
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1478/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов’язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
29 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 квітня 2018 року № 27/С-7/С про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов’язати Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. Позивач також є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (І категорія), а отже, він вважає, що має право на пенсійне забезпечення відповідно до норм Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач перебуває на обліку в Білокуракинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та вважає, що йому з 01 жовтня 2017 року відповідачем неправильно нараховується та виплачується його державна пенсія. У зв’язку з цим 29 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Рішенням від 16 квітня 2018 року № 27/С-7/С про відмову в перерахунку пенсії відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв’язку з тим, що відповідно до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” перерахунок пенсій проводиться особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, - тобто, тільки особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби.
Позивач вважає рішення відповідача від 16 квітня 2018 року № 27/С-7/С про відмову в перерахунку пенсії таким, що порушує його право на соціальний захист, незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
З посиланням на норми статті 46 Конституції України, статей 10, 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, вважає, що рішення відповідача про відмову у проведенні йому перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року є незаконним та підлягає скасуванню із зобов’язанням відповідача провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії.
У судове засідання позивач та його представник не прибули, надано заяву про розгляд справи за їх відсутності, а також копію військового квитка (арк.спр. 24, 25-29).
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав до суду відзив, у якому також заявив клопотання про розгляд справи за відсутності представника Фонду (арк.спр. 31-33). У відзиві відповідач позов не визнав, зазначив, що ОСОБА_1І, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та 01.04.2018 звернувся до управління з заявою про перерахунок йому пенсії в п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року. Відповідач зазначив, що заяву ОСОБА_1І,. надав в довільній формі, а не у формі заяви, передбаченої Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV. У зв’язку з цим заяву розглянуто в порядку, передбаченому Законом України “Про звернення громадян”, про що заявнику надано письмову відповідь. Оскільки позивач не звертався в установленому порядку із заявою про перерахунок пенсії таке питання управлінням не розглядалось, а була надана відповідь, у якій роз’яснено, що у позивача не має підстав для звернення, із заявою про перерахунок пенсії. Інших заяв щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до частини 3 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до відповідача не надходило. Відповідач зазначає, що надав письмову відповідь на звернення в порядку Закону України “Про звернення громадян”, яке не є рішенням суб’єкта владних повноважень про призначення (перерахунку) або відмову в призначені (перерахунку) пенсії у розумінні ч.5 статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, тому відповідач вважає, що письмову відповідь не можливо визнати неправомірною або скасувати. У зв’язку з відсутністю відповідної заяви таке питання не розглядалось та не здійснювався також і перерахунок пенсії. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Також, відповідачем надано до суду інформацію начальника Сватівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії щодо позовної заяви ОСОБА_1І, який також повідомив суд, що позивач написав звернення до Сватівського відділу звернень громадян, а не заяву про перерахунок пенсії, тому відділ надав заявнику вичерпну відповідь з посиланням на Закон України "Про звернення громадян". Інших заяв щодо проведення перерахунку пенсії до Сватівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від ОСОБА_1 не надходило (арк.спр.38).
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов наступного.
Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, встановлену у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (арк. спр. 8-9, 39-48).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Білокуракинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області (Сватівське відділенні), що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.04.2018 звернувся до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою з проханням провести перерахунок його пенсії за інвалідністю у бік збільшення з 01 жовтня 2017 року, встановивши її розмір у відповідності до ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати (арк. спр. 37).
Листом від 16.04.2018 за № 27/С-7/С Білокуракинським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області надано роз’яснення ОСОБА_1 з питань застосування частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також, з посиланням на норми Закону України “Про звернення громадян”, роз’яснено порядок оскарження дій та рішень органу державної влади (арк. спр. 16-17).
Тобто, заява ОСОБА_1 від 01.04.2018 розглянута відповідачем в порядку розгляду звернень громадян, а не як заява про перерахунок раніше призначеної пенсії.
Вирішуючи справу по суті спору суд виходить з такого.
Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).
Відповідно до частини 4, 5 статті 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі за текстом – Порядок).
Пунктом 4.1 Розділу IV Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Отже, саме подання заяви про здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких рішень з питань перерахунку пенсії.
Враховуючи, що ОСОБА_1 подав до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області заяву від 01.04.2018 без дотримання вимог, передбачених Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому і відповідь йому надано листом від 16.04.2018 за № 27/С-7/С в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відповідачем не приймалося, а лист 16.04.2018 за № 27/С-7/С має роз’яснювальний (інформаційний) характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Звернення позивача розглянуто відповідачем у передбачений Законом України “Про звернення громадян” строк.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач в позовній заяві не вказує на порушення відповідачем приписів Закону України “Про звернення громадян”, а тому зазначені питання судом не перевіряються.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.
Судовий збір під час звернення до суду не сплачено, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, а тому питання про розподіл судового збору у даній справі судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій та зобов’язати вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_2