Рішення № 74749596, 12.06.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
906/1179/17
Номер документу
74749596
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/1179/17

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Давидюка В.К.,

секретаря судового засідання: Євдокимової В.М.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - дов. №3 від 22.01.2018;

ОСОБА_2 - дов. №4 від 22.02.2018;

ОСОБА_3 - дов. № 6 від 22.02.2018;

від відповідача: Лопоха В.Є. - дов. №35 від 23.01.18;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5

до Чуднівської міської ради Житомирської області

про визнання протиправними дій щодо ухилення від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 1,3262га; зобов'язання вчинити дії з виконання пунктів 2 та 3 рішення від 14.03.2016 №69; стягнення 50000,00 грн моральної шкоди

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 звернулась з позовом до суду про визнання протиправними дій щодо ухилення від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 1,3262га; зобов'язання відповідача вчинити дії з виконання пунктів 2, 3 рішення від 14.03.2016 №69 щодо укладення з позивачем договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення з урахуванням ціни, визначеної звітом про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 31.12.2015; а також стягнення 50000,00 грн моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Чуднівської міської ради від 14.07.2015 №731 надано дозвіл на виготовлення експертно-грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення, кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 1,3262 га. На виконання вказаного рішення проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки та складено звіт, який погоджено рішенням Чуднівської міської ради №69 від 14.03.2016 та затверджено ринкову вартість земельної ділянки в розмірі 194951,40 грн з розрахунку 14,70 грн за 1 кв.м без ПДВ. При цьому позивач сплатила авансовий внесок в рахунок оплати ціни земельної ділянки, однак орган місцевого самоврядування ухиляється від укладання договору купівлі-продажу. Разом з тим, тривале зволікання Чуднівської міської ради призвело до заподіяння душевних переживань позивача у зв'язку з порушенням права на придбання земельної ділянки.

Представники позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав, так як вартість земельної ділянки у звіті про експертно-грошову оцінку є значно заниженою. Крім того, зазначений звіт не пройшов державну експертизу, що стало підставою для проведення повторної експерно-грошової оцінки земельної ділянки. Станом на 31.03.2016 вартість землі становить 1057777,12 грн, в той час як нормативно-грошова оцінка - 1993633,09 грн. На придбання земельної ділянки по реальній ціні ФОП ОСОБА_5 не погодилася. При цьому термін експертної оцінки сплинув. Однак правовідносини купівлі-продажу не втратили чинність, Чуднівська міська рада не заперечує щодо передачу у власність спірної земельної ділянки, при умові підготовки необхідних документів та нового висновку про експертно-грошову оцінку.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

30.07.2015 між Чуднівською міською радою Житомирської області (орендодавець, відповідач) та ОСОБА_5 (орендар, позивач) укладено договір оренди землі №32/15 несільськогосподарського призначення, з правом викупу (а.с. 20-21, т.1), згідно умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 1,3262га, в АДРЕСА_1, для обслуговування майнового комплексу.

Власником нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_5 на підставі договору дарування від 06.03.2014 (а.с. 17, т.1).

Як передбачено п. 8 договору оренди орендар має переважне право на викуп (набуття права власності) орендованої земельної ділянки.

Згідно з актом прийому-передачі від 27.07.2015 орендарю передано в користування строком на 5 років земельну ділянку по АДРЕСА_1, для здійснення виробничо-підприємницької діяльності та обслуговування комплексу об'єктів нерухомого майна (а.с. 22, т.1).

Рішенням Чуднівської міської ради Житомирської області №731 від 14.07.2015 ФОП ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,3262га, кадастровий номер НОМЕР_2 для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд, підприємств переробної, машинобудівної й іншої промисловості, що розташована в АДРЕСА_1, яка передана їй в оренду з правом викупу (а.с. 23, т.1).

10.02.2016 між Чуднівською міською радою та ФОП ОСОБА_5 укладено договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, відповідно до умов якого позивач на підставі рішення сесії 6 скликання Чуднівської міської ради від 14.07.2015 №731 зобов'язується сплатити, а відповідач прийняти авансовий внесок в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 1,3262га, за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та ін. промисловості. Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки (а.с. 24-25, т.1).

На виконання вказаного договору позивач сплатила авансовий внесок в сумі 139123,02 грн, що підтверджується квитанцією №37279187 від 19.02.2016 (а.с. 26, т.1).

