Рішення № 74726970, 18.06.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2018
Номер справи
628/1151/18
Номер документу
74726970
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2018 р. № 628/1151/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Рози Люксембург, 1, м. Куп'янськ, Харківська область) про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Куп'янського міськрайонного суду Харківської області з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправним і скасувати Рішення про результати розгляду заяви № 15 від 21.03.2018, винесене, Куп’янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області, яким ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) відмовлено у призначенні пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 01 лютого 2018 року.

Ухвалою судді від 16.05.2018 було відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним адміністративним позовом.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що 14.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» (а.с.12-13).

Рішенням Комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 15 від 21.03.2018 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно із ЗУ «Про державну службу» з 14.02.2018.

Не погоджуючись із вказаним рішення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно п.10 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу» (чинний на час виникнення спірних правовідносин) державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п.12 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про державну службу»).

Частиною 1 ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII становлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що станом на дату звернення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, до відповідача із заявою про призначення пенсії, а саме: 14.02.2018, позивачу виповнилося 62 роки, що підтверджується паспортом позивача (а.с.8).

З виписки з системи персоніфікованого обліку (індивідуальні відомості про застраховану особу, форма ОК-5) вбачається, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 43 роки 7 місяців 2 дні (а.с.33-39).

З трудової книжки позивача вбачається, що ОСОБА_1 01.04.1993 прийнятий на посаду інспектора Куп'янської митниці Державного митного комітету України, 09.06.1995 - прийняв присягу державного службовця (а.с.14-22).

За правилами ч.2 ст.46 ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII до стажу державної служби зараховуються:1) час перебування на посаді державної служби відповідно до цього Закону;2) час перебування на посаді народного депутата України;3) час перебування на посадах працівників дипломатичної служби; 4) час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування"; 5) час перебування на посадах суддів; 6) час перебування на посадах прокурорів; 7) час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання; 8) час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом; 9) період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом; 10) час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку; 11) час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес-секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем'єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників-консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України, помічників суддів, а також на посадах патронатних служб в інших державних органах.

Згідно роз'яснень Національного агентства України з питань державної служби від 26.07.2016 р. N 15-р/з «Щодо зарахування до стажу державної служби періодів роботи на посадах, віднесених до посад службовців» стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон). Стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. Крім того, пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Стаж державної служби до набрання чинності Законом обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року N 283 (далі - Порядок), та додатка до нього. Пунктом 3 Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається час роботи на посадах службовців в органах, зазначених у пункті 2 цього Порядку і додатку до нього, якщо при просуванні по службі вони зайняли посади державних службовців.

У п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою

Кабінет Міністрів України від 03.05.1994 № 283 зазначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті

органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Крім того, відповідно до п.3 вказаного Порядку (чинного на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що до стажу державної служби включається також час строкової військової служби.

Доказами, які містяться в матеріалах справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 15.05.1975 по 03.05.1977 проходив строкову військову службу в Радянській Армії (а.с.22).

Враховуючи зазначене, позивач станом на 01 травня 2016 має стаж державної служби, яке надає йому право на призначення пенсії відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу».

Посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на те, що позивач має стаж державної служби 6 місяців 23 дні є помилковим, як і помилковим є посилання на те, що віднесення існуючих та нових посад державних службовців не перелічених у ст.25 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, проводиться Кабінетом міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Таке твердження відповідача не ґрунтується на вимогах законодавства, адже відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно довідки Харківської митниці ДФС № В18-1908 від 27.02.2018 позивачу присвоєно первинне персональне звання - інспектор митної служби 3 рангу.

Відповідно до ч.1 ст.569 Митного кодексу України працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями.

Враховуючи наведене, рішення відповідача № 15 від 21.03.2018 про відмову у призначенні позивачу пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» не можна вважати законним та обґрунтованим, з огляду на що, суд дійшов висновку про скасування зазначеного рішення.

Разом з цим слід зазначити, що адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

За такого правового врегулювання, адміністративний суд позбавлений можливості зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити пенсію позивачу згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 01 лютого 2018 року.

Проте, для повного захисту прав позивача в рамках заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову із зобов'язанням відповідача Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 01 лютого 2018 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 241-246, 255, 257, 262, 263, 371 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Рози Люксембург, 1, м. Куп'янськ, Харківська область) про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 15 від 21.03.2018, яким ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) відмовлено у призначенні пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з 01 лютого 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Куп’янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (40384269) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко