
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3437/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сапіги В.П.,
суддів: Довгої О.І., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року, ухвалене під головуванням судді Баранюка А.З. в м. Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, провести перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за довідкою УМВС України в Тернопільській області від 22.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 в розмірі 90% від грошового забезпечення.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача за наявності підстав для її перерахування як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУ Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 22.05.2017 № 136 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 22.05.2017 № 136 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. В зобов’язанні ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок і виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням в частині відмови у задоволенні позову, вважаючи в цій частині висновки суду безпідставними, прийнятими з порушенням норм матеріального права, його оскаржив ОСОБА_1, подавши апеляційну скаргу. Просить скасувати оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та винести нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що йому в 2003 році призначено довічну пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби,та деяких інших осіб». Вважає, що при перерахунку його пенсії застосуванню підлягає закон в редакції, яка була чинна на час призначення пенсії, оскільки зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини по пенсійному забезпеченню військовослужбовців та прирівняних до них осіб виникають в момент виникнення права на призначення пенсії. Тому вважає, що оскаржуване рішення в частині відмови у задоволенні його позову про перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення таким, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права, яке підлягає скасуванню, а позов - задоволенню в повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу позивача ГУ ПФУ в Тернопільській області вважає оскаржуване рішення суду в частині відмови у задоволені вищезазначеної вимоги законним і обґрунтованим, та таким, що повно і всебічно відображає обставини справи і правильно встановлює юридичну сутність і характер спірних правовідносин, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв’язку з чим є правильним, і таким, що не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга позивача є безпідставною, і такою, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом на умовах у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовця, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Згідно ч. 2 ст. 13 цього Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. У зв’язку з наведеним просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду залишити без змін.
За правилами п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
У відповідності до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши апеляційну скаргу в межах її доводів, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 24.03.2003 року призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Тернопільській області підготувала та відправила до ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 22.05.2017 № 136 станом на 01 січня 2016 року.
Листом від 04.01.2018 року № 6/Д-11 ГУ ПФУ в Тернопільській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду про захист порушеного права.
Задовольняючи частково позовні вимоги стосовно визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача та зобов’язання здійснити такий перерахунок, суд першої інстанції дійшов висновку, про те що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Вирішуючи спір щодо вимоги про здійснення перерахунку і виплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, суд першої інстанції виходив з того, що норма статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла нас призначення пенсії позивачу, втратила чинність, а тому у задоволенні позову у цій частині відмовив.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про здійснення перерахунку і виплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
На час призначення позивачеві у 2003 році пенсії умови пенсійного забезпечення працівників органів внутрішніх справ визначались Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, згідно пункту а) статті 13 якого пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При тому, згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно наказу Львівського інституту внутрішніх справ при національній академії внутрішніх справ України № 20 о/с від 24.01.2003 полковника міліції ОСОБА_1 з 24 січня 2003 року звільнено з органів внутрішніх справ у відставку. Вислуга років станом на 24.01.2003 у пільговому обчисленні складає – 32 роки 09 місяців 16 днів.
Із наведеного колегією суддів встановлено, що розмір пенсії, призначений позивачу у 2003 році, складав 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Вказана обставина визнається позивачем та не заперечується відповідачем.
Редакція статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із змінами, внесеними згідно із Законами № 3668-VI від 08.07.2011, № 1166-VII від 27.03.2014 зазнавала змін, де згідно останньої зміни другу частину статті 13 цього Закону викладено в новій редакції: «Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України ( в редакції чинній на момент ухвалення оскаржуваних рішень) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, зобов'язуючи відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 22.05.2017 № 136 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських необхідно провести в розмірі 90 відсотків.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду має ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Суд апеляційної інстанції вважає, що ухвалюючи оскаржуване рішення в частині відмови в задоволенні позовної вимоги, суд першої інстанції допустився порушення норм матеріального права, у зв’язку з чим в цій частині воно підлягає скасуванню з прийняттям у ньому постанови про задоволення позову щодо визначення розміру грошового забезпечення позивача.
Керуючись статтями 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 819/305/18 в частині відмови у задоволенні позовної вимоги про здійснення перерахунку і виплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення скасувати та прийняти в ній постанову, якою зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (адреса: ОСОБА_2, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 14035769) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Тернопільській області про грошове забезпечення від 22.05.2017 № 136 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських в розмірі 90 відсотків.
В решті рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 березня 2018 року у справі № 819/305/18 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено та підписано 18.06.2018.