
10.3.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1138/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства “Первомайськвугілля” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
ВСТАНОВИВ:
18 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства “Первомайськвугілля” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивачем було направлено до державної служби зайнятості запит про надання відповідачем інформації про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови у працевлаштуванні осіб, направлених для працевлаштування та здійснення роботодавцем замовлення на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед застрахованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю. 14 березня 2018 року на адресу позивача надійшла відповідь на запит, з якої вбачається, що відповідач у 2017 році щомісяця подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, замовлень до центру зайнятості на професійне навчання або перепідготовку осіб з інвалідністю не направляв. Отже, не всі можливі заходи для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідач здійснив.
Враховуючи інформацію за Звітом 10-ПІ за 2017 рік, який був надісланий на адресу позивача відповідачем, вбачається не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році, у зв’язку з чим нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 6 370 505,52 грн, яку відповідач, враховуючи норми частини 4 ст. 20 ЗУ “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, повинен був сплатити до 15 квітня 2018 року, про що був повідомлений листом від 02.03.2018 № 03-10/270.
На підставі вищевикладеного позивач просить суд:
- стягнути з Державного підприємства “Первомайськвугілля” на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарську санкцію за 2017 рік у сумі 6 370 505,52 грн, та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3560,50 грн.
Ухвалою суду від 20 квітня 2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 17 травня 2018 року (а.с. 1-2).
17 травня 2018 року у судовому засіданні було оголошено перерву до 14.06.2018.
15 травня 2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 196-198), в обґрунтування якого зазначено, що відповідно до норм чинного законодавства обов’язок підприємства зі створення робочих місць не супроводжується його обов’язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування, в той час, як обов’язок з організації працевлаштування інвалідів та пошуку підходящої роботи для них, відповідно до ст. 9 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» та ст. 18-1 Закону № 875, покладено на державну службу зайнятості. ДП «Первомайськвугілля» інформувало у 2017 році ОСОБА_3 центр зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується направленими суду копіями звітності форми № 3-ПН. Жодної відмови у працевлаштуванні інвалідів в ДП «Первомайськвугілля» не було.
На підставі вищевикладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі вищевикладеного представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засідання надав пояснення аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, та просив відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано у Луганському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 06.03.2012 № 44/121/1 (том 1 а.с. 13).
Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік Державного підприємства «Первомайськвугілля», середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 4670 осіб з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 109 осіб, кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 187 осіб (том 1 а.с. 14).
Позивачем було направлено відповідачу «Попередження про термін добровільної сплати АГС» від 02.03.2018 № 03-10/270, яким позивач просив відповідача своєчасно здійснити сплату АГС за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році до 15 квітня 2018 року (том 1 а.с. 18).
Також Луганським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було направлено запит до ОСОБА_3 районного центру зайнятості населення про надання інформації про вільні робочі місця (вакансії) у ДП «Первомайськвугілля», на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також випадки відмови відповідачем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості протягом 2017 року та здійснення відповідачем замовлення до ОСОБА_3 районного центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (том 1 а.с. 15).
ОСОБА_3 районного центру зайнятості від 12.03.2018 № 24-06/291 повідомлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» та його структурні підрозділи протягом 2017 року щомісячно надавали відомості про вільні робочі місця, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю. Відмов підприємств у працевлаштуванні інвалідів не було. Також повідомлено, що замовлень на професійне навчання для осіб з інвалідністю від Державного підприємства «Первомайськвугілля» та його структурних підрозділів не надходило (том 1 а.с. 17).
Відповідно до інформації про подання відокремленими підрозділами ДП «Первомайськвугілля» до Попанснянського районного центру зайнятості звітів форми 3-ПН за 2017 рік, структурні підрозділи ДП «Первомайськвугілля» протягом 2017 року щомісячно надавали відомості про вільні робочі місця, на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю. Не надавали звіти форми 3-ПН за 2017 рік наступні відокремлені підрозділи ДП «Первомайськвугілля»: «Управління матеріально-технічного забезпечення» ДП «Первомайськвугілля», «Управління зі збуту та контролю якості вугілля і стандартів» ДП «Первомайськвугілля», «Виробничо-курсовий комбінат» ДП «Первомайськвугілля» та «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля» (том 1 а.с. 28).
Довідкою ДП «Первомайськвугілля» повідомлено, що у ВП «Навчально-курсовий комбінат» протягом 2017 року не надавав інформацію до ОСОБА_3 районного центру зайнятості за формою 3-ПН, так як на підрозділі виконано норматив з працевлаштування інвалідів. Середньооблікова чисельність працівників за 2017 рік – 15 осіб, працюючих інвалідів – 1 особа (том 1 а.с. 29).
Відповідно до довідки ВП «Управління збуту та контролю якості вугілля і стандартів» ДП «Первомайськвугілля» № 25 від 07.05.2018, ВП «Управління збуту та контролю якості вугілля і стандартів» ДП «Первомайськвугілля» не надавало інформацію до ОСОБА_3 районного центру зайнятості за формою 3-ПН, так як на підрозділі виконано норматив з працевлаштування інвалідів (том 1 а.с. 30).
Згідно із довідкою «Управління матеріально-технічного забезпечення» ДП «Первомайськвугілля» № 106 від 08.05.2018, Управління матеріально-технічного забезпечення» ДП «Первомайськвугілля» не надавало інформацію до ОСОБА_3 районного центру зайнятості за формою 3-ПН, так як на підрозділі виконано норматив з працевлаштування інвалідів (том 1 а.с. 31).
