Рішення № 74781361, 20.06.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2018
Номер справи
803/965/18
Номер документу
74781361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/965/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ковальчука В.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання бездіяльності протиправною щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, виходячи з розміру 79% грошового забезпечення при розрахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та довідки Управління МВС України у Волинській області №2690 від 23.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 79% грошового забезпечення при розрахунку пенсії на підставі зазначеної постанови та довідки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2005 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 04 квітня 1992 року №2262-XII (далі – Закон №2262-XII), яка була призначена у розмірі 79% від суми грошового забезпечення.

11 квітня 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із запитом про отримання копій документів з його пенсійної справи з метою уточнення розміру пенсії. Отримавши 16.04.2018 року такі документи, позивач дізнався, що розмір його пенсії був зменшений до 70% грошового забезпечення. ОСОБА_1П вважає, що таке зменшення розміру його пенсії порушує його законні права, а тому 25.04.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та збільшення його пенсії з розрахунку 79% суми відповідного грошового забезпечення. Однак, 10.05.2018 року отримав лист від ГУ ПФУ у Волинській області, з якого дізнався, що зазначений перерахунок пенсії був здійснений на підставі чинної редакції Закону №2262-XII.

Позивач вважає, що таким рішенням суб’єкт владних повноважень протиправно порушив його конституційні права і інтереси на соціальний захист. ОСОБА_1 також зазначає, що при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням змін в посадових окладах, надбавках, преміях. Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення, яке встановлено нормами Закону №2262-XII стосується порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

У зв’язку з цим просить позов задовольнити повністю та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов’язання ГУ ПФУ у Волинській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

У відзиві на позов від 15.06.2018 року вих. №4760/06-39 (а.с.30-33) представник ГУ ПФУ у Волинській області заперечує проти позову, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Вказує на те, що розмір пенсії під час її призначення позивачу в 2005 році та під час її перерахунку в 2008 році складав 79% грошового забезпечення, який не перевищував обмеження загального розміру, що було визначено чинною на той час редакцією статті 13 Закону №2262-XII. Однак, відповідно до чинної на даний час редакції статті 13 Закону №2262-XII зі змінами, передбаченими Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні” від 27 березня 2014 року №1166 законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. У зв’язку з цим з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” змінився розмір пенсії позивача з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому представник відповідача вважає, що позовна вимога про перерахунок пенсії в розмірі 79% не підлягає задоволенню.

Крім того, представник ГУ ПФУ у Волинській області зазначає, що позовна вимога про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є передчасною, оскільки судове рішення не набрало законної сили. На підставі наведеного просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Згідно зі статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази та письмові пояснення, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, яка призначена з 15 березня 2005 року за 28 років 08 місяців 23 дні вислуги в пільговому обчисленні в розмірі 79% суми грошового забезпечення (55% за 20 років вислуги плюс 24% за 8 років вислуги понад 20 років), що підтверджується витягом з наказу Управляння МВС України у Волинській області від 15 березня 2005 року №33 о/с “По особовому складу”, копією грошового атестату №33 (а.с. 11-12).

23 березня 2018 року ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку №2690 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України №988 та від 21.02.2018 року №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського – заступник начальника відділу, що не входить до складу управління до посади на день звільнення із служби – заступник начальника відділу – начальник охорони громадського порядку УМВС у Волинській області становить: посадовий оклад – 3000,00 грн.; оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби (50 відс.) – 2700,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 відс.) – 450,00 грн., премія (2,40 відс.) – 209,16 грн., а всього 8924,16 грн. (а.с.19).

Як слідує з розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі ХА 5899 для ОСОБА_1, основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 28) становить 6246,91 грн., а з врахуванням підвищення або надбавки до пенсії: 1 категорія ЧАЕС – потерпілий інвалід 2 групи в сумі 227,76 грн., підсумковий розмір пенсії позивача становить 6474,67 грн. (а.с.20). Судом встановлено, що відповідно до довідки №3118000644, виданої ГУ ПФУ у Волинській області пенсіонеру ОСОБА_1, щомісячний розмір пенсії позивача з січня по квітень 2018 року становить 6474,67 грн. (а.с.21). Відтак, з наведеного слідує, що розмір пенсії позивача з січня 2018 року обмежений 70% суми грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Позивач не погодився з таким обмеженням розміру його пенсії та подав до ГУ ПФУ у Волинській області заяву від 25 квітня 2018 року щодо перерахунку та збільшення пенсії, в якій просив здійснити перерахунок та виплату в подальшому належної йому пенсії з розрахунку 79% суми грошового забезпечення (а.с.22).

Листом від 08.05.2018 року вих. №709/М-01 ГУ ПФУ у Волинській надало позивачу відповідь, в якій повідомило про те, що зазначений перерахунок його пенсії здійснювався за чинною редакцією Закону №2262-XII з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 70%, а саме в максимальному розмірі грошового забезпечення (а.с.23).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення.

В дану статтю Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року №3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону №2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166-VІІ від 27.03.2014 року зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

При вказаних обставинах, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо зміни позивачу розміру пенсії з 79% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17).

З урахуванням зазначеного, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження позивачу з 01.01.2018 року максимального розміру пенсії на рівні 70% від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу з 01.01.2018 року у розмірі 79% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII, на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103 та у відповідності до довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 23 березня 2018 року вих. №2690.

Разом з тим, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов’язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення у цій справі, а примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.

Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) щодо обмеження ОСОБА_1 (43005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2018 року максимального розміру пенсії на рівні 70% від відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 (43005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2018 року у розмірі 79% від відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-XII, на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103 та у відповідності до довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 23 березня 2018 року вих. №2690.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя В.Д. Ковальчук