Рішення № 74782032, 14.06.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
808/985/17
Номер документу
74782032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 червня 2018 року Справа № 808/985/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігіон" (72309, Запорізька область, м.Мелітополь, пр.Б.Хмельницького, буд. 70, код ЄДРПОУ 31585172)

до: Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, пр. Пушкіна, буд.4)

про: про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, скасування припису, постанови, рішення та наказу,

ВСТАНОВИВ:

18.04.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон" (далі - позивач, ТОВ "Лігіон") звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд:

1. Визнати дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки позивача, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 03.04.2017 та скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158 на об'єкт будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 3-5", замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон" - протиправними.

2. Скасувати як незаконний припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт №9 від 03.04.2017.

3. Скасувати як незаконну постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №9/1008-23.3/1006 від 10.04.2017, про накладення на позивача штрафу за правопорушення передбачене п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", в розмірі 138960,00 грн. та відповідно закрити провадження у справі.

4. Скасувати як незаконне рішення головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами №42 від 06.04.2017.

5. Скасувати як незаконний наказ відповідача №42 від 06.04.2017 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158 на об'єкт будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 3-5", замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон".

6. Зобов'язати відповідача відновити запис у єдиному реєстрі документів, що дають право позивачу на виконання підготовчих та будівельних робіт з реконструкції адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Грушевського, 3-5, згідно декларації про початок виконання робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158.

Ухвалою суду від 19.04.2017 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано строк до 05.05.2017 для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 05.05.2017 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви до 29.05.2017.

Ухвалою суду від 30.05.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/985/17, призначено попереднє судове засідання на 12.06.2017.

Ухвалою суду від 12.06.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 26.07.2017.

26.07.2017 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 26.07.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 21.08.2017.

21.08.2017 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 21.08.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 23.10.2017.

23.10.2017 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 23.10.2017 провадження у справі зупинене за клопотанням позивача до 09.11.2017.

09.11.2017 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 09.11.2017 провадження у справі зупинене до набрання законної сили рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07.09.2017 по справі №320/2581/17 (провадження №2-а/320/116/17).

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07.09.2017 по справі №320/2581/17 (провадження №2-а/320/116/17) задоволено позовну заяву директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон" ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, якою останнього притягнуто до відповідальності за вчинення порушення, встановленого під час перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон", як замовника будівництва робіт з реконструкції адміністративної будівлі в частині першого поверху, розташованої за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 3-5.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2017 повернуто апеляційну скаргу Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07.09.2017 по справі №320/2581/17. Рішення по вказаній справі набрало законної сили 13.12.2017.

12.02.2018 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 12.02.2018 в процесі підготовчого провадження за правилами загального позовного провадження призначено підготовче засідання по справі на 20.02.2018.

Ухвалою суду від 20.02.2018 відкладено підготовче судове засідання до 13.03.2018.

Ухвалою суду від 13.03.2018 провадження у справі зупинене за клопотанням сторін для примирення до 25.04.2018.

25.04.2018 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 25.04.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14.05.2018 в порядку письмового провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що по-перше, відповідачем порушено порядок проведення перевірки, оскільки проведено її було за відсутності директора підприємства. По-друге, заява гр.ОСОБА_3 від 27.03.2017, на думку позивача, не є підставою для проведення позапланової перевірки, оскільки не містить в собі будь-якої інформації щодо порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства, в наслідок чого можливо зробити висновок про безпідставність видання відповідачем направлення на проведення позапланової перевірки №190 від 27.03.2017. Оскільки відповідачем безпідставно призначено та проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.04.2017, то безпідставними є і акти на усунення виявлених порушень законодавства. По-третє, з ОСОБА_4 перевірки не вбачається, що роботи з влаштування фундаментів дійсно виконуються в той час, або були виконані у найближчий до дати перевірки час, тобто, не встановлений сам предмет порушення. Зазначені обставини, свідчать про те, що під час проведення незаконної позапланової перевірки не було встановлено сам факт побудови вищезазначених фундаментів та не встановлені строки, які б надавали можливість накласти штраф за правопорушення, передбачене п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". Також, згідно спірного акту, встановлено, що об'єкт не забезпечено відповідним інформаційним стендом, що є порушенням ч.6 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466. Однак, це не відповідає дійсності, оскільки фактично інформаційний стенд розміщений з початку будівельних робіт на будівельному майданчику в доступному для огляду місці. Проте, для його огляду необхідно потрапити на будівельний майданчик. А для цього необхідне пройти через приміщення редакції газети "Мелітопольські відомості", за наявності пропуску, або в супроводі забудовника чи керівництва редакції. Зазначене, свідчить що дії посадових осіб відповідача спрямовані на порушення прав та законних інтересів забудовника, а безпідставно проведена позапланова перевірка з грубим порушенням Порядку, є незаконною, а відповідно прийняті приписи, не мають законного підґрунтя. На підставі вищевикладеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив. Позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, тому у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі. Зазначив, що на адресу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області надійшло звернення ОСОБА_3 щодо здійснення перевірки об'єкта будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого та другого поверхів, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 3-5" (надалі - об'єкт) на предмет дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності. На виконання покладених повноважень відповідачем було проведено позапланову перевірку додержання вимог містобудівного законодавства за вказаною вище адресою. Позапланова перевірка була проведена на підставі направлення для проведення позапланової перевірки №190 від 27.03.2017. За результатами вказаної перевірки відповідачем було встановлено, що ТОВ "Лігіон" розпочато виконання будівельних робіт з реконструкції об'єкту на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 № ЗП 083163422158 (надалі - декларація). В ході проведеної перевірки встановлено: "В зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158, зазначено - згідно з п. 25 переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 №109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на даному об'єкті не потребуються. Відповідно до робочого проекту "Реконструкция существующего административного здания в части первого и второго этажей по ул. Грушевского, 3-5 в г. Мелитополь, Запорожской области" - мовою оригіналу, шифр 11.16-22, розробленого ТОВ "Форт", а саме, лист 7 розділу 11.16-22-АС, встановлено наявність 3 (трьох) фундаментів Ф-3, для влаштування протипожежної драбини, які розташовані за плямою розташування об'єкта реконструкції. Вище зазначене свідчить про зміну зовнішньої конфігурації об'єкта будівництва та є фактом надання недостовірних даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016р. №ЗП 083163422158, в частині необхідності надання документа що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки, отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, та є порушенням ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 11 Порядку виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466. При перевірці будівельного майданчику встановлено, що об'єкт не забезпечено відповідним інформаційним стендом з інформацією про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомостями про найменування об'єкта, зображенням об'єкта, його основними техніко-економічними показниками, інформацією про замовника, проектувальника, генпідрядника, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних за виконання будівельних робіт, що є порушенням ч.6 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466". 03.04.2017 позивачу було видано припис №9 про усунення виявлених порушень вимог чинного законодавства у сфері містобудівної діяльності. Також, 03.04.2017 відносно позивача було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. 10.04.2017 за результатами розгляду вищезазначеного протоколу відповідачем було винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №9/1008-23.3/1006. На підставі викладеного, відповідачем було прийнято рішення та видано спірний наказ про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158. Зважаючи на викладене, відповідач просив у позові відмовити у повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

На адресу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області надійшло звернення ОСОБА_3 щодо здійснення перевірки об'єкта будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого та другого поверхів; Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 3-5" на предмет дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності (а.с.95, 214).

На виконання покладених повноважень відповідачем було проведено позапланову перевірку додержання вимог містобудівного законодавства за вказаною вище адресою.

Позапланова перевірка була проведена на підставі наказу "Про проведення позапланової перевірки" від 27.03.2017 №13П (а.с.96, 213) та направлення для проведення позапланової перевірки №190 від 27.03.2017 (а.с.97, 212).

За результатами перевірки головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 03.04.2017 складено ОСОБА_4 дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил (а.с.98-100, 215-216).

В ході перевірки встановлено, що ТОВ "Лігіон" розпочато виконання будівельних робіт з реконструкції об'єкту на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158.

Замовником будівництва надано на перевірку проекту документацію, копії договорів: на розроблення проектної документації та здійснення авторського нагляду, відповідні накази та договори про призначення відповідальних осіб: авторського та технічного нагляду, виконання робіт.

Для проведення перевірки замовником також надано виконавчу документацію: журнал авторського нагляду, загальний журнал робіт, акти прихованих видів робіт.

На час проведення позапланової перевірки виконано демонтаж раніше існуючої двоповерхової будівлі (1947 року побудови), виконуються земляні роботи та будівельні роботи з влаштування фундаментів.

В зареєстрованій декларації про початок будівельних робіт зазначено, що згідно п.25 переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на даному об'єкті не потребуються.

В зареєстрованій декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158 зазначено - згідно з п. 25 переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 07.07.2011 №109, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на даному об'єкті не потребуються

Відповідно до робочого проекту "Реконструкция существующего административного здания в части первого и второго этажей по ул. Грушевского, 3-5 в г. Мелитополь, Запорожской области" - мовою оригіналу, шифр 11.16-22, розробленого ТОВ "Форт", а саме, лист 7 розділу 11.16-22-АС, встановлено наявність 3 (трьох) фундаментів Ф-3, для влаштування протипожежної драбини, які розташовані за плямою розташування обєкта реконструкції. Вище зазначене свідчить про зміну зовнішньої конфігурації об'єкта будівництва та є фактом надання недостовірних даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016р. №ЗП 083163422158, в частині необхідності надання документа що посвідчує право власності чи користування земельної ділянки, отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, та є порушенням ч. 8 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 11 Порядку виконання будівельних робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466.

При перевірці будівельного майданчику встановлено, що об'єкт не забезпечено відповідним інформаційним стендом з інформацією про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, відомостями про найменування об'єкта, зображенням об'єкта, його основними техніко-економічними показниками, інформацією про замовника, проектувальника, генпідрядника, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних за виконання будівельних робіт, що є порушенням ч.6 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466.

У зв'язку із відмовою представників позивача від підпису акту, копії акту направлено поштою 04.04.2017, про що свідчить відмітка в акті.

03.04.2018 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 винесено припис №9 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт (а.с.101, 217).

У зв'язку із відмовою представників позивача від підпису та отримання припису №9 від 03.04.2017, примірник припису направлено позивачу поштою 04.04.2017.

Також, 03.04.2017, зважаючи на виявлені порушення позивачем приписів ч.6 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.102-104, 218-219).

10.04.2017, розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №9/1008-23.3/1006, якою накладено на ТОВ "Лігіон" штраф у сумі 144000,00 грн. (а.с.107-109, 222-223).

Копію постанови направлено позивачу поштою 19.04.2017, про що свідчить відповідна відмітка у постанові.

Рішенням головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами №42 від 06.04.2017 скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 № ЗП 083163422158.

Відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" та на підставі рішення головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами №42 від 06.04.2017 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 № ЗП 083163422158, Департаментом Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області 06.04.2017 винесено Наказ №42 "Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт", яким скасовано реєстрацію декларації про початок будівельних робіт від 08.12.2016 № ЗП 083163422158 на об'єкт будівництва: "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 3-5" (замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон") (а.с.111).

Вважаючи дії відповідача щодо проведення 03.04.2017 позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва: "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Михайла Грушевського, 3-5" протиправними, а також не погодившись з рішеннями відповідача, прийнятими на підставі перевірки, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон №3038-VI).

У відповідності до частини першої статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України" № 294 від 09.07.2014 центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція).

Згідно із пунктом 7 вказаного Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи. Територіальним органом, що здійснює функції Державної архітектурно-будівельної інспекції України на території Запорізької області є Департамент ДАБІ у Запорізькій області.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначено Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).

Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки (пункт 7 Порядку № 553).

За нормами пунктів 7, 9 Порядку № 553 під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.

Як вбачається з матеріалів справи, акт перевірки складено в м.Мелітополі у відсутності директора ТОВ "Лігіон" ОСОБА_1, оскільки останній знаходився у відрядженні, що підтверджується посвідченням про відрядження (а.с.236)

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повідомлення позивача про проведення позапланової перевірки.

Відповідно до пунктів 16 - 21 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком. Керівникові кожного суб'єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю. Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки. Завірена належним чином копія акта, складеного посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами проведеної на об'єкті будівництва перевірки, щодо невиконання приписів, виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об'єктів та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт надсилається до апарату Держархбудінспекції як органу ліцензування для прийняття відповідного рішення.

Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.

Протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Якщо суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід'ємною частиною такого акта.

У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис. У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.

Судом встановлено, що 03.04.2017 посадовою особою відповідача складено акт перевірки, а також - припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт №9 від 03.04.2017.

Директором ТОВ "Лігіон" ОСОБА_1, дії посадових осіб Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області щодо проведеної перевірки оскаржено в судовому порядку.

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07.09.2017 по справі №320/2581/17 (провадження №2-а/320/116/17) задоволено позовну заяву директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон" ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області про визнання дій протиправними та скасування приписів. Визнано протиправними дії головного інспектора будівельного нагляду Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 щодо проведення позапланової перевірки ТОВ "Лігіон", за результатами якої складено ОСОБА_4 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 03.04.2017 та по складанню протоколу про адміністративне правопорушення від 03.04.2017, передбачене ч.8 ст.96 КУпАП, протоколу про адміністративне правопорушення від 03.04.2017, передбачене ч.1 ст.96 КУпАП. Скасовано припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт № 35 від 03.04.2017. Скасовано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державним стандартів і правил № 34 від 03.04.2017. Скасовано постанову по справі про адміністративне правопорушення № 35 від 10.04.2017 на підставі припису № 35 від 03.04.2017, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.8 ст.96 КУпАП та застосування стягнення у вигляді штрафу на суму 10200грн. Скасовано постанову по справі про адміністративне правопорушення № 36 від 10.04.2017 на підставі припису № 34 від 03.04.2017, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.96 КУпАП та застосування стягнення у вигляді штрафу на суму 1700грн.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.12.2017 повернуто апеляційну скаргу Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області ОСОБА_2 на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07.09.2017 по справі №320/2581/17. Рішення по вказаній справі набрало законної сили 13.12.2017.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС Україні обставини, встановлені рішенням суду, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, в якій беруть участь ті самі особи, або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Таким чином, матеріали справи свідчать, що відповідачем не дотримані наведені вище приписи чинного законодавства щодо проведення позапланової перевірки та розгляду її результатів.

Постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №9/1008-23.3/1006 від 10.04.2017, рішення головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами №42 від 06.04.2017, наказ №42 від 06.04.2017 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт винесені відповідачем за результатами розгляду матеріалів перевірки та її висновків.

Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" встановлена відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Згідно з ст.1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

На думку суду, притягнення суб'єкта містобудування до відповідальності відбулося за відсутності належних і допустимих доказів цього порушення, оскільки проведення перевірки позивача визнано неправомірним за рішенням суду, а відповідно, і висновки такої перевірки є незаконними, не можуть вважатись обґрунтованими та такими, що узгоджуються із правилами Закону у цій сфері.

Згідно ч.4 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, ‹ › можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Ця норма також зазначена в п.7 "Порядку виконання будівельних робіт", затвердженого Постановою КМУ № 466 від 13.04.2011.

Крім того, згідно п.Б.4 додатку Б ДБН В.2.2-9-2009, площа горища (технічного горища), технічного підпілля, якщо висота від підлоги до низу конструкцій, що виступають, менше 1,9м, а також лоджій, тамбурів, зовнішніх балконів, портиків, ганків, зовнішніх відкритих сходів до загальної, корисної та розрахункової площі будинку не включається.

Таким чином, наявність зовнішніх відкритих сходів не змінює зовнішньої конфігурації об'єкта будівництва, а відтак, ТОВ "Лігіон", як замовник будівельних робіт надав до ДДАБІ у Запорізькій області повні та достовірні данні, зазначені у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт.

Крім того, замовник ТОВ "Лігіон", відмовився від реконструкції та відновлення влаштування протипожежної драбини, та фактично на місцевості ці роботи не виконувались, що підтверджується фотознімками об'єкту та листом архітектора ОСОБА_4 від 28.07.2017, який виконував технічну документацію (а.с. 237-241).

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки відповідачем у справі є територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції, яка в свою чергу є відповідним розпорядником коштів, то саме з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 6884 грн. 40 коп., що підтверджується платіжним дорученням №116 від 11.04.2017 (а.с.4) та платіжним дорученням №175 від 26.05. 2017(а.с.51).

Сплачена сума судового збору підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України .

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігіон" (72309, Запорізька область, м.Мелітополь, пр.Б.Хмельницького, буд. 70, код ЄДРПОУ 31585172) до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, пр. Пушкіна, буд.4) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, скасування припису, постанови, рішення та наказу, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області щодо проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігіон", за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 03.04.2017 та скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158 на об'єкт будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 3-5", замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон".

Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт №9 від 03.04.2017.

Визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №9/1008-23.3/1006 від 10.04.2017, про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон" штрафу за правопорушення передбачене п.4 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", в розмірі 144000,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами №42 від 06.04.2017 та наказ Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області №42 від 06.04.2017 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158 на об'єкт будівництва "Реконструкція адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, вул. М. Грушевського, 3-5", замовник Товариство з обмеженою відповідальністю "Лігіон".

Зобов'язати Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області відновити запис у єдиному реєстрі документів, що дають право Товариству з обмеженою відповідальністю "Лігіон" на виконання підготовчих та будівельних робіт з реконструкції адміністративної будівлі в частині першого поверху за адресою: Запорізька область, м. Грушевського, 3-5, згідно декларації про початок виконання робіт від 08.12.2016 №ЗП 083163422158.

Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 6884,40 грн.(шість тисяч вісімсот вісімдесят чотири гривні 40 копійок) стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігіон" (72309, Запорізька область, м.Мелітополь, пр.Б.Хмельницького, буд. 70, код ЄДРПОУ 31585172) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м.Київ-133, бульвар Лесі Українки, 26, ЄДРПОУ 37471912).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 14.06.2018.

Суддя І.В.Садовий