
Справа №551/35/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" червня 2018 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Вергун Н.В.,
за участю: секретаря судових засідань ОСОБА_1,
позивача ОСОБА_2,
його представника - адвоката ОСОБА_3,
представника відповідача за довіреністю ОСОБА_4,
представника третьої особи за довіреністю ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Шишаки Полтавської області у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Шишацька районна рада Шишацького району Полтавської області, про визнання протиправними та скасування рішень суб’єкта владних повноважень, -
в с т а н о в и в:
20 січня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області про визнання протиправними та скасування рішень Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області шостого скликання 37 сесії від 28 квітня 2015 року « Про проведення публічного громадського обговорення Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад », 38 сесії від 10 червня 2015 року « Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад », 39 сесії від 10 липня 2015 року « Про схвалення проекту рішення сільської ради « Про добровільне об’єднання територіальних громад », 40 сесії від 10 серпня 2015 року « Про об’єднання територіальних громад ».
В обґрунтування поданого позову позивач послався на те, що 05 березня 2015 року набрав чинності Закон України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » та 05 травня 2015 року набула чинності ОСОБА_6 формування спроможних територій, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2015 року, в порушення умов яких були прийняті оскаржувані рішення, а саме без врахування його думки, як члена територіальної громади Сагайдацької сільської ради Шишацького району, волевиявлення громади усіх населених пунктів Сагайдацької сільської ради Шишацького району та у відсутність достовірної інформації про обговорення і схвалення проекту добровільного об’єднання Сагайдацької сільської ради з Шишацькою селищною радою територіальною громадою Сагайдацької сільської ради.
Поряд з цим, не оприлюднення проектів оскаржуваних рішень та власне повних їх текстів у засобах масової інформації, зокрема у районній газеті « Сільське життя », на думку позивача, призвело до порушення гарантованого державою права, як члена територіальної громади, самостійно вирішувати питання місцевого значення.
В результаті об’єднання Сагайдацької сільської ради з іншими територіальним громадами району з утворенням однієї об’єднаної територіальної громади - Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області адміністартивні послуги стали менш доступними, що пов’язано з потребою фінансових витрат на транспортні послуги, затратою робочого часу через значну віддаленість від адміністративного центру.
Одночасно позивач звернувся до суду з заявою про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом / а. с. 24 – 26, т. 1 /.
21 серпня 2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої, окрім іншого, він просить визнати протиправним та скасувати рішення Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області 44 сесії шостого скликання в частині рішення про об’єднання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області з іншими територіальними громадами та утворення однієї територіальної громади – Шишацької селищної ради / а. с. 42 - 50, т. 2 /.
Цього ж дня ухвалою суду заяву ОСОБА_6 прийнято до розгляду, подальший розгляд справи ухвалено проводити за зміненими позовними вимогами. До участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача залучено Шишацьку району раду Полтавської області / а. с. 51, т. 2 /.
Ухвалою суду від 29 січня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 прийнято до провадження суддею Шишацького районного суду Полтавської області Вергун Н.В. / а. с. 3, т. 3 /.
Ухвалою суду від 08 лютого 2018 року клопотання позивача ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом задоволено, визнано причини пропуску такого звернення поважними. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, у зв’язку з чим розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання / а. с. 26, 32, т. 3 /.
23 лютого 2018 року від представника відповідача за довіреністю ОСОБА_4 надійшов відзив, відповідно до якого останній у задоволені позову просив відмовити з огляду на те, що правомірність оскаржуваних рішень підтверджена Висновком про відповідність Конституції України та законам України проектів рішень Шишацької селищної ради та Сагайдацької сільської ради в тому числі « Про добровільне об’єднання територіальних громад », затвердженим Розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації № 389 від 07 серпня 2015 року. Оскаржувані рішення були оприлюднені, шляхом їх розміщення на інформаційних стендах в с. Сагайдак Шишацького району та сел. Шишаки Полтавської області, відтак їх зміст був доведений до відому членів територіальної громади Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області.
При цьому, представник відповідача не вбачав порушення прав позивача, оскільки той фактично на території Сагайдацької сільської ради Шишацького району не проживає / а. с. 36 – 39, т. 3 /
01 березня 2018 року від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Шишацької районної ради Полтавської області надійшли пояснення щодо позову та відзиву, відповідно до яких районна рада вважала позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню / а. с. 43 – 53 /.
Ухвалою суду від 17 квітня 2018 року підготовче провадження у справі закрито та, як наслідок, її призначено до розгляду по суті / а. с. 167 – 168, т. 3 /
27 квітня 2018 року на адресу суду від представника позивача – адвоката ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзив відповідача, яка вважала, викладені в ній, твердження такими, що не заслуговують на увагу / а. с. 184 – 189, т. 3 /
08 травня 2018 року третя особа надала суду пояснення на відповідь на відзив, виклавши думку, яка є аналогічною тій, що вказана в поясненнях щодо позову / а. с. 195 – 196, т. 3 /.
Будучи допитаним у судовому засіданні позивач ОСОБА_2 акцентував увагу суду на тому, що в результаті об’єднання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської, членом якої він являється з 2011 року, в територіальну громаду Шишацької селищної ради було грубо порушено гарантоване йому державою право самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України та законів України, відповідно до яких в Україні вся влада належить народу. Результати народного волевиявлення у визначених Конституцією та законами України формах безпосередньої демократії є обов’язковими і не може бути узурповане державою, її органами та посадовими особами, тому просив позов задовольнити.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_3, з метою захисту порушеного права особи, інтереси якої вона представляє, просила задовольнити позов ОСОБА_2
На задоволені позову ОСОБА_2 наполягала в судовому засіданні й його представник за довіреністю ОСОБА_7, яка також являється членом Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області та, окрім іншого, звертала увагу суду на погіршення якості надання адміністративних послуг після об’єднання в єдину територіальну громаду, що викликано значною віддаленістю від адміністративного центру.
Зважаючи на обставини, що викладені у відзиві, представник відповідача за довіреністю ОСОБА_4 у задоволенні позову ОСОБА_2 просив відмовити.
На наявність обґрунтованих підстав для задоволення позову ОСОБА_2 вказувала в судовому засіданні представник третьої особи за довіреністю ОСОБА_5
Вислухавши пояснення сторін, їх представників, свідків, дослідивши наявні докази в їх сукупності та взаємозв’язку, суд, керуючись принципом верховенства права, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст. 2 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні », місцеве самоврядування, - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальних громад - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста – самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Територіальна громада визначається й у ч. 1 ст. 140 Конституції України як жителі села, селища та міста чи добровільне об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл.
Згідно із ст. 3 названого Закону, громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
Будь – які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних, та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняється.
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя, законності, гласності, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів, виборності, правової, організаційної та матеріально - фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб, державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування, судового захисту прав місцевого самоврядування, що визначено положеннями ст. 4 Закону України « Про місцеве самоврядування в України ».
Згідно із ст. 8 цього Закону загальні збори громадян за місцем їх проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішені питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності.
При цьому, питання організації місцевого самоврядування, які не врегульовані Конституцією України, у тому числі умови та порядок об’єднання або роз’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст мають визначатися законом / ст. 146 Конституції України /.
05 березня 2015 року набув чинності Закон України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » № 157-VIII від 05 лютого 2015 року, який, окрім норм, що визначають основні принципи та порядок добровільного об’єднання територіальних громад, містить в собі цілу низку відсилочних норм, які є обов’язковими для виконання органами місцевого самоврядування.
Зокрема, ч. 3 ст. 8 вказаного Закону у редакції від 05 лютого 2015 року встановлено, що методичне забезпечення добровільного об’єднання територіальних громад, визначення обсягів та форми підтримки здійснює центральний орган влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно – територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 цього ж Закону, методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно - територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 Прикінцевих положень Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » визначено, що Кабінет Міністр України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом повинен забезпечити прийняття нормативно – правових актів, передбачених цим законом.
Таким чином, із предметного аналізу положень Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад», ухвалення рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад до прийняття та набрання чинності ОСОБА_6 формування спроможних територій, яка затверджена постановою КМ України № 214 від 08 квітня 2015 року та набрала чинності 05 травня 2018 року, на думку суду, являється передчасним
Без врахування вказаних вимог Закону, 28 квітня 2015 року рішенням 37 сесії Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області « Про проведення публічного громадського обговорення Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » / а. с. 28, т. 1 / було схвалено ініціативу депутатів Сагайдацької сільської ради про добровільне об’єднання територіальної громади в межах нинішнього Шишацького району. Доручено виконавчому комітету сільської ради провести публічне громадське обговорення положень Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » на території Сагайдацької сільської ради щодо вивчення пропозицій, шляхом проведення зборів громадян у трудових колективах, сходках жителів населених пунктів протягом тридцяти днів.
Відповідно до ст. 5 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » ініціаторами добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ , міст можуть бути: сільський, селищний, міський голова; не менше як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; органи самоорганізації населення відповідної території / за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громад /.
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об’єднання громадян повинна зокрема містити: перелік територіальних громад, що об’єднуються із зазначенням відповідних населених пунктів; визначення адміністративного центру об’єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом тридцяти днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника / представників / до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цих Законом , визначаються сільською , селищною, міською радою.
В порушення ч. 4 ст. 5 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад » Сагайдацькою сільською радою не визначався Порядок проведення обговорення з питань об’єднання територіальних громад.
Не забезпечено проведення громадських слухань та обговорень у таких населених пунктах як села Кирпотівка, Дмитрівка, Лищани, ОСОБА_7, Принцеве, Салимівщина, Чорнобаї, тобто в семи із восьми населених пунктах по Сагайдацькій сільській раді громадських обговорень не проводилось.
Не проводилися і сходки жителів цих населених пунктів по питанню наданню згоди на об’єднання та визначення складу територіальних громад з якими провести об’єднання.
На підтвердження правомірності свого рішень, відповідачем не надані протоки загальних зборів, громадських слухань чи сходок жителів по кожному з населених пунктів Сагайдацької сільської ради Шишацького району.
Не надав відповідач й доказів забезпечення проведення сходки жителів с. Дмитрівка Шишацького району Полтавської області, членом якого з 29 березня 2011 року являється позивач / а. с. 21.т. 1/.
Зважаючи на те, що будь – які обмеження прав громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежному від терміну, періодичності проживання на відповідній території, зокрема , забороняється, суд критично відноситься до тверджень представника відповідача щодо відсутності порушень прав позивача, який лише зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, але фактично на даній території не проживає, що також підтверджується довідкою Сагайдацького старостату Шишацької селищної ради Шишацького району № 232 від 03 березня 2017 року / а. с. 60 /.
Оскільки документом, яким підтверджується належність позивача до Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області є паспорт останнього / а. с. 19 – 21,т.1 /, який посвідчує його особу та місце проживання, суд не бере до уваги інформацію, що викладена в довідці Сагайдацького старостату Шишацької селищної ради Шишацького району № 232 від 03 березня 2017 року.
Таке твердження представника відповідача в супереч гарантіям участі у місцевому самоврядуванні позбавляє позивача можливості брати участь у такому обговоренні як члена територіальної громади.
З вказаних підстав суд не приймає до уваги й посилання представника відповідача на відсутність потреби у проведенні громадських слухань та організації сходок жителі у більшості сіл Сагайдацької сільської ради Шишацького району для з’ясування думки про ініціативу утворення добровільного об’єднання з огляду на відсутність їх жителів, які фактично за зареєстрованим місцем не проживають, що підтверджується довідкою, виданою Сагайдацьким страстинським округом Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області № 215 від 28 лютого 2017 / а. с. 62, т. 2 /.
Більше того, надана представником відповідача довідка на підтвердження заперечень проти позову не містить в собі інформації станом на час винесення оскаржуваних позивачем рішень.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідач, як орган, який тісно взаємодіє з державними органами і являє собою форму участі громадян в управління державними і суспільними справами державного значення, не забезпечив обговорення членами Сагайдацької сільської ради Шишацького району пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад у спосіб та порядок, що визначений законодавством України.
Таким чином, позивач внаслідок порушення принципу прямого спілкування був позбавлений права приймати участь у обговоренні та прийнятті рішення про об’єднання чи необ’єднане Сагайдацької сільської ради Шишацького району з іншими територіальними громадами.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що рішення 37 сесії Сагайдацької сільської ради шостого скликання від 28 квітня 2015 року « Про схвалення ініціативи депутатів Сагайдацької сільської ради про добровільне об’єднання територіальної громади в межах Шишацького району » приймалося виключно в рамках проведення публічного громадського обговорення Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад », хоча в преамбулі цього рішення вказано, що воно прийнято в результаті розгляду рішень Шишацької селищної ради від 25 березня 2015 року та Яреськівської сільської ради від 07 квітня 2015 року.
В тесті оскаржуваного рішення відсутнє будь - яке посилання на кількісний показник третини депутатів від загального складу Сагайдацької сільської ради, що виступили ініціаторами добровільного об’єднання, як того вимагають положення ст. 5 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад ».
Свідок ОСОБА_8 суду пояснив, що пропозицій про добровільне об’єднання дійсно було дві: від селищного голови Шишацької селищної ради Шишацького району про добровільне об’єднання територіальних громад із Шишацькою селищною радою без оголошення повного списку усіх громад, які надають згоду на об’єднання, та друга від Яреськівської сільської ради Шишацького району.
Однак, обговорювалася лише одна пропозиція і голосування проводилось лише по питанню об’єднання із територіальною громадою Шишацької селищної ради.
Рішення щодо вирішення пропозиції об’єднання із територіальною громадою Яреськівської сільської ради Шишацького району у тексті 37 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району від 28 квітня 2015 року відсутнє.
Думка громади з цього приводу також не з’ясовувалась.
Про те, що мало місце обговорення лише пропозиції про об’єднання Сагайдацької сільської ради з громадою Шишацької селищної ради підтверджується, наявними в матеріалах справи, протоколами загальних зборів громадян - членів територіальної громади с. Сагайдак Шишацького району / а. с. 138, 145 – 152, 159 – 168, т. 1/.
Більше того, пропозиція щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад в контексті рішення 37 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району від 28 квітня 2015 року не містила в собі й переліку територіальних громад, що об’єднувалися із зазначенням відповідних населених пунктів та визначення адміністративного центру об’єднаної громади та її найменування, що в цілому вказує на порушення права позивача, як члена територіальної громади Сагайдацької сільської ради Шишацького району, про повне інформування щодо наслідків затвердження пропозицій по утворенню добровільного об’єднання територіальних громад.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення від 28 квітня 2015 року 37 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району не являється підтвердженням ініціативи не менше ніж третини депутатів ради на добровільне об’єднання територіальних громад, а є наслідком порушеної процедури і принципів утворення добровільного об’єднання.
З огляду на наведене, послідуючі рішення 38, 39 і 40 сесії Сагайдацької сільської ради шостого скликання від 10 червня, 10 липня та 10 серпня / а. с. 29, 30, 31, т. 1 / та рішення 44 сесії шостого скликання Шишацької селищної ради від 10 серпня 2015 року в частині об’єднання Сагайдацької сільської ради з іншими територіальними громадами Шишацького району / а. с. 113 – 114, т. 2 /, що прийняті на основі рішення 37 сесії того ж скликання від 28 квітня 2015 року, є наслідком порушення порядку, визначеного ст. ст. 5, 7 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад »
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень, діяв у порушення наведених норм Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад », чим позбавив позивача права, як члена територіальної громади Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області, у громадському обговорені добровільного об’єднання територіальних громад.
Окрім цього, ст. 57 Конституції України кожному гарантується право знати свої права і обов’язки.
Закони та інші нормативно – правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, мають бути доведені до відому населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно – правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відому населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
За правилами ст. 22 Закону України « Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації » закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно – правові акти публікуються в офіційних виданнях / відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листах тощо / та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 59 Закону України « Про місцеве самоврядування » рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради нормативно – правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізніший строк введення цих рішень у дію.
