Рішення № 74751923, 07.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2018
Номер справи
802/859/18-а
Номер документу
74751923
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

07 червня 2018 р. Справа № 802/859/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Макарової К.В.

позивача: ОСОБА_1

представника відповідачів: Порхун Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3

до: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_6; ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в жовтні 2017 року позивачі в інтересах своїх неповнолітніх дітей звернулись до Калинівського сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області із заявою про видачу ОСОБА_6 та ОСОБА_3 паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки.

Відповідач відмовив позивачам у виданні паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки в зв'язку із тим, що згідно змін в законодавстві передбачено оформлення паспорта у формі картки з безконтактним електронним носієм. Також Калинівський сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області розпочав оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі картки.

ОСОБА_6 та ОСОБА_3 в зв'язку із своїми переконаннями не бажають отримувати паспорт у формі пластикової картки типу ІD - картка, яка має безконтактний електронний носій із персональними даними, а тому їх батьки як законні представники звернулись до суду із адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 16.03.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №802/859/18-а, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 15.05.2018 року позовну заяву ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_6 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишено без розгляду.

Позовна заява ОСОБА_1 та її представником в ході підготовчого провадження підтримана в повному обсязі.

Згідно мотивів позову позивачем та представником зазначено, що відповідно до Положення про Управління ДМС України у Вінницькій області, відповідачі у своїй діяльності мають керуватися Конституцією України та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами КМУ, дорученнями Прем'єр міністра України, наказами МВС та ДМС, дорученнями Голови ДМС, а також цим Положенням.

Натомість, Дорученням від 15.06.2017 року №Д/92/217 "Про організацію діяльності роботи територіальних органів та підрозділів ДМС з оформлення та видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України", Дорученням від Першого заступника Голови Д. В. Пімаховою, визначено начальникам Головних Управлінь, управлінь в областях та місті Києві припинити з 16.06.2017 р. в територіальних підрозділах ДМС прийом заяв на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 р. Доручено провести інвентаризацію бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року та прийняти їх на зберігання до територіальних підрозділів ДМС.

Таким чином, Управління ДМС України у Вінницькій області виконало наказ не уповноваженої особи щодо припинення територіальним підрозділам заяв на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 р., тим самим штучно вчинивши перепони щодо видачі паспорту зразка 1994 року.

Крім того, позивач посилається на те, що наприкінці вересня 2017 року в зв'язку із досягненням ОСОБА_3 16-річного віку його законні представники - батьки звернулись до Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області з метою написання заяви у формі Ф1 для отримання паспорту у формі книжечки. Проте, позивача повідомили, що паспорт зразка 1994 року у вигляді книжечки не видається та запропоновано отримати паспорт ІD картки.

В зв'язку із неможливістю написання заяви у формі Ф1 для отримання паспорту у формі книжечки, позивач був змушений звернутись до Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області із заявою в довільній формі.

На вказане звернення, Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області надав лист, який був оформлений у вигляді відповіді на звернення громадян.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не надання їй зразка заяви за формою Ф1, щодо не оформлення та не видачі її сину паспорту у формі книжечки.

Відтак, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить:

- визнати дії Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо не оформлення паспорту неповнолітньому ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-Х11- протиправними;

- зобов'язати Управління ДМС України у Вінницькій області - організувати роботу з оформлення та видачі, а територіальний підрозділ Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області оформити та видати бланк паспорту неповнолітньому ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місце проживання - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних;

- зобов'язати відповідачів Управління ДМС України у Вінницькій області та територіальний підрозділ Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області вести паспортний облік відносно неповнолітнього ОСОБА_3: за прізвищем, іменем та по - батькові, роком народження та місцем реєстрації, без використання будь - якого цифрового ідентифікатора особи (у т.ч. за серією та номером паспорта) без внесення інформації про неї до Єдиного Демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі персональних даних.

Представником відповідачів подано до суду відзив на позовну заяву, зміст яких мотивовано наступним.

Закон України №5492-УІ від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів.

Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування (абз. 3 ч. І ст.4 Закону).

Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення, визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина (абз.1 ч.1 ст.4 Закону).

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ч.4 ст.21 Закону).

Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Разом з тим, частиною четвертою статті 13 Закону особам гарантується право на відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України.

Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Відтак, частина четверта статті 13 Закону чітко визначає, які саме дані можуть не вноситись до безконтактного електронного носія.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - Порядок) (у редакції, чинній на момент звернення позивачів до відповідача) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм.

На день звернення позивача із заявою до Калинівського районного сектору Управління ДМС України у Вінницькій області про оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки останнє в повній мірі забезпечено матеріально-технічними ресурсами необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено постановою №302.

Відповідно до пп.1 п.7 постанови №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Разом з тим, сама по собі «Заява щодо оформлення паспорта громадянина України старого зразка у вигляді книжечки без використання засобів Державного демографічного реєстру», подана Позивачами до Управління ДМС України у Вінницькій області - не є підставою для видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки Управління ДМС України у Вінницькій області, та Калинівський районний сектор Управління ДМС України у Вінницькій області з 01.01.2016 наділена матеріально-технічним ресурсом для видачі паспортів у формі ІD-карточки.

Доводи Позивача, щодо дискримінації прав громадян та зобов'язання Управлінням ДМС України у Вінницькій області і Калинівським районним сектором Управління ДМС України у Вінницькій області отримувати лише паспорт громадянина України за формою, ІD-карточки не враховуючи релігійні уподобання громадян, нічим не підтверджені.

Фізична особа має право на ім'я, що передбачено ч.1 ст.294 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по-батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Твердження позивача про присвоєння їм унікального коду (індивідуального штрих-коду) замість ім'я та використання цього числового коду у не визначений законом спосіб, позивачами документально не доведено.

Статтею 24 Конституції України, визначено, що всі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Щодо не видачі позивачам заяви Ф1, то представник відповідачів зазначила, що видача такої заяви чинним законодавством не передбачена, а відтак, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 15.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позовні заяві та просила суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідачів підтримала свої аргументи щодо позовних вимог, викладені в письмовій заяві по суті.

Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд встановив наступне.

У вересні 2017 неповнолітній ОСОБА_3 та його законні представники звернулись до Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області з проханням надати їм заяву за формою Ф1 з метою оформлення та видачі неповнолітньому паспорту у формі книжечки на підставі Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 №2235-ІІІ.

Працівниками Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області повідомлено, що паспорт зразка 1994 року у вигляді книжечки уже не видається та запропоновано отримати паспорт у вигляді ІD-картки.

11.10.2017 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, по досягнення ним шістнадцятирічного віку, за місцем свого проживання, та його законні представники ОСОБА_8 та ОСОБА_1 повторно звернулись до Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Також, в заяві відзначено, що ОСОБА_3 не має наміру оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ІD-1. Як законний представник ОСОБА_3 батьки ОСОБА_8 та ОСОБА_1, відзначили в заяві, що не дають згоду на оформлення паспорту у формі пластикової картки.

10.11.2017 Калинівським районним сектором Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області листом за №31/1727 повідомило заявників, що відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" та постанови КМУ від 25.03.2015 року "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" з 01.01.2016 року запроваджено оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм.

Також, всі територіальні підрозділи в тому числі і Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України, забезпечені матеріально - технічними ресурсами для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджені Постановою, населення Калинівського районного сектору Управління ДМС України у Вінницькій області при досягнення певного віку, або у разі зміни прізвища документується паспортом громадянина України у формі пластикової картки типу ІD, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки припинено з 01.11.2016р.

ОСОБА_3 та його законний представник мати ОСОБА_1, через свої особисті погляди, заперечують проти отримання паспорта громадянина України у вигляді ІD-картки.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначаються Законом України №5492-VI від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №5492-VI визначено, що Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

Згідно з ч.1 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»).

Частиною 2 ст. 21 Закону №5492-VI передбачено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України

Згідно з ч.3 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій. Посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення водія не містять безконтактного електронного носія.

Положенням ч.4 ст.13 Закону №5492-VI визначено, що особам гарантується право на відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ч.4 ст.21 Закону №5492-VI).

Відповідно до ч.7 ст.21 Закону №5492-VI визначено, що до паспорта громадянина України вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово «відмова».

Згідно з ч.9 ст.21 Закону №5492-VI до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, який досяг вісімнадцятирічного віку, вносяться засоби електронного цифрового підпису в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.

Відповідно до п.3 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого 26.06.1992 постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.

Також, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 запроваджено з 1 січня 2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII.

Положеннями п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №302 установлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.

Також, слід відзначити, що в зв'язку із спрямування на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" внесено зміни до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» якими виключено можливість громадян через свої релігійні переконання відмовитись від отримання документів з імплантованим у бланк безконтактним електронним носієм, або від внесення інформації до безконтактного електронного носія.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19 Конституції України).

За змістом ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вище вказане, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

При цьому, суд звертає увагу, що жодних виключень за власними переконаннями громадян стосовно форми та порядку видачі паспорту а ні Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а ні "Положення про паспорт громадянина України", затверджене 26.06.1992 року постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, на день звернення позивача до відповідача та на час розгляду справи не містять.

Щодо відмови позивача з власних переконань оброблення персональних даних, то суд зазначає, що положеннями ч. 4 ст. 13 Закону, особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія. Відповідно до п. 15 ч.7 ст. 21 Закону, до паспорта громадянина України вноситься інформація, зокрема, податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".

За приписами ч.9 ст. 21 Закону, до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.

Крім того, суд зазначає, що Постановою №302 визначено порядок прийому та видачі паспорта громадянина України, зокрема, ним передбачено алгоритм дій працівників ДМС, а також перелік та форма документів, які подаються для виготовлення паспорта.

У даному випадку форма заяви за якою позивач просить оформити неповнолітньому сину паспорт чинним законодавством не передбачена.

Щодо посилань позивача на Положення про паспорт громадянина, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992, то суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 2, 3 Положення, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Такі терміни паспортної картки запроваджено Постановою КМУ №302 якою установлено, що з 1 листопада 2016 прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, припиняється.

При цьому, відносно Положення про паспорт, на яке позивач посилається як на одну із правових підстав для задоволення позовних вимог, то слід зазначити, що вказаний підзаконний нормативно-правовий акт прийнято ще на виконання вимог статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 8 жовтня 1991року №1636-ХІІ, котрий втратив чинність згідно із Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001року №2235-ІІІ.

Незважаючи на те, що Положення про паспорт, на який посилається позивач, на сьогодні є чинним, насамперед варто зважати на те, що це - підзаконний нормативно-правовий акт, водночас, сфера правовідносин, в межах котрої виник даний спір, врегульована Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", та урядовими постановами, прийнятими на підставі, та на виконання даного Закону.

Відтак, суд відхиляє покликання позивача на протиправність дій відповідача щодо не оформлення паспорта у вигляді книжечки неповнолітньому з огляду на те, що Постановою №302 прийняття таких документів та їх оформлення припинено з 01.11.2016.

Посилання позивача на Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 №320 судом відхиляються, оскільки даний порядок визнано таким, що втратив чинність відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 01.03.2018 №161.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо не оформлення паспорту неповнолітньому ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

Щодо заявлених позовних вимог в частині зобов'язального характеру, то вони є похідними від першої, а тому підстави для їх задоволення відсутні.

Крім того, вирішуючи спір суд зважає на те, що на день звернення позивача до відповідача (вересень 2017 та 11.10.2017 року) Калинівський районний сектор Державної міграційної служби України у Вінницькій області був повністю забезпечений обладнанням для виготовлення паспорта громадянина України у вигляді картки. Бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в секторі відсутні.

Отже, з наведеного слідує, що відповідач зобов'язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки, що виключає можливість зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки.

Стосовно можливості вибору форми паспорта громадянина України між карткою та паспортною книжечкою, суд вважає за доцільне наголосити, що зі змісту положень статей 13-16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» дійсно вбачається, що документи, передбачені цим Законом, з-поміж яких зазначено паспорт громадянина України, можуть оформлятися як у формі картки, так і у формі паспортної книжечки. Водночас, застосовуючи законодавчі положення у вказаній частині, потрібно зважати й на те, що Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» встановлює вимоги щодо оформлення не лише паспорта громадянина України, а й інших документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також її спеціальний статус. У зв'язку з чим, встановлені статтею 14 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», вимоги щодо форми документів є загальними, і застосовувати положення даної статті потрібно в системному взаємозв'язку з іншими нормами Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», та в жодному разі не вибірково.

З урахуванням встановлених обставин справи, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

За приписами ст. 139 КАС України, судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області; Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено: 18.06.2018

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна