Рішення № 74775490, 02.04.2018, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
753/20349/17
Номер документу
74775490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/20349/17

провадження № 2-а/753/74/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м.Києва Даниленко В.В., за участю секретяря судових засідань Пасько І.В., розглянувши адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність ГУПФ України в м. Києві щодо не проведення перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме з урахуванням окладу поліцейського за спеціальним званням - підполковник поліції, що становить 2200 грн.; посадового окладу поліцейського апарату Національної поліції - старший інспектор з особливих доручень, що становить 2900 грн.; розміру надбавки за стаж служби в поліції, що складає 45% посадового окладу за спеціальним завданням, а також інших щомісячних надбавок, доплат, підвищення та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, але не нижче раніше призначених йому відсотків.

Відповідач Головне УПФ України м. Києві не надало суду заперечень, щодо вимог адміністративного позову.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 2012 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У відповідь на його звернення Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві листом зазначило, що позивач перебуваєте на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримуєте пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), яка призначена з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1200.00 грн., оклад за військове звання 130.00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35%- 465.50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1727,84 грн., а всього: 3523,34 грн. Розмір пенсії відповідно до статті 13 Закону становить 59% грошового забезпечення 2078,77 грн. (3523,34*59%)). Із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ліквідаційними комісіями ГУ МВС в областях та місті Києві були направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення , установленого для поліцейських. Статтею 8 Закону передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься зарахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Проте, з такою позицією Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві суд не погоджується з огляду на таке.

Вирішуючи вказаний спір, суд зобов'язаний проаналізувати приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), на підставі якого позивачу призначалась пенсія, в редакціях до 07 листопада 2015 року та після.

Це пов'язано з тим, що зі згаданої дати набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", згідно приписів якого створено центральний орган виконавчої влади поліції України та ліквідовано органи внутрішніх справ.

Станом на 07 листопада 2015 року приписами частини 3 статті 63 Закону встановлювалось, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз цієї норми права вказує на те, що держава визнала обов'язок перерахунку пенсій у випадку, коли збільшується заробітна плата працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.

З 07 листопада 2015 року не стало такої (діючої) категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом, як працівники органів внутрішніх справ (міліція) (залишились лише колишні працівники органів внутрішніх справ).

Однак, владні функції, які виконували працівники міліції, не зникли, а передані до компетенції поліції.

Так, завдання міліції, які визначені приписами статті 2 Закону України "Про міліцію", повністю співпадають з завданнями, котрі покладено на поліцію відповідно до положень статті 2 Закону України "Про Національну поліцію".

Отже, з 07 листопада 2015 року поліцейські розпочали виконувати завдання, які до цього часу відносились до сфери діяльності працівників органів внутрішніх справ.

Підсумовуючи, суд робить висновок, що з дня набрання чинності Постановою виникли підстави для здійснення перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ (міліції).

Такий правовий висновок суду узгоджується з сутністю принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 1 статті 8 КАС України).

Розуміючи, що після 07 листопада 2015 року грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ ніколи вже не буде змінюватись (не існує такої категорії), а у державних органів можуть виникнути сумніви стосовно перерахунку пенсій згаданої категорії у зв'язку з встановленням нового грошового забезпечення для поліцейських, законодавець прийняв норму права, якою роз'яснив, що перерахунок пенсії працівників міліції здійснюється з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону доповнено частиною 3.

Цією нормою права визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Отже, вбачається, що перерахунок повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок).

Пунктами 2 - 3 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тоді як, відповідач не вчинив необхідних дій пов'язаних із перерахунком позивачу пенсії, відмовивши також і у самому перерахунку пенсії позивачу, що не відповідає нормам вказаних вище Законів та Порядку та що є наслідком порушення прав позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача, починаючи з 01.01.2016 року у відповідності до грошового забезпечення. Передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Отже, підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними, ґрунтуються на тих нормах, які підлягають застосуванню при даних правовідносинах, а тому такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року (далі Закон №900 від 23.12.2015 року), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Постанова №988 від 11.11.2015 року), ст.ст. 2, 11, 6, 9, 69-71, 94, 97, 99, 100, 105-106, 158-163, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 1 січня 2016 року з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зобов'язати ГУПФ України в місті Києві: провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 без обмеження її максимального розміру та провести виплату за весь період заборгованості починаючи з 1 січня 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме з урахуванням окладу поліцейського за спеціальним званням - підполковник поліції, що становить 2200 грн.; посадового окладу поліцейського апарату Національної поліції - старший інспектор з особливих доручень, що становить 2900 грн.; розміру надбавки за стаж служби в поліції, що складає 45% посадового окладу за спеціальним завданням, а також інших щомісячних надбавок, доплат, підвищення та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, але не нижче раніше призначених йому відсотків. Нараховані кошти на виконання рішення суду підлягають виплаті невідкладено загальною сумою боргу одноразово.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя: