Рішення № 74754368, 14.06.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
813/1120/18
Номер документу
74754368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1120/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Грень Н.М.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Комунального підприємства «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в :

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської ради з вимогою: заборонити експлуатацію пропанового балона заводський номер 87994 та системи газопостачання очисних споруд КП «Бродиводоканал», до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників КП «Бродиводоканал», які зафіксовані в акті проведення перевірки № 13/10/236/0263 від 05.03.2018 року Так, на підставі ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заявлено означений позов.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.04,2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено таку до розгляду за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

Суд заслухав пояснення представника позивача, з’ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об’єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.

Посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області відповідно до наказу Управління Держпраці від 03.03.2018р. № 0341-П, направлення на проведення перевірки від 03.03.2018 року № 0334 та згідно плану проведення перевірок суб’єктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2018 р., затвердженого наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 21.11.17 р. № 197-ОД, проведено планову перевірку суб’єкта господарювання щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської Ради.

Зокрема, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2 у присутності уповноваженої особи відповідача інженера з охорони праці КП «Бродиводоканал» ОСОБА_3 у період часу з 10.00 год. 05 березня 2018 р. по 17.00 год. 05 березня 2018 року, проведено планову перевірку суб’єкта господарювання щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської Ради.

В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників КП «Бродиводоканал», які зафіксовані в акті проведення перевірки № 13/10/236/0263 від 05.03.2018 року, а саме:

- КП «Бродиводоканал» не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки:

- технологічного устаткування, лінійних частин газопроводів середнього і низького тиску та елементів систем газопостачання природним газом ( регуляторів тиску газу РДГС 10 -2 шт., газові котли -2 шт, протічний газовий водонагрівач «Vaillant» - 1шт.), що є порушенням п. 3.1 р. III Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 р. № 285, (далі - Правила), який містить вимогу, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 110

- Технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд не контролюється власником (КП «Бродиводоканал») шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, -в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ, що є порушенням п. 1.4 р. V Правил, який містить вимогу, що технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ. Відомості про заміну запірної арматури, кранів, компенсаторів, а також виконані роботи при капітальному або поточному ремонті, виконані аварійні роботи необхідно заносити у паспорт газопровод

Запірну арматуру і компенсатори необхідно обслуговувати не рідше ніж один раз на рік і за необхідності - ремонтувати.

- Не проводиться технічне обслуговування 2-х регуляторів тиску РДГС-10 з дотриманням періодичності згідно з вимогами заводу-виробника, що є порушенням підп. 2.23, п.2, р. 6 Правил, який містить вимогу, що Поточний ремонт установок необхідно проводити не рідше одного разу на рік. Обсяг робіт визначають за технічним станом установок. При ремонті установок необхідно виконувати роботи із технічного обслуговування, а також: набивання сальників запірних пристроїв і змащування пробкових кранів, перевірка ходу запірних пристроїв і герметичність фланцевих, різьбових і зварних з’єднань; розбирання регулятора, запобіжних пристроїв і запірної арматури, огляд, усунення несправностей та їх збирання і налагодження регулятора і запобіжних пристроїв на встановлені режими роботи.

- На протічний газовий водонагрівач «Vaillant», встановлений в санітарному вузлі побутового приміщення очисних споруд відсутня виконавчо-технічна документація, що є порушенням п.п.5.5, п. 5, р. V Правил та п.6.2 р.6 ДБН В 2.5-20-2001 Газопостачання. Підпункт 5.5, п. 5, р. V Правил. Містить вимогу, що заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства суб’єктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо- технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації. Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства.

З матеріалів справи встановлено, що два примірники акту підписані посадовою особою органу державного нагляду, що здійснював захід державного нагляду ОСОБА_2, інженером з охорони праці КП «Бродиводоканал» ОСОБА_3 та 05.03.2018 року один примірник акта вручено директору КП «Бродиводоканал» ОСОБА_4, і підписано останніми без жодних зауважень та заперечень.

Окрім цього, головним державним інспектором відділу нагляду на виробництві і на об’єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2 у присутності уповноваженої особи відповідача інженера з охорони праці КП «Бродиводоканал» ОСОБА_3 у період часу з 10.00 год. 06 березня 2018 р. по 17.00 год. 06 березня 2018 року, проведено планову перевірку суб’єкта господарювання щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки КП «Бродиводоканал» виконавчого комітету Бродівської міської Ради. В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників КП «Бродиводоканал», які зафіксовані в акті перевірки від 06.03.2018 року № 13/10/236/0272, а саме:

- КП «Бродиводоканал» не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки:

- посудини, що працює під тиском понад 0,05 МПа (пропановий балон з заводським номером 87994), що є порушенням п. 3.1 р. III Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 15.05.2015 р. № 285, (далі- Правила).

- Не організовано виконання робіт з технічного обслуговування та перевірки редукторів, різаків з реєстрацією в журналі, що є порушенням п. 2.21, п.2.22 р. VI Правил,

які містять вимогу, що технічне обслуговування резервуарних, геотермальних, випарних, змішувальних, групових та індивідуальних балонних установок ЗВГ необхідно проводити один раз на 3 місяці при плюсових температурах зовнішнього повітря і не рідше одного разу на місяць - при мінусових. При технічному обслуговуванні резервуарних, геотермальних, випарних, змішувальних, групових та індивідуальних балонних установок перевіряються: запірна арматура, регулятори, випарники, запобіжні клапани,

трубопроводи, фланцеві, різьбові, зварні з’єднання на витікання газу; справність захисних кожухів, огорожі і запори на них, а також наявність попереджувальних написів, укомплектованість засобами пожежогасіння; наявність заглушок та справність різьби на штуцерах патрубків для приєднання рукавів при зливанні ЗВГ з АЦЗГ; справність і параметри настроювання регуляторів тиску (за необхідності настроюють регулятор на заданий режим роботи); спрацьовування запобіжних клапанів по тиску відповідно до встановленого режиму роботи регуляторів тиску; справність і правильність показань манометрів.

- Не виконуються роботи з випробування гумотканинних рукавів, що є порушенням п. 2.47 р. V Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, які затверджені наказом Міненерговугілля Українии від 19.12.2013 № 966, який містить вимогу, що рукави повинні 1 раз на 3 місяці проходити гідравлічне випробування на міцність тиском, що становить 1,25 робочого тиску. Рукав повинен витримувати цей тиск протягом не менше 10 хв. У разі відсутності чистої (незамасленої) води допускається замінювати гідравлічне випробування рукавів пневмовипробуванням їх повітрям або азотом, очищеним від мастила та механічних домішок, шляхом занурювання рукавів у воду. На рукавах, що випробовуються, не повинно бути розривів, просочування води у вигляді роси та місцевих роздутостей або виділення бульбашок повітря (азоту).

- Не виведено з експлуатації пропановий балон № 87994 в з в’язку з простроченим терміном опосвідчення, що є порушенням п. 10.1.37 Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском (НПАОП 0.00-1.59-87).

З матеріалів справи встановлено, що два примірники акту підписані посадовою особою органу державного нагляду, що здійснював захід державного нагляду ОСОБА_2, інженером з охорони праці КП «Бродиводоканал» ОСОБА_3 та 06.03.2018 року один примірник акта вручено директору КП «Бродиводоканал» ОСОБА_4 і підписано останніми без жодних зауважень та заперечень.

Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року за результатами перевірки та у зв’язку з виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб’єкта господарювання від « 5» березня 2018 року № 13/10/236/0263, від « 06» березня 2018 року № 13/10/236/0272, в яких задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно- правових актів України у КП «Бродиводоканал», які створюють загрозу здоров’ю і життю працівників суб’єкта господарювання.

Загалом, актом перевірки, у зв’язку з виявленими порушеннями, було попереджено суб’єкта господарювання про необхідність негайного зупинення робіт по експлуатації системи газопостачання очисних споруд та пропанового балона .

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до ч.3 ст.43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здорової працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року №826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за №1531/20269, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Загроза життю та здоров’ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків (пункт 1.4 зазначеного Положення).

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб’єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Судом встановлено, що у зв'язку з виникнення умов, за яких подальша експлуатація систем газопостачання очисних споруд та пропанового балона заводський номер НОМЕР_1 «Броливодоканал», становить загрозу здоров’ю і життю працівників КП «Бродиводоканал», є передбачені Законом підстави для припинення експлуатації зазначеного обладнання.

При цьому, суд зазначає, що статтею 13 Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі передбачено, що інспектори праці уповноважені вживати заходів з метою усунення недоліків, виявлених на споруді, в обладнанні або методах роботи, які вони мають підстави вважати такими, що загрожують здоров’ю чи безпеці працівників. Для того, щоб інспектори праці мали можливість вживати таких заходів, вони будуть уповноважені, з дотриманням права на оскарження у судових або адміністративних органах, яке може бути передбачене законодавством, давати розпорядження або вимагати, щоб було дано розпорядження: а) щодо внесення протягом визначеного терміну до установки або споруди таких змін, які можуть бути необхідні для забезпечення дотримання правових норм з питань охорони здоров'я та безпеки працівників; б) у разі безпосередньої загрози здоров'ю чи безпеці працівників - щодо вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню. Якщо процедура, встановлена у пункті 2, є несумісною з адміністративною чи судовою практикою члена Організації, інспектори матимуть право звертатися до компетентного органу для того, щоб він видав наказ або ініціював вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 КАС України якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору України

Згідно ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Суд зазначає, що позивачем надані усі документи, які підтверджують обґрунтованість заявленого позову. Водночас, відповідачем не надано суду належних доказів щодо усунення виявлених порушень, зафіксованих в актах перевірки.

Із системного аналізу вищезазначених норм законодавства та зібраних у справі документів, суд вважає, що перевірка призначена та проведена позивачем у відповідності до вимог діючого законодавства, в межах повноважень органів державного нагляду, а виявлені перевіркою порушення становлять небезпеку та загрозу життю і здоров’ю працівників відповідача.

Отже, за вищенаведених обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, а також беручи до уваги ненадання відповідачем належних доказів щодо усунення порушень, зазначених в актах перевірки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають до задоволення у повному обсязі.

У відповідності до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Заборонити експлуатацію пропанового балона заводський номер 87994 та системи газопостачання очисних споруд КП «Бродиводоканал», до усунення порушень.

3. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 18.06.2018 року.