
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3566/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сапіги В.П.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року, ухвалене під головуванням судді Шумей М.В. в м. Івано-Франківську за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача за наявності підстав для її перерахування.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2018 позов задоволено частково. Зобов’язано відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2017 по 24.02.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4/1-9-18/Ф-Н від 26.01.2018, виданої Ліквідаційною комісією Державної Пенітенціарної служби України в Івано-Франківській області з врахуванням: посадового окладу - 3000,00 грн; окладу за спеціальним званням (полковник вн.служби) - 135,00 грн; надбавка за вислугу років 35% - 1097,25 грн; надбавка за особливі умови праці 100 % - 4232,25 грн; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50 % - 1500,00 грн; щомісячна премія 110 % - 4655,88 грн; надбавка за роботу в режимних обмежень (таємність) 15 % - 450,00 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що з метою своєчасного проведення перерахунку головним управлінням 27.02.18 до Західного управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України направлено списки осіб для опрацювання їх відповідно до постанови КМУ № 103. Таким чином, попередньо видані позивачу розміри складових грошового забезпечення, зазначені в інформаційному листі від 26.01.2018 № 4/109-18/ф-11 не можуть бути прийняті ні органом ПФУ, ні судом до уваги, так як вона не відповідає вимогам постанови КМУ від 21.02.18 № 103. Більш того, довідка № 4/1-9-18/Ф-Н від 26.01.2018, на яку посилається суд першої інстанції при винесенні рішення, не носить ніяких законних підстав, оскільки щодо даної категорії справ первинно не було надано вказівки державним департаментом з питань виконання покарань щодо перерахунку пенсій працівникам пенітенціарної служби, а отже і Пенсійним фондом України головному управлінню Пенсійного фонду в області також. Лише з моменту набрання чинності постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 такий перерахунок став можливим. На даний час позивачу зроблено перерахунок, виходячи з посадового окладу - 8880,00 грн; окладу за військове звання - 1550,00 грн; процентної надбавки за вислугу років 50% - 5215,00 грн, що не співпадає з розмірами вказаних у попередньому інформаційному листі. Зазначає, що довідку зі складовими про перерахунок пенсії має видавати не управління Державної пенітенціарної служби України в Івано-Франківській області, а Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Також звертає увагу, що у своєму рішенні суд посилається на постанову КМУ від 07.11.2007 № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Однак, вказана постанова втратила чинність на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 № 704, з урахуванням змін, внесених Постановами № 1052 від 27.12.2017 та № 103 від 21.02.2018, останньою редакцією якої врегульовані всі спірні моменти, пов’язані з проведенням перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, а тому вважає позов ОСОБА_1 необґрунтованим.
За правилами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши апеляційну скаргу в межах її доводів, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів.
Судом за матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Державної пенітенціарної служби України з травня 2014 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугою років в розмірі 80% грошового забезпечення на час звільнення з Державної пенітенціарної служби України.
25.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку призначеної йому у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 28.12.2016 року № 1036 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою підвищено посадові оклади осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби.
26.01.2018 Головне управління Пенсійного фонду України листом № 167/-15 надало відповідь на звернення позивача, в якому зазначило, що на час розгляду звернення від Пенсійного фонду України будь-яких повідомлень про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України не надходило, то у головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області для проведення такого перерахунку на даний час немає законних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4/1-9-18/Ф-Н від 26.01.2018 відповідач зобов’язаний провести перерахунок позивачу пенсії, оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 передбачено спеціальний порядок таких виплат в часі. Суд також керувався тим, що Постанова КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій, не містить жодних вказівок про недійсність довідок, виданих до набрання нею чинності, чи підстав для їх відкликання. Водночас, суд прийшов до висновку, що проведення спірного перерахунку пенсії необхідно провести по 24.02.2018 – часу набрання законної сили постановою Кабінетом ОСОБА_2 України №103, якою врегульовано питання виплати перерахунку пенсій за новими посадовими окладами.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким частково задоволено адміністративний позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Преамбулою Закону України № 2262-XII від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – ОСОБА_3 № 2262-XII) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
ОСОБА_3 також визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом ОСОБА_2 України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно частини 18 статті 43 Закону № 2262-XII в разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який був чинним на момент звернення позивача до суду.
Відповідно до п. 1 зазначеного порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом ОСОБА_2 України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п.2 зазначеного порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету ОСОБА_2 України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
07 листопада 2007 року Кабінетом ОСОБА_2 України прийнято постанову № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Додатком 20 до зазначеної постанови було затверджено схему посадових окладів осіб начальницького складу апарату Державної пенітенціарної служби.
28 грудня 2016 року Кабінетом ОСОБА_2 України прийнято постанову № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету ОСОБА_2 України від 7 листопада 2007 р. № 1294», Додатком 21 якої затверджено схему посадових окладів осіб начальницького складу апарату Державної пенітенціарної служби, зокрема, визначено розмір посадового окладу на посаді начальника управління, на якій працював позивач перед звільненням у розмірі 3000 гривень.
На виконання вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Державною пенітенціарною службою України на адресу Пенсійного фонду України направлено лист від 12.01.2017р. №4/4-83-Тл/2-17, в якому зазначено про необхідність інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій, пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанова КМУ від 28 грудня 2016 року №1036. Також, у зазначеному листі вказано про необхідність роз'яснення порядку проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені з апарату ДПтС України.
Разом з цим, всупереч вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Пенсійний фонд України не вчинив дій щодо інформування ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби.
Невиконання Пенсійним фондом України покладеного на нього Порядком №45, обов'язку щодо інформування ГУ ПФУ в Івано-Франківській області про необхідність проведення перерахунку пенсій пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача, право на перерахунок якої надано йому Законом № 2262-XII.
Колегія суддів приймає до уваги, що про зміну розміру посадового окладу позивачу видано довідку Управління державної пенітенціарної служби України в Івано-Франківській області від 26.01.2018 №4/1-9-18/Ф-Н, в якій зазначено, що посадовий оклад начальника ДПс України в Івано-Франківській області - голови з ліквідації управління становив 3000,00 грн., інші види грошового забезпечення начальника управління станом на 01.01.2017 року становили: оклад за спеціальним званням (полковник вн.служби) - 135,00 грн; надбавка за вислугу років 35% - 1097,25 грн.; надбавка за особливі умови праці 100% - 4232,25 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення 50% -1500,00 грн., щомісячна премія 110% - 4655,48 грн., надбавка за роботу в режимних обмежень (таємність) 15% - 450,00 грн. Всього 15069,98 грн.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.
Відповідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом першим пункту четвертого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
З урахуванням норм чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте Кабінетом ОСОБА_2 України, про що державні органи визначені Порядком №45 від 13.02.2008 року повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.8 Конституції України, ст.6 КАС України та ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_2 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не доказав та не обґрунтував її.
З огляду на зазначені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для часткового задоволення позовних вимог.
ОСОБА_4 апеляційної скарги про те, що надана позивачем довідка видана не уповноваженою особою, колегія суддів не бере до уваги, оскільки відповідач не відмовляв у перерахунку пенсії позивачу з цих підстав.
Також безпідставними є посилання відповідача на постанову Кабінету ОСОБА_2 України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка врегульовує порядок проведення перерахунку призначених пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, оскільки така не поширює свою дію на спірні правовідносини, а лише на ті, що виникли після набрання нею чинності, тобто судом першої інстанції вірно застосовано положення статті 58 Конституції України щодо незворотності законів та інші нормативно-правових актів в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на вище зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не встановлено.
Керуючись статтями 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2018 року у справі № 809/187/18 – без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_4 ОСОБА_6 Повне судове рішення складено та підписано 18.06.2018.