Постанова № 74766173, 13.06.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
818/2234/17
Номер документу
74766173
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/2234/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання: Жданюк А.О.

за участі представників:

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року по справі № 818/2234/17 (головуючий І інстанції: Соп’яненко О.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України в якому просив скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.12.2017 № 476326/40195964 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017, реєстраційний номер НОМЕР_1 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 28.11.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" (код ЄДРПОУ 40195964).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року позов задоволено.

Скасовано рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.12.2017 № 476326/40195964 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017, реєстраційний номер НОМЕР_1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 28.11.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" (код ЄДРПОУ 40195964).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" (код ЄДРПОУ 40195964) судовий збір в розмірі 3200 грн., сплачений при зверненні до суду.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, пославшись на незаконність та необґрунтованість рішення суду, яке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив рішення суду першої інстанції скасувати, та прийняти нове рішення яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Апелянт наголошує, що з огляду на положення п.74.2 ст.74 п.201.16 ст.216 ПК України, відсутні підстави для задоволення вимог позивача стосовно прийняття податкової декларації поданої засобами електронного зв’язку, тому як позивачем не було надано всіх документів, які передбачені п.1 переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року N 567. А саме, не надано сертифікатів якості, платіжних документів. Вважає, рішення є законним та обґрунтованим.

Представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі.

Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги у повному обсязі.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, що 28.11.2017 позивачем складено податкову накладну № 8 за операцією з постачання УАСП ТОВ “КАІС” кукурудзи 3 класу врожаю 2017 року в кількості 1 120, 965 т. загальною вартістю 4 690 117, 56 грн., в тому числі ПДВ 781 686, 26 грн. (а.с. 11). Податкова накладна направлена для реєстрації до ЄРПН.

Відповідно до квитанції від 15.12.2017 реєстрація податкової накладної зупинена у зв'язку з її відповідністю критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 “Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженим Наказом Мінфіну України від 16.06.2017 № 567, а саме: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1005. Запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН та/або таблицю даних платників податків, яка передбачена п. 4 цього наказу (а.с. 12).

18.12.2017 Товариством подано Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена (а.с. 15). В поясненні зазначено, що підприємство займається оптовою торгівлею згідно КВЕД 46.21 згідно з ДК 016.2010, що є основним видом діяльності підприємства. Зерно придбано згідно вимог законодавства. Крім цього, за твердженням позивача, надано копії договору поставки від 24.11.2017, що підтверджує реалізацію товару, видаткової накладної від 28.11.2017 №41, покупцем за якою є УАСП ТОВ "Каіс", договорів про надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом, товарно-транспортні накладні, акти здачі-приймання робіт, акти надання послуг, які підтверджують перевезення товару, договір складського зберігання зерна з додатковою угодою, акт надання послуг, розрахунок, що підтверджують зберігання кукурудзи, акт прийому - передачі зерна, який підтверджує переоформлення кукурудзи, видаткові накладні на загальну вагу 1 120 965 кг., які підтверджують факт придбання позивачем у ТОВ "Олава" кукурудзи (а.с. 17-129).

Після обробки наданих позивачем документів відповідачем прийнято рішення №476326/40195964 від 22.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017 (а.с. 13-14). Підставами для відмови в реєстрації податкових накладних зазначено подання документів, що складені з порушенням вимог законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної.

Як обґрунтовано прийнятого до уваги судом першої інстанції, що будь-якого обгрунтування такого висновку відповідачем в рішенні, що оскаржується та в ході судового розгляду не наведено. Під час судового розгляду, в тому числі в суді апеляційної інстанції стороною відповідача зауважено, що підставою для такого рішення стало не надання сертифікатів якості, платіжних документів. Недоліків до складання документів податковим органом не виявлено.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що з наданих позивачем документів вбачається, що обсяг постачання товару - кукурудзи 3 класу українсько-американському спільному підприємству у формі ТОВ "КАІС" згідно податкової накладної №8 від 28.11.2017 відповідає обсягу придбання такого товару позивачем у ТОВ "Олава".

Здійснюючи апеляційний перегляд та надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позову з огляду на наступне.

За приписами пункту 74.2. статті 74 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України), в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 (далі по тексту - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: «…………відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; ….».

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зі змісту квитанцій по податковій накладній від 28.11.2017 р. №8 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567, а саме виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1005. Запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН та/або таблицю даних платників податків, яка передбачена п. 4 цього наказу.

У пункті 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567, наведений вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

У відповідності до п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 ПК України.

У порядку визначеному п.п. 201.16.2 п. 201.6 ст. 201 ПК України, позивачем було направлено відповідачу копії документів та пояснення до вищезгаданих господарських операціях та податкової накладної.

В той же час, як вбачається з дослідженого судом Рішення комісії від 08.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017, воно не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що причиною його прийняття є: наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Проте, в рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства та / або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Абзацом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 (далі - Постанова №190) установлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу ;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Таким чином, рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування». При чому, слід зазначити яких саме не достає документів.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Колегія суддів зазначає, що доводи сторони відповідача щодо відсутності наданих до контролюючого органу усіх передбачених порядком документів, а саме не надання позивачем сертифікатів якості, платіжних документів, з огляду на ч.2 ст.77 КАС України, не можуть бути прийняті до уваги, тому як, в основу оскаржуваного рішення з огляду на її неоднозначний зміст, зазначені підстави не були наведенні. Відшукування на своє виправдовування таких підстав, доказів вже під час процедури судового провадження є безпідставним.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків, з огляду на специфічну стадію контролю з боку податкового органу щодо належної відповідності податковим накладним обставинам, на підставі яких вона формується та вноситься до реєстру, надано всі необхідні документи, які спростовують висновки податкового органу щодо невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1005, та щодо недостатності документального такого підтвердження (сертифікату, платіжних документів), щоб надавало можливість здійснити реєстрацію такої накладної.

Колегія суддів зазначає, що у випадку сумнівності операції по якій сформована податкова накладна 28.11.2017 року, при наявності для того обумовлених підстав, податковий орган не позбавлений можливості встановити факт реальності господарської операції у інший спосіб контролю за правомірністю формування показників платником податків податку на додану вартість, як то шляхом проведення відповідної перевірки. Формування висновків або ставити під сумнів факт реальності операцій на стадії реєстрації податкової накладної, є безпідставним.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, заявлених в межах доводів апеляційної скарги. Рішення суду не може бути скасовано з формальних підстав.

Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з’ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. 23, 31, 33, 90, 292, 308, 309, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2018 року по справі № 818/2234/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів - з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі складена 18 червня 2018 року.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5