня 2013 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня “ЄВРО-3” як обов'язкових; не нижче рівня “ЄВРО-4” - з 1 січня 2014 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до дати введення екологічних норм не нижче рівня “ЄВРО-4” як обов'язкових; не нижче рівня “ЄВРО-5” - з 1 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно; не нижче рівня “ЄВРО-6” - з 1 січня 2018 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2017 року включно.

За правилами статті 3 Закону України №2739-IV, документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб (“ЄВРО-2” - “ЄВРО-6” або іншому рівню). Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Частиною першою статті 34 Закону України №3353-XII встановлено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України (частина четверта статті 34 Закону України №3353-XII).

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів (частина дев’ята статті 34 Закону України №3353-XII).

Колегією суддів встановлено, що ТОВ “Житомирстандарт”, яким видано сертифікат відповідності №UA1.178.0019956-16, не мало повноважень на видачу сертифікатів відповідності згідно нового порядку, чим порушено норми Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 року №46-93 “Про стандартизацію і сертифікацію” (далі – Декрет, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 13 Декрету, сертифікація продукції в державній системі сертифікації поділяється на обов’язкову та добровільну. Сертифікація продукції в державній системі сертифікації здійснюється призначеними на те органами з сертифікації - підприємствами, установами і організаціями з метою: запобігання реалізації продукції, небезпечної для життя, здоров'я та майна громадян і навколишнього природного середовища; сприяння споживачеві в компетентному виборі продукції; створення умов для участі суб'єктів підприємницької діяльності в міжнародному економічному, науково-технічному співробітництві та міжнародній торгівлі.

Законом України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності” №124-VIII від 15.01.2015 року, що визначає правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності, внесено зміни, зокрема, до Декрету.

Підпунктом 22 пункту 3 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності”, який набрав чинності 10.02.2016 року (далі - Закон) внесено зміни до Декрету, зокрема з 01.01.2016 року виключено абзац другий статті 27 Декрету, яким було передбачено, що нові і такі, що були у користуванні, транспортні засоби, а також вузли, агрегати та частини до них, що ввозяться на митну територію України суб'єктами підприємницької діяльності або фізичними особами, підлягають обов'язковій сертифікації відповідно до чинного законодавства.

Отже, даними змінами виключено норму щодо обов’язкової сертифікації ДТЗ в державній системі сертифікації. Зазначені зміни набрали чинності 01.01.2016 року, і обов’язкова сертифікація ДТЗ в державній системі сертифікації згідно з зазначеним Декретом припинена.

Разом з тим, 10.02.2000 року Україна приєдналася до Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та / або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі приписів від 20.03.1958 року.

З метою виконання Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року, адаптації законодавства України у сфері забезпечення безпеки експлуатації транспортних засобів до законодавства Європейського Союзу та до законодавчого врегулювання Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання” №738 від 09.06.2011 року (далі - Постанова №738).

Пунктом 1 Постанови №738 встановлено, що пропуск колісного транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації в територіальному органі з надання сервісних послуг МВС (далі - транспортний засіб), предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені на транспортному засобі та/або використані для його оснащення (далі - обладнання), на митну територію України з метою вільного обігу, а також перша державна реєстрація транспортного засобу, введення в обіг обладнання здійснюється за наявності сертифіката відповідності, виданого згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання; сертифікат типу транспортного засобу або обладнання, конструкція яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, видається визначеними Міністерством інфраструктури органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства і нотифікованими Організацією Об'єднаних Націй згідно з Угодою про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах, і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів, 1958 року з поправками 1995 року (далі - уповноважені органи); сертифікат відповідності видається: виробником або його уповноваженим представником - резидентом України (далі - виробник) на кожний транспортний засіб або партію обладнання, тип яких відповідає вимогам єдиних технічних приписів, що підтверджується сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання; уповноваженими органами або органами із сертифікації, акредитованими відповідно до законодавства, призначеними Міністерством інфраструктури, на кожний новий транспортний засіб або партію обладнання, які відповідає вимогам єдиних технічних приписів, але відповідність типу яких не підтверджена сертифікатом типу транспортного засобу або обладнання, а також на ті, що були у користуванні.

При цьому, на виконання Постанови №738, наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 року №521 затверджено Порядок затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядок ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів та обладнання.

Таким чином, єдиною законодавчо передбаченою процедурою видачі сертифікатів на ТЗ є оцінка їх відповідності згідно положень Порядку від 17.08.2012 року №521.

Відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 06.05.2015 року №451 “Про внесення змін до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації” відмінено з 01.01.2016 року обов'язкову сертифікація КТЗ в державній системі сертифікації та визнано таким, що втратив чинність, наказ Держстандарту від 17.01.97 №23 “Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя”.

Таким чином, з 01.01.2016 року втратили чинність нормативно-правові акти, якими встановлювалися обов'язкові вимоги до КТЗ в державній системі сертифікацій.

Разом з цим, відповідно до Закону, наказ Мінінфраструктури є технічним регламентом, яким встановлено обов'язкові вимоги до КТЗ, їх частини та обладнання, у тому числі щодо відповідності КТЗ екологічним нормам “ЄВРО-2” - “ЄВРО-6”, процедури оцінки відповідності цим вимогам, а також правила введення в обіг на території України.

Відповідно до пункту 12.1 наказу Мінінфраструктури пропуск КТЗ на митну територію України з метою вільного обігу, перша державна реєстрація, введення в обіг обладнання здійснюються за наявності сертифіката відповідності КТЗ або сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження.

Згідно із зазначеним наказом Мінінфраструктури рівень екологічних норм, якому відповідає КТЗ, має бути зазначеним у вищевказаних сертифікатах відповідності, виданих згідно з Наказом Мінінфраструктури.

Під час перевірки було встановлено, що для реєстрації транспортного засобу надано сертифікат відповідності UA1. 178.0019956-16, який виданий ТОВ “Житомирстандарт”, яке входить до державної системи сертифікації “УкрСЕПРО”.

Проте, колегією суддів встановлено, що вказаний орган сертифікації з 01 січня 2016 року не входить до переліку органів, які уповноважені на виконання робіт із затвердження типу та індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, їх частин та обладнання відповідно до “Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання”, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17 серпня 2012 року № 521.

Крім того, колегія суддів наголошує, що слід врахувати висновок технічної експертизи документів від 31 серпня 2017 року № 261, з якого вбачається, що згідно іноземного свідоцтва про реєстрацію ВР-578-NJ 2011 CV97249 транспортний засіб марки RENAULT KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 належить до норм екологічних норм ЄВРО4.

Таким чином, встановивши факт неналежності та недостовірності сертифікату відповідності, на підставі якого була здійснена первинна реєстрація ТЗ, та встановивши невідповідність рівню токсичності “Євро”, що підтверджується листами уповноважених органів, відповідач правомірно прийняв оскаржуваний висновок про скасування реєстрації ТЗ автомобіля марки RENAULT модель KANGOO, 2011 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, що належить позивачу.

Відповідно до абзацу третього пункту 40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Посилаючись на дану норму, позивач вказує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) ТЗ можлива у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому, ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, тобто судовим рішенням за результатами розгляду кримінальної справи.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими доводами позивача та зазначає, що абзац третій пункту 40 Порядку №1388 чітко визначає наступний алгоритм дій: виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих) за фіктивними чи підробленими документами скасування державної реєстрації (перереєстрації) передача усіх відповідних документів до відповідного органу досудового розслідування.

Таким чином, встановивши факт реєстрації ТЗ за підробленими документами, реєстраційний орган має усі правові підстави для скасування державної реєстрації ТЗ, з правом подальшого надіслання таких документів до правоохоронних органів.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач правомірно виніс висновок про скасування державної реєстрації спірного транспортного засобу, оскільки мав у наявності належні підтверджуючі докази, що свідчать про підробку документів та які надані уповноваженими організаціями.

Що стосується посилань позивача щодо незаконного його позбавлення права власності на вказаний транспортний засіб, то апеляційний суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 31 Закону України “Про технічні регламенти та оцінку відповідності”, основною вимогою щодо ввезення на територію України транспортних засобів є транспортні засоби, їх складові частини і комплектуючі вироби, що ввозяться на територію України, підлягають перевірці на відповідність діючим стандартам або повинні мати сертифікат, виданий уповноваженим на це Секретаріатом ЄЕК ООН Адміністративним органом по сертифікації дорожніх транспортних засобів.

Відповідно до ст. 50 Конституції України, кожен має права на безпечне для життя та здоров’я довкілля.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, використання власності не може завдавати шкоди права, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Крім цього, скасування державної реєстрації транспортного засобу не є конфіскацією транспортного засобу, яка може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, а тому покликання позивача не беруться судом апеляційної інстанції до уваги.

Таким чином, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з’ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинами справи, підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 308,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 803/64/18 - скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_7 судді ОСОБА_8 ОСОБА_9

Повне судове рішення виготовлено 20 червня 2018 року.