Відповідно до довідки ВП «Проектно-конструкторське бюро» ДП «Первомайськвугілля», ВП «ПКБ» протягом 2017 року не подавав до ОСОБА_3 районного центру зайнятості за формою 3-ПН, у зв’язку з тим, що середньооблікова чисельність штатних працівників складає 4 (чотири) одиниці (том 1 а.с. 32).
Судом встановлено, що ДП «Первомайськвугілля» та його відокремлені підрозділи протягом 2017 року щомісячно надавали до ОСОБА_3 районного центру зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю за формою 3-ПН, що підтверджується матеріалами справи (том 1 а.с. 36-251, том 2 а.с. 1-194).
Таким чином, підприємством протягом 2017 року вживалися заходи щодо створення робочих місць для інвалідів та їх працевлаштування, шляхом звітування до центру зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, розміщення відповідних оголошень про наявність вакансій для осіб з інвалідністю та участі у ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю.
Крім того, відповідно до наказу Державного підприємства «Первомайськвугілля» № 16 від 28.11.2014 припинено виробничу та фінансово-господарську діяльність наступних відокремлених підрозділів Державного підприємства «Первомайськвугілля», що належать до сфери управління Міненерговугілля, які знаходяться у зоні здійснення антитерористичної операції, а саме ВП «ш. Первомайська Західна», ВП «ш. Первомайська, ВП «ш. Ломоватська» (том 2 а.с. 232).
Також відповідно до наказу Державного підприємства «Первомайськвугілля» № 20 від 30.11.2014 припинено господарську діяльність: ВП «РМЗ ім. О.І. Бахмутського», ВП «Проектно-конструкторське бюро», ВП «Дитячий заміський заклад оздоровлення та відпочинку ім. О.Кошового», ВП «База відпочинку Сіверський Донець» (том 2 а.с. 233).
Наказом Державного підприємства «Первомайськвугілля» № 129 від 04.07.2016 відновлено господарську діяльність ВП «Проектно-конструкторське бюро» (том 2 а.с. 234).
Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 №129, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за № 528/19266 (далі - Положення), є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів.
Згідно з п.5 Положення Фонд відповідно до покладених на нього завдань координує та контролює роботу територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо: реєстрації у них підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (п.п. 1.1 п. 5); організації прийому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць, їх аналізу та перевірки правильності в них розрахунків (п.п.1.2. п.5); збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; обліку зазначених сум адміністративно-господарських санкцій та пені і використання шляхом надання фінансової допомоги, цільової позики, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, забезпечення функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації інвалідів і державних центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів, фінансування заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію інвалідів, фінансування витрат на професійну підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку інвалідів та інші заходи, визначені законом (п.п. 1.4 п. 5); обліку заборгованості зі сплати сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям, у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які використовують найману працю (п.п. 1.5 п. 5).
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21 березня 1991 року № 875-12 (далі - Закон № 875).
За змістом ст. 20 Закону № 875 Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таким чином, позивач у справі - суб`єкт владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції у сфері соціального захисту інвалідів, в тому числі контроль щодо забезпечення інвалідів робочими місцями.
Статтею 18 Закону № 875 передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, з урахуванням причин інвалідності, з урахуванням побажань інвалідів, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медиком - соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875 рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Частиною 1 статті 19 Закону № 875 встановлено, що для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Згідно ч. 3 ст. 19 Закону № 875 підприємства, установи, організації у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до пункту 3 Роботодавець, який має відокремлені підрозділи, подає звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, підготовлений з урахуванням даних цих підрозділів. У разі зміни їх кількості роботодавець разом із звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів подає відомості про такі підрозділи за формою, затвердженою Мінпраці.
Господарське об'єднання, утворене відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" ( 875-12 ), разом із зведеним звітом про зайнятість і працевлаштування інвалідів, підготовленим з урахуванням даних об'єднання та підприємств, що увійшли до його складу (далі - підприємства), подає: окремі звіти об'єднання та підприємств про зайнятість і працевлаштування інвалідів; перелік підприємств за формою, затвердженою Мінпраці; копії договорів, що підтверджують розміщення на підприємстві громадської організації інвалідів, яке входить до складу господарського об'єднання, замовлення на придбання товарів (робіт, послуг), платіжних доручень за такими договорами, розрахунків витрат на виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг), що підтверджують безпосереднє виготовлення товарів (виконання робіт, надання послуг) підприємством громадської організації інвалідів та включення до цих витрат заробітної плати інвалідів, які працюють на зазначеному підприємстві.
Відповідно до п. 1.3 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за №988/23520, роботодавці подають інформацію до територіального органу Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган) незалежно від місцезнаходження.
Згідно п. 2.1 зазначеного Порядку форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
З аналізу вказаних положень законодавства вбачається, що Закон зобов'язує підприємства забезпечити працевлаштування інваліда шляхом створення робочих місць для інвалідів з урахуванням стану здоров'я, здібностей і професійних навичок інвалідів, направлених на підприємство органами з їх працевлаштування, визначеними статтею 18 Закону № 875. При цьому нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості місць для працевлаштування інвалідів, що не супроводжується обов'язком пошуку інвалідів для працевлаштування на створені ним робочі місця. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені в ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Крім того, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов’язковим платежем), обов’язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991року № 1251-XII “Про систему оподаткування”, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв’язку зі скоєнням правопорушення.
Разом із тим, відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
У зв’язку з тим, що відповідачем вжито усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, відсутність у населеному пункті за місцем знаходження Підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства “Первомайськвугілля” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено та підписано 19 червня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4