Рішення № 74758082, 13.06.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
822/1690/18
Номер документу
74758082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1690/18

РІШЕННЯ

іменем України

13 червня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Нетішинської міської ради Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Нетішинської міської ради Хмельницької області, що полягає у не розгляді заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295;

- зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відповідач тривалий час не приймає рішення по суті поданої заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 31.05.2017 року та не затверджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

Вказує, що рішення про затвердження чи відмову у затвердженні проекту землеустрою відповідачем не приймається, незважаючи на те, що в проектній документації містяться всі позитивні висновки відповідних служб.

Таким чином, на думку позивача, відповідач зобов'язаний на черговій сесії ради затвердити вказаний проект землеустрою.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, та надали суду пояснення за змістом адміністративного позову.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, подав клопотання про розгляд справи без його участі, щодо вирішення спору у цій справі покладається на думку суду.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є власником нежитлової будівлі, будівлі сервісного центру з ремонту холодильного обладнання та кондиціонерів загальною площею 231,5 кв.м., яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., згідно із свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 03.12.2007 року серії CAB № 381847.

В 2014 році позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її йому в оренду, площею 0,0279 га., яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування.

Рішенням Нетішинської міської ради Хмельницької області від 23.09.2014 року № 63/1477 позивачу наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її йому в оренду, площею 0,0279 га., яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування.

В подальшому, за замовленням позивача ПП "Ліко-Агросервіс+" розроблений проект із землеустрою на вищевказану земельну ділянку, який погоджений з відділом Дергеокадастру у м. Нетішин Міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішин Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та отриманий позитивний висновок від 19.04.2017 року № 3300/82-17, а також погоджений з Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області і отриманий позитивний висновок від 01.02.2017 року № 6.

Після чого, земельній ділянці площею 0,0279 га. для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл. присвоєний кадастровий номер 6810500000:02:006:0295.

31.05.2017 року позивач звернувся до Нетішинської міської ради Хмельницької області із заявою в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її йому в оренду, площею 0,0279 га., яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування (для обслуговування будівлі побутового обслуговування сервісного центру "Вега"), кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

Разом з тим, відповідач починаючи з червня по грудень включно 2017 року питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 не вирішив, надсилаючи позивачу проміжні відповіді (від 12.06.2017 року, від 25.07.2017 року, від 12.09.2017 року, від 26.10.2017 року, від 01.12.2017 року), в яких зазначається, що зазначене питання потребує детального вивчення на наступному засіданні постійної комісії Нетішинської міської ради Хмельницької області з питань земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

У листі від 28.12.2017 року № 34/01-10- 4667/2017 відповідач повідомив позивача про те, що його звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її йому в оренду розглядалось на тридцять сьомій сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області сьомого скликання 21.12.2017 pоку, і за результатами голосування більшості депутатів міської ради рішення не прийнято.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Приписами статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №2 80/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Статтею 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.

Відповідно до вимог частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

На підставі вимог частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до вимог частини 3 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

В силу вимог частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок комунальної власності здійснюється органом місцевого самоврядування, який приймає відповідне рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення або формування нової земельної ділянки.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Як видно з матеріалів справи, рішенням Нетішинської міської ради Хмельницької області від 23.09.2014 року № 63/1477 позивачу наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: просп. Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл. для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування (для обслуговування будівлі побутового обслуговування сервісного центру "Вега").

Крім того, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду позивачу погоджений з відділом Дергеокадастру у м. Нетішин Міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішин Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та отриманий позитивний висновок від 19.04.2017 року № 3300/82-17, а також зазначений проект із землеустрою погоджено з Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Нетішинської міської ради Хмельницької області і отриманий позитивний висновок від 01.02.2017 року № 6.

Згідно з частиною 4 статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Положеннями частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Разом з тим, відповідач, починаючи з червня по грудень включно 2017 року питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 не вирішив, надсилаючи позивачу проміжні відповіді (від 12.06.2017 року, від 25.07.2017 року, від 12.09.2017 року, від 26.10.2017 року, від 01.12.2017 року), в яких зазначається, що зазначене питання потребує детального вивчення на наступному засіданні постійної комісії Нетішинської міської ради Хмельницької області з питань земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

У листі від 28.12.2017 року № 34/01-10- 4667/2017 відповідач повідомив позивача про те, що його звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду розглядалось на тридцять сьомій сесії Нетішинської міської ради Хмельницької області сьомого скликання 21.12.2017 pоку, за результатами голосування більшості депутатів міської ради рішення про затвердження проекту землеустрою чи про відмову в його затвердженні не прийнято.

Таким чином, відповідачем на час звернення позивача до суду та розгляду справи по суті вчиняється протиправна бездіяльність щодо розгляду поданої позивачем заяви від 31.05.2017 року.

При цьому, суд зазначає, що відповідач не позбавлений права на відкладення розгляду заяви у межах строків, передбачених Земельним кодексом України, але при цьому він зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою чи відмову у його затвердженні.

В даному випадку жодне остаточне рішення відповідачем не прийнято, фактично клопотання позивача залишається без розгляду, оскільки ні позитивного, ні негативного рішення для позивача прийнято не було.

Таким чином, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Нетішинської міської ради Хмельницької області, що полягає у не розгляді заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295, визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Стосовно вимоги позивача зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295, суд зазначає наступне.

Зобов'язання Нетішинської міської ради Хмельницької області, яка є колегіальним органом та приймає рішення на основі адміністративного розсуду, прийняти рішення певного змісту, є не можливим, оскільки це обмежує дискрецію цього органу, якою він володіє виходячи з того, що рішення місцевих рад приймаються шляхом проведення голосування депутатів відповідної ради, які в свою чергу мають право на обрання з кількох юридично допустимих рішень те, яке депутат вважає найкращим за даних обставин.

В рішенні від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На цій підставі, суд перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію суб'єкта владних повноважень.

Тому, з метою належного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області розглянути на черговій сесії заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 31.05.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 30100, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Нетішинської міської ради Хмельницької області (вул. Шевченка, 1, м. Нетішин, Хмельницька обл., 30100, код ЄДРПОУ 259397451) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Нетішинської міської ради Хмельницької області, що полягає у не розгляді заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

Зобов'язати Нетішинську міську раду Хмельницької області розглянути на черговій сесії заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 31.05.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду, площею 0,0279 га, яка розташована за адресою: проспект Курчатова, 1а, м. Нетішин, Хмельницька обл., для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування, кадастровий номер земельної ділянки 6810500000:02:006:0295.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 30100, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 881,00 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Нетішинської міської ради Хмельницької області (вул. Шевченка, 1, м. Нетішин, Хмельницька обл., 30100, код ЄДРПОУ 259397451).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 червня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_3