Рішення № 74783012, 20.06.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
825/2086/18
Номер документу
74783012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/2086/18

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання бездіяльності відповідача протиправною у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії в частині збільшення процентної надбавки за виконання особливо важливих завдань з 43% до 49% позивачу з 01.04.2012 на підставі збільшення грошового забезпечення з 01.04.2012 особам, які проходять службу в органах внутрішніх справ за посадою у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294; зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача в частині збільшення процентної надбавки за виконання особливо важливих завдань з 43% до 49% з 01.04.2012 по грудень 2015 року включно на підставі довідки 101/8417 від 11.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні співробітників ОВС за посадами; стягнення з відповідача недоплаченої позивачу пенсії в частині збільшення процентної надбавки за виконання особливо важливих завдань з 43% до 49% з квітня 2012 року по грудень 2015 року включно у зв'язку з непроведенням позивачу своєчасного перерахунку пенсії на підставі довідки 101/8417 від 11.06.2012 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії в зв'язку зі змінами в грошовому забезпеченні співробітників ОВС за посадами в сумі 3212,88 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем допущено помилку та не проведено перерахунок пенсії з 01.04.2012 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, а саме встановлення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 49 %. Вказує, що загальна сума недоплати по пенсії з 01.04.2012 по 31.12.2015, за його підрахунками, складає 3212,88 грн.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що рішення щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію або у зв’язку з веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій не приймалось. Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 було передбачено відсоткове підвищення розміру пенсії, а тому УМВС України в Чернігівській області була надана довідка від 11.06.2012 № 101/8417 про розмір грошового забезпечення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку у відповідача, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 12).

Як вбачається з матеріалів справи, в березні 2018 року, після ознайомлення з матеріалами пенсійної справи, наданими позивачу листом від 01.03.2018 № 1573/03/С-12, позивач дізнався, що з 01.01.2008 йому було здійснено перерахунок пенсії згідно довідки УМВС України в Чернігівській області від 20.03.2008 № 101/8417, згідно якої, серед інших видів грошового забезпечення, було встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань 43% (а.с. 8, 23).

В подальшому, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 та довідки УМВС України в Чернігівській області від 11.06.2012 № 101/8417 позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2012, збільшивши розмір пенсії на 11%, з 01.09.2012 – на 23%, а з 01.01.2013 на 35% (а.с. 24).

При цьому, в довідці УМВС України в Чернігівській області від 11.06.2012 № 101/8417 надбавка за виконання особливо важливих завдань була визначена в розмірі 49%, а відповідачем для розрахунку пенсії застосовано надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 43% (а.с. 24 на звороті).

Позивач, вважаючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не вірно здійснило перерахунок пенсії з 01.04.2012, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон в редакції, чинній в період виникнення спірних правовідносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.

Згідно із частиною третьою статі 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності 01.01.2008, органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок усіх пенсій, призначених відповідно до Закону, з урахуванням підвищення окладів військовослужбовцям, встановлених цією Постановою.

Після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішень щодо підвищення розмірів посадових окладів військовослужбовців чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які б призвели до перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, не приймалося.

23.04.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 355 (далі – Постанова № 355), пунктом 1 якої встановлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 року до 23% та з 01.01.2013 року до 35%.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.

Пунктом 2 зазначеної Постанови зобов'язано, в тому числі, Міністерство внутрішніх справ України забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.04.2012, у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Аналіз положень Постанови № 355 свідчить про те, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Зокрема, в цій постанові йдеться про встановлення відсоткового підвищення розміру пенсій, нею не введено нові щомісячні додаткові види такого забезпечення, тому вона не є підставою для перерахунку пенсії.

Подання відповідних довідок мало на меті забезпечити обмеження розміру збільшених пенсій з урахуванням підвищень, встановлених абзацом 1 пункту 1 Постанови № 355, не вище розміру пенсій, обчислених з грошового забезпечення військовослужбовців за відповідними посадами станом на 01.04.2012.

З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до Постанови № 355 нараховане підвищення до пенсії позивачу, зокрема, з 01.07.2012 на 11%, з 01.09.2012 на 23%, а з 01.01.2013 – 35%.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що довідка УМВС України в Чернігівській області від 11.06.2012 № 101/8417, виготовлена та направлена на адресу відповідача на виконання вимог наведеної постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355, не може бути підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Наведені висновки суду відповідають правовій позиції Верхового Суду України, викладеній у постановах від 17.03.2015 у справі № 21-641а14, від 21.04.2015 у справі № 21-145а15 та від 03.11.2015 у справі № 756/2786/14-а.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Садова, б. 70, кв. 22, м. Прилуки, Прилуцький район, Чернігівська область, 17500, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20.06.2018.

Суддя Н.М. Баргаміна