Постанова № 74758372, 19.06.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2018
Номер справи
433/53/18
Номер документу
74758372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року справа №433/53/18

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Міронової Г.М., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 р. (повний текст складено та підписано 19 квітня 2018 року у м. Сєвєродонецьк Луганської області) у справі № 433/53/18 (головуючий І інстанції суддя Петросян К.Є.) за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій відповідача щодо винесення рішення № 3 від 20.12.2017 року про результати розгляду його заяви протиправними; визнання бездіяльності відповідача щодо неперерахунку йому пенсії згідно довідок про заробітну плату від 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571 виданих Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради; скасування рішення відповідача № 3 від 20.12.2017 року про відмову в перерахунку пенсії про повторний результат розгляду заяви про перерахунок пенсії від 21.07.2017 року згідно постанови Троїцького районного суду від 17.10.2017 року № 433/1436/17 та Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2007 року та зобов’язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії згідно довідок виданих 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571 Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області про розмір заробітної плати за період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виплатити недоотримані суми пенсії з 21.07.2017 року (т. 1 а.с. 1-4).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 р. у справі № 433/53/18 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 20.12.2017 № 3 про відмову в перерахунку пенсії.

Зобов`язано Білокуракинське об’єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2017 року про перерахунок пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовлено (т. 2 а.с. 132-138).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що для призначення пенсій в розмірах фактичних відшкодувань збитків повинна бути надана довідка про заробітну плату в зоні відчуження, форма якої залежить від часу пропрацьованого в зоні відчуження. Всі графи, наявні в довідці, обов’язково повинні бути заповнені, крім цього, вона повинна містити дату видачі та порядковий номер.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами відповідно та на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інш. документів. що містять відомості про нараховану заробітну плату.

06.07.2017 року позивач звернувся до управління за консультацією з питання перерахунку пенсії та надав довідки від 27.06.2017 року № 01-28-570 та № 01-28-571. Управління охорони здоров’я Рубіжанської міської ради надіслало матеріали про нарахування заробітної плати, які не містять в повному обсязі даних, відповідно до яких здійснено розрахунок заробітної плати в зоні відчуження.

Того ж дня, управління зробило запит до відділу контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо перевірки достовірності наданих позивачем довідок. Згідно зазначених довідок про звіряння документів для призначення (перерахунку) пенсій встановлено, що підтвердити факт роботи позивача в стаціонарі з окладом 180, 00 руб. немає можливості у зв’язку з відсутністю первинних документів. Документи первинні про перебування позивача на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1987 році не збереглись. У відомостях нарахування заробітної плати відсутнє нарахування премії, премія в 1987 році на підприємстві не виплачувалась. Наказ по підприємству про виплату одноразової премії відповідно до пп. 3 п. 1 ОСОБА_2 міністрів УРСР від 10.06.1986 року № 207-7 не видавався.

Таким чином, відповідач не має можливості провести перерахунок пенсії позивачу та вважає рішення № 3 про відмову в перерахунку пенсії від 20.12.2017 року обґрунтованим та прийнятим згідно Закону.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: Україна, Луганська область, Троїцький район, с. Лантратівка, вул. Центральна, буд 181 (т.1 а.с.5).

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом ІІ групи; з 01.04.2017 перебуває на обліку в Білокуракинському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію по інвалідності 2 гр. в розмірі фактичних збитків згідно норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (т.1 а.с. 6).

Рішенням Рубіжанського міського суду Луганської області від 21.03.2017 у справі № 425/2867/16-ц за позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов’язано Управління охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за час його роботи в Рубіжанській міській лікарні з 21.05.1987 по 13.07.1987 відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.04.2014 № 13-1) за формою згідно додатку 1 цього Порядку (т.1 а.с.23-24).

Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області позивачу були видані довідки від 27.06.2017 № 01-28-570 та № 01-28-571 про заробітну плату за час його роботи в Рубіжанській міській лікарні з 21.05.1987 по 13.07.1987 (т.2 а.с.5,7).

Позивач 21.07.2017 звернувся із заявою до Білокуракинського ОУПФУ Луганської області та відповідними документами для перерахунку розміру його пенсії, у тому числі додавши довідки про заробітну плату від 27.06.2017 № 01-218-570 та № 01-28-571 (т.2 а.с.68-81).

Рішенням від 31.07.2017 № 1 комісії з призначення пенсій Троїцького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Білокуракинського ОУПФУ Луганської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено (т.1 а.с.10-11).

ОСОБА_2 Троїцького районного суду Луганської області від 17.10.2017 у справі № 433/1436/17 за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського ОУПФУ Луганської області про скасування рішення та зобов’язання здійснення перерахунку та призначення пенсії, частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1, зокрема:

- скасовано рішення комісії з призначення пенсій Троїцького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Білокуракинського об’єднаного управління ПФУ Луганської області № 1 від 31.07.217 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії;

- зобов’язано Троїцький відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Білокуракинського ОУПФУ Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2017 про перерахунок пенсії (т.1 а.с.12-18).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017 постанова Троїцького районного суду від 17.10.2017 у справі № 433/1436/17 залишена без змін (т.1 а.с.19-22).

На виконання постанови Троїцького районного суду від 17.10.2017 у справі № 433/1436/17 та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017 у цій справі, Троїцький відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій повторно розглянув заяву ОСОБА_1 від 21.07.2017 про перерахунок пенсії та надані документи, за результатами якої прийняв рішення від 20.12.2017 № 3 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви від 21.07.2017. Підставою для відмови позивачу у перерахунку пенсії слугувало те, що довідкою звіряння документів для призначення (перерахунку) пенсій № 129 від 07.08.2017 відділу контрольно-перевірочної роботи № 1 Управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю ГУ ПФУ Луганської області не підтверджені дані, які вказані в довідках про заробітну плату від 27.06.2017 № 01-28-570, № 01-28-571 (т.2 а.с.86-88).

Спірним питанням є правомірність прийнятого відповідачем рішення від 20.12.2017 № 3 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами статті 15 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796-ХІІ.

Згідно ст. 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 57 Закону № 796-ХІІ передбачено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Частиною 1 ст. 40 Закону України № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частинами 1-2 ст. 43 Закону № 1058 передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У п. 1 Порядку № 1210 закріплено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Згідно з пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_2 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7, що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються, виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з у рахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Зазначена постанова набула чинності 01.01.2012 р.

Отже, з аналізу діючого законодавства слідує, що для перерахунку пенсії по інвалідності згідно Порядку № 1210 позивачу необхідно надати довідку про заробітну плату, одержану за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження, а розрахунок пенсії здійснюється органами ПФУ на підставі відповідної довідки, виданої підприємством, установою, організацією, на якому працювала така особа.

З листа Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року № 01-3/244-013-2 вбачається, що при прийнятті та розгляді документів для призначення пенсії по інвалідності і в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи слід звернути особливу увагу на таке, зокрема, довідка про заробіток за роботу в зоні відчуження повинна бути заповнена по всіх реквізитах, мати штамп і печатку підприємства (організації), дату видачі довідки. В довідці повинно бути зазначено дату, коли проведено нарахування підвищеної оплати праці.

Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, який затверджений постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок), регулює питання про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV.

За змістом підпункту "в" пункту 7 Порядку, заробітна плата для призначення пенсії за період до 1 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи, організації (форма і зміст довідки визначена в додатку 1 Порядку).

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нарахування та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальним або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом норм матеріального права у подібних правовідносинах, Верховний Суд України в постанові від 15 грудня 2015 року (справа № 21-4722а15) вказав на те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що підставою перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.

Пунктом 4.1 Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Тобто, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою від 21.07.2017 до Білокуракинського ОУПФУ Луганської області та відповідними документами для перерахунку розміру його пенсії, у тому числі додавши довідки про заробітну плату від 27.06.2017 № 01-218-570 та № 01-218-571.

Рішенням від 31.07.2017 № 1 комісії з призначення пенсій Троїцького відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Білокуракинського ОУПФУ Луганської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.

На виконання постанови Троїцького районного суду від 17.10.2017 у справі № 433/1436/17 та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2017 по цій справі, Троїцький відділ з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій повторно розглянув заяву ОСОБА_1 від 21.07.2017 про перерахунок пенсії та надані документи, за результатами якої прийняв рішення від 20.12.2017 № 3 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви від 21.07.2017.

При повторному розгляді заяви позивача від 21.07.2017 року про перерахунок пенсії були надані документи, зокрема, довідки про заробітну плату № 01-28-570, № 01-28-571 від 27.06.2017 року.

