
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 760/19567/17 Суддя (судді) першої інстанції: Усатова Ірина Анатоліївна
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Епель О.В., секретар судового засідання Харитонова Х.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 12 лютого 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
26.09.2017 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльність, яка виражається у невключенні до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум грошової допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату на користь позивача пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні без обмеження розміру пенсії на підставі довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2017 року з дати виникнення права на перерахунок (16.12.2010) без обмеження строком з урахуванням раніше проведених виплат (ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем в порушення норм чинного законодавства, перераховано пенсію йому без урахування отримуваних додаткових видів грошового забезпечення у вигляді матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 12 лютого 2018 р. позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) щодо невключення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_2: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) пенсії, починаючи з 16 грудня 2010 року, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідки від 28 листопада 2017 року №305/861 без обмеження розміру пенсії, а також виплати різниці, з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині - відмовлено. Також стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) 640, 00 грн. судового збору.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просить зобов'язати відповідача включити до перерахунку та виплати різниці пенсії сум індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992, ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст.. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 09.07.2003, п.п. 164.2.18 Податкового Кодексу України та на підставі ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 16 грудня 2010 року без обмеження граничного розміру, стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) сплачений судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 640,00 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 960,00 грн.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, виплата одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, яка була чинна на момент його звільнення. З індексації також утримувалися страхові внески, що не спростовано відповідачем.
Сторони в судове засідання не з'явилися про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 16.12.2010 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
18.07.2017 ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення і додаткового включення до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, суми вихідної допомоги при звільненні на пенсію, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що є складовими заробітної плати.
Відповідач листом від 03.08.2017 №18448/03/Ч-1553 повідомив позивача, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу проведено підвищення пенсії, для чого КМВК до управління була надана довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 від 28.05.2012 № 149974, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з метою обчислення розміру пенсії, в межах якого можливо проводити підвищення пенсії згідно з вищезазначеною постановою. Розмір пенсійної виплати позивачу на серпень 2017 року становив 6186,59 грн., до грошового забезпечення враховано: оклад за посадою - 1520,00 грн.; оклад за військове звання - 135,00 грн.; відсоткову надбавку за вислугу років 40% - 662,00 грн.; середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (в т.ч. надбавку за виконання особливо важливих завдань; надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію) - 2404,75 грн.
Також позивачу повідомлено даним листом, що при призначенні йому пенсії було враховано ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393. У своїй відповіді управління посилалося на те, що в ст. 43 Закону та п.7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 не зазначені такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, вихідна допомога при звільненні на пенсію та індексація, їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, тому, на думку управління, пенсія позивачу була призначена відповідно до норм чинного законодавства.
Як вбачається з долученої до відповіді архівної довідки №179/1/5241 від 18.05.2017, ОСОБА_2 за період з грудня 2009 року по грудень 2010 року отримував наступне грошове забезпечення (грошова одиниця не вказана): грудень - 2009 4724, 10, премію - 1682, січень 2010 - 4724,10, лютий 2010 - 4724,10, березень - 4724,10, індексацію - 360,10, квітень - 4724,10, індексацію - 205,34, травень - 4724,10, індексацію - 223,20, червень - 4724,10, індексацію - 397,84, липень - 4724,10, індексацію - 264,32, серпень - 4724,10, індексацію -265,51, мд - 4724,10, вересень - 28, 4724,10, індексацію - 625,51, гдо - 4724,10, жовтень - 4724,10, індексацію - 265,51, листопад - 4995,10, індексацію - 271,19. В підсумкову суму даної довідки за грудень 2009 року не ввійшло нарахування індексації за XI-XII (по місяцям не розписано) в сумі 282,32, в картках особових рахунків на виплату грошового забезпечення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 грудня 2009 року по 31 грудня 2010 року не відображено.
Як вбачається з архівної довідки №179/1/10586 від 04.10.2017, ОСОБА_2 за період з січня 2009 року по грудень 2009 року отримував наступне грошове забезпечення (грошова одиниця не вказана): січень - 4151,85, лютий 4266,30, гд - 4266,30, березень - 4266,30, квітень - 4724,10, травень - 4724,10, червень - 4724,10, липень - 4724,10, серпень - 4724,10, вересень - 4724,10, мд - 4724,10, жовтень - 4724,10, листопад - 4724,10. В підсумкові суми даної довідки не ввійшли нарахування індексації в жовтні 2009 року за I-VIII в сумі 861,99 (по місяцям не розписано), в листопаді 2009 року за IX-X в сумі - 281,60 (по місяцям не розписано), виплату грошової допомоги та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період січень-листопад 2009 року не відображено.
Крім того, в довідці Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про суми нарахованого грошового забезпечення та інших одноразових виплат полковнику ОСОБА_3 за період 01.01.2009 по 15.12.2010 № 305/86 від 28 листопада 2017 року, виданої відповідно до архівних довідок Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 18.05.2017 №178/1/5241 та від 24.11.2017 №179/1/12983, ОСОБА_2 за період з січня 2009 по грудень 2010 року отримував додаткові види грошового забезпечення, а саме: грошову допомогу на оздоровлення у лютому 2009 року - 4266,30, у вересні 2010 року - 4724,10; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань: у вересні 2009 року - 4724,10, у серпні 2010 року - 4724,10; індексацію заробітної плати - 4 977 грн. 24 коп.; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 81 994 грн. 50 коп.; премію згідно ст. 27 ДС ЗС України - 1 682 грн.
Відмовляючи у перерахунку пенсії позивача, відповідач посилався на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога на оздоровлення, індексації та одноразова грошова допомога при звільненні не є складовими грошового забезпечення військовослужбовців, а тому не мають враховуються при призначені пенсії, на що суд зазначає наступне.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Відповідно до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до п. 7 постанови КМ України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення визначені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
При призначенні пенсії позивачу відповідач керувався положеннями вказаних постанов.
Перевіряючи на відповідність вимогам Закону оскаржувані дії відповідача, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 8 Конституції України передбачає, що Конституція має найвищу юридичну силу, закони і інші нормативні акти повинні їй відповідати. Відповідно до Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права; дотримання державою і її органами встановлених законом особистих, майнових прав гарантується Конституцією.
Відповідно до ч.1 ст. 8, ч.2, 3, 4 ст. 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує Конституцію, закони України, інші нормативно-правові акти; у разі невідповідності акту суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
З огляду вищенаведеного вбачається, що згідно вищезазначених норм закону в редакції на час звільнення позивача, обмежень щодо врахування лише сум, з яких сплачені внески не існувало, отже аргументи позивача суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги на оздоровлення, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
А отже, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що суми індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні не відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Виходячи з аналізу встановлених фактичних обставин справи на підставі наведених норм законодавства, враховуючи правову позицію Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 12 лютого 2013 року, 14 січня 2014 року та 24 лютого 2015 року у справах № № 21-445а12, 21-463а13, 21-552а14 відповідно, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог підлягає скасуванню.
Водночас, суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, стягнувши з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) 640, 00 грн. судового збору.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, рішення суду в частині стягнення мита також підлягає скасуванню.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої та п'ятої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Отже, доводи апелянта заслуговують на увагу та частково спростовують висновки суду першої інстанції.
В частині задоволених позовних вимог рішення суду відповідачем не оскаржено.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, що є підставою для його скасування, та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.
Повний текст постанови виготовлено 19.06.2018 р.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 12 лютого 2018 р. - задовольнити.
Рішення Солом'янського районного суду м.Києва від 12 лютого 2018 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) щодо невключення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) пенсії, починаючи з 16 грудня 2010 року, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні на підставі довідки від 28 листопада 2017 року №305/861 без обмеження розміру пенсії, а також виплати різниці, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 22869069) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса реєстрації: АДРЕСА_1) сплачений судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 640,00 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 960,00 грн., що разом складає 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.)
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
О.В. Епель