
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2/381/613/18
381/1051/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2018 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі
головуючого судді: Осаулової Н.А.
за участю секретаря: Криворучко А.Є.,
з участю: позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвоката ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Фастів в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області про визнання права власності на будинок, -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2018 року позивачі звернулися до суду з даним позовом, в якому просили суд визнати за ними право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, в рівних частках по 1/3 частині кожному, який розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Свій позов мотивують тим, що 01.05.1992 року ОСОБА_1 працював на посаді дільничного інспектора міліції Фастівського МРВ ГУ МВС України в Київській області. 09.09.1999 року розпорядженням голови Фастівської районної державної адміністрації Київської області за № 229 ОСОБА_1 був виданий ордер № 3 на трикімнатний будинок садибного типу, що розташований по АДРЕСА_1, який було визнано службовим житловим приміщенням. Позивачі зазначають, що з часу отримання ордеру на службове житлове приміщення вони почали проживати в даному будинку, де й зареєстровані. 25.12.2012 року, виконавчим комітетом Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області було знято статус службового житла та передано до категорії державного житлового фонду будинок АДРЕСА_1. Разом з тим, позивачі зазначають, що вони звернулися до відповідача щодо видачі свідоцтва про право власності на вказаний будинок, однак отримали відповідь, з якої вбачається, що до повноважень виконавчих комітетів сільських рад не входить видача свідоцтв про право власності на нерухоме майно. Окрім того, вони зверталися до Фастівської районної державної адміністрації Київської області з питанням щодо передачі вищезазначеного будинку у приватну власність, проте отримали відповідь, в якій було їх повідомлено, що при Фастівській РДА орган приватизації не створений та рекомендовано звернутися до суду, з відповідною позовною заявою. Тому, змушені звернутися до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивачі та представник позивачів позов підтримали з підстав викладених в ньому, просили суд його задовольнити.
Представник відповідача - Томашівської сільської ради в судове засідання не з'явився, направив до суду письмову заяву, в якій просив суд розглянути справу без участі представників Томашівської сільської ради за наявними у справі документами.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на житло.
У ст.47 Конституції передбачено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Судом встановлено, що згідно Розпорядження № 299 від 09.09.1999 року Фастівської районної державної адміністрації було визнано службовим жилим приміщенням трьохкімнатний будинок садибного типу, розташований за адресою АДРЕСА_1, даний житловий будинок, як службовий закріплено за Томашівською сільською радою та надано будинок дільничному інспектору Фастівського МРВ ГУ МВС України у Київській області сім»ї ОСОБА_1 в складі 3-х осіб: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Так, на підставі вказаного Розпорядження ОСОБА_1 було видано Ордер на службове жиле приміщення № 3. З вказаного ордеру вбачається, що сім»я складається з трьох чоловік, а саме ОСОБА_1, як голови сім»ї, ОСОБА_2 - дружини та ОСОБА_3 - доньки. (а.с.18).
Між тим, з Свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_5, вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 02 січня 1995 року, після укладення шлюбу ОСОБА_2 змінила прізвище на «ОСОБА_2». (а.с.23).
Окрім того, з Свідоцтва про шлюбу Серія НОМЕР_6 вбачається, що ОСОБА_3, 26.08.2006 року уклала шлюбу з ОСОБА_8 та змінила прізвище на «ОСОБА_3». (а.с.25)
Відповідно до ст. 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Позивачі звернулися до Томашівської сільської ради з проханням зняття статусу службового та переведення до категорії державного житлового фонду будинку АДРЕСА_1 та надати дозвіл на приватизацію вищезазначеного будинку, який вони займають.
Так, як вбачається з рішення виконавчого комітету Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області № 05/12У1 від 25.12.2012 року про надання дозволу на приватизацію будинку по АДРЕСА_1 ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Томашівською сільською радою було вирішено зняти статус службового житла з вказаного будинку та перевести до категорії державного житлового фонду будинок АДРЕСА_1, надано дозвіл на приватизацію вказаного будинку ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Разом з тим, Рішенням сорокової сесії шостого скликання Томашівської сільської ради Фастівського району Київської області від 29.07.2013 року, позивачам було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для обслуговування житлового будинку та господарських будівель та споруд розміром 0,25 га по АДРЕСА_1 в межах Томашівської сільської ради .
Відповідно до ст. 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 р. № 396 затверджено Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян.
На підставі цього Порядку, громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
З метою державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, 17.02.2017 року позивачі звернулися до Фастівської районної державної адміністрації із заявою про державну реєстрацію вищевказаного житлового будинку, проте Рішенням державного реєстратора від 22.02.2017 року, позивачам було відмовлено у державній реєстрації права приватної спільної сумісної власності на житловий будинок АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю відповідних органів приватизації та рекомендовано звернутися до Фастівської районної державної адміністрації Київської області.
06.04.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Фастівської РДА Київської області із заявою про передачу будинку у приватну власність, однак отримав відповідь в якій йому було повідомлено, що при Фастівській РДА орган приватизації не створений та рекомендацію звернутися до суду з відповідною позовною заявою.
Між тим, 08.09.2017 року позивачі звернулися до відповідача щодо взяття на баланс Томашівської сільської ради будинку по АДРЕСА_1.
Однак, Орган місцевого самоврядування - Томашівська сільська Рада відмовила у постановлені вказаного житлового будинку на баланс сільської ради та роз'яснила, що реєстрація прав власності на майно, яке приватизовується чи то видача Свідоцтв на право власності на нерухоме майно не входить до повноважень органів самоврядування та рекомендовано звернутися до відділу реєстрації Фастівської РДА.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків) житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» органи приватизації на підставі заяви громадянина приймають рішення про приватизацію, згідно з яким житло передається у приватну власність. Така передача житла у власність громадян оформлюється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), яке реєструється в органах приватизації та не потребує нотаріального посвідчення. Отже, у межах цього акту Закон передбачає, по-перше, наявність волі громадянина на приватизацію житла; по-друге, прийняття відповідного рішення органом приватизації, який у конкретних правовідносинах впроваджує волю держави, що виражена у Законі.
Сільські, селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження щодо обліку житлового фонду, здійснення контролю за його використанням, надання житла, здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержання житлового законодавства на підприємствах, установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності належить до компетенції виконавчих комітетів сільських, селищних рад.
Враховуючи викладене випливає висновок проте, що жоден з уповноважених органів місцевого самоврядування фактично не заперечує визнання за позивачами права власності на зазначений житловий будинок, проте відсутність у уповноважених органів умов для оформлення права власності (відсутність органу приватизації) не дають можливості належним чином на законодавчому рівні отримати свідоцтво про право власності позивачам.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги позивачів доведеними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 47 Конституції України, ст. ст. 10, 80, 81, 141, 258-259, 263, 265, 268, 273, 354ЦПК України, ст. 345 ЦК України, Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину житлового будинку АДРЕСА_1.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_7, виданий Фастівським МРВ ГУ МВС України в Київській області 23 жовтня 1997 року, адреса проживання: АДРЕСА_1.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, паспорт серія НОМЕР_8, виданий Фастівським МРВ ГУ МВС України в Київській області 11 липня 2000 року, адреса проживання: АДРЕСА_1.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, паспорт серія НОМЕР_9, виданий Фастівським МРВ ГУ МВС України в Київській області 11 жовтня 2006 року, адреса проживання: АДРЕСА_1.
Томашівська сільська рада Фастівського району Київської області, місцезнаходження: вул. 30-річчя Перемоги, буд. 9, с. Томашівка Фастівський район Київська область, код ЄДРПОУ 04359991, КОАТУУ 3224986201.
Повний текст рішення виготовлено 18.06.2018 року.
Суддя Н.А. Осаулова