
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
19 червня 2018 р. Справа №805/2749/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у нездійсненні ОСОБА_1, перерахунок пенсії за вислугою року в МВС України, починаючи з 01.01.2016 року;
- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01.01.2016 року, та виплачувати її на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” чинного станом на теперішній час, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №10776 від 12.02.2018 року, про розмір грошового забезпечення поліцейського, який займає посаду оперуповноваженого начальника сектору (апарат головних управлінь Національної поліції, зі спеціальним званням підполковник міліції),
ВСТАНОВИВ:
20.04.2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність у нездійснені перерахунку пенсії з вислугою років в МВС України з 01.01.2016 року, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року та виплачувати її відповідно до закону та довідки №10776 від 12.02.2018 року.
В обґрунтування зазначив, що позивач у березні 2018 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії. Листом №866-Ф-01 від 16.03.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило про те, що перерахунок пенсії буде здійснено без участі пенсіонерів, відповідно до вимог Закону №2262, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок №45) та Постанови Кабінету міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, як звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.03.2018 року (далі - Постанова №103). Не погоджуючись з такою відмовою позивач зазначає, що у відповідача наявні усі підстави для проведення перерахунку пенсій з огляду на наявність заяви, довідки МВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10776 від 12.02.2018 року, та чинних нормативно-правових актів, які забезпечують виконання такого перерахунку.
08.05.2018 року відповідач надав відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що складовою Бюджетного законодавства є акти Кабінету Міністрів України. Постановою № 103 визначено порядок перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988. Довідка на яку посилається позивач не відповідає вимогам Постанови №103. Провадження у справі здійснюється відповідно до закону чинного на момент вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2016 року по 31.04.2018 року. Відповідно до Постанови №103 пенсійний фонд поклав на себе обов’язок виплати перерахованих сум. Порядок виплати передбачений Постановою №103 не є предметом даного позову, у відповідності з зазначеним адміністративний позов не підлягає задоволенню.
25.04.2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, 25.05.2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду здійснено перехід до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у справі.
Про дату, час та місце судового засідання, призначене на 07.06.2018 року сторони повідомлені належним чином, з заявами та клопотаннями до суду не зверталися.
На підставі частини дев’ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України 07.06.2018 року, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проходив службу в органах внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом № 2262, що підтверджується посвідченням від 18.03.2002 року серії №28544.
Листом від 21.02.2018 року за № Ф-35лк Міністерство внутрішніх справ України повідомило позивачу про наявність підстав для перерахунку пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.02.2008 року №45 та довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10776 від 12.02.2018 року.
Відповідно до довідки №10776 від 12.02.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою оперуповноважений/ начальник сектору(апарат головних управлінь Національної поліції) становить 7321,36 грн.
На звернення позивача з заявою до пенсійного фону, листом №866-ф-01 від 16.03.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що Постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» затверджено умови проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону №2262, виплата перерахованих пенсій буде проведена на підставі довідок для перерахунку пенсій та перерахунок пенсії буде здійснюватись без участі пенсіонерів та надання заяв.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області складено нову довідку від 13.03.2018 № 6737-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за прирівняною посадою поліцейського / начальник сектору (апарат головних управлінь Національної поліції)/оперуповноважений становить 7304,22 грн.
На підставі зазначеної довідки від 13.03.2018 №6737-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 Пенсійним фондом проведено розрахунок та перерахунок пенсії, розмір пенсії (з надбавками) складає 4090,36 грн.
Відповідно до довідки про перерахунок пенсії, відповідачем розрахована різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 у розмірі 60201,40 грн.
Відповідно до відомостей з пенсійної справи управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вбачається, що 10.04.2018 позивачу виплачена доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січень-квітень 2018 року в сумі 8600,20 грн.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 року. (далі - Закон №1922). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, законодавцем передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.
Внаслідок набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон №580) втратив чинність Закон України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII та розпочато ліквідацію органів міліції.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі Закон № 900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону №2262, доповнено новою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом № 900-VIII, внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 580 - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 51 Закону № 2262, передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 580 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі статтею 102 Закону № 580 пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою від 11.11.2015 № 988 та Постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02.12.2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45, яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 визнано протиправною бездіяльність пенсійного фонду та зобов’язано здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та пункту 56 рішення у справі № 820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських»; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Між тим, після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови КМУ № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення Постанови № 103 та внесені нею зміни до Постанови № 45.
Пунктом 5 Постанови № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
Так, у пункті 57 вищевказаного рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.
Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).
Пенсійним фондом здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 13.03.2018 року №6737-лк та у відповідності до вимог чинних нормативно-правових актів Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262, Постанови № 988 та Постанови № 103.
Висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження Міністерством внутрішніх справ України нечинності довідок з інформацією про розмір премії за грудень 2015 року, внаслідок неправильного врахування розміру премії та тим, що відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття Постанови № 103, якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі Міллер проти Австрії, де суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція суду була підтверджена і в рішенні Гайгузус проти Австрії від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, у рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
З огляду на наведене, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закон № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 988 та довідки від 10.05.2017 № 4409-лк про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС у Донецькій області, мала протиправний характер і відповідач діяв протиправно.
Проте, станом на дату розгляду адміністративної справи судом відповідачем така протиправна бездіяльність усунута.
При цьому слід зазначити, що проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 13.03.2018 № 6737-лк жодним чином не звужує зміст та обсяг його існуючих прав, оскільки об’єктом захисту у межах спірних правовідносин є право позивача, колишнього працівника міліції, на перерахунок пенсії у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, визначене статтею 63 Закону № 2262, а не право на здійснення перерахунку пенсії саме на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС у Донецькій області №10776 від 12.02.2016 року. Така довідка є лише документом, який містить інформацію про складові грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, і сама по собі не породжує виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії.
Зміни, що відбулися у чинному законодавстві, а саме набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання ліквідаційною комісією ГУМВС у Донецькій області іншої довідки, на підставі якої відповідачем й проведений перерахунок пенсії позивача.
Крім того, Постанова № 103 на час вирішення справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Предметом позову у даній справі є покладення на відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом №900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських.
У свою чергу, відповідач, здійснивши у квітні 2018 року позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов’язок.
У свою чергу, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.
Зазначена правова позиція викладена у Постанові Донецького апеляційного адміністративного суду №812/319/18 від 23.05.2018 року.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб’єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи відповідачем виправлено оскаржувані позивачем порушення, при цьому у суду відсутні підстави вважати, що для повного відновлення законного права позивача на перерахунок та виплату пенсії є необхідним визнання бездіяльності відповідача за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 протиправною з огляду на виправлення таких порушень, що є ефективним способом відновлення порушеного права позивача у межах спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у даній справі на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 84116) до Головного управління Пенсійного фону України в Донецькій області (пл. Соборна,3, м. Слов’янськ, Донецька область, 84116) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст ухвали суду розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 19.06.2018 року.
Суддя Христофоров А.Б.