Рішення № 74724519, 12.06.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2018
Номер справи
819/750/18
Номер документу
74724519
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/750/18

12 червня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Держпраці у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа -підприємець ОСОБА_3 з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Держпраці у Тернопільській області про визнання дій протиправними та скасування постанови.

Позовні вимоги, з врахуванням уточнених позовних вимог обґрунтовані тим, що за рішенням керівника (наказом про проведення інспекційного відвідування) ОСОБА_4 на підставі листа Бережанської міської ради від 27 лютого 2018 р. № 336/03-10 та заяви ОСОБА_5 від 09 лютого 2018 р. було проведено захід державного контролю за додержанням законодавства про працю (інспекційне відвідування) у діяльності ФОП ОСОБА_3 За результатами перевірки складено акт інспекційного відвідування від 13 березня 2018 р. № ТР 432/414/АВ, у якому зафіксовані порушення законодавства про працю. Згодом було винесено постанову про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 03.04.2018 № ТР432/414/АВ/ЭП-ФС та вручено представнику ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_1 Позивач з вищевказаною постановою не згідний, а тому оскаржує її в судовому порядку.

Представник позивача ФОП ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити, з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_4 Держпраці у Тернопільській області в судовому засіданні заперечив проти позову, просив відмовити в його задоволенні, з мотивів викладених у відзиві на адміністративний позов від 22.05.2018 року.

Суд, заслухавши в судовому засіданні думку представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

За рішенням керівника (наказом про проведення інспекційного відвідування) ОСОБА_4 на підставі листа Бережанської міської ради від 27 лютого 2018 р. № 336/03-10 та заяви ОСОБА_5 від 09 лютого 2018 р. було проведено захід державного контролю за додержанням законодавства про працю (інспекційне відвідування) у діяльності ФОП ОСОБА_3

Посадові особи ОСОБА_4 (інспектори праці) керуються під час здійснення державного контролю Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 та міжнародними договорами у відповідних сферах.

В межах наданих повноважень, з метою розгляду заяви ОСОБА_5 від 09.02.2018. на підставі наказу ОСОБА_4 від 05.03.2018 № 143, направлення від 05.03.2018 № 4.1/051/018 головним державним інспектором праці ОСОБА_6 за участю головного спеціаліста - інспектора праці - Бережанської міської ради ОСОБА_7, проводилось інспекційне відвідування з 12.03.2018 року по 13.03.2018 року Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3

За результатами здійснення заходу державного контролю було складено акт інспекційного відвідування від 13 березня 2018 р. № ТР432/414/АВ, у якому зафіксовані порушення законодавства про працю, а саме:

пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення). Індексацію мають нараховувати та виплачувати одночасно з нарахуванням та виплатою заробітної плати за місяць, доходи за який згідно з Порядком підлягають індексації.

Відповідно до Порядку індексації підлягала заробітна плата найманого працівника- продавця ОСОБА_8, що працювала станом на січень 2017 року, розмір оплати праці (посадовий оклад) якої протягом 2017 року збільшувався лише у квітні 2017 року з 3200 гривень на 3250 гривень, тобто на 50 гривень (базовий місяць).

Виходячи з базового місяця квітня 2017 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексації підлягала заробітна плата продавця ОСОБА_8 за вересень, жовтень, листопад та грудень 2017 року.

В порушення вимог п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексація заробітної плати працівника ОСОБА_8 за вересень, жовтень та листопад 2017 року, яка мала бути нарахована та виплачена разом з виплатою заробітної плати за відповідні місяці, фактично нарахована та виплачена лише у грудні 2017 року разом з нарахуванням та виплатою заробітної плати з врахуванням індексації за грудень 2017 року.

Акт інспекційного відвідування підписано Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 із зауваженнями до нього.

Відповідно до п. 6 Порядку 509 накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення. ОСОБА_4 належним чином (рекомендованим листом від 26.03.2018 р. № 919/01-05-12.3/18) повідомило ФОП ОСОБА_3 про час і місце розгляду справи.

На розгляд справи прибув представник ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_1, який діяв згідно довіреності від 27 березня 2018 року № 626 .

Керуючись підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96, відповідно до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення, уповноваженою особою було розглянуто справу та винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 на підставі абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, у розмірі 11 169 грн., до Державного бюджету України.

Постанову про накладення штрафу уповноваженою посадовою особою від 03.04.2018 № ТР432/414/АВ/ЭП-ФС вручено представнику ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_1

У постанові про накладення штрафу вказано, що виходячи з базового місяця квітня 2017 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексації підлягала заробітна плата продавця ОСОБА_8 за вересень, жовтень, листопад та грудень 2017 року. Позивач незгідний з постановою, так як продавець ОСОБА_8 у вересні 2017 року була у відпустці. На відпускні індексація не нараховується, так як відпускні нараховуються за попередній період роботи. У вересні 2017 року продавцеві ОСОБА_8 нараховано було 2166,00 грн. відпускних і виплачено по відомості №1 від 04.09.2017 року. Продавець у вересні 2017 року була у відпустці з 07.09.2017- 30.09.2017 року, було нею відпрацьовано згідно табелю робочого часу чотири робочих дні вересня 2017 року. За ці відпрацьовані дні вересня 2017 року повинна була бути нарахована зарплата у сумі 619,04 грн., позивач виплатив 1084,00 грн., тобто більше виплачено продавцеві на 464,96 грн.

Позивач у довідці про стан нарахування сум індексації заробітної плати працівнику ОСОБА_8 за період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, зазначає що виплата сум індексації заробітної плати за вищезазначені місяці нарахована та виплачена у грудні 2017 року, про що зазначає і в позовній заяві.

Судом встановлено, що згідно акту перевірки у жовтні, листопаді 2017 року позивач недоплатив по 52,20 грн. індексації. За четвертий квартал 2017 року нарахована зарплата разом з індексацією в сумі 10 017,61 грн. продавцеві ОСОБА_8 Індексація виплачена в четвертому кварталі 2017 року і відображена у Формі №1 ДФ за четвертий квартал 2017р.

Із вище наведеного видно, що ФОП ОСОБА_3 продавцеві переплатив 52,20 грн. індексації за вересень 2017 року, що було відображено у звіті Форми №1 ДФ у четвертому кварталі 2017 року. Позивачем переплачено в третьому кварталі 2017 року суму 464,96 грн. продавцеві ОСОБА_8, що відображено в звіті Форми №1 ДФ за третій квартал 2017 року. Копію звіту Форми №1 ДФ за третій квартал 2017 року додається до матеріалів справи.

Так як фінансовий, бюджетний, календарний рік закінчується 31.12.2017 року, ФОП ОСОБА_3 виплатив у грудні 2017 року заробітну плату, індексацію, всі податки. Перед державою немав більше ніяких боргів і станом на 01.01.2018 року. Згідно з ухваленим Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 1 січня 2018 року зросли штрафи за порушення трудового законодавства та оплати праці.

Позивач нарахував індексацію і провів у 4 квартал 2017 року, що відображено в звіті форми 1ДФ. ОСОБА_4 Держпраці на підставі звіту Форми 1 ДФ за 4 квартал 2017 року, де ФОП ОСОБА_3 показав повністю нараховану і виплачену заробітну плату та індексацію, а інспектор переписав у свій акт № ТР 432/414/АВ від 13.03.2018 року як факт порушення. Це свідчить, що позивач не порушував закону і здійснив всі нарахування і виплати, і в тому числі індексацію, і яку переплатив на 52,20 грн. Перевірка в ФОП ОСОБА_3 відбулась з 12-13.03.2018 року, тобто дія вищезгаданого Закону не розповсюджується на правовідносини, що мали місце в 2017 р.

ФОП ОСОБА_3 за 3 квартал і 4 квартал 2017 року продавцеві ОСОБА_8 виплачено більше заробітної плати разом з індексацією на суму 517,16 грн.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Основним завданням ОСОБА_4 Держпраці у Тернопільській області, згідно Положення, є реалізація державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 (далі - Порядок 295) державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Пунктом 5 Порядку 295 передбачено підстави здійснення заходів державного контролю.

Такими підставами, зокрема, є звернення працівника щодо порушення законодавства про працю, звернення фізичної особи про порушення стосовно неї правил оформлення трудових відносин, рішення суду, повідомлення органів державного нагляду (контролю), правоохоронних органів, інформації органів Держстату, ДФС, ПФУ, профспілкових організацій, а також за рішенням керівника органу контролю щодо виявлення неоформлених трудових відносин.

Порядок контролю передбачає, що у разі виконання у встановлені строки припису про усунення порушень заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються, крім випадків, якщо йдеться про факти використання праці неоформлених працівників, несвоєчасної виплати заробітної плати або виплати її в неповному обсязі, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці. У таких випадках заходи щодо притягнення до відповідальності застосовуються одразу після закінчення перевірки і одночасно із внесенням припису.

Відповідно до підпункту 3, заходи державного контролю проводяться за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-7 цього пункту.

Посадові особи ОСОБА_4 (інспектори праці) керуються під час здійснення державного контролю Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 р. № 295 та міжнародними договорами у відповідних сферах.

Відповідно до пункту 19 Порядку 295 за результатами інспекційного відвідування складається акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис на їх усунення.

Відповідно до п. 4 Порядку 295 порядок складення та форми акта, довідки, припису, вимоги визначаються Мінсоцполітики.

Вищезазначені форми документів затверджені Наказом Міністерства соціальної політики України від 18.08.2017 № 1338 Про затвердження документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відповідно до пункту 21 Порядку 295 якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною.

Зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 Фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До складу фонду додаткової заробітної плати входять: суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Частиною 5 статті 95 Кодексу законів про працю України ( длі- КЗпП України) передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" ( далі - Закон)- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті.

З метою реалізації Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.2003 року N 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів).

Якщо працівник трудиться неповний робочий час або частину місяця перебував у відпустці - індексацію нараховують пропорційно відпрацьованому часу.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Cудом встановлено, що позивач ще до проведення перевірки відповідачем в грудні 2017 р. самостійно усунув допущені ним порушення, а тому на момент видачі наказу відповідача 05 березня 2018 р. та проведення перевірки 13 березня 2018 р., винесення ОСОБА_4 Держпраці у Тернопільській області порушень за які на позивача накладено стягнення не існувало, а відтак вказана постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити. Постанову №ТР 432/414/АВ/ЗП-ФС від 03 квітня 2018 р. ОСОБА_4 держпраці у Тернопільській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами на фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 у розмірі 11 169 (одинадцять тисяч сто шістдесят дев'ять) гривень - скасувати.

Стягнути на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 держпраці у Тернопільській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 червня 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.