
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2018 р. Справа№805/1841/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття рішення : 14:15 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії,-
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3, договір від 03.03.2018 року
від відповідача – ОСОБА_4, довіреність від 19.12.2017 року № 147-02/07-2
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправною діяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перерахунку пенсії за вислугу років призначену на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 січня 2016 року відповідно до положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити виплату не отриманої пенсії без обмеження будь-яким строком;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання чинності рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 20.08.2014 року був звільнений за п.65 «а» у відставку за віком або за станом здоров’я відповідно до положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС на пенсію з посади заступника начальника Київського РВ ДМУ ГУМВС України в Донецькій області, вислуга років станом на 20.08.2014 року в календарному обчисленні складає 24 роки 06 місяців, у пільговому обчисленні складає 27 років 01 місяць, для виплати грошової допомоги 24 роки 06 місяців, спеціальне звання – підполковник міліції. Пенсія призначена (обчислена) з 15.01.2015 року і з цього часу він перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також, зазначає, що з 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких інших законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким були внесені доповнення та зміни до статті 43 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Крім того, статтю 63 вищезазначеного Закону доповнено новою частиною, згідно якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
03.07.2017 року до відповідача надійшла довідка з ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області, однак станом на початок березня 2018 року перерахунок пенсії так і не здійснено.
Позивач вважає, що вищезазначене свідчить про бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку пенсії, яку вважає неправомірною, в зв’язку з чим змушений був звернутися до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У строк, встановлений судом, відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що останній вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки Постановою Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою встановлено чіткий порядок перерахунку та виплати пенсії, відповідно до якого сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
з 01 січня 2020 року щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Крім того, відповідачем у відзиві було зазначено, що довідка, на яку посилається позивач в позові відкликана структурним підрозділом де особа проходила службу – є нечинною. Також зазначили, що відповідач в березні 2018 року отримав довідку нового зразка відносно позивача № 1368 від 13.03.2018 року, по якій гарантовано буде зроблено позивачу перерахунок та виплату пенсії.
На підставі зазначеного, враховуючи, що головне управління не порушувало прав позивача, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позивача є необґрунтованими, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.
18 квітня 2018 року, через відділ документообігу та архівної роботи суду позивачем була надана відповідь на відзив, в якій окрім іншого позивач просив витребувати у ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку, на яку посилається відповідач у своєму відзиві.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2018 року , враховуючи вимогу позивача про витребування доказів, призначено справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії до розгляду по суті у судовому засіданні на 16 травня 2018 року та витребувано у відповідача копію довідки від 13.03.2018 року № 1368.
Разом з цим, 10 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем було надано клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування якого зазначено, що Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка № 1368 від 13.03.2018 року її відпрацювало та здійснило позивачу перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок здійснено з 01.01.2016 року, пенсія після проведення перерахунку складає 7 541,83 грн., розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року становить 81 989,01 грн. Крім того, зазначено, що здійснюючи перерахунок та виплату пенсії позивачу у відповідності з вимогами діючих нормативно-правових актів (згідно з п.3 Постанови № 103), Головне управління покладає на себе обов’язок виплати таких сум, а порядок виплати який передбачений Постановою № 103 не є предметом спору даної справи.
У судовому засіданні, призначеному на 16 травня 2018 року було оголошено перерву до 18 травня 2018 року.
17 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду позивачем була надана заява про уточнення позовних вимог, в якій останній просив суд: « Вилучити позовну вимогу до ГУ ПФУ в Донецькій області щодо зобов'язання перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки вищевказана організація на даний час вже провела цей перерахунок. Протиправну діяльність ПФУ не визнавати щодо перерахунку. Решту позовних вимог до ГУ ПФУ в Донецькій області просив залишити без змін та задовольнити в повному обсязі».
У судове засідання, призначене на 18 травня 2018 року з'явилися повноважні представники позивача та відповідача.
У судовому засіданні, представником позивача було заявлено клопотання про подальший розгляд справи за правилами загального провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2018 року розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії здійснювати в порядку загального позовного провадження, замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням та призначено підготовче засідання на 31 травня 2018 року.
22 травня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду, відповідачем по справі був наданий відзив на заяву про уточнення позовних вимог, в якому окрім іншого зазначено, що позивачу на виконання постанови № 103 за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року виплачено 9 109,89 грн., відповідно до Порядку передбаченому ПКМУ № 103. Також, зазначено, що постанова № 103 на час розгляду справи не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Вважає, що під час розгляду даної справи повинні бути враховані положення Постанови № 103 та Порядку №45.
У судовому засіданні призначеному на 31 травня 2018 року, позивачем була надана відповідь на відзив, в обґрунтування якої в своїх позовних вимогах, позивач просив зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року та здійснити виплату не отриманої пенсії, не посилаючись на довідку, оскільки в першу чергу вважав, що порушено його право на перерахунок і виплату згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначає, що оскільки відповідач сам визнає, що розмір доплати за період з 01.01.2016 року по 31.03.2018 року складає 81 989,01 грн. і що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 в період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року сплачено 9 109,89 грн., то у позивача виникає питання чому не сплачено залишок у сумі 72 879,12 грн. Що стосується питання закриття провадження у справі, то позивач вважає, що не всі оскаржувані порушення виправлені, права та інтереси позивача продовжують порушуватись шляхом відмови виплати недоотриманої доплати до пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2018 року клопотання представника позивача про уточнення позовних вимог – задоволено, викладено позовні вимоги в наступній редакції:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату не отриманої пенсії без обмеження будь-яким строком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 січня 2016 року відповідно до положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання чинності рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 12 червня 2018 року.
