
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2018 р. Справа № 818/1544/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2018 р. № 34 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 15.03.2018 р. Позовні вимоги мотивує тим, що в період з 16.06.1995 р. по 23.10.1996 р. він проходив службу у Збройних Силах України, в період з 01.03.1997 р. по 06.11.2015 р. – в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та молодшого начальницького складу, в період з 07.11.2015 р. по 11.09.2017 р. – на посадах молодшого складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 р. № 336 о/с ОСОБА_1 з 11.09.2017 р. звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію".
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 р. № 336 о/с, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області від 12.09.2017 р. № 3398/12/2/02-2017 та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні – 21 рік 10 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні – 03 роки 07 місяців 25 днів. Таким чином, загальна вислуга позивача з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні складає 25 років 06 місяців 11 днів.
12.09.2017 р. позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення йому пенсії за вислугу років, однак листом від 18.09.2017 р. № 33/щ-21 ГУНП в Сумській області відмовив ОСОБА_1 у задоволенні його вимог, мотивовану відсутністю у нього календарної вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років. Дана відмова була оскаржена позивачем до суду. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 р. у справі № 818/1540/17, яка набрала законної сили, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
На виконання рішення суду ГУНП в Сумській області складено та направлено на адресу відповідача розрахунок вислуги років на пенсію старшого сержанта поліції ОСОБА_1, оператора служби "102" відділу служби "102" управління інформаційної підтримки "102" від 15.03.2018 р. для призначення позивачу пенсії за вислугу років. Відповідно до даного розрахунку вислуга років позивача для призначення пенсії на 11.09.2017 р. становить 25 років 06 місяців 11 днів.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки і більше, передбаченої п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України, які звільнені в період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року.
Позивач вважає таке рішення ГУ ПФУ в Сумській області протиправним та зазначає, що вказана стаття Закону містить норми, які є загальними при застосуванні до спірних правовідносин, водночас відповідачем не враховано норми статті 17-1 цього Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", які є спеціальними при застосуванні до спірних правовідносин, тому позивач вважає відмову відповідача призначити йому пенсію за вислугу років протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси. Просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що у 2018 році до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Головного управління Національної поліції в Сумській області надійшов пакет документів для призначення пенсії позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до наданого розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу його вислуга років на день звільнення зі служби становить: у календарному обчисленні – 21 рік 10 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні – 3 роки 07 місяців 25 днів.
Відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку особам, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Оскільки відповідно до наданих документів вислуга років позивача на день звільнення зі служби в календарному обчисленні складає 21 рік 10 місяців 16 днів, позивач не набув право на пенсію відповідно до п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" через відсутність необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки і більше, тому Головним управлінням було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 16.06.1995 р. по 23.10.1996 р. позивач проходив службу у Збройних Силах України, в період з 01.03.1997 р. по 06.11.2015 р. – в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та молодшого начальницького складу, в період з 07.11.2015 р. по 11.09.2017 р. – на посадах молодшого складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 р. № 336 о/с ОСОБА_1 з 11.09.2017 р. звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію".
Відповідно до витягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.09.2017 р. № 336 о/с, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області від 12.09.2017 р. № 3398/12/2/02-2017 та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні – 21 рік 10 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні – 03 роки 07 місяців 25 днів. Таким чином, загальна вислуга позивача з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні складає 25 років 06 місяців 11 днів (а.с.10,11,12-18). Після звільнення зі служби ГУНП в Сумській області було підготовлено та направлено пакет документів до ГУ ПФУ в Сумській області для призначення пенсії за вислугу років.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2018 р. № 34 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років у зв’язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії календарної вислуги 23 роки і більше, передбаченої п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", для осіб начальницького і рядового складу Національної поліції України, які звільнені в період з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року (а.с.24).
Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити пенсію позивачу за вислугу років відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відповідно до ст. 17-1 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей установлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 (далі – Постанова).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до п. 3 Постанови до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
в) один місяць служби за півтора місяця:
час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Даний абзац виключений з Постанови від 17 липня 1992 р. N 393 постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 р. N 780. При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 р. N 780 установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.
г) один місяць служби за сорок днів:
час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Отже, періоди служби на пільгових умовах враховуються саме при призначенні пенсій відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставин періоди служби позивача, визначені послужним списком, повинні бути зараховані до вислуги років відповідно до п.п. "а", "в", "г" п. 3 Постанови.
Станом на дату звільнення зі служби в поліції вислуга позивача складає 25 років 06 місяць 11 днів, що є достатньою підставою набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, не призначивши позивачу пенсію за вислугу років, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 15.03.2018 р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (40030, м. Суми, вул. Прокоф’єва, 32, к. 413, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30.03.2018 р. № 34 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з розрахунком Головного управління Національної поліції в Сумській області від 15.03.2018 р.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах