
8.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
19 червня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/957/16
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залучення сторін у справі та зміну позовних вимог в адміністративній справі за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа № 812/957/16 за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління Державної казначейської служби України у Луганської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язати вчинити певні дії.
19 червня 2018 року до суду від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення сторін у справі та зміну позовних вимог (т.2 а.с. 198-201), до якого також доданий уточнений адміністративний позов.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», був прийнятий 21.12.2016 та набрав чинності з 01.01.2017, були внесені зміни, зокрема до статті 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 № 26 був затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який, згідно з пунктом 4 Постанови, набрав чинності з 1 квітня 2017 року.
Оскільки жодним податковим органом не був складений висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету за липень 2014 року, а наразі вже немає повноважень на подання органу казначейства висновку про відшкодування сум ПДВ, враховуючи зміни процедури відшкодування, що відбулися, з 01.01.2017 року задля відновлення порушених прав позивача, завданих допущеною протиправною бездіяльністю Офісу великих платників податків, єдиним належним способом є зобов'язання Головного управління ДФС у Луганській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування у розмірі 34 271 097,00 гривень.
Просив суд:
1) замінити відповідача ОСОБА_1 державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС на її процесуального правонаступника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (код СДРПОУ 39440996);
2) залучити Головне управління Державної фіскальної служби у Луганській області (код СДРПОУ 39591445) у якості співвідповідача у справі;
3) прийняти адміністративний позов (уточнений) до судового провадження;
4) змінити позовні вимоги ПАТ «Луганськтепловоз» та вважати їх заявленими у наступній редакції:
- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що втілилася у невиконанні усіх законодавчо необхідних дій щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» податку на додану вартість за липень 2014 року на суму 34271097 (тридцять чотири мільйона двісті сімдесят одна тисяча дев'яносто сім) гривень 00 коп.;
- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Луганській області внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо відшкодування публічному акціонерному товариству «Луганськтепловоз» суми податку на додану вартість за липень 2014 року на суму 34271097(тридцять чотири мільйона двісті сімдесят одна тисяча дев'яносто сім) гривень 00 коп.;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень на користь публічного акціонерного товариства «Луганськтепловоз» (93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 52Б, СДРПОУ 05763797) судовий збір.
В судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином (т.2 а.с. 189-191).
Від представника позивача надійшло клопотання про проведення судового засідання за відсутністю представника (т.2 а.с. 214).
Відповідно до частини дев’ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути клопотання про залучення сторін у справі та зміну позовних вимог в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши заявлене клопотання суд встановив таке.
Щодо залучення заміни відповідача та залучення співвідповідача.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об’єднання справ і роз’єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до частин третьої - четвертої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Ухвалою суду від 30.05.2017 замінено первісного відповідача, який є боржником за виконавчим листом у справі № 812/957/16 ОСОБА_1 державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (т.2 а.с. 92-93).
Таким чином, заміна первісного відповідача судом була здійснена, тому клопотання представника в цій частині задоволенню не належить.
З 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 21.12.2016 № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким змінений порядок повернення сум бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.
Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 26.09.2017 № 632 «Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік» з урахуванням змін, внесених наказом ДФС України від 29.12.2017 № 884, платника податків ПАТ «Луганськтепловоз» не включено в Реєстр ВПП на 2018 рік, та переведено на облік до ДПІ за місцезнаходженням - ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області
Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року № 503, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Луганській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року № 503, Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів.
Відповідно до підпункту 16 пункту 4 зазначеного Положення Головне управління ДФС у Луганській області здійснює у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників подків, Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб, Реєстру отримувачів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», реєстрів, банків та баз даних, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.
Підпунктами 45, 59 пункту 4 Положення визначено, що Головне управління ДФС у Луганській області здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Організовує збір податкової інформації та вносить її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
З вищевикладеного суд дійшов висновку, що, оскільки функції з адміністрування податків є функціями Головного управління ДФС у Луганській області, вжиття певних заходів для повернення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість – внесення відповідних даних до Реєстру, у межах спірних правовідносин належить до компетенції Головного управління ДФС у Луганській області, як контролюючого органу.
Таким чином, суд вважає за необхідне залучити Головне управління ДФС у Луганській області як співвідповідача.
Щодо зміни позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 47 КАС України позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п’ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
У разі направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції зміна предмета, підстав позову не допускаються, крім випадків, визначених цією статтею (частини друга статті 47 КАС України).
Зміна предмета або підстав позову при новому розгляді справи допускається в строки, встановлені частиною першою цієї статті, лише у випадку, якщо це необхідно для захисту прав позивача у зв’язку із зміною фактичних обставин справи, що сталася після закінчення підготовчого засідання, або, якщо справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження - початку першого судового засідання при первісному розгляді справи (частина третя статті 47 КАС України).
Як вже зазначалось судом, до клопотання про залучення сторін у справі та зміну позовних вимог представником позивача доданий уточнений адміністративний позов.
Копій для вручення іншим учасникам справи зазначеного уточненого адміністративного позову до суду не надано, а також не надано доказів надіслання/вручення самим позивачем іншим учасникам справи зазначеного позову.
З огляду на вище викладене, суд вважає за необхідне запропонувати позивачу надіслати учасникам справи уточнений адміністративний позов, клопотання про зміну позовних вимог залишити відкритим до з’ясування позицій інших учасників справи щодо змінених позовних вимог.
Зважаючи на залучення співвідповідача у справі та необхідність вручення йому та іншим учасникам справи копій уточненого адміністративного позову, суд вважає за необхідне відкласти підготовче судове засідання.
Згідно з частиною першою статті 183 КАС України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
Керуючись статтями 9, 49, 176, 179, 180, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача про заміну відповідача ОСОБА_1 державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального Головного управління ДФС на її процесуального правонаступника - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби відмовити.
Залучити до участі у справі як співвідповідача Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72).
Зобов’язати Головне управління ДФС у Луганській області надати до суду у строк до 11 липня 2018 року:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз’яснити Головному управлінню ДФС у Луганській області, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Позивачу не пізніше трьох днів з дня отримання даної ухвали направити учасникам справи уточнений адміністративний позов, а докази такого направлення надати суду.
Відповідачів надати до суду у строк до 11 липня 2018 року:
- відзив на уточнений адміністративний позов разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.
Запропонувати третій особі надати до суду у строк до 11 липня 2018 року пояснення на уточнений адміністративний позов.
Відкласти підготовче засідання.
Наступне підготовче засідання відбудеться 11 липня 2018 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: м. Сєвєродонецьк, просп. Космонавтів, 18.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Співвідповідачу разом з ухвалою надіслати копію адміністративного позову та витягом про процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили негайно з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
СуддяОСОБА_2