Рішення № 74779803, 19.06.2018, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
909/319/18
Номер документу
74779803
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.06.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/319/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Рочняк О. В.

секретар судового засідання Павлюк У. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону

вул.Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018

в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Фонд Державного майна України в особі регіонального відділення Фонду Державного майна України по Івано-Франківській області,

вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019

до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод",

вул.Хриплинська,11, м.Івано-Франківськ, 76002

про стягнення 61492 грн 57 коп. заборгованості по орендній платі та 15326 грн 10 коп. пені

представники сторін в судове засідання не з'явилися

ВСТАНОВИВ: заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Фонд Державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Івано-Франківській області звернувся до суду з позовом до ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" про стягнення 61492 грн 57 коп заборгованості та 15326 грн 10 коп пені.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є орендодавцем державного майна, яке знаходиться у нього на балансі. За умовами укладених договорів оренди 30% орендної плати орендодавець спрямовує до держаного бюджету. Однак, кошти за оренду майна відповідачем до державного бюджету не перераховано в повному обсязі, в зв'язку з чим утворився борг в сумі 61492 грн 57 коп. За прострочення виконання грошового зобов'язання відповідачу нараховано пеню в сумі 15326 грн 10 коп.

Ухвалою від 15.05.18 позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи по суті призначено на 19.06.18.

19.06.18 від військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону надійшло клопотання №02/02-1717вих.18 від 18.06.18 (вх.№9540/18) про зміну реквізитів у прохальній частині позовної заяви.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.

Розглянувши подану позовну заяву та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, встановив таке.

В п.2 ч.1 ст.2 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що на прокуратура здійснює функцію з представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті (ч.3 ст.23 ЗУ "Про прокуратуру").

Згідно ч.4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Наведені прокурором доводи щодо наявності підстав для звернення до суду з даним позовом є обґрунтованими та доведеними.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

18.08.15 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "ЗЕРО" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 5-0, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно ((виробниче приміщення площею 138,3 кв.м., розміщене за адресою: вул.Хриплинська, 11, м.Івано-Франківськ).

Відповідно до п.10.1 договору його укладено строком на три роки, з 18.08.15 по 23.07.18 включно.

19.10.15 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "Лесінвест" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 8-0, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно (приміщення складу "ВДВ" площею 531,1 кв.м., розміщене за адресою: вул.Хриплинська, 11, м.Івано-Франківськ).

Відповідно до п.10.1 договору його укладено строком на два роки та 360 днів, з 19.10.15 по 14.10.18 включно.

31.03.17 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "Лесінвест" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 13-0, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно (приміщення складу "ВДВ" площею 334,7 кв.м., розміщене за адресою: вул.Хриплинська, 11, м.Івано-Франківськ).

Відповідно до п.10.1 договору його укладено строком на два роки та 11 місяців, з 03.04.17 по 29.02.2020 включно.

31.03.17 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна № 12-0, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно приміщення № 16 площею 20,9 кв.м., розміщене за адресою: вул.Хриплинська, 11, м.Івано-Франківськ).

Відповідно до п.10.1 договору його укладено строком на два роки та 11 місяців, з 03.04.17 по 03.03.20 включно.

В п.3.1 укладених договорів оренди було погоджено, що орендна плата перераховується орендарем щомісячно у строк не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним і спрямовується: 30% від суми орендної плати до державного бюджету на р/р 31114094700002 в головному управлінні Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області, одержувач коштів - Управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 37952250, МФО 836014, а 70% від суми орендної плати на рахунок орендодавця. До 15 числа орендар зобов'язаний надати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати за попередній місяць (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України). На вимогу орендодавця орендар зобов'язаний проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звіряння.

Відповідно до п.3.2 орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.95 № 786 і за базовий місяць без ПДВ становить:

- за червень 2015 року згідно договору № 5-0 - 3809 грн 56 коп,

- за серпень 2015 року згідно договору № 8-0 - 4457 грн 25 коп,

- за лютий 2017 року згідно договору № 13-0 - 9819 грн 36 коп,

- за лютий 2017 року згідно договору № 12-0 - 511 грн 79 коп.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на розрахований державними органами статистики індекс інфляції за наступний місяць (п.3.5 договору).

18.08.15 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "ЗЕРО" (орендар) укладено додатковий договір до договору оренди державного майна № 5-0 від 18.08.15.

09.10.15 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "Лесінвест" (орендар) укладено додатковий правочин до договору оренди нерухомого майна № 8-0 від 19.10.15.

31.03.17 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ТОВ "Лесінвест" (орендар) укладено додатковий договір до договору оренди державного майна № 13-0 від 31.03.17.

31.03.17 між ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (орендар) укладено додатковий договір до договору оренди державного майна № 12-0 від 31.03.17.

