Постанова № 74759692, 14.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
811/1161/18
Номер документу
74759692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 червня 2018 року м. Дніпро справа № 811/1161/18

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: судді-доповідача: ОСОБА_1,

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщені суду в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року (суддя Петренко О.С., м. Кропивницький, повний текст постанови складено 15.05.2018 року) у справі № 811/1161/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, -

в с т а н о в и л а:

У квітні 2017 року ОСОБА_2 (далі по тексту – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту – відповідач-1), Кабінету Міністрів України (далі по тексту – відповідач-2) в якому просив зобов’язати відповідача-1 здійснити перерахунок та виплату йому пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких постанови КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 12.03.2018 року №18-103вих.-18, у зв’язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівниками, виходячи з 80 % заробітної плати з дня звернення про перерахунок та виплатити недоплачену суму за минулий час з 1 грудня 2017 року, без обмеження граничного розміру пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України залишено без розгляду.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення, яке викладене в листі від 27.03.2018 року за вих.№185/Ц-11 про відмову в перерахунку пенсії; зобов’язано Головне управління ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_2, згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанови КМУ №505 від 30.08.2017 року, виходячи із заробітку зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату та її окремі складові прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області від 12.03.2018 року №18-103вих.-18, в зв’язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, в розмірі 80 % від суми заробітку, починаючи з 01.03.2018 року, без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що суд першої інстанції проігнорував те, що листом від 27.03.2018 року позивачу роз’яснено підстави для відмови у перерахунку пенсії. Апелянт зазначав, що Законом України від 28.12.2014 року №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року та ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 року №1697-VІІ «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015 року, передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, який на теперішній час не прийняв відповідний порядок. Апелянт зазначав, що редакція Закону України «Про прокуратуру», яка нині діє не передбачає підстави для перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України №213-VІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Суд першої інстанції зазначав, що нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв’язку із прийняттям Закону №213-VІІІ від 02.03.2015 року не зазнали. Суд першої інстанції зазначав, що, враховуючи, що на даний час на законодавчому рівні, а саме Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення щодо встановлення порядку перерахунку особам, яким призначена пенсія за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Суд вважав, що зміни, внесені до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» застосовуватися не можуть, оскільки суттєво звужують права позивача в частині розміру нарахування пенсії.

Матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному УПФУ в Кіровоградській області та одержує пенсію за віком та відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Встановлено, що ОСОБА_2 звернувся із заявою до УПФУ в якій просив здійснити йому перерахунок його пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Для перерахунку було надано довідку прокуратури Кіровоградської області № 18-103вих.-18 від 12.03.2018 року про заробітну плату за вересень 2017 року за посадою працюючого прокурора відділу прокуратури.

27.03.2018 року своїм листом за №185/Ц-11 УПФУ повідомило ОСОБА_2 про відмову у перерахунку пенсії у зв’язку з відсутністю підстав, передбачених чинним законодавством.

Встановлено, що Законом України від 28.12.2014 року №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Закон України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року, згідно якого ОСОБА_2 було призначено пенсію за вислугою років, втратив чинність у зв’язку з прийняттям Закону України «Про прокуратуру» №1697 від 14.10.2014 року, який набрав чинності 15.07.2015 року, крім окремих статей, зокрема, які регулюють призначення пенсії працівникам прокуратури, а саме: частини 3, 4, 6, 11 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Положення ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв’язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697.

Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності з 01.12.2015 року, на час звернення позивача до пенсійного органу у грудні 2017 року за перерахунком пенсії на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, зазначена норма втратила чинність.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 від 14.10.2014 року, який набрав чинності з 15.07.2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто вказаний Закон не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. На даний момент нормативно-правових актів, які регулювали умови та порядок перерахунку пенсій не прийнято. Отже, законодавець встановивши право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, не визначив умови та порядок її перерахунку, що позбавляє можливості пенсійному органу здійснити перерахунок у встановленому порядку.

Аналізуючи вище приведене законодавство, яке регулює спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку про те, що відповідачем обґрунтовано було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Колегія суддів вказує, що діючими законодавчими нормами, зокрема Закону України «Про прокуратуру» №1697 від 14.10.2014 року, не передбачено перерахунку пенсії для пенсіонерів, що вийшли на пенсію згідно норми ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789, при зміні, підвищенні заробітної платні працюючих осіб у органах прокуратури, перерахунок пенсії особам, що вийшли на пенсію – не здійснюється.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд не уповноважений перебирати на себе повноваження Кабінету Міністрів України та самостійно встановлювати порядок та умови перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відсутність визначених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій не робить винним орган Пенсійного фонду у не проведенні перерахунку пенсії позивачу. Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області під час своєї діяльності діє виключно у правовому полі, дотримується законодавчих норм. При відсутності законодавчо передбаченого обов’язку здійснювати перерахунок пенсії колишнім працівникам органів прокуратури, Пенсійний фонд не може діяти упереджено та самовільно та без належного нормативного обґрунтування провести перерахунок пенсії. Не може вважатися доказом протиправності дій УПФУ і покладатися на нього обов'язки, не передбачені законодавством.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Суд апеляційної інстанції ухвалюючи нове рішення вирішує питання про розподіл судових витрат. Судові витрати здійснені позивачем повертаються йому тільки у тому разі коли його позовні вимоги задоволено. Не передбачено повернення судових витрат у разі відмови у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 315, ч. 1 ст. 317, ст.ст. 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області – задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 811/1161/18 – скасувати.

Ухвалити нове рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років – відмовити.

Здійснити новий розподіл судових витрат. У зв’язку з відмовою ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог - повернення судових витрат не здійснюється.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 – 329 КАС України.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова