Рішення № 74757400, 15.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2018
Номер справи
818/1636/18
Номер документу
74757400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2018 р. Справа № 818/1636/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання відмови протиправною та незаконною, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

24.04.2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом мотивуючи вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Також йому з 28 серпня 2012 року встановлена 3-я група інвалідності довічно. У зв»язку з цим він перебуває на обліку в Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особа, що віднесена до 1-ї категорії.

22 березня 2018 року позивач звернувся до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 року «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи». В задоволенні заяви 03.04.2018 року позивач відмовив, зазначивши про відсутність підстав для перерахунку, оскільки пенсія позивачу призначена у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.

Позивач вважає відмову протиправною, зазначаючи, що у період перебування на військових зборах у 1987 році на нього поширювався Закон СРСР «Про загальний військовий обов»язок», він виконував військовий обов»язок та ліквідовував наслідки аварії на ЧАЕС з 19.05.1987 року по 20.07.1987 року. Пенсія позивачу призначена у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210.

15 листопада 2017 року Урядом прийнята постанова «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» № 851, якою постанова від 23.11.2011 року № 1210 доповнена п.9-1 відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Оскільки, позивач є особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, він має право на перерахунок відповідно до цього пункту.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, вказавши, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений відповідно до положень ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.9 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210. Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 року внесено зміни до Порядку 1210, а саме доповнено п.9-1, згідно з яким за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Аналогічна норма міститься і в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме відповідно до ч.3 ст.59 Закону, особами, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – з п»ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

При цьому, внесеними змінами Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148 до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» № 851 від 15.11.2017 до Порядку №1210, якою його доповнено пунктом 9-1, не змінилося правове регулювання призначених пенсій. Зазначеними нормами лише розширений перелік категорій осіб, на які ці норми розповсюджуються , а саме осіб, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Позивач до вказаних категорій не відноситься.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, з 28 серпня 2012 року йому встановлена 3-я група інвалідності довічно. У зв»язку з цим він перебуває на обліку в Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров»ю, як особа, що віднесена до 1-ї категорії ( а.с.10,12,14).

22 березня 2018 року позивач звернувся до Глухівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 року «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи». В задоволенні заяви 03.04.2018 року позивач відмовив, зазначивши про відсутність підстав для перерахунку ( а.с.11).

Суд вважає правомірною відмову пенсійного органу у здійсненні перерахунку з огляду на таке.

Відповідно до п.6 частини 1 ст.92 Конституції України , основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорну їх життя і здоров»я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-XII.

Стаття 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-У (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231- V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань,

або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Враховуючи, що Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 доповнений пунктом 9-1 у зв»язку зі змінами саме в статтю 59 Закону№796, відповідно і розповсюджується він на визначені в законі категорії осіб, до яких позивач не віднесений. Викладена позиція суду узгоджується і з позицією Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 08 травня 2018 року у справі №820/1148/18 про відмову у відкритті провадження про розгляд справи як зразкової.

Оскільки відповідач є суб»єктом владних повноважень, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві за відсутності підстав для перерахунку.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 41400) до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ( код ЄДРПОУ 37437447, вул..Спаська, 53, м.Глухів, Сумська область, 41400) про визнання відмови протиправною та незаконною, зобов'язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах