
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2018 року справа №235/5111/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ястребової Л.В.,
суддів: Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.,
секретар Терзі Д.А.,
за участі представника позивача – ОСОБА_1 (діє за довіреністю), розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3 на рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2018 року у справі № 235/5111/18 (головуючий І інстанції - Хмельова С.М.) за позовом ОСОБА_2, що діє в інтересах ОСОБА_3 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання призначити пенсію за віком,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2, що діє в інтерсах ОСОБА_3 за довіреністю (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), в обґрунтування якого послався на те, що ОСОБА_3, при досягненні віку 68 років та страховому стажі понад 19 років досягла усіх необхідних умов для призначення пенсії за віком, встановлених ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 02 грудня 1996 року позивачка виїхала з України на постійне місце проживання до Ізраїлю, де була прийнята на консульський облік в консульському відділенні посольства України в Державі Ізраїль. Перед виїздом за кордон мешкала за адресою: б. Пушкіна, б. 12 кв. 12 в м. Донецьку Ані до виїзду, ані станом на теперішній час пенсія позивачці не призначалася. 23.09.2016 року представники ОСОБА_3 звернулись до Пенсійного фонду України з заявою про визначення уповноваженого територіального органу, що має розглянути заяву по суті та направити її за належністю. На виконання постанови суду від 19.12.2016 року по справі № 757/15873/16а Пенсійний фонду України направив заяву про призначення пенсії разом з доданими документами до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. 11.07.2017 року, діючи на підставі належним чином посвідченої та апостильованої довіреності від ОСОБА_3, представник особисто прибув до відповідача з усіма необхідними оригіналами документів, проте документи прийняті не були внаслідок того, що заява розглянута та прийнято відповідне рішення. Відмову відповідача № 9890/03/25 від 27.03.2017 було отримано 05.05.2017 року.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2018 року у справі № 235/5111/17 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, від імені якої діє ОСОБА_2, до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов’язання призначити пенсію за віком відмовлено в повному обсязі.
Представник позивача не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись не неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та зобов'язати Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити та виплачувати ОСОБА_3 пенсію за віком з 09.03.2017 року (з дати першого звернення за призначенням пенсії) у розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з проведенням індексації та компенсацією втрати частини доходів. Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам адміністративного позову. ОСОБА_3 того, звертає увагу суду, що 23 листопада 2017 року представник позивача, діючи на підставі нотаріальної довіреності, подав безпосередньо до відповідача особисту заяву позивача про призначення пенсії нотаріально посвідчену та апостильовану, яка була прийнята відповідачем разом із усіма необхідними оригіналами документів, які були надані для огляду та засвідчення копій. 8.12.2017 було отримано відмову відповідача № 35439/02/25 від 27.11.2017 року, яка обґрунтована відсутністю прав представника подавати особисту заяву ОСОБА_3. Наголошує на тому, що особиста заява Позивача про призначення пенсії повністю відповідає формі, встановленої Додатком № 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, підпис заявниці засвідчена нотаріусом в Державі Ізраїль, підпис та повноваження якого у свою чергу підтверджені печаткою апостиль. Відповідачу був наданий оригінал довіреності, засвідчений належним чином. Посилаючись на національне, міжнародне законодавство та судову практику, вважає, що відпали усі підстави для обмеження пенсійних виплат позивачу – громадянці України, які позбавляють належного їй майна – пенсії.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення та рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, що підтверджується посвідченням особи № 317134104, виданого органом Міністерства внутрішніх справ Держави Ізраїль 18.05.2015 року, де зазначено статус: ізраїльське громадянство (а.с. 30-31).
06 жовтня 2016 року Пенсійний фонд України листом № 11534/К-11 відмовив у переданні заяви ОСОБА_3 до уповноваженого територіального органу, що має розглянути заяву позивача про призначення пенсії по суті. (а.с. 53-54).
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 19 грудня 2016 року у справі № 757/51873/16-а було задоволено позов ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України та зобов’язано Пенсійний фонд України передати заяву ОСОБА_3 до уповноваженого територіального органу для розгляду по суті.(а.с. 57-60).
На виконання постанови Печерського районного суду м. Києва від 19.12.2016 року у справі № 757/51873/16-а, Пенсійний фонд України направив заяву ОСОБА_3 та додані до неї документи у зверненні до Пенсійного фонду України від 23.09.2016 року, до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, для подальшого спрямування для розгляду по суті та прийняття рішення згідно з законодавством. (а.с.63).
Рішенням Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.03.2017 року було відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_3 внаслідок того, що відсутній двосторонній договір (Угода) про соціальне забезпечення між Україною та Ізраїлем та у зв’язку з невиконанням вимог, передбачених п. 2.22 та п. 2.23 Порядку № 22-1, а саме не надано документ, що засвідчує місце проживання особи паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), або посвідки на постійне проживання; оригінали або нотаріально посвідчені копії документів необхідні для призначення пенсії. Із рішення вбачається, що заява ОСОБА_3 з доданими документами отримана відповідачем поштою 14.03.2017 та зареєстрована в формі – 10 за № 1258 від 23.03.2017 року. (а.с. 71-72). Відповідно до штемпелю на конверті рішення про відмову у призначенні пенсії направлено представника ОСОБА_3 08.04.2017 року. (а.с. 73). Як стверджує представник позивача, рішення Пенсійного органу було отримано представником позивача 05 травня 2017 року.
Матеріали справи свідчать проте, що 23.11.2017 року уповноважений представник ОСОБА_3, який діє на підставі довіреності, з’явилася особисто до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з усіма необхідними оригіналами документів, що надаються для огляду та засвічення копій, які також надаються, подала оригінал апостильованої заяви (за формою, відповідно до Додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» , що підписана особисто ОСОБА_3, підпис якої завірений нотаріально). Надані наступні документи: посвідчення особи ОСОБА_3, ідентифікаційний код ОСОБА_3, свідоцтво про зміну прізвища; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про зміну по-батькові; трудова книжка ОСОБА_3; довідка про підтвердження стажу; довідка про заробітну плату; оригінал особистої заяви ОСОБА_3, яка засвідчена нотаріально та апостильована. Надані документи прийняті 23.11.2017 року, про свідчить підпис на заяві. (а.с. 182-183).
27.11.2017 року Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області листом № 35439 повідомило представника позивача про розгляд пакету документів та зазначив, що договір з питань пенсійного забезпечення між Україною та Державою Ізраїль не укладався, отже проводити дії відповідно до призначення пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, Ізраїль Красноармійським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області підстав немає. ОСОБА_3 того, послався на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції № 1566/11846, відповідно до якого поновлення провадиться згідно заяви, яка подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії. При цьому вказав, що із наданих документів вбачається, що ОСОБА_2 не є законним представником заявника (ОСОБА_3О.) Оскільки заява про призначення пенсії надана з порушенням Порядку 22-1 призначити пенсію ОСОБА_3 немає підстав. (а.с. 188-189).
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; 9) з урахуванням права на особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
У пункті 2.1 Порядку міститься перелік документів, необхідних для призначення пенсії.
Згідно з пунктом 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки і оригіналах.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі. (п. 4.2 Порядку).
Пунктом 4.7 Порядку встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, зазначив, що позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки він не звертався до Пенсійного органу із необхідним пакетом документів, що визначає право на даний вид пенсії.
Суд не може погодитись з висновками ПФУ стосовно того, що позивач, який виїхав за кордон на постійне місце проживання, права на призначення пенсії не має. Однак, і позовні вимоги у цій справі не можуть бути задоволені з огляду на таке.
Матеріали справи свідчать про те, що документи позивача про призначення пенсії були спрямовані до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області Пенсійним фондом України на виконання постанови Печерського районного суду від 19.12.2016 року.
Як зазначалося вище, відповідно до Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від, зокрема, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано під час апеляційного розгляду, рішення про відмову у призначенні пенсії, представником позивача було отримано 05.05.2017 року. Із заявою від 22.11.2017 року з оригіналами документів позивач звернувся до відповідача 23.11.2017 року, тобто після спливу майже шести місяців після отримання рішення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови. На що листом від 27.11.2017 року Пенсійним органом представнику позивача була надана відповідь.
ПФУ, як орган державної влади, в силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки при розгляді заяви позивача про призначення пенсії встановленого зразка, необхідні оригінали надані не були.
Твердження позивача, що він звернувся до ПФУ із належним пакетом документів спростовуються встановленими обставинами, а саме заявою про призначення пенсії із зазначенням додатків, які надані разом із нею (копія заяви про призначення /перерахунок пенсії від 01.08.2016; копія довіреності від 01.08.2016; копія апостилю від11.08.2016; копія свідоцтва про зміну прізвища або імені серії І-ПИ № 001110 від 13.06.1969; копія свідоцтва про зміну прізвища, імені, по-батькові серії І-НО № 251540 від 26.10.1974; копія свідоцтва про укладення шлюбу серії ІІ-НО № 360586 від 17.04.1976; копія платника податків від 18.09.2016; копія трудової книжки, копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон).
Стосовно доводів апеляційної скарги про надання представником позивача 23 листопада 2017 року заяви позивача від 22.11.2017 року із усіма необхідними оригіналами документів, що підтверджується підписом працівника УПФУ від 23.11.2017 року на супровідному листі, суд зазначає, що дана заява не є предметом розгляду справи, оскільки позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у жовтні 2017 року, в якому фактично оскаржував рішення Пенсійного органу від 24.03.2017 року щодо неправомірних і дискреційних та таких що суперечать чинному законодавству, чисельній судовій практиці дій відповідача щодо незаконної відмови в поновленні виплати пенсії, у зв’язку з чим і був поданий даний адміністративний позов.
На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Повний текст постанови складений 19 червня 2018 року.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2, який діє в інтересах ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 29 березня 2018 року у справі № 235/5111/17 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.В. Ястребова
Судді І.Д. Компанієць
ОСОБА_4