Рішення № 74755260, 12.06.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
818/1742/18
Номер документу
74755260
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2018 р. справа № 818/1742/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1742/18 за позовом Сльськогосподарського виробничого кооперативу "Мілкон" до Державної фіскальної служби України, треті особи: Міністерство аграрної політики та продовольства України, Державна казначейська служба України про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнати протиправною бездіяльність в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році Сільськогосподарському виробничому кооперативу "Мілкон" за жовтень 2017 року та не включення до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій за жовтень 2017 року; зобов'язання визначити суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року, включити Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій та надіслати до Державної казначейської служби України і Міністерства аграрної політики та продовольства України реєстр із інформацією про Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" як отримувача бюджетної дотації та про суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року. Свої вимоги мотивує тим, що податковий орган дійшов хибного висновку про відсутність підстав сплати позивачу бюджетної дотації за жовтень 2017 року у зв'язку з відсутністю у позивача показника, який свідчить про частку суми податку на додану вартість за операціями визначеними у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України». На думку позивача, ним були подані всі необхідні документи для виплати бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Державна фіскальна служба України надіслала до суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позову, зазначила, що позивач є отримувачем бюджетної дотації, передбаченої нормами статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" . Проте, щодо податкової декларації за жовтень 2017 року від 18.11.2017 року, то згідно даних ЄРПН встановлено, що СВК «Мілкон» у жовтні 2017 року складено та подано 14.11.2017 року до реєстрації зведену податкову накладну № 1/2 від 31.10.2017 року на реалізацію молока коров’ячого на суму ПДВ 236 508,65 грн. контрагенту ТОВ «Охтирська МПК «Славія» . Згідно квитанції ДФС України №1 від 14.11.2017 року реєстрація податкової накладної №1/2 від 31.10.2017 року зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України: «податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним п. б Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», оскільки було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 0401». СВК «Мілкон» було запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу. За результатами розгляду повідомлення та наданих документів СВК «Мілкон», Комісією ДФС прийнято Рішення №305740/40720088 від 21.11.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1/2 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (квитанція ДФС України №2 від 21.11.2017). Крім того, щодо даного спірного питання є ухвалене рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 року у справі 818/1920/17, яким СВК «Мілкон» відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо скасування рішення комісії ДФС від 21.11.2017 №305740/40720088 та зобов'язати зареєструвати ПН №1/2 в ЄРПН.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала з підстав, викладених у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" є отримувачем бюджетної дотації, передбаченої нормами статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України". 18.11.2017 рокупПозивачем до ДФС України було подано податкову декларацію з податку на додану вартість з додатками за жовтень 2017 року, яка була зареєстрована за реєстраційним номером НОМЕР_1, що підтверджується квитанцією № 2. Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету (рядок 18 декларації) згідно податкової декларації склало 230 671 грн. За даними "Розрахунку податкових зобов'язань за операціями, визначеними в статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", додаток 9 до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2017 р., позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду склало 230 671 грн., питома вага обсягу постачання (без податку на додану вартість) сільськогосподарських товарів склала 100 %.

Станом на дату подання позовної заяви позивач не отримав бюджетну дотацію з суми сплаченого податкового зобов'язання з податку на додану вартість за жовтень 2017 року, тому звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд зазначає, що правовідносини, які склалися між сторонами врегульовані Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України», Податковим кодексом України та Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83.

Так, відповідно до п. 16-1.1 ст. 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» сільськогосподарський товаровиробник, основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (далі - сільськогосподарський товаровиробник), який здійснює види діяльності, визначені пунктом 16 1.3 цієї статті, має право на бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (далі - бюджетна дотація) після його внесення контролюючим органом до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.

Пункт 16-1.3 ст. 16-1 наведеного Закону містить перелік видів діяльності, які дають право на отримання бюджетної дотації.

За приписами п.п. 16-1.4, 16-1.6 ст. 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» порядок ведення та форма Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

За бюджетною програмою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, на підставі даних Реєстру отримувачів бюджетної дотації та інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в автоматичному режимі здійснюють розподіл такої дотації між отримувачами.

Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83 затверджено Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році (далі - Порядок № 83).

Відповідно до п. 5 Порядку № 83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 цього Порядку пропорційно частці сплаченої до бюджету суми податку на додану вартість за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати податку на додану вартість за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

Згідно з ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 83 – цей Порядок визначає механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», які спрямовуються за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» (далі - бюджетна дотація).

Згідно з пунктом 6 Порядку для проведення розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції».

Пунктом 8 Порядку визначено, що на другий день після відкриття планових асигнувань Казначейство перераховує з бюджетних пакунків Мінагрополітики суму, на яку відкрито асигнування за бюджетною програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції», на відкритий небюджетний рахунок Мінагрополітики та повідомляє ДФС про суму перерахованих коштів та залишку коштів на небюджетному рахунку попереднього періоду.

За приписами п. 9 Порядку на підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму кеш ів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», кодам товарів згідно з УКТЗЕД, наведеної у додатку.

Відповідно до пункту 12 Порядку ДФС надсилає до Казначейства та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Проелектронний цифровий підпис».

Пунктом 13 Порядку встановлено, що на підставі отриманого від ДФС Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.

Згідно з п.15 Порядку Казначейство протягом трьох робочих днів з дня перерахування бюджетної дотації передає до ДФС та Мінагрополітики інформацію про здійснення відповідних операцій для внесення до реєстру.

З матеріалів справи вбачається, що СВК «Мілкон» подавалася заява про включення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації від 22.03.2017 року. Проте, позивачу було відмовлено у включенні до Реєстру отримувачів бюджетної дотації з причини невідповідності вимогам щодо питомої ваги сільськогосподарських товарів, встановленим п. 16-1.1 ст. 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

За повторною заявою СВК «Мілкон» було включено до Реєстру отримувачів бюджетної дотації 26.09.2017 року згідно із заявою про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації по КВЕДу 01.41 «Розведення великої рогатої худоби молочних порід».

Тобто, з 26.09.2017 року і станом на 29.05.2018 року СВК «Мілкон» включений до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.

Тому позовні вимоги щодо зобов’язання Державної фіскальної служби України включити СВК «Мілкон» до Реєстру отримувачів бюджетної дотації є безпідставними.

Стосовно вимог про зобов’язання ДФС України визначити СВК «Мілкон» суму бюджетної дотації згідно податкової декларації за жовтень 2017 року, суд зазначає, що з урахуванням положень п.9 Постанови №83, яким передбачено, що на підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», кодам товарів згідно з УКТЗЕД, Державною фіскальною службою для перевірки та підтвердження Реєстру здійснюється співставлення обсягів операцій з постачання товарів за звітний період за результатами діяльності КВЕД та даних ЄРПН по податкових накладних/розрахунках коригування, складених у відповідному звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН до граничного терміну сплати ПДВ по податковій звітності з ПДВ за такий звітний період.

СВК «Мілкон» у жовтні 2017 року складено та подано 14.11.2017 року до реєстрації зведену податкову накладну № 1/2 від 31.10.2017 року на реалізацію молока коров’ячого на суму ПДВ 236 508,65 грн. контрагенту ТОВ «Охтирська МПК «Славія» (код ЄДРПОУ 37761522).

Згідно квитанції ДФС України №1 від 14.11.2017 року реєстрація податкової накладної №1/2 від 31.10.2017 року зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України: «податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним п. б Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», оскільки було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 0401». Позивачу було запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу. За результатами розгляду повідомлення та наданих документів СВК «Мілкон», Комісією ДФС прийнято Рішення №305740/40720088 від 21.11.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної №1/2 від 31.10.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (квитанція ДФС України №2 від 21.11.2017) .

Не погодившись з вказаним рішенням СВК «Мілкон» звернулося до суду з відповідним позовом.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 року у справі 818/1920/17 СВК «Мілкон» відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо скасування рішення комісії ДФС від 21.11.2017 №305740/40720088 та зобов'язати зареєструвати ПН №1/2 від 05.08.2016 в ЄРПН. Рішення суду набрало законної сили.

Це була єдина зведена податкова накладна 1/2 від 14.11.2017 року, яка відображена за декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2017 року СВК «Мілкон», та в реєстрації якої правомірно відмовлено.

Таким чином, на час формування Реєстру, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації (його податковий номер або номер та серія паспорта, індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача), що надсилається ДФС до Казначейства, СВК «Мілкон» не був включений до Реєстру, оскільки при розрахуванні коефіцієнту пропорційності був відсутній показник, який свідчить про частку суми податку на додану вартість за операціями визначеними у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», у зв’язку з чим неможливо було визначити суму дотації СВК «Мілкон».

На час розгляду справи податкова накладна №1/2 від 31.10.2017 року зареєстрована 03.01.2018 р., згідно вимог пункту 57-1 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Проте, на момент формування реєстру щодо бюджетного відшкодування за жовтень 2017 року вказана податкова накладна не була зареєстрована з вини позивача, що підтверджено рішенням суду, тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача визначити суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу "МІЛКОН" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році сільськогосподарському виробничому кооперативу "Мілкон" за жовтень 2017 року та не включення до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій за жовтень 2017 року; зобов'язання визначити суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року, включити сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій та надіслати до Державної казначейської служби України і Міністерства аграрної політики та продовольства України реєстр із інформацією про сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" як отримувача бюджетної дотації та про суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мілкон" до Державної фіскальної служби України, треті особи: Міністерство аграрної політики та продовольства України, Державна казначейська служба України про визнання протиправною бездіяльності в частині не визначення суми коштів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році Сільськогосподарському виробничому кооперативу "Мілкон" за жовтень 2017 року та не включення до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій за жовтень 2017 року; зобов'язання визначити суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року, включити Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" до Реєстру отримувачів бюджетних дотацій та надіслати до Державної казначейської служби України і Міністерства аграрної політики та продовольства України реєстр із інформацією про Сільськогосподарський виробничий кооператив "Мілкон" як отримувача бюджетної дотації та про суму бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції за жовтень 2017 року – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 15.06.2018.