Рішення № 74782711, 20.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
820/2888/18
Номер документу
74782711
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 червня 2018 р. №820/2888/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул. Спортивна, 17,смт. Слобожанське,Кегичівський район, Харківська область,64020, код ЄДРПОУ1981201351)

до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 90,м. Красноград,Харківська область,63304, код ЄДРПОУ40381122)

про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №44-02/16 від 11 квітня 2018 року Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії";

- зобов'язати Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період з 07.09.1988 р. по 18.01.1989 р. він приймав участь у спеціальних зборах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку із чим має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Починаючи з 01.10.2017 р. відповідач невірно нараховував та виплачував ОСОБА_1 державну пенсію, у зв'язку із чим, 03.04.2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Проте, рішенням №44-02/16 від 11.04.2018 року Красноградським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області відмовлено позивачу в перерахунку призначеної пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії. Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідача, звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду, та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

На виконання ухвали суду від 23.04.2018р. відповідачем надано відзив, в якому останній вказав, що так як, ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно документів наявних в пенсійній справі та копії довідки військового комісаріату від 30.03.2018 року №25, ОСОБА_1 у період 07.09.1988 р. по 18.01.1989 р. знаходився на військових зборах, внаслідок чого, згідно ст. 72 Закону СРСР "Про загальний військовий обов’язок" від 12.10.1967 року, за ним зберігався заробіток за місцем роботи. Тобто, позивач у якості військовозобов’язаного був залучений для проходження військових зборів, з метою взяття участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, зі збереженням за місцем основної роботи займаної посади та середнього заробітку. У зв’язку із зверненням позивача до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, відповідачем складено лист роз’яснення від 11.04.2018 року №44-02/16, яким роз’яснено порядок застосування норм діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини, який безпідставно визначений ОСОБА_1 як рішення про відмову в перерахунку пенсії. Крім того, відповідач вважає, що позивач необґрунтовано та безпідставно просить провести перерахунок пенсії, посилаючись на ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, враховуючи, що позивач є військовозобов’язаним, який призваний на військові збори та не був на той період часу військовослужбовцем, який проходить військову службу, у тому числі строкову. Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:

Ухвалою суду від 23.04.2018р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судом з довідки Кегичівського районного військового комісаріату Харківської області від 30.03.2018 року №25 встановлено, що ОСОБА_1 призвано на збори з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по виконанню службових обов'язків в період з 07.09.1988 р. по 18.01.1989 р. (а.с.13)

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить копія посвідчення серії А №145075 (категорія 1) (а.с. 9)

Згідно з вкладкою №642043 від 08.07.2009 р. до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( категорія 1). (а.с. 9)

ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується пенсійним посвідченням серії Б №410955 (а.с. 12).

03 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок пенсії з 01.10.2017 року на підставі частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Проте, рішенням у формі листа №44-02/16 від 11.04.2018 року Красноградським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області відмовлено позивачу в перерахунку призначеної пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії. В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що перерахунок пенсії, призначені особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби врегульовані положеннями постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 р. Оскільки за матеріалами пенсійної справи позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження військових зборів, відтак підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 р. відсутні (а.с.14).

Таким чином, відповідачем розглядалось питання призначення перерахунку пенсії позивачу, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.

Згідно з частиною 8 статті 29 Закону України "Про військовій обов'язок і військову службу" у разі прийняття Президентом України схваленого Верховною Радою України рішення про введення в Україні або в окремих її місцевостях надзвичайного стану, а також оголошення окремих місцевостей України зонами надзвичайної екологічної ситуації військовозобов'язані можуть призиватися на спеціальні збори на строк не більше двох місяців.

Частиною 11 статті 29 Закону України "Про військовій обов'язок і військову службу" передбачено, що за призваними на збори військовозобов'язаними на весь період зборів та резервістами на весь час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.

З огляду на вищенаведені приписи та фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що позивач був призваний на військові збори та прийняв участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як військовозобов'язаний.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_2 у період з 07.09.1988 р. по 18.01.1989 р. перебував на військових зборах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто є військовослужбовцем у розумінні статті 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи викладене, доводи відповідача у відзиві на позов щодо відсутності правових підстав та достатніх документів на підтвердження права позивача на перерахунок пенсії у відповідності до приписів ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є необґрунтованими та безпідставними.

Поряд із цим, суд вважає за необхідне зазначити, що не погоджується із позицією відповідача викладеній у відзиві на позов щодо безпідставності посилань позивача на той факт, що листом від 11.04.2018 року Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року №851, оскільки з даного листа судом встановлено саме відмову у проханні позивача перерахувати йому пенсію, а тому суд дійшов висновку, що дане рішення у вигляді листа підлягає скасуванню, як таке, що порушує права позивача на перерахунок пенсії у відповідності до положень чинного законодавства.

Статтею 59 зазначеного Закону регулюються питання пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій №2148-VIII від 03.10.2017 частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 -ХІІ викладена в наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року", яка набрала чинності з 01.10.2017.

Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за її бажанням.

Враховуючи вище наведене, суд приходить до висновку, що позивач, як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, яка має право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Спортивна, 17,смт. Слобожанське, Кегичівський район, Харківська область, 64020, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Бєльовська, буд. 90, м. Красноград, Харківська область, 63304, код ЄДРПОУ 40381122) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення у формі листа №44-02/16 від 11 квітня 2018 року Красноградського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії".

Зобов'язати Красноградське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести з 01.10.2017 р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Панченко