
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2018 р. Справа № 818/1829/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про скасування пенсіонеру ОСОБА_1 надбавки, що входила до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання і припинення її виплати з 01.01.2008;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у поновленні раніше скасованої надбавки, що входить до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання за заявою ОСОБА_1 від 22.02.2018 з 01.01.2008;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити незаконно скасовану складову пенсійної виплати - надбавку, що входила до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання з 01.01.2008;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату складової пенсійної виплати - надбавки, що входила до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання з 01.01.2008;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в установлений строк судом, надати звіт суду про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 01.01.1996 був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію за ст. 64 п. «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС. В зв’язку з тим, що з 01.01.2008 здійснювався перерахунок пенсії позивача 13.10.2017 він звернувся з запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про надання довідки про грошові утримання (посадовий оклад, вислуга років, за звання та інші надбавки), і в якому розмірі відповідно до грошових утримань були встановлені для отримання пенсії зокрема станом на 01.01.2007 та 01.01.2008. 26.10.2017 відповідачем була надана довідка про розмір пенсійної виплати станом на 01.01.2007, до складу якої включено розмір і види окладів, премії та надбавок і одна із надбавок за особливі умови служби 50% від посадового окладу та окладу за звання, яка, як зауважує позивач, була його власністю, якою він володів, користувався та розпоряджався, а у виплатах після перерахунку пенсії з 01.01.2008 вищевказана надбавка відсутня і не стала виплачуватись і не виплачується по даний час. 22.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії та встановити раніше скасовану надбавку за особливі умови служби 50% від посадового окладу та окладу за звання і повідомити на підставі якого закону або нормативно-правового акту була скасована ця надбавка. 07.03.2018 листом № 895/К-11 позивач отримав відповідь, згідно якої йому відмовлено в перерахунку пенсії та повідомлено, що для перерахунку пенсії з 01.01.2008 із встановленням надбавки за особливі умови служби у розмірі 50% підстави відсутні, оскільки вказана надбавка не включена до складу грошового забезпечення згідно із наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.
Позивач вважає, що даний висновок органу пенсійного забезпечення є незаконним з наступних оскільки відповідно до п.9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
13.06.2018 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем було пропущено строк звернення до суду, в свою чергу, будь-яких доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду з відповідним позовом про захист свого порушеного права, позивач не надав, тоді як наголошує на порушенні своїх прав з 01.01.2008. Також, відповідач посилався на те, що відповідно до положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 № 45, головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Особам із числа військовослужбовців внутрішніх справ довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок. Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області у березні 2018 року, однак до неї не включено надбавки за особливі умови служби у розмірі 50% .
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.01.1996 був звільнений з посади заступника начальника експертно-криміналістичного відділу Сумського міського управління внутрішніх справ за ст. 64 п. "б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Як вбачається із довідки Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (а.с. 10) станом на 01.01.2007 розмір пенсії ОСОБА_1 був розрахований з розміру грошового забезпечення, до складу якого, крім іншого, була включена надбавка за особливі умови служби у розмірі 50% .
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.01.2008 було проведено перерахунок пенсії позивача. При цьому надбавка за особливі умови служби у розмірі 50% не була врахована і в подальшому пенсія позивачу нараховувалась та виплачувалась без урахування вказаної надбавки, що підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 27-52).
22.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та встановити раніше скасовану надбавку за особливі умови служби, що входила до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання з 01.01.2008 (а.с. 11-12).
Листом від 07.03.2018/ № 895/К-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що питання визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії, проведення її перерахунків належить до компетенції структурних підрозділів силових міністерств та відомств, де особа проходила службу та перебувала на обліку як одержувач пенсії. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" ОСОБА_1 був проведений перерахунок пенсії з 01.01.2008 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області. Згідно з наданою довідкою розмір грошового забезпечення, зокрема, його складові для обчислення пенсії враховані у повному обсязі. Враховуючи викладене вище, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 із встановленням: надбавки за особливі умови служби в розмірі 50% та збільшення грошового забезпечення 100% посадового окладу підстави відсутні, оскільки вони не включені до складу грошового забезпечення згідно з наданою довідкою (а.с. 13).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII в редакції, чинній на момент звільнення позивача (січень 2003 року), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (надалі Порядок № 393), в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, було передбачено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), розмір яких визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.
Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії позивачу до грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні пенсії, було включено надбавку "за особливі умови служби".
За приписами частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» в редакції, що діяла до 20.02.2008 року було передбачено, що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (дата набрання чинності 20.02.2008 року) (далі Порядок № 45) - перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 Порядку № 45, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- окладу за військове або спеціальне звання;
- процентної надбавки за вислугу років;
- додаткових видів грошового забезпечення, що надається щомісяця (надбавка за вчене звання, науковий ступінь, кваліфікацію, за умови служби).
07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 1294), яка набула чинності з 01.01.2008 року та якою було змінено види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, відповідно до п. 1 Постанови № 1294, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Вказаною постановою Кабінету Міністрів України були затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців та додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців серед яких надбавка «за особливі умови служби» для категорії пенсіонерів, яким являється позивач, не була передбачена.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з 2007 року по 2018 роки УМВС України в Сумській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 були направлені довідки про розмір грошового забезпечення:
- відповідно до постанови КМ України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб» на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008 (зворотній бік а.с. 34);
- відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2012 (а.с. 46);
- відповідно до постанов Кабінету міністрів України від 11.11.2015 № 988, від 21.02.2018 № 103, на підставі якої було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 (зворотній бік а.с. 51).
Суд також зазначає, що відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (дата набрання чинності 20.02.2008 року) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, до складу грошового забезпечення з якого повинна була бути нарахована пенсія ОСОБА_1 у період з 01.01.2008 по теперішній час відповідачем правомірно не було включено надбавку «за особливі умови служби», оскільки згідно із відповідними змінами до законодавства вказана надбавка не входить до складу грошового забезпечення починаючи із вказаного періоду.
Посилання позивача на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.
Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.
Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Разом з тим, судом встановлено, що з 01.01.2008 при обчисленні розміру пенсії позивачу була врахована надбавка «за виконання особливо важливих завдань» у розмірі 52%, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача (а.с. 27-52), тобто, його права щодо розміру отримуваної пенсії у період з 01.01.2008 по теперішній час порушені не були, у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що прийняття Постанов Кабінету Міністрів України № 1294 та № 355, № 988, № 103 не призвело до зменшення розміру пенсії, яку отримував позивач до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням раніше скасованої надбавки, що входить до складу грошового забезпечення, в розмірі 50% від посадового окладу та окладу за звання з 01.01.2008 задоволенню не підлягають.
Крім того, суд спростовує доводи відповідача, щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, виходячи із наступного.
Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. У цій нормі йде мова про нараховані суми пенсії та про вину органу ПФУ. Ненарахування сум пенсії може бути наслідком вини органу ПФУ, проявом якої є порушення законодавства про пенсійне забезпечення, тобто факт ненарахування будь-яких складових пенсії може бути спірним.
Враховуючи те, що позивач вважає, що його право на нарахування і виплату пенсії з урахуванням надбавки за особливі умови служби порушено саме з вини органу Пенсійного фонду, звернення до суду із відповідним позовом не обмежено певним строком, а тому строк звернення до суду позивачем не пропущено, у зв'язку з чим суд відхиляє відповідні доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко