
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2018 р. Справа № 820/728/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кононенко З.О.
суддів: Гуцала М.І. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 (суддя Спірідонов М.О., 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, повний текст складено 19.03.18) по справі № 820/728/18
за позовом ОСОБА_3
до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_3, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Красноградської Районної державної адміністрації щодо відмови в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім”ї ОСОБА_3 та припиненні виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 та зобов'язанні повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп;
- визнати повідомлення № 04-11/11539 від 29 листопада 2017 року, управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації про припинення виплати державної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 та зобов'язанні повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп., незаконним та скасувати;
- стягнути з управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації матеріальну шкоду в сумі 12 093 грн.8 коп.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначав, що відповідачем було повідомлено позивача про припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім'я у зв'язку із отриманням позивачем доходу сумі 126720 грн., та зобов'язано повернути переплачену суму допомоги в сумі 17 808 грн.10 коп. Позивач з зазначеним не погоджується, вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.18 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (63343, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації (63304, Харківська область, Красноградський район, м. Красноград, вул. Бєльовська, буд. 84) про зобов'язання вчинити певні дії – відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивачу - ОСОБА_3, відповідачем - УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації Харківської області було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період: з 01.03.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 2857.15 грн., щомісячно, та з 01.05.2017 року по 31.08.2017 року у розмірі 3023,45 грн., щомісячно.
Від Державної фіскальної служби до відповідача - УПСЗН Красноградської районної державної адміністрації надійшла інформація, що у 1 кварталі 2017 року (31.01.2017 року) ОСОБА_3 отримано дохід від продажу транспортного засобу у розмірі 126720.00 грн., який нею не був задекларований.
На підставі вищевикладеного відповідачем 29.11.2017 року було здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_3 державної соціальної допомоги та здійснено розрахунок надміру виплачених коштів у сумі 17808,00 грн.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено наявність передбачених ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" порушень з боку позивача, які виразились в навмисному поданні недостовірної інформації про доходи її чоловіка або в їх приховуванні.
Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” від 1 червня 2000 року № 1768-ІІІ (надалі ОСОБА_4 №1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надасться малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї: сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подасться уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ, визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок).
Відповідно до положення пункту 6 Порядку, що кореспондуються з положеннями статті 4 Закону № 1768-111 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї: декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї): довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінеоцполітики.
Досліджуючи матеріали справи колегія суддів зазначає, що дійсно при поданні заяви позивачем - ОСОБА_3 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям 21.03.2017 року відповідно до Порядку було подано Декларацію про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивачем було задекларовано дохід отриманий в УПСЗН та зазначено власноручно, що інших доходів не має, а також було задекларовано транспортний засіб - автомобіль FORD FIESTA, який перебуває у власності позивача.
17.08.2016 року позивачем було надано довіреність ОСОБА_5, що мешкає: м. Красноград Харківська область Дослідна станція бу.4 кв.2, бути представником ОСОБА_3 в усих державних органах та представляти її інтереси пов’язані з продажем, обміном чи орендою належного позивачу на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу САК 081142, виданий ВРЕР №1 ГУМВС Харків від 15.11.2011 року, автомобіля марки FORD FIESTA, легковий комбі-В, випуску 2011 року шасі(кузов, рама) № WF0JXXGAJJBJ01719 реєстраційний номер НОМЕР_1, зареєстрований ВРЕР №1 ГУМВС Харків від 15.11.2011 року, який продав вказаний автомобіль.
Рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 року по справі № 626/1607/17 стягнуто з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії МН221882 виданий Красноградським РВ УМВС 19.04.2001 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, грошові кошти в розмірі 126720 (сто двадцять шість тисяч сімсот двадцять) грн.
Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486;150"&?й;202/524/455/3370 (зі змінами) (далі ОСОБА_7).
Відповідно до підпунктів 5.19, 5.20 пункту 5 ОСОБА_7 до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема: доходи від продажу об'єктів нерухомого майна та транспортних засобів (за виключенням сум, які були використані на лікування або подолання наслідків надзвичайної ситуації у розмірі не менше 10 прожиткових мінімумів на одну особу з розрахунку на місяць, а умови документального підтвердження; інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону № 1768-Ш якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Аналізуючи вище зазначені положення у сукупності суд зазначає, що законодавець як підставу для припинення виплати соціальної допомоги визначив два критерії:
- навмисне подання недостовірних відомостей;
- приховано відомості, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що основною підставою для припинення виплати соціальної допомоги та стягнення надміру виплачених коштів такої допомоги є приховання або навмисне подання недостовірних даних про доходи та майновий стан сім'ї отримувача допомоги.
Тобто, відповідальність, передбачена ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», настає у разі доведеності двох обставин, а саме - наявності умислу у заявника на подання недостовірних відомостей чи приховування відомостей про майновий стан сім'ї, а також виявлення цього факту органом, що призначає соціальну допомогу.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що позивач ОСОБА_3 дійсно не знала про продаж ОСОБА_5 автомобіля марки FORD FIESTA, кузов № НОМЕР_4 реєстраційний номер НОМЕР_1, який був у її власності, що підтверджується рішенням Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 року по справі № 626/1607/17.
Отже, беручи до уваги відсутність у позивача умислу на приховування відомостей про майновий стан сім'ї, колегія суддів дійшла висновку, про протиправність повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації від 29.11.2017 року № 04-11/11539 в частині зобов'язання повернути переплачену суму допомоги у розмірі 17808 грн. 10 коп.
Таким чином, аналізуючи наведені нормативно - правові акти, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зробив передчасні висновки.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У відповідності до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, з огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 року по справі № 820/728/18, прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 по справі № 820/728/18 скасувати в частині відмови у позовній заяві щодо визнання протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації від 29.11.2017 року № 04-11/11539 в частині зобов'язання повернути переплачену суму допомоги у розмірі 17808 грн. 10 коп.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовну заяву задовольнити.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених законом.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4 Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_7 ОСОБА_8 Постанова складена в повному обсязі 18.06.18.