Рішення № 74756711, 18.06.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
814/939/18
Номер документу
74756711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2018 р. № 814/939/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54024, який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, АДРЕСА_1, 54024 до відповідача:Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Служба у справах дітей Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним та скасування пункту 8 рішення від 26.01.2018 № 90; визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення від 30.01.2018 № 95,

ОСОБА_1, який діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:

визнати протиправним та скасувати пункт 8 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради (надалі – Виконком або відповідач) від 26.01.2018 № 90 «Про розгляд звернень громадян і затвердження спільних рішень адміністрації і профспілкового комітету підприємств і організацій щодо взяття на квартирний облік, внесення змін та доповнень до облікових справ, зняття з квартирного обліку» (надалі – Рішення про квартирний облік);

визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення Виконкому від 30.01.2018 № 95 «Про розгляд звернень громадян, клопотань служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради щодо взяття на соціальний квартирний облік» (надалі – Рішення про соціальний квартирний облік).

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що він є прийомним батьком дитини-сироти ОСОБА_2, який перебуває на первинному обліку у службі у справах дітей Очаківської райдержадміністрації Миколаївської області з 12.12.2002, не має власного житла, з 01.12.2006 виховується у прийомній сім’ї ОСОБА_1, зареєстрований та мешкає разом з ОСОБА_1 у належній останньому квартирі в м. Миколаєві, навчається в Миколаївському професійному машинобудівному ліцеї. На думку позивача, Рішення виконкому порушують права ОСОБА_2

В якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_1 зазначив Службу у справах дітей Миколаївської міської ради (надалі – Служба або третя особа).

У відзиві на позовну заяву (арк. спр. 32-33) Виконком вказав, що причиною відмови у взятті на квартирний та соціальний облік дитини-сироти ОСОБА_2 стало те, що законодавством передбачено постановку на квартирний облік дітей-сиріт за місцем їх походження. З урахуванням того, що ОСОБА_2 народився в с. Чорноморка Очаківського району Миколаївської області, перебуває на первинному обліку у службі у справах дітей Очаківської райдержадміністрації Миколаївської області, вирішення відповідного питання не входить до компетенції Виконкому.

В судовому засіданні ОСОБА_1 і його представник позов підтримали, представник Виконкому просила у задоволенні позову відмовити, представник Служби підтримала позицію позивача.

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 народився 16.02.2001 (арк. спр. 17).

Як зазначено у розпорядженні Очаківської районної державної адміністрації від 16.06.2017 № 107 (арк спр. 16), відомості про батька ОСОБА_2 були внесені до актового запису про народження відповідно до частини першої статті 125 Сімейного кодексу України (якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров’я про народження нею дитини).

Рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 02.11.2004 у справі № 2-170-04 (надалі – Рішення суду, арк. спр. 11) мати ОСОБА_2 ОСОБА_3 була позбавлена батьківських прав по відношенню до ОСОБА_2

Рішенням Виконкому від 27.01.2006 № 17 «Про призначення опіки над малолітніми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, 10.02.02 р.н.» (арк. спр. 12) ОСОБА_1 і ОСОБА_5 було призначено опікунами над ОСОБА_2

Рішенням Виконкому від 24.11.2016 № 2298 «Про створення прийомної сім’ї та влаштування на спільне проживання та виховання ОСОБА_2 та ОСОБА_4» (арк. спр. 13) було створено на базі родини ОСОБА_5 прийомну сім’ю з наданням ОСОБА_5 статусу прийомних батьків.

Згідно зі змінами, що були внесені рішенням Виконкому від 11.11.2016 № 1017 (арк. спр. 14), статус прийомного батька ОСОБА_2 залишився тільки за ОСОБА_1

24.12.2016 мати ОСОБА_2 померла (арк. спр. 15).

Розпорядженням Очаківської районної державної адміністрації від 16.06.2017 № 107 ОСОБА_2 був наданий статус дитини-сироти.

Статтею 33 Закону України від 13.01.2005 № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (надалі – Закон № 2342) встановлено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання. Перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.

Після завершення перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у відповідних закладах для таких дітей, дитячому будинку сімейного типу, прийомній сім’ї або завершення терміну піклування над такими дітьми та в разі відсутності в таких дітей права на житло обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування забезпечують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа протягом місяця у позачерговому порядку впорядкованим соціальним житлом.

Порядок забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа затверджується Кабінетом Міністрів України.

Соціальне житло, що надається дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа для проживання, має відповідати санітарним і технічним вимогам.

Відповідно до статті 39 Житлового кодексу України, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім’ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Аналогічне положення закріплено у пункті 15 затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 № 470 «Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їх жилих приміщень в Українській РСР» (надалі – Правила).

У статті 10 Закону України від 12.01.2006 № 3334-IV «Про житловий фонд соціального призначення» (надалі – Закон № 3334) вказано, що соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, для зазначеної категорії дітей та осіб, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, - за місцем обліку внутрішньо переміщених осіб), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Перебування громадянина на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови йому у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.

Порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682 «Порядку взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку на зняття з нього» (надалі – Порядок № 682), діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, беруться на облік відповідними органами місцевого самоврядування за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Таким чином, нормами Житлового кодексу України, Закону № 2342, Закону № 3334, Правил, Порядку № 682 встановлено, що взяття на облік дитини-сироти здійснюється органом місцевого самоврядування за місцем походження або проживання дитини до влаштування в прийомні сім’ї.

В той же час, пунктом 64 Порядку провадження, органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, повізані із захистом прав дитини» передбачено, що у разі коли у дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, відсутнє житло, яке належить їй на праві власності (користування), або якщо повернення до нього неможливе, після досягнення дитиною 16-річного віку служба у справах дітей за місцем походження або проживання дитини з урахуванням її бажання подає районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчому органові міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об’єднаної територіальної громади документи дитини, необхідні для взяття її на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно з довідкою про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб (арк. спр. 20), ОСОБА_2 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.

Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті, сільської, селищної ради, у тому числі об’єднаної територіальної громади за місцем походження або проживання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі відсутності у неї житла після закінчення (припинення) її перебування під опікою, піклуванням, у прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, медичному, навчальному, виховному закладі, іншому закладі або установі, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, позачергово забезпечує її житловим приміщенням.

30.10.2017 Служба звернулася до відповідача з клопотанням (№ 1362/25.01-05, арк. спр. 21) про взяття на квартирний облік та на соціальний квартирний облік дитини-сироти ОСОБА_2 Підставою для відмови у взятті ОСОБА_2 на облік, відповідно до Рішень, є те, що «… питання у віданні Очаківської районної державної адміністрації …».

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Відповідно до абзацу вісімнадцятого статті 1 Закону № 2342, місце проживання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - місцезнаходження закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, жиле приміщення дитячого будинку сімейного типу, прийомної сім’ї, опікунів або піклувальників, житло, в якому дитина проживає, інше житло.

В матеріалах справи відсутня інформація щодо того, де проживав ОСОБА_2 до влаштування в прийомну сім’ю, тому суд виходив з того, що до цього моменту він проживав у Будинку дитини. Про факт влаштування ОСОБА_2 21.01.2003 до Будинку дитини вказано у Рішенні суду.

Єдиний в Миколаївській області Обласний будинок дитини розташований в м. Миколаїв.

У статті 3 Конвенції Організації Об’єднаних Націй про права дитини 1989 року, що 27.09.1991 набула чинності для України, зазначено: «в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Держави-учасниці зобов’язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов’язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх необхідних законодавчих і адміністративних заходів».

Оскільки законом передбачено право вибору (місце походження або місце проживання), і законний представник ОСОБА_2, з урахуванням інтересів ОСОБА_2 (зв’язок з прийомною родиною, навчання у м. Миколаїв, відсутність намірів щодо проживання в Очаківському районі Миколаївської області), обрав місцем проживання місто Миколаїв, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення мав виходити з інтересів дитини-сироти.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54024, паспорт серії ЕО 837713, виданий Ленінським РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області 26.04.2000) що був поданий в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 54024, ІНФОРМАЦІЯ_3, ID-карта № 000621521) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 04056612) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати пункт 8 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.01.2018 № 90 «Про розгляд звернень громадян і затвердження спільних рішень адміністрації і профспілкового комітету підприємств і організацій щодо взяття на квартирний облік, внесення змін та доповнень до облікових справ, зняття з квартирного обліку».

3. Визнати протиправним та скасувати пункт 3 рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 30.01.2018 № 95 «Про розгляд звернень громадян, клопотань служби у справах дітей адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради щодо взяття на соціальний квартирний облік».

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна