
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/30/18
24 травня 2018 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
Головуючого судді Шульгача М.П.
секретаря с/з Музики О. М.,
за участю:
представника позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4: ОСОБА_5,
представника відповідача: Кузьми Г. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Тернопільської обласної ради про визнання незаконним дій та визнання і скасування рішення Тернопільської обласної ради №885 від 22.12.2017 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом до Тернопільської обласної ради про
1. Визнання протиправними і такими що не відповідають Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування» дії Тернопільської обласної ради щодо включення в порядок денний шостої сесії сьомого скликання Тернопільської обласної ради питання про «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9.» (проект № 891).
2. Визнання незаконним та таким що не відповідає Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування» рішення сьомої сесії шостого скликання Тернопільської обласної ради від 22 грудня 2017 року № 885 «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9.».
3. Скасувати рішення сьомої сесії шостого скликання Тернопільської обласної ради від 22 грудня 2017 року № 885 «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9.».
В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги підтримав та пояснив, що позивачі вважають, що оскаржуване ними рішення є протиправним, оскільки при підрахунку голосів за проект оскаржуваного рішення електронна система голосування «Віче» спрацювала некоректно, зарахувавши голос депутата Тернопільської обласної ради ОСОБА_4 «ЗА». Однак, на момент проведення голосування ОСОБА_4 не було в залі засідань і голосувати він не міг. Про даний факт, після голосування ОСОБА_4 письмовою заявою повідомив голову Тернопільської обласної ради (копія заяви додана до позову).
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_10, після голосування, також подали заяви на ім'я голови Тернопільської обласної ради, про те, що у зв'язку із помилкою просять не враховувати подані ними голоси «ЗА» при прийнятті оскаржуваного рішення (копії заяв додані до позову).
Просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів викладених в поданих письмових запереченнях.
Суд, заслухавши в судовому засіданні представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
22 грудня 2017 року відбулося четверте пленарне засідання сьомої сесії шостого скликання Тернопільської обласної ради на якому Тернопільська обласна рада прийняла рішення № 885 (проект № 891) «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9». Вказаним рішенням Тернопільська обласна рада прийняла звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Верховної Ради України, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9
Згідно зі статтею 5 Конституції України народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. З цього конституційного положення у системному взаємозв'язку з положеннями статті 6 Конституції України про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, випливає, що органи місцевого самоврядування не є органами державної влади, а місцеве самоврядування слід розглядати як форму здійснення народом влади, яка визнається і гарантується в Україні (стаття 7 Конституції України).
Діяльність Тернопільської обласної ради та її органів відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад» та інших нормативно-правових актів визначена також Регламентом Тернопільської обласної ради шостого скликання (далі за текстом - Регламент), затвердженим рішенням Тернопільської обласної ради від 10 лютого 2016 року № 61 «Про Регламент Тернопільської обласної ради шостого скликання» (зі змінами затвердженими рішенням Тернопільської обласної ради від 8 грудня 2017 року № 869).
Підпунктом 6.1. пункту 6 Регламенту визначено що Тернопільська обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до пункту 7 Регламенту виключно на пленарних засіданнях Тернопільської обласної ради вирішуються питання, передбачені у статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Обласна рада може розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до її відання Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами України.
Підпунктом 24.1 пункту 24 Регламенту визначено, що під час пленарного засідання кожен депутат голосує особисто. Не дозволяється голосувати за іншого депутата та передавати свою картку іншим депутатам.
Відповідно до статті 59 Закону № 280/97 рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника позивачів, на момент проведення голосування позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не було в залі засідань і голосувати вони не могли. Про даний факт, вони письмово повідомили голову Тернопільської обласної ради.
Виходячи з наведеного, враховуючи доводи позивачів про помилкове зарахування їх голосів при прийнятті даного рішення, суд вважає, що порушено їх право як депутатів вільного волевиявлення при голосуванні і поскільки вони не голосували їх голоси не повинні враховуватись при підрахунку голосів при прийняті даного рішення.
Відповідно до протоколу поіменного голосування Тернопільської обласної ради від 22.12.2017 року за проект № 891 в цілому, всього депутатів в Тернопільській обласній раді 64 на голосуванні були присутні 48, за проект № 891 проголосувало «За» 34.
Рішення вважається прийнятим якщо за нього проголосувало більшість від загального складу депутатів тобто не менше 33 депутати.
Таким чином якщо не враховувати три голоси ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 то за дане рішення проголосувало 31 депутат тобто рішення вважається не прийнятим.
Відповідно до п. 29.2 Регламенту рішення Тернопільської обласної ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» випадків.
Таким чином суд вважає, що голоси ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 слід не враховувати при голосуванні 22.12.2018 року за проект №891, а тому поскільки більшості без їх голосів не має то рішення Тернопільської обласної ради №885 від 22 грудня 2017 року «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Голови Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9.» є незаконним та його слід скасувати, а тому позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнання незаконним та скасування рішення Тернопільської обласної ради №885 від 22 грудня 2017 року «Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Президента України ОСОБА_7, Голови Верховної Ради України ОСОБА_8, щодо звільнення з посади Генерального прокурора України ОСОБА_9.».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної ради (адреса: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 24630220) в користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної ради (адреса: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 24630220) в користь ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської обласної ради (адреса: вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, ЄДРПОУ 24630220) в користь ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) сплачений судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 29 травня 2018 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.