Відповідно до п. 11 ст. 59 цього ж Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відому населення та на вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Частиною 11 ст. 59 Закону передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України « Про доступ до публічної інформації ».
При цьому, проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України « Про доступ до публічної інформації », крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
За правилами ст. 15 Закону України « Про доступ до публічної інформації », проекти нормативно - правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розробниками, оприлюднюються ними не пізніш як за двадцять робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
При цьому, п. 2 ст. 15 Закону України « Про доступ до публічної інформації » визначено, що розпорядники публічної інформації зобов’язані оприлюднювати, зокрема, нормативно – правові акти та акти індивідуальної дії / крім внутрішньо – організаційних /, прийняті розпорядником.
Ці акти підлягають обов’язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п’яти робочих днів з дня затвердження документу.
Таким чином, Закон України « Про доступ до публічної інформації » чітко встановлює строки оприлюднення нормативно - правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад.
У досліджених у ході розгляду справи, завірених копій рішеннях 37, 38, 39 сесій шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 квітня, 10 червня, 10 липня 2015 року взагалі відсутнє посилання на встановлення порядку їх офіційного оприлюднення та порядку набрання ними чинності / а. с. 28 – 30, т. 1 /
Не оприлюднювався проект жодного з оскаржуваних рішень за двадцять днів до його прийняття, відтак вони не були доведені до відома членів територіальної громади Сагайдацької сільської ради Шишацького району, в тому числі і позивача.
Більше того, повні тексти оскаржуваних рішень органу місцевого самоврядування не оприлюднювалися в офіційних друкованих виданнях або в друкованих засобах масової інформації.
Як убачається з відповіді на інформаційний запит, яка надана 21 листопада 2016 року головним редактором газети « Сільське життя », ні Сагайдацька сільська рада Шишацького району, ні Шишацька селищна рада не зверталися до редакції Шишацької районної газети " Сільське життя » із заявами про публікації в повному викладі змісту рішень тридцять сьомої, тридцять восьмої сесії шостого скликання від 28 квітня 2015 року і 10 червня 2015 року та рішення Шишацької селещної ради сорок четвертої сесії шостого скликання від 10 серпня 2015 року.
Разом з цим, привернуло увагу суду те, що текст рішення 38 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 червня 2015 року має дві різні версії його змісту, кожна з яких належним чином завірена представником архівної установи, де зберігаються оригінали примірників цих рішень / а. с. 29, т. 1; 198, т. 3 /.
При цьому, представник відповідача не зміг пояснити суду за яких обставин в архівній установі зберігаються два фундаментально різні за змістом рішення 38 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 червня 2015 року.
Не зверталася Шишацька селищна рада й до редакції районної газети із заявою про публікацію інформації щодо припинення шляхом приєднання діяльність Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області, що мало місце 10 серпня 2016 року / а. с. 27, т. 1 /.
Між тим, порядок офіційного оприлюднення, шляхом опублікування в районній газеті « Сільське життя », визначений у текстах рішення 40 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 серпня 2015 року / пункт 8 /, рішення Шишацької селищної ради сорок четвертої сесії шостого скликання від 10 серпня 2015 року / пункт 9 / та, як уже зазначалося, в одному із варіантів рішення 38 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 червня 2015 року / пункт 5 /.
Однак, як слідує з повідомлення редактора Шишацької районної газети « Сільське життя » ОСОБА_9 від 16 травня 2018 року, повні текти жодного із оскаржуваних позивачем рішень не публікувалися / а. с. 199, т. 3 /.
З огляду на вказані обставини, суд критично відноситься до тверджень представника відповідача за довіреністю ОСОБА_4 про те, що утворення Шишацької обєднаної територіальної громади шляхом об’єднання переважної більшості територіальних громад Шишацького району Полтавської області є загально відомим фактом, оскільки цей процес супроводжувала широка роз’яснювальна та інформаційна робота, як на місцевому, так і на вищих рівнях, а тому оскаржувані позивачем рішення були достовірно відомі членам територіальних громад, у тому числі й позивачу.
Не заслуговують на увагу й твердження представника відповідача про те, що такі рішення оприлюднювалися, шляхом розміщення на інформативному стенді Сагайдацької сільської ради та Шишацької селищної ради, оскільки такий спосіб оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування суперечить вимогам законів України.
При цьому, прийнятих в межах своїх повноважень, нормативно - правових актів, зокрема, розпоряджень чи затверджених положень, які б визначали інший порядок офіційного оприлюднення нормативно – правових актів та набрання ними чинності, як це передбачено ст. 42 Закону України « Про місцеве самоврядування » відповідач суду не надав.
Зважаючи на те, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів дійсного оприлюднення прийнятих рішень в районній газеті « Сільське життя » в строки, визначені положеннями ст. 15 Закону України « Про доступ до публічної інформації », суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення являються нечинними, а від так підлягають скасуванню.
Виходячи із змісту пред’явлених вимог та беручи до уваги викладене, суд критично відноситься до тверджень представника відповідача про відсутність зобов’язання органів місцевого самоврядування оприлюднювати повні тексти рішень, а громадяни можуть самостійно отримати такі рішення за їх бажанням згідно з Законом України « Про доступ до публічної інформації ».
Не заслуговують на увагу й посилання представника відповідача про те, що правомірність прийнятих рішень підтверджує висновок, затверджений Розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації № 389 від 07 серпня 2015 року / а. с. 111 – 112, т. 2 /, оскільки він затверджений не головою Полтавської обласної державної адміністрації, як того вимагає закон, а його замісником, та надається і затверджується за результатами розгляду проектів рішень і ніяким чином не стосується питань перевірки процедури і порядку прийняття таких рішень, а відтак не може бути доказом дотримання вимог законодавства в процесі об’єднання громад.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Під час розгляду справи відповідачем не надано достатніх доказів правомірності оскаржуваного рішення, що підтверджується наведеними законодавчими нормами та матеріалами справи.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області є обґрунтованими та засновані на нормах права, тому підлягають задоволенню.
Критично суд відноситься й до показань свідків ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 і ОСОБА_14 з огляду на їх особисту зацікавленість в позитивному вирішенні справи на користь сторони, за клопотанням якої вони свідчили.
При цьому, суд не бере д о уваги тверджень позивача та його представника за довіреністю про погіршення якості надання адміністративних послуг, оскільки вони не знайшли свого документального підтвердження в ході розгляду справи.
Питання судових витрат, які складаються із сплати судового збору, суд вирішує у відповідності за вимогами ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 57, 140, 146 Конституції України, статтями 2, 3, 4, 8, 59 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні », ст. ст. 5, 7 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад », ст. 15 Закону України « Про доступ до публічної інформації », ст. 22 Закону України « Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації », ст.ст. 2, 3, 5, 77, 90, 241- 244, 246, 255, 295 КАС України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати:
- рішення 37 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 квітня 2015 року « Про проведення публічного громадського обговорення Закону України « Про добровільне об’єднання територіальних громад »;
- рішення 38 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 червня 2015 року « Про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад »;
- рішення 39 сесії шостого скликання Сагайдацьої сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 липня 2015 року « Про схвалення проекту рішення сільської ради « Про добровільне об’єднання територіальних громад »;
- рішення 40 сесії шостого скликання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області від 10 серпня 2015 року « Про об’єднання територіальних громад »;
- рішення 44 сесії шостого скликання Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області від 10 серпня 2015 року « Про об’єднання територіальних громад » у частині об’єднання Сагайдацької сільської ради Шишацького району Полтавської області з іншими територіальними громадами Шишацького району з утворенням однієї об’єднаної територіальної громади – Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області.
Стягнути з Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, юридична адреса місця знаходження: 38000, Полтавська область, сел. Шишаки, вул. Корніліча, 5, код ЄДРПОУ 21048749, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованого за адресою: 38033, Полтавська область, Шишацький район, с. Дмитрівка, вул. Шевченка, 34, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1, судові витрати, які складаються з сплати судового збору, в загальному розмірі 1 280 грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено через Шишацький районний суд Полтавської області до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя: