
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 червня 2018 року (12:50)Справа № 808/1282/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В. при секретарі Стратулат С.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (72319, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Івана Алексєєва, буд.2; код ЄДРПОУ 37927773) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1В.) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі – відповідач, Мелітопольське ОУПФУ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №62/Р-7 від 28.03.2018 про відмову у перерахунку і виплаті пенсії; 2) зобов’язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно п.3 ст.59 Закону України №796-12, постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15 жовтня 2017 року, п.«г» ст.3 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 з 01 жовтня 2017 року.
Позивач у позові (а.с.20-24) зазначив, що 20.03.2018 позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача з вимогою видати розпорядження про призначення йому пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №851 та відповідно до абз.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. 30.03.2018 позивач отримав відповідь про прийняття рішення Мелітопольського ОУПФУ від 28.03.2018 про відсутність підстав для призначення йому пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, дії протиправними. У грудні 1987 року позивач був призваний на спеціальні військові збори на ліквідацію аварії на ЧАЕС. Внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС став інвалідом II групи з 70% втратою працездатності безстроково.
Ухвалою судді від 26.04.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судовому засіданні на 22.05.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач перебуває на обліку в Мелітопольському ОУПФУ, як внутрішньо переміщена особа і отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків згідно із Законом України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1). Також встановлено 2-гу групу інвалідності безстроково (захворювання пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС). Ступень втрати працездатності - 70 відсотків. Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і діє з 01 01.2012. Щодо призначення (переводу) позивачу пенсії згідно Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то відповідно до статей 1-2, 2, 12, 18 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, особи, звільнені зі служби, з урахуванням наявності військового (спеціального) звання та вислуги років у Збройних Силах, органах внутрішніх справ або інших органах (відомствах), утворених відповідно до законодавства. Відповідно до наявних в пенсійній справі документів, в Збройних Силах (або інших органах) позивач не служив і не має військового (спеціального) звання та відповідної вислуги років, тому законних підстав на призначення йому пенсії згідно вимог Закону №2262, на думку відповідача, немає. Щодо перерахунку пенсії з урахуванням 5-ти кратного розміру мінімальної заробітної плати, то відповідно до абз.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (на який посилається в своєї заяві позивач) пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тільки особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Враховуючи те, що позивач став особою з інвалідністю, пов'язану з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, не під час проходження дійсної строкової служби, права на обчислення пенсії з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, він не має. Виплата та перерахунок пенсії позивачу здійснюється за пенсійною справою у електронному вигляді, як внутрішньо переміщеній особі, так як пенсійна справа ОСОБА_1 на паперових носіях до відповідача не надходила, тому засвідчені належним чином копії документів про стаж, заробітну плату, про наявність інвалідності, копій пільгових посвідчень тощо, відсутні. В листі від 28.03.2018 №62/Р-7 Мелітопольське ОУПФУ просило позивача надати в нашу адресу оригінали та копії документів (при наявності), однак позивачем це прохання було проігнороване. Станом на 15.05.2018 позивачем жодних додаткових документів відповідачу не надходило. Таким чином, Мелітопольське ОУПФУ не вбачає в своїх діях протиправності. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Позивач є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджують: посвідчення Серії Є №120909 видано 21.06.2007, посвідчення Серії А №444294 видане 13.12.2006 (а.с.9-10).
Також позивач є інвалідом ІІ групи, причина інвалідності – захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що зазначено у Довідці МСЕК Серії ДОН-05 №004407; втрата працездатності становить 70% (а.с.11).
Згідно наданого позивачем ОСОБА_2 квитку Серії НУ №8715797 ОСОБА_1 з 08 грудня по 29 лютого (рік не зазначено) виконував роботи з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 30-кілометровій зоні; має право на пільги відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 05.06.1986 №665/195; час проходження зборів зараховується до трудового стажу і права на пільгову пенсію по списку 1,6 у трьократному розмірі; з 01 березня по 16 квітня 1988 року має право на пільги згідно постанови Ради Міністрів СРСР та ВУС АС №1497-378 від 29.12.1987; час проходження зборів зараховувати до трудового стажу та права на пільгову пенсію по спискам 1,6 в полуторократному розмірі; є відмітка про отримання випромінювання 7,146 БЕР з 08.12.1987 по 16.04.1988 (а.с.12).
Зворотного відповідач суду не довів.
20.03.2018 до Мелітопольського ОУПФУ звернувся ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідно до п.«г» ст.3 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абз.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с.14).
Згідно листа заступника начальника Мелітопольського ОУПФУ (вих.№62/Р-7 від 28.03.2018): «… Відповідно до статті 55 Закону ЧАЕС призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон-1058) і Закону - ЧАЕС. Згідно статті 50 Закону - ЧАЕС особам, віднесеним до категорії 1. призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення пенсій особам, яки постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Постанова-1210) і діє з 01.01.2012. Згідно з підпунктом 1 пункту 13 Постанови-1210 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону ЧАЕС, виплачується, зокрема, особам з інвалідністю 2 групи, що належать до категорії 1 у розмірі - 379,60 грн. Ваш загальний страховий стаж складає - 19 років 0 місяців 1 день, у тому числі робота за Списком №1 (участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) - 0 років 7 місяців 21 день. В страховий стаж включено всі періоди роботи по 31.12.1998, відповідно до наданих документів. Ваша пенсія станом на 01.04.2018 розрахована наступним чином: Пенсія обчислена із заробітної плати - 8148,42 грн. (928,81 грн. х 8,77297, де 928,81 грн. - середня заробітна плата з 2006 рік; 8,77297 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, визначеної за 1 календарний місяць роботи за період з 08.12.1987 по 24.12.1987). Розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках) - 70%. Загальний розмір Вашої пенсії станом на 01.04.2018 складає - 6714,29 грн. […] Щодо призначення (переводу) Вам пенсії згідно Закону України від 09.04.1994 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон-2262) повідомляємо, що відповідно до статей 1-2, 2, 12, 18 Закону-2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, особи, звільнені зі служби, з урахуванням наявності військового (спеціального) звання та вислуги років у Збройних Силах, органах внутрішніх справ або інших органах (відомствах), утворених відповідно до законодавства. Відповідно до наявних в пенсійній справі документів, в Збройних Силах (або інших органах) Ви не служили і не маєте військового (спеціального) звання та відповідної вислуги років, тому законних підстав на призначення Вам пенсії згідно вимог Закону-2262, немає. Щодо перерахунку пенсії з урахуванням 5-ти кратного розміру мінімальної заробітної плати повідомляємо: Відповідно до абзацу 3 статті 59 Закону ЧАЕС, на який Ви посилаєтесь в своєї заяві, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тільки особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Враховуючи, що Ви стали особою з інвалідністю, пов'язану з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, не під час проходження дійсної строкової служби, права на обчислення пенсії з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, Ви не маєте. …» (а.с.15).
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи п.1 ч.2 ст.7 Закону України №3551-XII від 22.10.1993 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», де зазначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа: 1) військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.
Відповідно до ст.10 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно примітки до ст.10 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Обставини справи свідчать про те, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і є інвалідом війни (а.с.9).
Як передбачено ст.59 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За приписами ст.54 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
У п.1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1210 зазначено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до п.7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії призваних на військові збори військовозобов’язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Згідно вимог ст.7 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Як, зокрема, зазначено у п.«г» ст.3 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також (якщо не передбачено інше) на: (…) г) військовозобов’язаних, призваних на навчальні, спеціальні або перевірочні збори, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при виконанні службових обов’язків у період проходження цих зборів, та членів їх сімей.
Відповідно до ст.11 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1994 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
Згідно п.9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: […] У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Відтак, п.7 та п.9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розрізняють порядок призначення «пенсії призваних на військові збори військовозобов’язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках» та пенсії «осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особою з інвалідністю».
Вирішуючи спір судом взято до уваги, що ОСОБА_1 у періоди, зазначені у ОСОБА_2 квитку Серії НУ №8715797 перебував на зборах.
Доказів того, що ОСОБА_1 «брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього став особою з інвалідністю» (як то передбачено ст.59 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.9-1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») позивач до суду – не надав.
Позивачем не надано до суду довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони України, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об’єкти (в населені пункти) зони відчуження; документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об’єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 рр., визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (які передбачені п.8 «Тимчасового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», затвердженого 26.09.2012 постановою Кабінету Міністрів України №886).
Позивач помилково ототожнює поняття ветерана війни, особи з інвалідністю внаслідок війни (ч.2 ст.7 Закону України №3551-XII від 22.10.1993 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») з «особою, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стала особою з інвалідністю» (відповідно до ч.3 ст.59 Закону України №796-ХІ від 28.02.1991 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Пенсійне забезпечення позивача повинно здійснюватись відповідно до п.7 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 не є обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (72319, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м.Мелітополь, вул.Івана Алексєєва, буд.2; код ЄДРПОУ 37927773) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 18.06.2018.
Суддя Ю.В. Калашник