
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2018 року м.Житомир справа № 806/1907/18
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представники позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2,
представник відповідача та Третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області до Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок", Третя особа: Коростишівська районна спілка споживчих товариств, про застосування заходів реагування,
встановив:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області звернулося з позовом про застосування заходів реагування до Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок".
Ухвалою суду від 17.04.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 16.05.2018року до розгляду справи залучено Коростишівську районну спілку споживчих товариств в якості Третьої особи на стороні Відповідача.
В судовому засіданні представники Позивача, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області, позовні вимоги підтримали в повному обсязі і пояснили, що в ході позапланової перевірки, проведеної в період з 02.02.2018року по 05.02.2018року уповноваженою особою Позивача, було встановлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу здоров'ю та життю людей, а саме: приміщення не обладнано системами протипожежного захисту, не розроблена інструкція для визначення дій персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, мають місце улаштування та експлуатації тимчасових електромереж і встановлення електророзетки на горючу основу конструкції, облицювання стін та стелі виконано з матеріалів з високою пожежною небезпекою, не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання.
На думку представників Позивача, вказані порушення безпосередньо загрожують життю та здоров'ю осіб, що працюють та відвідують приміщення м'ясного павільйону, а тому є підставою для заборони подальшої експлуатації Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок" шляхом відключення від електроенергії та опечатування вхідних дверей.
Представник Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок", Відповідача у справі та Третьої особи: Коростишівська районна спілка споживчих товариств, в судовому засіданні позов визнав і пояснив, що недоліки з пожежної безпеки, які були виявлені в ході перевірки, мають місце, але їх усунення неможливе без закриття приміщення м'ясного павільйону, яке власником передано до статутного фонду Відповідача, але фактично використовується іншими особами.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача та заперечення представника Відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що визнання Відповідачем позовних вимог підлягає прийняттю, а позов - задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо здійснення державного нагляду за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці регулюються правовими нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V) та Кодексу цивільного захисту України, що були чинні на день виникнення таких відносин.
Відповідно до статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. N 1052 здійснює Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і яка реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
За приписами ст.66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, тощо.
Судом встановлено та визнається сторонами, що в період з 02.02.2018року по 05.02.2018року уповноваженою особою Позивача за зверненням Коростишівської районної спілки споживчих товариств була проведена позапланова перевірка Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок". на предмет дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. За результатами перевірки складено акт перевірки цього суб'єкта господарювання №1 про виявлені порушення.
Як зазначено в позові і в акті перевірки, та відповідно до пояснень представників Позивача в судовому засіданні Відповідачем допущені слідуючі порушення вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року N 1417 (надалі - ППБУ), а саме:
- м'ясного павільйону не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 чим порушено п.1.2 Розділу V ППБУ;
- облицювання стін м'ясного павільйону виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2, чим порушено п.2.17 Розділу III ППБУ;
- мають місце улаштування та експлуатація тимчасових електромереж, чим порушено п.2.16 Розділу ІV ППБУ;
- у павільйоні електророзетку встановлено на горючу основу (конструкцію), чим порушено п.1.17 Розділу ІV ППБУ;
- керівником підприємства не розроблена та не затверджена інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, чим порушено п.5 Розділу ІІ ППБУ.
На думку Позивача та його представників в судовому засіданні, саме вказані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому потребують застосування заходів реагування у вигляді заборони подальшої експлуатації м'ясного павільйону Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок".
Вказані доводи Позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, так як відповідають обставинам справи, визнаються представником Відповідача і ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.05.2018року приміщення вказаного м'ясного павільйону входить до складу майнового комплексу та належить на праві власності Коростишівській районній спілці споживчих товариств, Третій особі по даній справі (а.с.58).
Згідно пояснень представника Третьої особи та акту прийому-передачі від 27.01.2011року приміщення вказаного м'ясного павільйону передано до статутного фонду Підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок" (а.с.54-57).
З аналізу статей 68,70 Кодексу цивільного захисту України вбачається, що повне або часткове зупинення роботи підприємства (інтернату) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо встановлене порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей. Як встановлено судом, на момент розгляду справи в суді жодні порушення Відповідачем не були усунуті та не вживаються конкретні заходи для монтажу системи пожежної сигналізації.
Вказані порушення є такими, що безпосередньо створюють загрозу життю і здоров'ю людей та дійсно можуть бути підставою для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони подальшої експлуатації приміщення м'ясного павільйону підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок", розміщеного за адресою: м.Коростишів, вул.Шевченко,40, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки №1 від 05.02.2018року.
За приписами вимог ч.4 ст.189 КАС України визнання позову Відповідачем повністю є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.
В розумінні вимог ч.6 ст.246 КАС України суд не вбачає необхідності деталізувати порядок та можливі механізми виконання судового рішення, в тому числі щодо опломбування вхідних дверей та відключення приміщення від електромережі.
Таким чином, з огляду на вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони подальшої експлуатації приміщення м'ясного павільйону підприємства Коростишівської райспоживспілки "Кооперативний ринок", розміщеного за адресою: м.Коростишів, вул.Шевченко,40, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки №1 від 05.02.2018року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 15 червня 2018 року