
Справа № 752/20967/17
Провадження №: 2-а/752/154/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.04.2018 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.,
за участі секретаря судового засідання Веременко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - про визначення дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
11 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визначення дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що з 13.05.2009 року він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Посилаючись на ст.3 ч.2 Конституції України, ст.ст. 2, 9 ч.ч. 1, 2; 10-1 ч.1; 15 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ), п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), п.1.2, п.38.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329) (далі - Інструкція №260), ст.1 Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», а також на постанову Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005р. №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницькою і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», правову позицію Верховного Суду України у постанові від 10.03.2015 року в справі №21-70а15, зазначав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Однак відповідачем до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, не включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Відповідно довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 04.04.2017 року №21/2/2-Т-1-П/54-38 про нараховану грошову допомогу у разі звільнення, одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби 54 903,0 грн., грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію за грошового забезпечення складає: грошова допомога на оздоровлення за 2008 та 2009 роки - 9 574,06 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008 та 2009 роки - 6 587,03 грн.; індексація з вересня 2007 по грудень 2008 року - 246,4 грн.
Таким чином, відповідач повинен був при призначені йому основної пенсії з 13.05.2009 року здійснити обчислення розміру пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби (2007 - 2009 роки) з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Його заяву від 10.05.2017р. щодо призначення пенсії у належному розмірі з урахуванням вищезазначених одноразових видів грошового забезпечення отримано відповідачем 12.05.2017 року, проте залишено без задоволення.
Просив: визнати дії відповідача щодо неврахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні йому розміру основної пенсії з 12.05.2017р., виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби, протиправними; зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії щодо призначення та виплати йому основної пенсії відповідно довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 04.04.2017р. №21/2/2-Т-1-П/54:38, починаючи з 12.05.2017 року шляхом включення до складу його грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби, з розміру якого обчислюється пенсія: грошову допомогу на оздоровлення за 2008 та 2009 роки - 9 574,06 грн.; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 та 2009 роки - 6 587,03 грн.; індексацію з вересня 2007 по грудень 2008 року - 246,4 грн.; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 54 903,0 грн., та провести доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат; стягнути з відповідача судовий збір; допустити негайне виконання постанови суду.
Відповідно п.10 розділу VII КАС України «Перехідні положення» (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017, дану справу, провадження в якій відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, суд розглядає за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач та його представник, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з»явилися, представник позивача звернувся до суду із заявою про розгляд справи у відсутності його та позивача, зазначив про підтримання позовних вимог.
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленими про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з»явився повторно, заперечень чи відзиву на адміністративний позов не надав.
Суд вважає, що неявка в судове засідання учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв»язку з цим, відповідно правил ст.205 КАС України, ухвалює розглянути справу за відсутності учасників справи, на підставі наявних у ній доказів, в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
При розгляду судом справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3, копія паспорту а.с.6) з 13.05.2009р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (копія пенсійного посвідчення а.с.7).
Позивач 10.05.2017р. звернувся до відповідача із заявою (копія заяви - а.с.9), в якій зазначив, що він з 12.05.2009р. перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, при призначенні пенсії не було враховано всі складові його грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обчисленні розміру пенсії: грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік - 4 787,03 грн., та 2009р. - 4 787,03 грн.; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік - 1 800,0 грн. та 2009 рік - 4 787,03 грн.; індексацію за періоди: з вересня по грудень 2007 року - 48,84 грн , з січня по грудень 2008 року - 197,56 гри; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 54 903,0 грн. Просив урахувати при обчисленні розміру пенсії дані довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 04.04.2017 року №21/2/2-Т-1-П/54-38 та здійснити відповідний перерахунок розміру пенсії. Додав оригінал зазначеної довідки.
Відповідач листом від 16.05.2017 року №10903/4-1072 (копія листа - а.с.10), посилаючись на ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п.7 постанови Кабінету Міністрів «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.92 № 393, повідомив про відсутність підстави для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби при розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для розрахунку пенсії.
