
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" червня 2018 р. справа № 809/667/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Хоми О.В.,
представників позивача – ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернулася в суд з адміністративним позовом до відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області про зобов’язання виправити помилку в будівельному паспорті №58/3 від 06.05.1997 року шляхом виключення проїзду у проектній документації, як такого що не відповідає генплану.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, визнаючи помилку, вчинену у будівельному паспорті при виготовленні технічної документації на забудову земельної ділянки, а саме зазначення проїзду біля земельної ділянки, відведеній на забудову позивачу, що не відповідає генплану села Височанка Галицького району, протиправно, всупереч Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року відмовляється її виправити, вважаючи що може внести зміни до будівельного паспорта тільки при наявності позитивного рішення суду.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали. Додатково суду пояснили, що позивач має намір приватизувати земельну ділянку та оформити у власність будинок, а в разі приватизації земельної ділянки буде зазначений проїзд (дорога) в поле, оскільки такий зазначений у будівельному паспорті. Згідно генплану села Височанка Галицького району такий не зазначений. Таким чином, відповідач зобов’язаний виправити допущену помилку у технічній документації, а саме у будівельному паспорті, дії відповідача вважають протиправними. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав. Суду пояснив, що помилка дійсно має місце, однак внести зміни до будівельного паспорта можливо при наявності рішення суду.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету народних депутатів Височанківської сільської Ради 14.02.1997 року ОСОБА_4 виділено земельну ділянку площею 0,10 га, шириною 21.0 м для будівництва індивідуального житлового будинку в с. Височанка (а.с.14).
Позивачу видано будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, затверджений рішенням виконкому Височанківської сільської Ради №2/6 від 14.02.1997 року та зареєстровано під номером 58/3 від 06.05.1997 року. Згідно Схеми виносу в натуру меж земельної ділянки і розбивки будівель біля земельної ділянки позивача зазначено проїзд в поле (а.с.13-17).
26.05.2013 року рішенням 16 сесії шостого скликання Височанківської сільської ради Галицького району існуючий генплан села Височанка, на основі землевпорядних матеріалів, розроблених Івано-Франківською філією інституту «Укрземпроект», визначено можливим для подальшого використання та погодження згідно вимог чинного законодавства (а.с.19).
20.11.2017 року ОСОБА_4 звернулась до відповідача із заявою та просила, з метою приватизувати земельну ділянку, виправити помилку в будівельному паспорті №58/3 від 06.05.1997 року на забудову земельної ділянки та зазначити про відсутність проїзду (дороги), оскільки згідно генплану с. Височанка Галицького району така не значиться (а.с.52).
06.12.2017 року відповідачем заяву розглянуто та надано відповідь, що за результатами проведеного аналізу виданих ОСОБА_4 документів на забудову земельної ділянки в с. Височанка відділом містобудування та архітектури встановлено істотну помилку в проектній документації на невідповідність генплану, а саме при виготовленні будівельного паспорта №58/3 від 06.05.1997 року, складеного Галицьким госпрозрахунковим архітектурно-планувальним бюро районного архітектора, зазначено проїзд біля ділянки. За результатами розгляду заяви позивачу роз’яснено, що відділ містобудування та архітектури райдержадміністрації може внести зміни у проектну документацію забудови земельної ділянки при позитивній для неї Ухвали суду (а.с.53).
В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що дійсно встановлення помилки у будівельному паспорті позивача щодо зазначення у ньому проїзду в поле, має місце.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
На виконання Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п.2 Постанови КМ України №887 від 26.09.2012 року «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації» Галицькою районною державною адміністрацією затверджено Положення про відділ містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації у новій редакції, згідно якого основним із завдань відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації є забезпечення додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, регіональних правил забудови населених пунктів, затвердженої містобудівної документації, здійснення контролю за їх реалізацією.
Згідно пункту 2.13 цього Положення відділ містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації надає забудовникам необхідну документацію на будівництво та реконструкцію індивідуальних житлових будинків і господарських будівель у населених пунктах на території район, а згідно пункту 2.16. Положення - забезпечує в установленому порядку своєчасний розгляд заяв, звернень і скарг громадян, інших суб’єктів містобудування з питань, що належать до його компетенції та вживає відповідних заходів.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначає Закон України «Про землеустрій», який спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
Статтею 25 цього Закону визначено, що документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
За статтею 1 цього Закону технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування;
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначено Законом "Про регулювання містобудівної діяльності", що спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Статтею 27 цього Закону передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
Згідно частин 3, 4 статті 27 вказаного Закону, надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки.
Так, відповідно до розділу 1 цього Порядку, будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень". Розроблення будівельного паспорта здійснюється, зокрема, в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.
Розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств (п. 1.4. Порядку).
Пунктом 2.1 вказаного Порядку передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакету документів, до якого входять: - заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; - засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; - ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); - проект будівництва (за наявності); - засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Внесення змін до будівельного паспорта здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку та на умовах, визначених для його отримання, протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на внесення змін до будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; примірник будівельного паспорта замовника; ескізні наміри змін (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади та плани поверхів нових об’єктів із зазначенням габаритних розмірів тощо); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову (пункт 2.2. Порядку).
У відповідності до пункту 2.4. Порядку пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:-неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; -невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання (пункт 2.5.Порядку).
Таким чином, відповідач має право вносити зміни до будівельного паспорта, та повернути замовнику пакет документів із зазначенням відповідних правових обґрунтувань.
Як слідує з матеріалів справи, позивач зверталася із заявою до відповідача та просила зазначити у будівельному паспорті про відсутність проїзду (дороги).
При цьому, позивач зазначила, що проїзд (дорога) проходить через її земельну ділянку, в той час коли, як встановлено судом, згідно Схеми виносу в натуру меж земельної ділянки і розбивки будівель проїзд (дорога) в поле значиться біля земельної ділянки позивача (а.с.16,52). Площа земельної ділянки не змінена.
Суд зазначає, що відповідач належним чином не розглянув заяву позивача, та всупереч пункту 2.5 Порядку, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 року, встановивши невідповідність даних у будівельному паспорті даним генплану села Височанка, відмовив позивачу у внесенні змін до будівельного паспорту без належного обґрунтування прийнятого рішення.
Тому суд, з метою повного і ефективного захисту порушеного права позивача вважає визнати протиправними такі дії відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_4 від 20.11.2017 року про виправлення помилки в будівельному паспорті №58/3 від 06.05.1997 року та зобов’язати повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 20.11.2017 року, у відповідності до вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року, та із врахуванням обставин встановлених у цій справі.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Відповідачем не доведено суду правомірності свого рішення щодо належного розгляду заяви позивача від 20.11.2017 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 352,40 грн, що пропорційно становить 50 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору, згідно з квитанцією №125.62.1/12894811 від 20.03.2018 (а.с.3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_4 від 20.11.2017 року про виправлення помилки в будівельному паспорті №58/3 від 06.05.1997 року.
Зобов’язати відділ містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 20.11.2017 року у відповідності до вимог Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” та Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року, із врахуванням обставин встановлених у цій справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділу містобудування та архітектури Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області в особі Галицької районної державної адміністрації Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 23806119, площа ОСОБА_2 1, м. Галич, Івано-Франківська область, 77100) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, с. Височанка, Галицький район, Івано-Франківська область) сплачений згідно квитанції №125.62.1/12894811 від 20.03.2018 року судовий збір в розмірі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ ОСОБА_5
Рішення в повному обсязі складене 18.06.2018 року.