У судове засідання, призначене на 12 червня 2018 року з'явилися повноважний представник позивача та повноважний представник відповідача.
Повноважний представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги, повноважний представник відповідача заперечував проти задоволення уточнених позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
Відповідно до довідки ОСОБА_2 Управління МВС України в Донецькій області № 8794 від 23.06.2017 року, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Оперуповноважений/ заступник начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становить усього 8 148,27 грн.
05 березня 2018 року, Позивач, звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідно довідки ліквідаційної комісії від 23.06.2017 року № 8794.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.03.2018 року за № 836-Г-01 ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв, перерахунок пенсії буде відбуватися поетапно з 01 січня 2016 року та Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 затверджено умови проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ОСОБА_5 внутрішніх справ повідомило Пенсійний фонд України від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018, щодо неможливості провести перерахунок пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року, оскільки на виконання п.3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року. Також, зазначено, що міністерством внутрішніх справ України доручено ліквідаційним комісіям ГУМВС до 01 березня надіслати до територіальних органів пенсійного фонду списки осіб, які були звільнені зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.
Відповідно до довідки ОСОБА_2 Управління МВС України в Донецькій області № 1368 від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/заступник начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення із служби оперуповноважений становить на загальну суму 8 699,76 грн., позивачу було здійснено перерахунок пенсії.
До матеріалів справи, відповідачем надано Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № НОМЕР_1 за дорученням № Д 0503015365/4 по пенсіонеру ОСОБА_1 на загальну суму доплати у розмірі 81 989,01 грн. з підставою для здійснення перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 року перерахунок з 01.01.2018 року).
Враховуючи уточнення позовних вимог позивача спірним питанням у справі є виплата не отриманої пенсії без обмеження будь-яким строком позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до положень ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, законодавцем передбачено обов'язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі Закон № 580) втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.
29.12.2015 набрав чинності Закон № 900-VIII, яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно із статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року» № 268 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі Постанова №103), відповідно до якої вирішено:
- перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
1) з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
2) з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми (ч.3 Постанови №103);
- ОСОБА_5 внутрішніх справ після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (ч.7 Постанови №103);
- внести відповідні зміни в Постанову КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ОСОБА_5 внутрішніх справ України на виконання Постанови №103 дало вказівку своїм територіальним підрозділам скерувати в територіальні підрозділи ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) у визначеному ч. 3 Постанови №103 порядку.
28.02.2018 року МВС України повідомило Пенсійний Фонд України про неможливість проведення перерахунку пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постановою № 103, а також про формування та надіслання територіальним органам ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Як встановлено судом, 13.03.2018 року ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області сформувала та скерувала відповідачеві довідку № 1368 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01 січня 2016 за прирівняною посадою поліцейського/заступник начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) становить 8 699,76 грн. Для порівняння - в довідці № 8794 від 23.06.2017 року такий розмір становив 8 148,27 грн.
ГУ ПФУ в Донецькій області на підставі довідки від 13.03.2018 року № 1368 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року. Станом на 01.04.2018 пенсійна виплата (з надбавками) ОСОБА_1 становить 7 541,83 грн. Також, з протоколу слідує, що відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року у розмірі 72 879,12 грн., яка буде виплачуватися з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно в сумі 1518,32 грн., а з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 3036,63 грн.
Витягом з перегляду виплат за пенсійною справою позивача вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачено доплату у зв’язку з перерахунком до пенсії в сумі 9 109,89 грн. за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року додатковою відомістю.
Разом з цим, суд зазначає, що позивачем було фактично визнано здійснений перерахунок пенсії відповідачем, враховуючи його заяву про уточнення позовних вимог та надані усні пояснення під час судового розгляду справи, в якій він погодився зі здійсненим перерахунком його пенсії.
При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 13.03.2018 року № 1368 жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії ОСОБА_2 управління ОСОБА_5 внутрішніх справ України в Донецькій області від № 8794 від 23.06.2017 року. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Крім того, Постанова № 103 на час вирішення справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 року, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Уряд визначив такий порядок та умови, прийнявши Постанову №103, та визначив порядок виплати сум доплати до пенсії за 2016-2017 роки, що виникли у зв’язку із проведеним перерахунком пенсії, впродовж 2019-2020 років. Очевидно, що встановлення такого порядку зумовлене тим, що держава повинна профінансувати з державного бюджету виплату значних сум (з огляду на кількість пенсіонерів МВС та суми донарахованих їм пенсій) та не має ресурсів зробити це одразу.
З огляду на те, що заборгованість за 2018 рік вже виплачено, а новий (перерахований) розмір пенсії з 01.04.2018 року виплачується позивачеві у повному обсязі, суд вважає такий підхід держави обґрунтованим та пропорційним до ситуації, що склалася.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
В контексті викладеного, враховуючи наявні в матеріалах справи докази та зважаючи на те, що позивач погодився з перерахунком та виплатою пенсії згідно довідки нового зразка № 1368 від 13.03.2018 року, здійсненої на підставі Постанови КМУ № 103, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги позивача щодо зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату не отриманої пенсії без обмеження будь-яким строком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01 січня 2016 року відповідно до положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки вона є необґрунтованою та безпідставною, враховуючи передбачений порядок та механізм виплат положеннями Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові у задоволенні позову судовий збір не відшкодовується.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Вступну та резолютивну частину рішення складено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 12 червня 2018 року в присутності представників сторін.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 18 червня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кочанова П.В.