Рішення № 74782819, 20.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
820/3846/18
Номер документу
74782819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 червня 2018 р. Справа № 820/3846/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61128) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022), ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, вул. Партизанська, буд. 16, м. Сєверодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області в якому просить суд:

- визнати неправомірними бездіяльність ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області, щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, направлену до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області для первинного призначення ОСОБА_1, пенсії, відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку, фактично отримані ОСОБА_1, суми щомісячної грошової винагороди за участь в антитерористичній операції та одноразові премії;

- зобов'язати ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області включити до довідки про розмір видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомості про нараховані та виплачені мені ОСОБА_1, грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку, грошову винагороду за участь в антитерористичній операції, щомісячні одноразові премії та передати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1, пенсії до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, як таку, на підставі якої повинна розраховуватись пенсія;

- зобов'язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, пенсії з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку, фактично отриманих ОСОБА_1, сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО та щомісячних одноразових премій, з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 01.10.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими та виплаченими сумами пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду 13.06.2018 року у задоволені клопотань ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції - відмовлено

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що неправомірною бездіяльністю ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області, яка полягає у не внесені даних у довідку про розмір видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а саме відомості про матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку, фактично отримані позивачем суми щомісячної грошової винагороди за участь в антитерористичній операції та одноразової премії, направленої до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області для первинного призначення позивачу пенсії. Крім того, зазначив, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області безпідставно позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням відомостей щодо матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсацію невикористаної відпустки, фактично отримані позивачем суми щомісячної грошової винагороди за участь в антитерористичній операції та одноразових премій. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Представник відповідача, ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей. Крім того, зазначив, що у органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження щодо внесення змін в документи, які були надані на позивача ОСОБА_2 управлінням Міністерства внутрішніх справ України. З огляду на викладене, з адміністративним позовом не погоджується та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача, ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а вимоги позивача, в свою чергу, не обґрунтовані, безпідставні та такі, що задоволенню не підлягають.

12.06.2018 року та 14.06.2018 року до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду від позивача надійшли відповіді на відзиви на позовну заяву, в якому викладено правову позицію позивача стосовно порушених відповідачами у відзивах на позову питань.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

З наявних матеріалів справи судом встановлено, що з 15.09.1992 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України.

Згідно наказу ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області від 07.11.2015 року № 1о/с, відповідно до п.9 та 12 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію», позивач був призначений на посаду заступника начальника слідчого управління ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області.

27.11.2015 року витягом з наказу ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області від 02.12.2015 року № 23о/с, у відповідності до Закону України «Про Національну поліцію», позивача було призначено на посаду заступника начальника ОСОБА_2 управління в Луганській області - начальника слідчого управління, звільнивши з посади заступника начальника слідчого управління.

Згідно з витягу із наказу від 07.12.2015 року за № 341 вбачається, що полковник поліції ОСОБА_1 прибув до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових (бойових) завдань.

З наявних матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки № А-10488 від 31.10.2017 року ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області, позивач в період з 26.05.2014 року по 07.11.2015 року, з 07.11.2015 року по 30.09.2017 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (надалі за текстом - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області на підставі наказів першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 18.12.2014 року № 103, від 17.11.2015 року № 321, від 07.12.2015 року № 341, від 12.10.2017 року № 289ДСК.

Наказом № 688 о/с від 29.09.2017 року позивача, полковника поліції ОСОБА_1, заступника начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області - начальника слідчого управління за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» було звільнено зі служби в поліції. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 25 років 00 місяців 14 днів, в пільговому обчисленні 31 рік 09 місяців 00 днів.

Згідно довідки про доходи Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області від 09.01.2017 року № 28/111/22-2018, позивачу були виплачені наступні види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; вислугою років; преміями; надбавками до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень проходження служби в поліції відповідно до постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 року; надбавками за особливий характер служби в поліції відповідно до постанови КМ України № 988 11.11.205 року; матеріальних допомоги; одноразових премій; одноразова премія за участь в АТО; компенсація відпустки за періоди з 01.11.2015 року по 30.09.2017 року.

Згідно з пенсійного посвідчення серії ААІ № 561137 виданий 08.12.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років.

З довідки від 28.11.2017 року за № 1965 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років, згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», по лінії Міністерства внутрішніх справ України з 01.10.2017 року.

Як слідує з протоколу про призначення пенсії за пенсійною справою позивача (№2013023984) від 01.10.2017 року, ОСОБА_1, призначена пенсія у розмірі 70% грошового забезпечення. Грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складається із посадового окладу; оклад за військове звання; процентної надбавки за вислугу років 50 % ; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяців в тому числі особи які працюють в умовах режимних обмежень (15%/15) та надбавку за специфічні умови проходження служби (100%) премії (35%). Крім того, позивачу було встановлено підвищення або надбавка до пенсії, як учаснику АТО учасника бойових дій. Загальна сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становила 19319,45 грн..

З довідки від 18.08.2017 року за № НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщена особа.

Згідно посвідчення серії МВ № 028514 від 12.06.2015 року ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

Суд встановив, що 05.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Харківській області, в який просить провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням усіх виплат, зазначених у довідках від 23.10.2017 року № 816/111/22-2017, 09.01.2018 року № 27/111/22-2018 та від 02.02.2018 року № 200/111/22-2018.

Листом від 26.02.2018 року за № 1115/Г-14 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було повідомлено позивача про відмову у перерахунку пенсії у зв’язку із відсутності підстав. Крім того, зазначив, що пенсію позивачу обчислена згідно з вимогами чинного законодавства.

Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень та вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням включення до довідки про розмір видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомостей про нараховані та виплачені позивачу видів грошового забезпечення, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, грошову винагороду за участь в антитерористичній операції, щомісячної одноразової премії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон №2262-ХІІ).

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів (частина перша статті 1-1 Закону №2262- ХІІ).

Стаття 5 зазначеного Закону визначає умови призначення пенсій на підставах, установлених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Так особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби (частина перша статті 5 Закону №2262- ХІІ).

Згідно зі статтею 7 Закону №2262- ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Таким чином, у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначається статтею 43 цього Закону. Якщо ж пенсія призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», то виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії визначається згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із врахуванням статті 5 Закону №2262-ХІІ.

Тобто, у випадку призначення позивачеві пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перевага б надавалась спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для її обчислення, зокрема, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в силу яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

В даному ж випадку ОСОБА_1 призначена і виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Отже, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача, в тому числі й щодо обчислення пенсії за вислугу років, визначаються Законом №2262-ХІІ та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону.

Як встановлено частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма кореспондується із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», яким визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.

Суд зазначає, що стаття 43 Закону №2262-ХІІ є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно з цим Законом.

Враховуючи наведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка звернулася за призначенням пенсії згідно з цим Законом, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.

У свою чергу стаття 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Із аналізу наведених правових норм вбачається, що після 01 січня 2011 року пенсія особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб обчислюється, виходячи з сум грошового забезпечення, до якого на підставі статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок.

Предметом оскарження в даній справі є неправомірність відмови органів Пенсійного фонду України щодо не включення до довідки про розмір видів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії віднесення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку, грошову винагороду за участь в антитерористичній операції, та щомісячні одноразові премії.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України.

В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З аналізу положень Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.

Стосовно врахування матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань суд зазначає, що вказаний вид грошового забезпечення має назву «матеріальна допомога» і не зазначений у переліку видів грошового забезпечення, відповідно до 43 статті Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які враховуються до складу грошового забезпечення, з яких розраховується пенсія.

Відповідно до п.п. 3 п. 5 Постанови КМ України від 7.11.2007 року №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", визначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Згідно п. 33.1. розділу XXXIII „Правил виплати матеріальної допомоги" Інструкції, особам офіцерського складу, для вирішення соціально - побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, а за п. 33.2. Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі-Інструкція), затвердженою наказом МО України від 11.06.2008р. № 260, який (наказ) зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.07.2008р. за №638/15329 та застосовується у Збройних Силах України з 01.01.2008р. (далі - Інструкція)- матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частині. Вказаний вид грошового забезпечення не є щомісячним.

Також суд зазначає, що допомога на оздоровлення - це вид грошового забезпечення має назву «допомога» і не зазначений у переліку видів грошового забезпечення, відповідно до 43 статті Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», які враховуються до складу грошового забезпечення, з яких розраховується пенсія.

Відповідно до п.п. 3 п. 5 Постанови КМ України від 7.11.2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", визначено, що керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Пунктом 30.1 Інструкції визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Вказаний вид грошового забезпечення не є щомісячним.

Щомісячна додаткова грошова винагорода (далі - ЩДГВ) установлена ПКМ України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.». Відповідно до вказаної постанови вказану допомогу отримують військовослужбовці, які займають штатні посади.

На час отримання позивачем ЩДГВ діяв наказ МО України від 15.11.2010 року № 595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України.», відповідно до якого: п. 5. винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

Згідно з п. 8. передбачено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, позивач не має права на включення винагороди до складу грошового забезпечення, з якого проводиться призначення (перерахунок) пенсії.

Відповідно до додатку 25 Постанови КМ України від 7.11.2007р. №1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу." винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується військовослужбовцям одноразово при досягнення певного строку безперервної військової служби. Вказана винагорода не носить постійний характер та не відноситься до переліку видів грошового забезпечення які, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» включаються до складу грошового забезпечення з якого нараховується та виплачується пенсія.

Зазначена позиція також підтверджується Конституційним Судом України, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015.

Стосовно врахування винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях суд зазначає, що зазначена винагорода установлена Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 року № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету».

Вказана винагорода виплачувалась за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою.

Вказана винагорода не носить постійний характер та не відноситься до переліку видів грошового забезпечення які, відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» включаються до складу грошового забезпечення з якого нараховується та виплачується пенсія.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 року № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» установлено в особливий період або під час проведення антитерористичної операції за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, ОСОБА_2 управління розвідки Міністерства оборони, Державної служби з надзвичайних ситуацій, ОСОБА_2 управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціально зв’язку та захисту інформації, Державної служби транспорту виплату винагороди у відсотках місячного грошового забезпечення.

Суд зазначає, що вказана постанова від 31 січня 2015 року №24 втратила чинність у зв‘язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 20 січня 2016 року постанови №18.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ОСОБА_2 управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Закон №2262-ХІІ, який є спеціальним у спірних правовідносинах, ні постанова Кабінету Міністрів України № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які, на відміну від статті 43 зазначеного Закону, є складовою грошового забезпечення при перебуванні на діючій службі згідно зі статтями 9, 10-1 Закону № 2011-XII.

В Законі №2262-ХІІ, постанові Кабінету Міністрів України №393 не зазначено про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій, таких виплат як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки вони є одноразовими та виплачуються не більше одного разу на рік. Даний факт свідчить про відсутність щомісячного характеру цих виплат.

Вказані допомоги, як і винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, є ні надбавкою, ні доплатою, ні підвищенням в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393.

З урахуванням наведеного, слід зазначити, що для того, щоб додаткова виплата була врахована при обчисленні (перерахунку) пенсії вона повинна відповідати одночасно двом вимогам, що передбачені в частині третій статті 43 Закону №2262-ХІІ, а саме: 1) мати щомісячний характер виплати та 2) з неї має бути сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, хоч з них і сплачується єдиний внесок, проте вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом №2262-ХІІ, оскільки мають характер державної соціальної гарантії.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Даний наказ набрав чинності 27.05.2016 року.

Пунктом 3 постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, зокрема: здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Відповідно до пункту 3 розділу І даного Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

В силу пункту 12 розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Також пунктом 13 розділу ІІ Порядку №260 перебдачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Окрім того, процедура проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначається Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Так, пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі – державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, Порядком №45 встановлено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- державні органи повідомляють Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Порядку № 45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Порядку № 45);

- ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Порядку № 45).

Поряд з цим, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №3-1), який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Вказаний нормативно-правовий акт за своїм змістом, у частині порядку проведення перерахунку пенсій, аналогічний процитованим вище нормам Порядку № 45.

Так, згідно пунктів 23, 24 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З аналізу наведених норм видно, що законодавець встановив певний порядок (процедура), наслідком дотримання якого є проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме:

- отримання Пенсійним фондом повідомлення від уповноваженого органу про зміну розміру грошового забезпечення;

- підготовка Пенсійним фондом списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу;

- отримання Пенсійним фондом від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення.

Отже, із системного аналізу наведених норм чинного випливає, що за наявності підстав, але без дотримання процедури (порядку) встановленої Законом, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії особам, звільненим з військової служби.

Також, суд вважає за необхідне вказати на те, що відповідно до пунктів 23, 24 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

При цьому, Порядком № 3-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсій, яка містить вимоги щодо її заповнення та необхідність зазначення певної інформації про особу, яка з такою звертається.

Доказів звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за формою, визначеною Порядком № 3-1 матеріли справи не містять.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб’єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В адміністративному судочинстві діє принцип офіційності, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі. Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали", а якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина5 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 257, 258 , 263, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 61128) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022), ОСОБА_2 управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, вул. Партизанська, буд. 16, м. Сєверодонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено 20 червня 2018 року.

Суддя Супрун Ю.О.