З рішення № 3 про відмову в перерахунку пенсії від 20 грудня 2017 року вбачається, що управлінням було зроблено запит № 1199/04/Т від 06.07.2017 року щодо перевірки достовірності наданої довідки про заробітну плату № 01-28-570 від 27.06.2017 року до відділу контрольно - перевірочної роботи головного управління Пенсійного фонду України Луганської області. Від відділу контрольно-перевірочної роботи № 1 Управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю головного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшла довідка № 129 від 07.08.2017 року звіряння документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до якої здійснено зустрічну перевірку достовірності довідок про заробітну плату від 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571.

Перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працював в Рубіжанській міській лікарні на посаді акушера-гінеколога по системі чередування з 6-тигодинним робочим днем з окладом 120, 00 руб. – поліклініка, 180, 00 руб. стаціонар. Підтвердити факт роботи позивача в стаціонарі з окладом 180, 00 руб. немає можливості у зв’язку з відсутністю первинних документів. У відомостях нарахування заробітної плати відсутнє нарахування премії, премія в 1987 році на підприємстві не виплачувалась. Наказ по підприємству про виплату одноразової премії відповідно до пп. 3 ОСОБА_2 Міністрів УРСР від 10.06.1986 року № 207-7 не видавався. Середній заробіток розрахований за 2 повних місяці роботи позивача – лютий і березень 1987 року, що суперечить нормам чинного законодавства. Наказ про донарахування заробітної плати за час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 на підприємстві не видавався і донарахування заробітної плати не проводилось. Довідки про заробітну плату від 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571 року не підтверджуються.

Крім того, представником відповідача надано до матеріалів справи також довідку від 08.09.2017 за № 0128-676, яка була надана позивачем до Білокуракинського ОУПФУ разом із заявою від 25.09.2017 про перерахунок пенсії з 01.04.2017, з якої вбачається, що посадовий оклад позивача за місцем роботи в Рубіжанській центральній міській лікарні на посаді акушера-гінеколога складав 180 крб.; а виплачена заробітна плата в сумі 823,17 крб. При цьому вказана довідка видана також на підставі довідки в/ч 83279 № 193/15 від 13.07.1987 (т.2 а.с.116).

Таким чином, матеріали справи містять суперечливі дані щодо суми виплаченої ОСОБА_1 заробітної плати з 21.05.1987 по 13.07.1987, тобто за один і той самий період, за одним місцем роботи – Рубіжанська центральна міська лікарня, на підставі однієї й тієї ж довідки в/ч 83279 № 193/15 від 13.07.1987. Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що всі довідки видані однією установою – Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради. Разом з тим, згідно копій бухгалтерських документів, які надавались Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради не підтверджуються суми зазначені у довідках.

Первинні документи, які б свідчили про нарахування заробітної плати позивачу з окладом 180, 00 руб. відсутні.

За таких обставин, з урахуванням того, що підставою перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку та за відсутності первинних документів, рішення від 20.12.2017 № 3 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно заяви від 21.07.201 року є правомірним.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. І в даній справі відповідач довів, що діяв відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України.

З урахуванням вищезазначеного, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо прийняття рішення № 3 від 20.12.2017 року про результати розгляду заяви позивача протиправними; визнання бездіяльності відповідача щодо неперерахунку позивачу пенсії згідно довідок про заробітну плату від 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571 виданих Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради; скасування рішення відповідача № 3 від 20.12.2017 року про відмову в перерахунку пенсії про результати розгляду повторно заяви про перерахунок пенсії від 21.07.2017 року згідно постанови Троїцького районного суду від 17.10.2017 року № 433/1436/17 та Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.12.2007 року та зобов’язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії згідно довідки виданої 27.06.2017 року № 01-28-570, № 01-28-571 Управлінням охорони здоров’я Рубіжанської міської ради Луганської області про розмір заробітної плати за період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 21.07.2017 року та виплатити недоотримані суми пенсії з 21.07.2017 року є протиправними та не підлягають задоволенню.

Відповідач вже двічі розглядав дане питання і прийняв рішення, яке є предметом оскарження в даній справі. Повторний розгляд заяви позивача про призначення пенсії за таких умов безпідставно повертає сторони у первісний стан, бо умови призначення і документи, на підставі яких призначається пенсія – не змінилися, питання полягає тільки в правовій оцінці даних. А з цього приводу відповідач вже свою думку висловив.

Пунктом 1 частини 1 ст. 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 23, 33, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганскої області – задовольнити.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 р. у справі № 433/53/18 – скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганскої області про визнання протиправними дій, визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Повне судове рішення складено 19 червня 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Г.М. Міронова

Судді Л.В. Ястребова

ОСОБА_3