Рішення № 74756818, 31.05.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.05.2018
Номер справи
826/4957/17
Номер документу
74756818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 травня 2018 року №826/4957/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., при секретарі судового засідання Касьяненко А.В., за участі представника позивача Дроботун О.О., без участі представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області до Публічного акціонерного товариства "Київпассервіс" про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшов позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області, (також далі - позивач), до Державного підприємства "Київпассервіс", (далі - відповідач, ДП "Київпассервіс"), про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 42500,00 грн.

Ухвалою суду від 18 квітня 2017 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №826/4957/17, (далі - справа).

Ухвалою суду від 04 травня 2017 року вирішено вийти зі скороченого провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні.

У судовому засіданні 29 червня 2017 року замінено відповідача на належного - Публічне акціонерне товариство "Київпассервіс", (далі - відповідач, ПАТ "Київпассервіс").

При цьому, ухвалою суду від 29 червня 2017 року зупинялось провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/16475/16, а ухвалою від 07 листопада 2017 року поновлено провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивачем у встановлений законодавством строк добровільно не сплачено застосований до нього постановою від 11 жовтня 2016 року №50 штраф у розмірі 42500,00 грн.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки припис позивача від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030, перевірка ДП "Київпассервіс" та прийнята за наслідками такої перевірки постанова від 11 жовтня 2016 року №50 є протиправними, а тому штраф не підлягає стягненню.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

30 серпня 2016 року позивачем на підставі ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та акта від 30 серпня 2016 року №08/21-35-034 видано відповідачу припис №08/21-35-030, в якому викладено вимогу усунути порушення відповідно до наведеного в приписі переліку.

23 вересня 2016 року позивачем проведено захід державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті ДП "Київпассервіс" (Автобусна станція "Богуслав", м. Богуслав, вул. Острів, 1) предметом якого була перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме, припису від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 23 вересня 2016 року №08/20-07-050, яким встановлено ухилення від виконання вимог припису від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030.

11 жовтня 2016 року позивачем за результатами розгляду акту від 23 вересня 2016 року №08/20-07-050, на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" накладено на відповідача штраф у розмірі 42500,00 грн.

Позивач у зв'язку з тим, що відповідачем не було добровільно сплачено штраф у розмірі 42500,00 грн. звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1, абз. 3 ч. 7 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Пунктами 2 та 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, (далі - Положення №1312), встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Згідно з п.п. 7 та 8 Положення №1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Відповідно до абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та/або порушення умов ліцензій - штраф у розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 3 ст. 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Положення №1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Суд звертає увагу, що відповідачем оскаржувалась у судовому порядку постанова позивача від 11 жовтня 2016 року №50.

Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року в адміністративній справі №826/16475/16 за позовом ПАТ "Київпассервіс" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області про скасування постанови від 11 жовтня 2016 року №50 позов задоволено повністю.

Проте, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року вказану вище постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2017 року скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ПАТ "Київпассервіс" відмовлено.

Виходячи з того, що в судовому порядку відповідачу було відмовлено у скасуванні постанови позивача від 11 жовтня 2016 року №50, вказана постанова є чинною.

При цьому, посилання відповідача на протиправність припису позивача від 30 серпня 2016 року №08/21-35-030, перевірки ДП "Київпассервіс" та постанови позивача від 11 жовтня 2016 року №50, як на підставу для відмови у задоволенні позову, суд вважає необґрунтованими, оскільки належних доказів зазначеному ПАТ "Київпассервіс" суду не надано.

Суд звертає увагу, що відповідачем не заперечувався факт несплати штрафу, накладеного постановою від 11 жовтня 2016 року №50.

Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача штрафу у розмірі 42500,00 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області до Публічного акціонерного товариства "Київпассервіс" про стягнення штрафу є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250,255, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області (місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; код ЄДРПОУ 00100227) до Публічного акціонерного товариства "Київпассервіс" (місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 15 А; код ЄДРПОУ 33348385) про стягнення штрафу задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Київпассервіс" в дохід Державного бюджету України на розрахунковий рахунок №31114106700080, одержувач - УДКСУ у Богуславському районі, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Київській області, МФО 821018, ЄДРПОУ 37556042, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, штраф у сумі 42500,00 грн. (сорок дві тисячі п'ятсот гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко

Рішення у повному обсязі складено 01 червня 2018 року