26.08.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання інформації про складові грошового забезпечення, з якого обчислено його пенсію, їх розміри (суми) та який процент від відповідних сум його грошового забезпечення було взято при призначенні пенсії, надати копію довідки, у відповідності до якої було обчислено його пенсію (копія заяви - а.с.11).
Згідно листа від 06.09.2017р. №21111/03/Т-1072/1 (копія - а.с.12), позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління їв Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 13.05.2009р. Відповідно до матеріалів, наданих уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України позивачу призначена пенсія з грошового забезпечення 4 856,73 грн., яке складається з: посадового окладу 1 800,00 грн., окладу за військове звання 130,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 30% - 579,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів ГЗ за 16 місяців (надбавка до грошового забезпечення «А», надбавка за роботу з секретними матеріалами, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та аналітику) - 2 347,73 грн. Обчислений розмір пенсії за вислугу років становить 50% грошового забезпечення 2 428,37 грн. (4 856,73*50%).
За правилами ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно п.2.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 №11-2 «Про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, міста Києві та Севастополі» на відповідача як юридичну особу покладений обов'язок призначення (перерахунку) і виплати пенсій військовослужбовцям, які мають право на пенсію згідно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст.3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови №393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно зі ст.2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах та свободах, визначених законодавством України.
Частиною 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, то відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з п.1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329) (далі - Інструкція №260), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом №2011-ХІІ гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією №260.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст.15 Закону № 2011-XII. При звільненні з військової служби йому було виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (п.38.1 Інструкції №260).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відповідна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.
Натомість відповідачем не включено до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги позивача при звільненні.
Відповідно довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 04.04.2017 року №21/2/2-Т-1-П/54-38, сума одноразових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням за період з 01.09.2007р. по 31.08.2009р. складає: одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби - 54 903,00 грн; матеріальна допомога на оздоровлення за 2008р. - 4 787,03 грн, та 2009р. - 4 787,03 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2008р. - 1 800,00 грн та 2009р. - 4 787,03 грн.; індексація: за періоди: з вересня по грудень 2007 року - 48,84 грн, з січня по грудень 2008р.- 197,56 грн;
Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, установлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Докази суду надають учасники справи.
Відповідачем відповідно положень ст.77 КАС України не доведено суду правомірності неврахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні позивачу розміру основної пенсії з 12.05.2017р., виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був при призначені пенсії позивачеві з 12.05.2017 року здійснити обчислення розміру пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби (2007 - 2009 роки) з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні.
Відповідно до ч.2 ст. 46 Закону № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Натомість у призначенні пенсії у належному розмірі з урахуванням вищезазначених одноразових видів грошового забезпечення позивачу відповідачем протиправно відмовлено.
Відповідно, заявлені позивачем є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно положень ст.ст. 132, 139 ч.1 КАС України у зв»язку із задоволенням позову позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, понесені ним судові витрати у виді судового збору в розмірі 640,00 грн (стверджується квитанцією а.с.13) підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Відповідно ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Зважаючи на те, що присуджені позивачу виплати є періодичними, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-247, 250, 255, 292, 293, 295, 297, 371 КАС України, -
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві - про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити призначення пенсії державного службовця - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) щодо неврахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні при обчисленні ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) розміру основної пенсії з 12.05.2017р., виходячи з розміру грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби,.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) вчинити дії щодо призначення та виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) основної пенсії відповідно довідки фінансово-економічного управління Служби Безпеки України від 04.04.2017р. №21/2/2-Т-1-П/54:38, починаючи з 12.05.2017р. шляхом включення до складу грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби, з розміру якого обчислюється пенсія: грошову допомогу на оздоровлення за 2008 та 2009 роки - 9 574,06 грн.; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 та 2009 роки - 6 587,03 грн.; індексацію з вересня 2007 по грудень 2008 року - 246,4 грн.; одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби - 54 903,0 грн, та здійснити доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсійних виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місцезнаходження: 04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя: К.Г. Плахотнюк