В матеріалах справи наявний звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,3262 га, за адресою: АДРЕСА_1 (дата оцінки - 31.12.2015) (а.с. 128-253, т.1). Згідно висновку про експертну грошову оцінку земельної ділянки загальна вартість об'єкта оцінки (спірної земельної ділянки) складає 194951,40 грн (а.с. 173, т.1). Комунальним підприємством "Житомирський міський центр земельних відносин" здійснено рецензію на звіт про експертну грошову оцінку від 29.02.2016 (а.с. 254-259, т.1).

Рішенням Чуднівської міської ради Житомирської області №69 від 14.03.2016 погоджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться в користуванні на умовах оренди Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд, підприємств переробної, машинобудівної й іншої промисловості, загальною площею 1,3262га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1; затверджено ринкову вартість вказаної земельної ділянки в розмірі 194951,40грн, у розрахунку за 1кв.м земельної ділянки - 14,70грн без врахування ПДВ; вирішено продати ОСОБА_5 зазначену земельну ділянку за 1989300,00грн без ПДВ, у розрахунку за 1кв.м земельної ділянки - 150,00грн, а також зобов'язано ОСОБА_5 сплатити кошти відповідно до даного рішення та укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки за ціною і на умовах, визначених цим рішенням, оформити Державний акт на право власності на вказану земельну ділянку (а.с. 34, т.1).

Чуднівська міська рада рішенням №99 від 31.05.2016 визнала таким, що втратило чинність рішення №69 від 14.03.2016 з підстав відсутності державної експертизи звіту про експертну грошову оцінку, а також у зв'язку з недоліками оформлення заяви позивача щодо продажу спірної земельної ділянки та неподанням необхідних документів.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 11.01.2017 у справі №906/1071/16, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 27.03.2017, визнано протиправним та скасовано п.3 рішення Чуднівської міської ради №69 від 14.03.2016 "Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку та продаж земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості ОСОБА_5" в частині визначення ціни продажу земельної ділянки в розмірі 1989300,00грн, а також визнано протиправними дії Чуднівської міської ради Житомирської області щодо прийняття рішення №99 від 31.05.2016 "Про визнання таким, що втратило чинність рішення 4-ої сесії VII скликання Чуднівської міської ради Житомирської області №69 від 14.03.2016" та скасовано зазначене рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Разом з тим, за технічним завданням Чуднівської міської ради 05.07.2016 (а.с. 14, т.2), здійснено повторну експертну грошову оцінку земельної ділянки, за результатами якої вартість об'єкта оцінки станом на 31.03.2016 складає 1057777,12 грн. Термін чинності висновку - дванадцять місяців (а.с. 16, т.2). На звіт про експертну грошову оцінку виконано рецензію, в якому зазначено, що звіт відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна і може використовуватися з метою, визначеною у звіті (а.с.18-19, т.2).

За клопотанням представника Чуднівської міської ради в судовому засіданні заслухано пояснення оцінювача ОСОБА_6 та рецензента ОСОБА_7.

В наданих поясненнях експерти зазначали про відповідність звітів про проведення оцінки земельної ділянки нормативно-правовим актам з оцінки майна. Різниця у визначенні вартості земельної ділянки станом на 31.12.2015 та 31.03.2016 полягала у зміні ставки капіталізації, індексу інфляції, збільшення нормативної грошової оцінки землі та земельного податку.

Представник відповідача наголошував, що реальна вартість земельної ділянки визначається нормативною грошовою оцінкою.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (ч. 5 ст. 5 "Закону України "Про оцінку земель" ).

Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами (ч. ч. 6,7 ст.5 Закону України "Про оцінку земель").

Cтаттею 201 Земельного кодексу України визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо, а експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.

Стаття 13 Закону України "Про оцінку землі" визначає випадки проведення нормативної та грошової оцінки.

Зокрема, експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності.

Разом з тим, нормативну грошову оцінку земельних ділянок проводять юридичні особи, які є розробниками документації із землеустрою, а експертну грошову оцінку земельних ділянок здійснюють суб'єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні", а також інших нормативно-правових актів.

За результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується сільською, селищною, міською радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. За результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Постановою Кабінету Міністрів України №1531 від 11.10.2002 затверджено Методику експертної грошової оцінки земельних ділянок, яка регламентує проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок усіх категорій земель під час укладання цивільно-правових угод та переоцінки основних фондів для бухгалтерського обліку згідно із законодавством.

За змістом ч.8 ст.128 Земельного кодексу України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Отож, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - це основа для розрахунку податків і зборів, а також орендної плати за користування земельними ділянками. А ринкова вартість земельної ділянки визначається експертною грошовою оцінкою.

Таким чином, Чуднівська міська рада безпідставно посилалась на занижену вартість земельної ділянки за адресою: м. Чуднів, вул. Робітнича, 44-А у звітах про експертну грошову оцінку земельної ділянки станом на 31.12.2015 та 31.03.2016, що призвело до закінчення терміну чинності вказаних звітів.

На підставі викладеного, суд вважає, що вимога позивача про визнання протиправними дій Чуднівської міської ради щодо ухилення від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 1,3262 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з ФОП ОСОБА_5 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 127 Земельного кодексу України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст. 122 ЗК України).

Як визначено ч.3 ст. 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки (ч.6 ст.128 ЗК України).

Тобто саме наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про продаж земельної ділянки чинним земельним законодавством визначається в якості обов'язкової передумови подальшого укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Однак суд відмовляє в задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача вчинити дії з виконання пунктів 2, 3 рішення від 14.03.2016 №69 щодо укладення з позивачем договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення з урахуванням ціни, визначеної звітом про експертну грошову оцінку земельної ділянки від 31.12.2015, враховуючи те, що на момент звернення до суду з вказаним позовом термін дії зазначеного звіту сплинув, так як і звіт про експертну грошову оцінку, який визначив вартість земельної ділянки станом на 31.03.2016 у розмірі 1057777,12 грн.

Також суд відмовляє в задоволенні позову в частині стягнення 50000,00 грн моральної шкоди, з огляду на таке.

Позивач у позовній заяві та письмових поясненнях вказує, що протиправними діями відповідача підприємцю завдано моральну шкоду, яка полягає в душевних переживаннях у зв'язку з порушенням права на придбання земельної ділянки.

Відшкодування моральної шкоди - є одним із способів захисту особистих прав.

Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" №4 від 31.05.1995 під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Згідно з ч. 2 ст. 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає для фізичних осіб у фізичному болю, душевних стражданнях, у приниженні честі, гідності, ділової репутації.

Щодо фізичних осіб моральна шкода означає насамперед наявність негативного емоційного сприйняття людиною вчинених стосовно неї діянь, що досягло певного психологічного стану - фізичних (відчуття фізичного болю) чи душевних (відчуття неспокою, хвилювання, образи, дискомфорту тощо) страждань. Це поняття пов'язане з емоційно-розумовою діяльністю людини, є категорією психологічного плану й характеризується, зокрема, наявністю психотравмуючих факторів, позбавленням відчуття життєвої захищеності, зміною життєвого укладу, відчуттями приниження, пригнічення неврівноваженості, імпульсивності, зневаги, образи тощо.

Приниження ділової репутації є проявом моральної шкоди для фізичних осіб, діяльність яких спрямована на отримання прибутку. Як вказано в постанові Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи" № 1 від 27.02.2009 під діловою репутацією юридичної особи, в тому числі підприємницьких товариств, фізичних осіб - підприємців, адвокатів, нотаріусів та інших осіб, розуміється оцінка їх підприємницької, професійної чи іншої діяльності, яку здійснює така особа як учасник суспільних відносин.

Ділова репутація - це погляд, який склався стосовно особи, її діяльності та продукції, що базується на оцінці її як учасника суспільного життя, контрагента, суб'єкта на ринку товарів та послуг. Це категорія економічного плану, що супроводжується стабільністю для отримання матеріальних благ, від якого залежить конкурентоспроможність суб'єкта господарювання.

Однак позивач не надала обґрунтування та доказів щодо підтвердження факту спричинення душевних страждань або у приниженні честі, гідності, ділової репутації. Підприємець користується земельною ділянкою на підставі договору оренди від 30.07.2015. При цьому в судових засіданнях з'ясовано, ФОП ОСОБА_5 здійснює свою підприємницьку діяльність через представника.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Чуднівської міської ради Житомирської області щодо ухилення від укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 1,3262 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Чуднівської міської ради (13200, Житомирська обл., м. Чуднів, вул. Героїв Майдану, 146; ідентифікаційний код 04344952)

на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

-1600,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 19.06.18

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1- в справу;

2,3- сторонам (рек.)