В додаткових договорах до договорів оренди № 5-0, № 8-0, № 13-0, № 12-0 сторони дійшли згоди внести зміни у п.3.1 розділу 3 "Орендна плата" договорів оренди шляхом викладення його в наступній редакції: "3.1 Орендна плата перераховується орендарем щомісячно у строк не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним на рахунок орендодавця. Орендодавець спрямовує отриману від орендаря орендну плату наступним чином:

- 30% від суми орендної плати до державного бюджету на р/р 31114094700002 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, одержувач коштів - Управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20568100, МФО 836014.

- 70% від суми орендної плати залишається на розрахунковому рахунку орендодавця у його розпорядженні.

На вимогу орендодавця орендар зобов'язаний проводити звіряння по взаємних розрахунках і оформляти відповідні акти звіряння.

Листами від 13.03.18 №Ю-160 та від 28.03.18 №Ю-186 ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" повідомив регіональне відділення Фонду Державного майна України по Івано-Франківській області про укладення договору оренди №1909 від 13.11.17 з ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на використання державного нерухомого майна - приміщення котельні площею 634,0 кв м, №2 та №3 від 05.03.18 з ТОВ "ФРАНК-ВУД" та №1 від 05.03.18 з ТОВ "ЗАХІД-ПРОМ" з додатками, на умовах, вказаних у зазначених вище договорах оренди та додатках до них.

ОСОБА_2, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД, ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Як визначено в ст.283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживча річ). Об'єктом оренди може бути, зокрема, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).

Відповідно до ч.1 ст.287 Господарського кодексу України орендодавцями щодо державного та комунального майна є, зокрема, державні (комунальні) підприємства.

Згідно статуту ДП "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод" (код 07552205) є державним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, правонаступником державного підприємства Міністерства оборони України "63 котельно-зварювальний завод".

Постановою Кабінету Міністрів № 374 від 06.04.11 Державне підприємство Міністерства оборони України "63 котельно-зварювальний завод" включено до складу Державного концерну "Укроборонпром".

В ч.1 ст.2 Закону України "Про особливості управління об'єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" визначено, що майно державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром", належить до об'єктів управління державної власності в оборонно-промисловому комплексі.

Відносини оренди рухомого та нерухомого майна державних підприємств, у тому підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром", регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна" з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".

Відповідно до ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Згідно абз.5, 7 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.95 № 786, у разі коли орендодавцем майна є державне підприємство організація, орендна плата спрямовується за цілісний майновий комплекс структурного підрозділу підприємства, організації, нерухоме майно - 70 відсотків орендної плати підприємству, організації, 30 відсотків - до державного бюджету.

Контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна здійснює у відповідності до п.4 ч.1 ст.5, ст.6 Закону України "Про Фонд державного майна України" Фонд державного майна України через як безпосередньо, так і через свої регіональні відділення та представництва.

Відповідно до п.5.3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України № 678 від 15.05.12, регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом, здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна по договорах оренди, укладених регіональним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням.

За приписами ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом (ч.7 ст.193 ГК України).

Доказів виконання взятого на себе зобов'язання згідно укладених договорів оренди щодо перерахунку у повному обсязі 30%, а саме, 61492 грн 57 коп, орендної плати до державного бюджету відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Позовна вимога про стягнення пені в сумі 15326 грн 10 коп. не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ст. ст. 546, 549 Цивільного кодексу України, ст. ст. 230-232 Господарського кодексу України одним із видів забезпечення виконання зобов'язання є неустойка у формі пені, яка сплачується боржником у разі порушення зобов'язання.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Судом встановлено, що в даному випадку сторони не погодили відповідальність орендаря у вигляді пені за прострочення виконання зобов'язання за несвоєчасну сплату орендних платежів, а тому правові підстави застосування для такого виду відповідальності відсутні.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.129, 130, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод", вул.Хриплинська,11, м.Івано-Франківськ, 76002 (ідентифікаційний код 07552205) до державного бюджету на рахунок УДКС України у м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 37952250, р/р 31114094700002, отримувач: УДКС України у м.Івано-Франківську, код отримувача 22080300, банк ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014) - 61492 грн 57 коп. (шістдесят одну тисячу чотириста дев'яносто дві грн 57 коп.) заборгованості по орендній платі.

Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський котельно-зварювальний завод", вул.Хриплинська,11, м.Івано-Франківськ, 76002 (ідентифікаційний код 07552205) на користь військової прокуратури Західного регіону України (вул.Клепарівська, 20, м.Львів, 79007, код 38326057, р/р 35210081082783, МФО 820172) - 1410 грн 48 коп. (одну тисячу чотириста десять грн 48 коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Рочняк О. В.