
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
14 червня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1241/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Свергун І.О.,
за участі секретаря – Карча В.М.,
представника позивача – ОСОБА_1 (довіреність від 04.05.2018 № 19вн-18),
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору – Комунальний заклад «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.04.2018 перший заступник керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач), треті особи – комунальний заклад «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області, зобов'язати відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області. Також просив стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 3524,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на таке.
Луганською місцевою прокуратурою № 2 Луганської області вивчено інформацію відділу освіти Станично-Луганської державної адміністрації Луганської області від 11.01.2018 № 27 та ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Луганській області від 29.01.2018 № 110-12-0.222-620/2-18. Вивченням з’ясовано, що на земельну ділянку під Комунальним закладом «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області», юридична адреса: 93643, Луганська область, Станично-Луганський район, с. Плотина, вул. Івана Франка, 38а, правовстановлюючі документи відсутні. З інформації, наданої ОСОБА_2 управлінням Держгеокадастру в Луганській області встановлено, що земельна ділянка КЗ «Плотинський НВК» відноситься до категорії земель «землі житлової та громадської забудови», кадастровий номер земельної ділянки не визначався, правовстановлюючі документи відсутні.
Відповідно до рішення Станично-Луганської ради від 20.12.2013 № 32/11 «Про закріплення майна спільної власності територіальних сіл, селищ Станично-Луганського району на праві господарського та оперативного управління за балансоутримувачами» за відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації закріплено будівлю школи з міні-котельною, вбиральню та гараж, які розташовані за адресою: село Плотина, вул. Івана Франка, 38а.
У п. 1.1 Статуту комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» зазначено, що КЗ «Плотинський НВК» знаходиться у комунальній власності Станично-Луганської районної ради.
Згідно з п. 5.2 Статуту майно навчально-виховного комплексу належить йому на правах власності, повного господарського відання або оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування, Статуту навчального закладу та укладених ним угод.
Навчальний заклад має земельну ділянку, де розміщуються спортивні та географічний майданчики, навчально-дослідна ділянка, зона відпочинку, господарські будівлі.
Відповідачем заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не вживались, запити до Станично-Луганської районної ради щодо вирішення вказаного питання не направлялись.
Отже, саме бездіяльність відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України, розпорядження КМУ створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 92).
Представники третіх осіб у судове засідання також не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. Від представника Станично-Луганської районної ради Луганської області надійшли письмові пояснення про те, що на сьогоднішній день відділ освіти з запитами про щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану під КЗ «Плотинський НВК», до Станично-Луганської районної ради не звертався. Також просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 90-91).
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Частиною другою статті 18 Закону України «Про освіту» передбачено, що навчальні заклади, засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
Відповідно до частини першої статті 63 Закону України «Про освіту» матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.
Судом установлено, що відповідач – відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, зареєстрований в якості юридичної особи (арк. спр. 60-62 ).
Комунальний заклад «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» є юридичною особою, має свій статут (арк. спр. 37-55).
Відповідно до пункту 1.1. Статуту комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» останній знаходиться у комунальній власності Станично-Луганської районної ради. Нова редакція статуту приймається у зв’язку з перейменуванням комунального закладу «Плотинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» у комунальний заклад «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області».
Місцезнаходження навчально-виховного комплексу: Луганська область, Станично-Луганський район, село Плотина, вул. Івана Франка, 38а (пункт 1.4. Статуту).
Відповідно до договору від 30.12.2013 № 6 про закріплення майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Станично-Луганського району на праві оперативного управління Станично-Луганською районною радою передано в оперативне управління відділу освіти, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області майно, зокрема, Плотинську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області, яка розташована за адресою: село Плотина, вул. Івана Франка, 38а: будівля школи з міні-котельною, вбиральня та гараж (арк. спр. 23-29).
Рішенням Станично-Луганської районної ради від 20.12.2013 № 32/11 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Станично-Луганського району на праві господарського та оперативного управління за балансоутримувачами» закріплено за відділом освіти, молоді та спорту Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області нерухоме майно, зокрема, будівлю школи з міні-котельною, вбиральню та гараж, які розташована за адресою: село Плотина, вул. Івана Франка, 38а (Плотинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області) (арк. спр. 30-33).
Згідно з частиною другою статті 63 Закону України «Про освіту» земельні ділянки державних навчальних закладів, установ та організацій системи освіти передаються їм у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-VI (далі - Закон № 1952) державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Луганською місцевою прокуратурою № 2 перевірено стан належного оформлення земельної ділянки під комунальним закладом «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області», направлено відповідні запити до відділу освіти Станично-Луганеької державної адміністрації Луганської області, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Луганській області.
ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Луганській області від 29.01.2018 № 10-12-0.222-620/2-18 підтверджується, що Плотинською загальноосвітною школою І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області, яка розташована на території села Плотина Плотинської сільської ради Станично-Луганського району, правовстановлюючі документи на землю не виготовлялись, кадастровий номер не визначався (арк. спр. 34-36).
Згідно з листом відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 11.01.2018 № 27 правовстановлюючі документи на земельну ділянку КЗ «Плотинська загальноосвітня школу І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області» не оформлені (арк. спр. 16).
Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження № 802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов'язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов’язано центральні органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 і 2013 років заходи, пов'язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади. Державне агентство земельних ресурсів та його територіальні органи повинні забезпечити проведення землевпорядних робіт і оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, в установленому законодавством порядку.
Таким чином, необхідність оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку під комунальним закладом «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» (КЗ «Плотинська загальноосвітня школу І-ІІІ ступенів Станично-Луганського району Луганської області») було прямо передбачено розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області слід задовольнити.
Також суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов’язання відповідача вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов’язковій державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.
Згідно з частиною 1 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Суд зазначає, що прокурор у даному випадку, звертаючись до суду з вимогами, діяв як посадова особа органу державної влади, виступаючи в інтересах держави через відсутність суб’єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Отже, у даному випадку прокурор є суб’єктом владних повноважень, оскільки виступає в інтересах держави, у зв’язку з відсутністю суб’єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 2 зазначеної статті при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З аналізу зазначених норм КАС України встановлено, що законодавець в даному випадку передбачив стягнення на користь суб’єкта владних повноважень судових витрат, тільки пов’язаних із залученням свідків та проведення експертизи, стягнення витрат зі сплати судового збору за подання позову на користь суб’єкта владних повноважень законодавець не передбачив.
Оскільки прокурор у вказаній справі є суб’єктом владних повноважень та виконує функції з представництва інтересів держави в суді, виходячи з аналізу наведених норм, суд дійшов висновку щодо відмови у стягненні з відповідача судового збору на користь прокуратури Луганської області.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов першого заступника керівника Луганської місцевої прокуратури № 2 до відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору – Комунальний заклад «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області», Станично-Луганська районна рада Луганської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області.
Зобов'язати відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації (93600, Луганська обл., Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вулиця Центральна, будинок 17 А, код ЄДРПОУ 02141779) вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами комунального закладу «Плотинський навчально-виховний комплекс Станично-Луганського району Луганської області» в межах населеного пункту села Плотина Станично-Луганського району Луганської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 19 червня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4