
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2018 року справа № 823/762/18 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пруднікової В.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
відповідача – ОСОБА_3,
представника ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради – ОСОБА_5. (за довіреністю),
представника Державної архітектурно – будівельної інспекції України – ОСОБА_6 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно – будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_3, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Державної архітектурно – будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
16 лютого 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно – будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_3, Державної архітектурно – будівельної інспекції України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно – будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_3 №1734 від 01.12.2017 про скасування дії паспорта прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 № 654.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_3 протиправно скасувала дію паспорта прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 №654, оскільки паспорт прив’язки тимчасової споруди оформлений, відповідно до встановленої форми та містить всі належні його складові, в т.ч. схема розміщення тимчасової споруди, виконану на топографо - геодезичній основі у масштабі 1:500, схема благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів тимчасової споруди у кольорі М 1:50 (для стаціонарних тимчасових споруд); технічні умови щодо інженерного забезпечення тимчасової споруди, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування. П.І.Б.. адреса, контактна інформація), а тому при його оформлені були дотриманні всі вимоги передбачені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, наведених вище.
Відповідача позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити повністю, надала до суду письмовий відзив на позов в якому зазначила, що паспорт прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 №654, виданий позивачу управлінням планування та архітектури ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради з порушенням Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, тому у відповідності до норм містобудівного законодавства України головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування ОСОБА_3 правомірно було винесено рішення від 01.12.2017 №1734 щодо скасування дії паспорта прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 №654, тому в задоволенні позову просила відмовити повністю.
Представник третьої особи на стороні позивача погодився з доводами позивача та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник третьої особи на стороні відповідача погодився з доводами позивача та просив суд відмовити у задоволені позову повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
10.10.2016 позивач подав до виконавчого комітету Черкаської міської ради через центр надання адміністративних послуг заяву щодо можливості розміщення тимчасової споруди (павільйону з надання фото послуг та продажу сувенірної продукції) по вул. В’ячеслава Чорновола, 164 А.
Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 29.11.2016 № 1595, погоджено заяву ФОП ОСОБА_1 від 10.10.2016 № 40366-ТС1 щодо можливості розміщення тимчасової споруди павільйону з надання фото послуг та продажу сувенірної продукції) по вул. В’ячеслава Чорновола, 164 А в м. Черкаси з додатком від 29.11.2017 №1595, а саме лист про відповідність намірів розміщення ТС.
01.02.2017 на підставі вищевказаних погоджень позивач замовив розробку проекту тимчасової споруди на розміщення павільйону з надання фото послуг та продажу сувенірної продукції по вул. В. Чорновола, 164 А в м. Черкаси.
29.03.2017 управлінням планування та архітектури ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради на підставі рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 29.11.2016 № 1595 позивачу оформлено паспорт прив’язки тимчасової споруди на торговельний павільйон, з надання фото послуг та продажу сувенірної продукції, загальною площею 13,5 кв. м. по вул. В’ячеслава Чорновола, 164 А в м. Черкаси, реєстраційний номер 654 (надалі -ТС), з приміткою - ТС знаходиться в зоні заборони торгівлі тютюновими виробами, алкогольними та слабоалкогольними напоями (а.с.12).
В шестимісячний строк з дати видачі паспорта прив’язки тимчасової споруди, позивачем подано до управлінням планування та архітектури ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради заяву з підтвердженням виконання вимог паспорту прив’язки.
Окрім того, 10.02.2017 між позивачем, як замовником та Черкаською міською радою, як виконавцем укладено Договір № 891 щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою.
06.03.2017 між позивачем, як замовником та ПАТ «Черкасиобленерго» Черкаський міський район електричних мереж, як виконавцем укладений договір про приєднання до електричних мереж № 28-1/2017 та 28.09.2017 укладено договір про постачання електричної енергії № 5301.
22.11.2017 уповноваженими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області відповідно до наказу Державної архітектурно – будівельної інспекції України від 22.09.2017 №1480 та від 08.11.2017 №1693 та направлення від 09.11.2017 №49/1 проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Управління планування та архітектури ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
За результатами перевірки складено акт від 22.11.2017 (а.с.74-84).
01.12.2017 на підставі акту перевірки від 22.11.2017 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області ОСОБА_3 прийнято рішення №1734 про скасування дії паспорта прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 №654 (а.с.85). В даному рішенні зазначено, що паспорт прив’язки тимчасової споруди від 29.03.2017 №654 виданий з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме п. 2.4, п. 2.5, п. 2.10, п. 2.11 розділу ІІ Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до статті 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначає Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 (далі - Порядок №244).
Відповідно до п. 1.3 Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Пересувна ТС це споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності. Відповідно до п. 2.1 Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Порядок отримання паспорта прив'язки ТС, визначений розділом ІІ Порядку №244, зокрема, замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (п. 2.2 Порядку №244).
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація) (п. 2.3 Порядку №244).
Відповідно до п. 2.3 Порядку №244 цей перелік документів є вичерпним.
Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю. У такому випадку строк розгляду заяви становить п'ятнадцять робочих днів.
Згідно п. 2.5 Порядку №244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Згідно п. 2.6 Порядку №244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів України”; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Відповідно до п. 2.7 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Пунктами 2.10 та 2.11. Порядку №244 передбачено, що паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (п.2.10).
Паспорт прив'язки включає:
схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території;
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС);
технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж;
реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Цей перелік документів є вичерпним (п. 2.11).
Згідно п. 2.13 Порядку № 244 при оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, не передбачених законом та цим Порядком. Згідно п. 2.14 паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.
При цьому, відповідно до п. 2.27 Порядку № 224 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС) є паспорт прив'язки ТС, а підставою для його видачі є відповідне звернення замовника до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС.
Обґрунтовуючи відсутність порушень п.2.4 та 2.5 Порядку № 244 позивач в поданій ним заяві зазначив, що згідно схеми розміщення тимчасових споруд в м. Черкаси «ОСОБА_5 3. Розміщення ТС» та зонування міської інфраструктури, що затверджена рішенням Черкаської міської ради від 05.04.2012 № 3-753, квадрат 26, на місці погодженому йому для розташування тимчасової споруди наявна зона заборони торгівлі тютюновими виробами, алкогольними та слабоалкогольними напоями. Будь-яких інших обмежень по вул. В’ячеслава Чорновола, 164 А схемою розміщення тимчасових споруд в м. Черкаси не передбачено.
Суд зазначає, що рішенням Черкаської міської ради від 05.04.2012 № 3-753 в м. Черкаси розроблено комплексну схему розміщення тимчасових споруд на території міста, яка включає:
1) матеріали інвентаризації наявних стаціонарних тимчасових споруд у м. Черкасах (додаток 1 “ОСОБА_5 1. Інвентаризаційна схема”);
2) вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій (додаток 2 “ОСОБА_5 2. Вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій Графічні пояснення до положення про розміщення ТС”);
3) зонування міської інфраструктури (додаток 3 “ОСОБА_5 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури”).
Комплексна схема розміщення ТС - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС на території населеного пункту або його частині, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно- гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно- господарського устрою. Натомість паспорт прив’язки виданий на розміщення тимчасової споруди на місці, що не передбачене комплексною схемою.
Вимоги щодо фактичного розташування ТС на території населеного пункту зазначені у Додатку 3. «ОСОБА_5 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури».
Місця розміщення ТС (згідно паспорта прив’язки від 29.03.2017 №654) не передбачені Додатком 3. «ОСОБА_5 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури.
Згідно умовних позначень Додатку 3. «ОСОБА_5 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури», чорним та білим квадратом позначено місця розміщення існуючих ТС, а синім квадратом позначено місця розміщення перспективних ТС.
Місце розміщення ТС (згідно паспорта прив’язки від 29.03.2017 №654) не передбачене Додатком 3. «ОСОБА_5 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури (не позначене синім, чорним, білим квадратом), а тому у відповідності до вищевказаного альбому, на місці де розміщена ТС не передбачено розміщення таких споруд взагалі, що підтверджується викопіюванням із схеми, яка знаходиться у матеріалах справи.
Суд ще раз наголошує, що згідно п. 2.6 Порядку № 244, для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає вичерпний перелік документів, а матеріалами справи встановлено, що для отримання паспорту прив’язки замовником було подано схему розміщення ТС, що не відповідала формі додатку 1 до Порядку № 244, а також відсутні умови щодо інженерного забезпечення (у пакеті документів поданому разом із заявою), чим порушено вимоги п. 2.6. Порядку №244.
Стосовно твердження представника позивача, щодо того, що у відповідача не було повноважень для скасування паспортів прив’язки тимчасової споруди, суд вказує.
Відповідно до п. 32 Порядку № 698, якщо рішення об’єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень. Про скасування або зупинення дії рішення об’єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об’єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення. У разі зупинення дії рішення об’єкт нагляду вживає заходів щодо усунення порушень, зазначених у рішенні про зупинення, та про результати повідомляє головному інспектору будівельного нагляду, який прийняв таке рішення.
У відповідності до п. 29 Порядку № 698, у разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, відповідальність за яке встановлена законом, складається протокол про правопорушення за формою, встановленою Мінрегіоном. У разі виявлення головним інспектором будівельного нагляду під час проведення перевірки порушення, яке може бути усунуто, видається припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності (далі - припис) за формою згідно з додатком 5.
Об’єктом нагляду є управління планування та архітектури ОСОБА_4 архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
Припис за своєю суттю є документом, який визначає порушення, що мають бути усунуті у встановлений строк.
Внесення змін до Комплексної схеми знаходиться у виключній компетенції сесії відповідної міської ради.
Оскільки внесення змін до Комплексної схеми знаходиться поза межами компетенції Управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, то відповідно вказане порушення не може бути усунуто об’єкт нагляду, в даному випадку позивачем у справі.
Тому, відповідно до п.2.5 Порядку №244 уповноваженим органом мало бути надана замовнику аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС та згідно з п.2.14 Порядку №244 та мало бути відмовлено в видачі паспорта прив’язки тимчасової споруди.
На підставі вищевикладеного суд дійшов до висновку про правомірність винесення оскаржуваного рішення, при його винесенні відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч. 2 статті 2 КАСУ, зобов’язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 194, 229, 242, 243, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складене 19.06.2018.
Суддя В.П. Тимошенко