
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2018 р. справа № 809/783/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Арабчук В.М.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 07.05.2018 звернувся до суду з адміністративним позовом до Львівської обласної державної адміністрації про зобов'язання у встановлений законом спосіб та строк предметно розглянути заяву позивача про безоплатну передачу у власність земельних ділянок.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 07.12.2017 та 12.02.2018 ОСОБА_1 звертався до Львівської обласної державної адміністрації з письмовими заявами, в яких просив відповідача предметно розглянути заяви позивача про передачу у власність двох земельних ділянок, загальною площею 2 га за межами села Старе Село Жидачівського району Львівської області, та повідомити ОСОБА_1 про результати розгляду цих заяв в строк, передбачений Законом України «Про звернення громадян». Однак жодних відповідей на вказані заяви від 07.12.2017 та 12.02.2018 відповідач не надав. ОСОБА_3 дії Львівської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 вважає протиправними, в зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просить суд зобов’язати відповідача розглянути у встановлений законом спосіб та строк заяву позивача про безоплатну передачу у власність двох земельних ділянок, загальною площею 2 га за межами села Старе Село Жидачівського району Львівської області.
Ухвалою суду від 08.05.2018 дану позовну заяву залишено без руху. На виконання ухвали суду позивачем усунуто недоліки позовної заяви у встановлений ухвалою строк.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на електронну адресу суду 07.06.2018, відповідно до якого Львівська обласна державна адміністрація щодо заявлених позовних вимог заперечила (а.с.44-48). Представник відповідача просила суд в задоволенні позову відмовити, оскільки 05.01.2018 та 12.03.2018 Департаментом архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації надано відповіді на заяви ОСОБА_1 від 07.12.2017 та 12.02.2018. На підтвердження вищевказаного представник відповідача надала суду копії реєстраційно-контрольних карток Львівської обласної державної адміністрації з відміткою про надання відповідних відповідей на заяви позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018. Представник Львівської обласної державної адміністрації повідомила суд, що під час розгляду заяв ОСОБА_1 від 07.12.2017 та 12.02.2018 відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства, просила суд відмовити в задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
07.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Львівської обласної державної адміністрації з письмовою заявою про передачу у власність двох земельних ділянок, загальною площею 2 га за межами села Старе Село Жидачівського району Львівської області, про результати розгляду якої позивач просив повідомити його в строк, передбачений Законом України «Про звернення громадян» (а.с.17). ОСОБА_3 заява була надіслана відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується копією фіскального чеку установи поштового зв’язку.
12.02.2018 позивач повторно звернувся до Львівської обласної державної адміністрації з письмовою заявою аналогічного змісту, в які, зокрема, повідомив про неотримання відповіді на попередню заяву від 07.12.2017 (а.с.18). ОСОБА_3 заява від 12.02.2018 також була надіслана відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується копією фіскального чеку установи поштового зв’язку.
ОСОБА_1 в позовній заяві, а також, в судовому засіданні запевнив суд, що не отримав жодної відповіді від Львівської обласної державної адміністрації на свої заяви від 07.12.2017 та 12.02.2018.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулює ОСОБА_3 України “Про звернення громадян”. ОСОБА_3 забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Згідно статті 1 Закону України “Про звернення громадян”, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 3 Закону України “Про звернення громадян” передбачено, що заява (клопотання) – це звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Стаття 5 Закону України “Про звернення громадян” містить вимоги до звернення. Зокрема, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об’єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.
В матеріалах справи містяться копії звернень ОСОБА_1 від 07.12.2017 та 12.02.2018, які відповідають вимогам, наведеним в статті 5 Закону України “Про звернення громадян”.
Згідно статті 7 Закону України “Про звернення громадян”, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Порядок розгляду заяв (клопотань) встановлено статтею 15 Закону України “Про звернення громадян”. Так, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Заяви (клопотання) ОСОБА_4 Союзу, ОСОБА_5 Праці, інвалідів Великої Вітчизняної війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на ОСОБА_3 і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до статті 18 Закону України “Про звернення громадян”, громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
В свою чергу, стаття 19 Закону України “Про звернення громадян” містить обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг. Зокрема, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Терміни розгляду звернень громадян встановлені статтею 20 Закону України “Про звернення громадян”. Так, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
В даному випадку, відповідач 11.12.2017 отримав заяву ОСОБА_1 від 07.12.2017, а 13.02.2018 – заяву від 12.02.2018.
ОСОБА_3 підтверджується копіями реєстраційно-контрольних карток Львівської обласної державної адміністрації №54-6651/0/3-17 та №54-808/0/3-18 (а.с.50-51).
Представник відповідача зазначила, що на час надходження заяв ОСОБА_1 від 07.12.2017 та 12.02.2018 в Львівській обласній державній адміністрації діяла Інструкція з діловодства, затверджена розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.02.2014 №59/0/5-14.
Так, пункт 1 вказаної Інструкції встановлює, що Інструкція з діловодства в обласній державній адміністрації встановлює загальні положення щодо функціонування структурних підрозділів з діловодства, вимоги до документування управлінської інформації та організації роботи з документами в апараті облдержадміністрації незалежно від способу фіксації та відтворення інформації, яка міститься в документах, включаючи їх підготовку, реєстрацію, облік і контроль за виконанням.
Згідно пункту 159 Інструкції з діловодства Львівської обласної державної адміністрації реєстрація документів полягає у веденні запису облікових даних про документ за встановленою реєстраційною формою, яким фіксується факт створення, відправлення або одержання документа шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим записом у зазначених формах необхідних відомостей про документ.
Реєстрація документів провадиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації.
Відповідно до пункту 164 Інструкції з діловодства Львівської обласної державної адміністрації, передбачено використання автоматизованої системи реєстрації документів Док.Проф.
Реєстрація всіх категорії документів (вхідних, вихідних, внутрішніх) оформлюється реєстраційно-контрольною карткою (електронний документ) із зазначенням обов’язкових реквізитів (пункт 166 Інструкції з діловодства Львівської обласної державної адміністрації).
Згідно пункту 192 Інструкції з діловодства Львівської обласної державної адміністрації дані про виконання документа і зняття його з контролю вносяться до реєстраційно-контрольної картки.
Представник відповідача надала суду копії відповідей на заяви позивача від 07.12.2017 та від 12.02.2018, а саме листи від 05.01.2018 №1179-0-К/17 та від 13.03.2018 №156-0-К (а.с.70-71). А також, на підтвердження зняття з контролю вищевказаних заяв ОСОБА_1 представник Львівської обласної державної адміністрації надала суду копії реєстраційно-контрольних карток Львівської обласної державної адміністрації №54-6651/0/3-17 та №54-808/0/3-18 (а.с.50-51).
В той же час, будь-яких доказів на підтвердження факту поштового або іншого відправлення відповідачем листів від 05.01.2018 №1179-0-К/17 та від 13.03.2018 №156-0-К на адресу позивача, суду надано не було.
Щодо реєстраційно-контрольних карток Львівської обласної державної адміністрації №54-6651/0/3-17 та №54-808/0/3-18, то суд звертає увагу на те, що вказані реєстраційно-контрольні картки містять лише інформацію про надходження заяв позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018, зміст резолюції, виконавців та дату виконання. Таким чином, реєстраційно-контрольні картки Львівської обласної державної адміністрації містять інформацію про реєстрацію документів, що відповідно до Інструкції з діловодства відповідача використовується з метою забезпечення обліку документів, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації, тобто для внутрішнього службового використання та не містять даних про факти отримання чи не отримання відповідей на звернення громадян.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, частиною другою вказаної статті закріплено загальні критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці Європейського суду з прав людини. Суб’єкти владних повноважень повинні враховувати ці критерії - принципи, оскільки вони ґрунтуються на положеннях Європейської конвенції з прав людини, яка ратифікована Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2, 4, 7 та 11 до Конвенції", і в силу положень статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Щодо конкретних обставин даної адміністративної справи, то для суду важливе значення має факт дотримання Львівською обласною державною адміністрацією при підготовці та направленні відповідей на заяви позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018 принципів добросовісності та розсудливості.
В даному випадку, метою заяв позивача було отримання інформації про передачу у власність двох земельних ділянок, а тому єдиним способом реалізації вказаної мети запитувача інформації з боку суб’єкта владних повноважень, в даному випадку Львівською обласною державною адміністрацією, є надання такої інформації та вжиття всіх можливих заходів для доведення її до позивача.
Направляючи відповідь від 13.03.2018 №156-0-К на повторну заяву від 12.02.2018, відповідач володів інформацією про факт неотримання позивачем попереднього листа Львівської обласної державної адміністрації, про що ОСОБА_1 повідомив відповідача в заяві від 12.02.2018, а також володів інформацією про інший засіб зв’язку: контактний телефон позивача, а тому відповідач не вжив всіх можливих заходів для повідомлення результатів розгляду звернень від 07.12.2017 та 12.02.2018 ОСОБА_1
Отже, дії відповідача щодо надання відповідей від 05.01.2018 №1179-0-К/17 та від 13.03.2018 №156-0-К на заяви позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018 вчинено з порушенням принципів "добросовісності" та "розсудливості".
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Львівської обласної державної адміністрації щодо нерозгляду заяв позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018 в порядку та спосіб, що встановлені Законом України "Про звернення громадян", та необхідність зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію розглянути заяви ОСОБА_1 від 07.12.2017 та 12.02.2018 та надати відповідь в порядку та спосіб, що встановлені Законом України "Про звернення громадян".
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської обласної державної адміністрації на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації щодо нерозгляду заяв позивача від 07.12.2017 та 12.02.2018 в порядку та спосіб, що встановлені Законом України "Про звернення громадян".
Зобов'язати Львівську обласну державну адміністрацію (код 00022562, вул. Винниченка, 18, м. Львів, 79008) розглянути заяви ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, вул. Пушкіна, 8/39, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) від 07.12.2017 та 12.02.2018 та надати відповідь в порядку та спосіб, що встановлені Законом України "Про звернення громадян".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської обласної державної адміністрації (код 00022562, вул. Винниченка, 18, м. Львів, 79008) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, вул. Пушкіна, 8/39, м. Калуш, Івано-Франківська обл., 77300) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 18 червня 2018 р.